021-22383746

پارگی منیسک شایع آسیب دیدگی زانو است. در صورتی که پارگی منیسک بدون عمل جراحی درمان شود، بهبودی حدود 6 تا 8 هفته طول خواهد کشید. این زمان به عوامل زیر بستگی دارد :
• نوع و شدت پارگی
• مدت زمان بروز علائم
• سبک زندگی شما
• سن شما
منیسک یک نوار غضروفی به شکل C است که به دور مفصل زانو می رود و محل اتصال استخوان ران و استخوان درشت نی شما را در بر می گیرد. یک منیسک داخلی و یک منیسک خارجی (جانبی) وجود دارد.
پارگی منیسک ممکن است در هر سنی رخ دهد. افراد جوان، به ویژه ورزشکاران، احتمالاً دچار آسیب ناگهانی منیسک می شوند. افراد مسن احتمالاً به دلیل ساییدگی و تحلیل رفتن در اثر زمان، دچار آسیب و پارگی منیسک می شوند.
پارگی شدید معمولاً نیاز به جراحی منیسک دارد.
مدت زمان درمان پارگی منیسک بدون جراحی

چه زمانی جراحی نیاز نیست؟

جراحی در مقابل درمان غیر جراحی پارگی منیسک، سالهاست که یک بحث پزشکی است.
امروزه، به طور کلی، وقتی پارگی منیسک ناشی از تحلیل رفتن باشد، پزشکان درمان غیر جراحی را توصیه می کنند. بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده است که هیچ گونه مزیتی در جراحی با این نوع پارگی ها وجود ندارد و همچنین فیزیوتراپی نیز به همان خوبی، عمل می کند.
اگر علائم شما پس از 3 ماه ادامه داشته باشد یا علائم شدید تر شود، پزشک ممکن است جراحی را برای ترمیم پارگی توصیه کند.
در مورد پارگی های کوچکتر و پارگی های طولی پایدار منیسک که در یک سوم بیرونی منیسک، “منطقه قرمز” رخ می دهد، درمان غیر جراحی نیز توصیه می شود. این ناحیه منیسک شما قسمتی است که مقداری خونرسانی دارد و به بهبود کمک می کند.
اگر پارگی ناشی از آسیب دیدگی در زانو باشد، ممکن است پزشک شما اقداماتی غیر از جراحی را به عنوان اولین قدم توصیه کند.

درمان های غیر جراحی

درمان غیر جراحی برای برخی از پارگی های منیسک به خوبی اثبات شده و موثر است. آنچه شامل این نوع درمان می شود:

درمان معمولاً با روش RICE شروع می شود:
استراحت: سعی کنید چند روز به زانوی خود استراحت دهید و فشاری به آن وارد نکنید.
یخ: قرار دادن یخ روی زانوی خود به مدت 10 تا 15 دقیقه می تواند به کاهش هرگونه ورم کمک کند.
بستن زانو: همچنین می توانید با بستن زانوی خود با باند کشی یا پوشیدن زانوبند، ورم را کم کنید.
ارتفاع: بنشینید یا دراز بکشید و پا و زانوی خود را بالاتر از قلب خود قرار دهید، به طوری که خون به سمت قلب شما جریان داشته باشد.

NSAID ها

در صورت توصیه پزشک از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن برای کاهش درد و ورم به مدت 8 تا 12 هفته استفاده کنید.

فیزیوتراپی

پزشک شما احتمالاً فیزیوتراپی را توصیه می کند.
یک فیزیوتراپیست می تواند برای بهبود قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، دامنه حرکت و ثبات شما تمرینات روزانه و کششی را مشخص کند.
هدف از این گونه تمرینات تقویت عضلات اطراف زانو است، مثل عضلات جلوی ران، که به عضلات چهار سر ران معروف هستند. با این کار،  فشار روی زانوی شما کاهش می یابد.این کار همچنین به ایجاد ثبات در تعادل شما کمک می کند و از آسیب دیدگی زانو جلوگیری می کند.
مطالعات نشان می دهد که تمرینات روزمره می تواند به طور قابل توجهی درد و عملکرد زانو را بهبود بخشد.

تزریق کورتیکواستروئید

ممکن است پزشک برای کاهش ورم، تزریق مفصلی گلوکوکورتیکوئید ها را برای شما انجام دهد. این کار می تواند به مدت 2 تا 4 هفته تسکین دهنده درد باشد.

ارتزها

بسته به علائم شما، پزشک ممکن است زانوبند مخصوص یا مکانیزم های دیگری را برای محدود کردن حرکت مفصل و تثبیت زانو توصیه کند.
ارتز زانو

درمان های آیورودا

درمان های سنتی آیورودا به طور گسترده ای در جنوب آسیا برای کاهش ورم، درد و محدودیت های حرکتی در پارگی مینیسک و آرتروز زانو استفاده می شود.
به طور کلی، درمان آیورودا کل وضعیت فرد را در نظر می گیرد، نه فقط محل خاص درد. در حال حاضر برخی مطالعات بالینی در مورد تأثیر آن وجود دارد، اما تحقیقات بیشتری برای اطمینان به این روش درمانی مورد نیاز است.
یک مطالعه کنترل شده تصادفی کوچک در سال 2018 در مقایسه با درمان معمولی با آیورودا در 151 نفر نشان داد که درمان های آیورودا در کاهش علائم آرتروز زانو در طول 3، 6 و 12 ماه مفید است.
با این حال، اطلاعات در این مورد محدود است و نباید جایگزین صحبت با پزشک در مورد گزینه های درمانی شما شود.
درمان های آیورودا

چه زمانی نیاز به جراحی است؟

برخی از پارگی های منیسک برای بهبود مینیسک و بازگرداندن دامنه حرکتی زانو نیاز به جراحی دارند. مثلا:
پارگی در دو سوم داخلی منیسک که به خودی خود بهبود نمی یابد زیرا این ناحیه فاقد جریان خون برای تحریک پاسخ سیستم ایمنی بدن است.
• پارگی که درد زیادی به همراه داشته باشد یا حرکت زانوی شما را مختل کند ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن یا ترمیم قسمت پاره شده مینیسک داشته باشد.
پارگی های پیچیده معمولاً برای اصلاح قسمت آسیب دیده منیسک نیاز به جراحی دارند.
جراحی ممکن است ترمیم منیسک یا اصلاح بافت منیسک باشد که به آن منیسکتومی جزئی گفته می شود. توجه داشته باشید که مینیسکتومی ممکن است در طولانی مدت باعث آرتروز شود.
جراحی پارگی منیسک با حدود 850،000 عمل جراحی که هر ساله در ایالات متحده انجام می شود جزو جراحی های بسیار شایع به شمار می رود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید، اگر:
• به دلیل آسیب دیدگی زانو درد ناگهانی دارید
• در استفاده از زانو خود مشکل دارید
• درد شما ادامه دارد
پارگی منیسک درمان نشده می تواند بدتر شود یا تکه هایی از مینیسک به مفصل پراکنده شود. برای یک ورزشکار، بازی با درد زانو بعداً می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند.
یک پزشک می تواند آزمایش های فیزیکی و تصویربرداری، مانند اشعه ایکس یا MRI را انجام دهد تا مشخص کند که شما چه نوع آسیبی دارید و گزینه های درمانی احتمالی را با شما در میان می گذارد.
اگر بعد از یک دوره درمان غیر جراحی همچنان درد دارید، با پزشک مشورت کنید.

خلاصه

پارگی منیسک عارضه ای بسیار شایع در میان مردم است. درمان غیر جراحی برای پارگی ناشی از ساییدگی و افزایش سن به بیماران توصیه می گردد.
زمان بهبودی با درمان غیر جراحی 6 تا 8 هفته است و فیزیوتراپی به طور کلی نتیجه خوبی به دنبال دارد.
برای تشخیص زانو درد و برنامه درمانی بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

Call Now Button