021-22383746

آرتروسکوپی شانه، عملی می باشد که جراحان ارتوپدی برای بررسی، تشخیص و درمان مشکلات درون مفصل شانه از آن استفاده می کنند.
کلمه ی آرتروسکوپی از دو کلمه ی یونانی “Artro” به معنای “مفصل” و “Skopein” به معنای “نگاه کردن” تشکیل شده است. معنای تحت اللفظی این کلمه “نگاه کردن به مفصل” می باشد. در طی آرتروسکوپی شانه، جراح  شانه یک دوربین به نام آرتروسکوپ را وارد مفصل شانه می کند. دوربین، تصاویری از داخل مفصل شانه را بر روی مانیتور نمایش می دهد و جراح از این تصاویر برای راهنمایی کردن ابزارهای جراحی مینیاتور استفاده می کند. چون آرتروسکوپ و ابزار جراحی نازک می باشند، جراح می تواند برعکس برش های بزرگی که در جراحی باز مورد نیاز است، از برش های بسیار کوچک برای جراحی استفاده کند. این برش های کوچک موجب درد کمتر برای بیمار شده و به زمان کمتری برای ریکاوری و برگشت به فعالیت های عادی نیاز دارد. آرتروسکوپی شانه از سال های دهه 1970 اجرا می شود. این امر تشخیص درمان و بهبودی از عمل جراحی را آسان تر و سریعتر از آنچه ممکن است تصور شود، کرده است. همزمان با توسعه ابزار و تکنیک های جدید آرتروسکوپی شانه نیز سال به سال در حال ارتقا و پیشرفت می باشد.

آناتومی شانه

در این تصویر شانه، بر اجزای اصلی مفصل تاکید شده است. توپی و سوکت.

آناتومی

شانه یک مفصل پیچیده بوده که در بین همه مفاصل، بیشترین قابلیت حرکت و جابجایی را دارد. شانه، از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان بالایی بازو (هومروس )، تیغه شانه (کتف ) و استخوان یقه (ترقوه ).

سر استخوان بالای بازوی شما در یک سوکت گرد در تیغه شانه محکم می شود. این سوکت، با نام گلنوئید شناخته می شود. یک بافت لغزنده به نام غضروف Articular، سطح توپ و سوکت را می پوشاند. این بافت، یک سطح صاف و بدون اصطکاک ایجاد می کند که به استخوان ها کمک می کند تا به راحتی روی یکدیگر سر بخورند . گلنوئید توسط غضروف رشته ای قوی به نام لابروم حلقه می شود. لابروم در اطراف سوکت یک واشر تشکیل می دهد که باعث ایجاد ثبات شده و از مفصل حمایت می کند .

کپسول شانه

مفصل ها، توسط باندهایی از بافت به نام رباط، احاطه شده اند. رباط ها، باعث ایجاد کپسولی می شوند که از مفاصل را به همدیگر متصل نگه می دارند. سطح زیرین کپسول، توسط یک غشای نازک به نام سینوویوم احاطه شده است. سینوویم، مایع مفصلی را تولید می کند که مفصل شانه را روان می کند .

روتاتور کاف

چهار تاندون، کپسول شانه را احاطه کرده و به فرد کمک می کند تا استخوان بازو در سوکت شانه متمرکز شود. به این ماده ضخیم تاندون، روتاتور کاف می گویند. این کاف، سر استخوان هومروس را پوشانده و این استخوان را به شانه می چسباند.

بورسا

بین روتاتور کاف و استخوان بالای شانه شما (آکرومیون)، یک کیسه روانکاری وجود دارد که به آن بورسا می گویند. بورسا کمک می کند تا در هنگام حرکت بازو، تاندون های روتاتور کاف به راحتی بلغزند.

چه زمانی توصیه به انجام آرتروسکوپی شانه می شود؟

اگر شما یک مشکل دردناک داشته باشید که به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد، جراح شانه ممکن است آرتروسکوپی شانه برای شما توصیه کند. استراحت، درمان فیزیکی و داروها و تزریقاتی که التهاب را کاهش داده و امکان بهبودی برای بافت های آسیب دیده را فراهم می کنند، جزو درمان های غیر جراحی محسوب می شوند. التهاب، یکی از واکنش های نرمال بدن به جراحت و یا بیماری می باشد. در مفصل شانه ای که دچار جراحت شده و یا بیماری شده است، التهاب، باعث تورم، گرفتگی و درد می شود.
جراحت، استفاده بیش از حد و ساییدگی مربوط به سن، علت اکثر مشکلات مفصل شانه می باشند. آرتروسکوپی شانه، می تواند علائم دردناک بسیاری از مشکلاتی که باعث آسیب به تاندون های روتاتور کاف، غضروف Articular و دیگر بافت های نرم اطراف مفصل می شوند را تسکین دهد.
عمل های رایج آرتروسکوپیک عبارتند از:

هم چنین با استفاده از آرتروسکوپ میتوان عمل های کم کابرد دیگری مانند آزاد کردن عصب،‌ اصلاح شکستی و هم چنین برش کیست را انجام داد. برخی از روشهای جراحی، مانند تعویض مفصل شانه ، هنوز هم نیاز به جراحی باز با برشهای گسترده تر دارند.

مقایسه آرتروسکوپی شانه یخ زده و شانه معمولی

این عکس های گرفته شده از طریق آرتروسکوپ، پوشش طبیعی مفصل شانه (چپ) و پوشش مفصلی ملتهب ناشی از شانه یخ زده را نشان می دهد.

برنامه ریزی برای جراحی ارتروسکوپی شانه

قبل از شروع عمل، ممکن است جراح شما را به پزشک اولیه خودتان ارجاع دهد تا مطمئن شود که اگر قبل از شروع عمل مشکل پزشکی داشتید، برطرف شود. آزمایش های خون، الکرتوکاردیوگرام و همچنین تصویربرداری با اشعه X از قفسه سینه، ممکن است برای اطمینان از بی خطر بودن عمل درخواست شوند.

اگر خطر سلامتی مشخصی داشته باشید، ممکن است قبل از عمل نیاز باشد تا ارزشیابی جامع تری برای شما انجام شود. حتما جراح ارتوپد را در جریان داروها و یا مکمل هایی که مصرف می کنید قرار دهید. شاید نیاز باشد تا قبل از عمل مصرف برخی از این داروها و مکمل ها را متوقف کنید.
اگر به طور کلی سالم باشید، احتمالا آرتروسکوپی شما به صورت سرپایی انجام خواهد شد. یعنی اینکه نیازی به ماندن شما در بیمارستان نخواهد بود.
بیمارستان یا مرکز جراحی، پیش از موعد با شما تماس می گیرد تا جزئیات خاصی درباره روش شما ارائه دهد. قبل از جراحی حتماً دستورالعمل های مربوط به زمان رسیدن به بیمارستان و یا مرکز جراحی و خصوصاً زمان قطع غذا و نوشیدن را در نظر بگیرید.
قبل از عمل، یک نفر از تیم بیهوشی با شما در مورد گزینه های بیهوشی صحبت خواهد کرد. آرتروسکوپی شانه ممکن است با استفاده از بلوک های عصبی منطقه ای انجام شود که شانه و بازوی شما را بی حس می کند. این داروی بی حس کننده در قاعده گردن یا بالای شانه شما تزریق می شود. این قسمت بدن، همان جایی است که اعصاب کنترل کننده احساس در شانه و بازو قرار دارند. این بلوک های عصبی علاوه بر استفاده از آن به عنوان بی حس کننده در حین جراحی، به کنترل درد در ساعات ابتدایی پس از تکمیل جراحی نیز کمک می کنند. بسیاری از جراحان بلوک های عصبی را با یک بیهوشی عمومی سبک ترکیب می کنند، چون بیماران به دلیل ایستادن در یک پوزیشن ثابت در حین جراحی، احساس ناراحتی می کنند.

اغلب عمل های آرتروسکوپیک کمتر از یک ساعت طول می کشند. با این وجود، طول مدت جراحی بستگی به چیزی که جراح در بدن شما می یابد و هم چنین نوع اصلاحات مورد نیاز خواهد داشت.

عمل جراحی آرتروسکوپی شانه

پوزیشن زمان عمل و آماده شدن برای آن

هنگامی که در اتاق عمل قرار گرفتید، در پوزیشنی قرار می گیرید که جراح شما می تواند آرتروسکوپ را به راحتی تنظیم کند تا از داخل شانه شما نمای واضحی داشته باشد. دو پوزیشن رایج برای آرتروسکوپی شانه موارد زیر می باشند:
– پوزیشن صندلی ساحلی : این حالت نیمه نشسته، شبیه نشستن روی صندلی دراز کشیده است.
– پوزیشن دهیلزی جانبی : در این پوزیشن، فرد بر روی پهلوی خود بر روی میز عمل دراز می کشد.
هر پوزیشنی، برخی مزیت های مختصر دارد. جراحان، بر اساس عملی که قرار است انجام شود و هم چنین آموزش افراد، پوزیشن را برای عمل انتخاب می کنند.
بار اولی که شما در پوزیشن مورد نظر قرار می گیرید، در صورت نیاز تیم جراحی موهای موجود در شانه را تراشیده و سپس برای تمیز کردن پوست، از یک محلول ضد عفونی بر روس شانه استفاده می کند. آنها شانه و بازوی شما را با پارچه های استریل می پوشانند و به احتمال زیاد بازو را در یک ابزار نگهدارنده قرار می دهند تا از بی حرکت ماندن دست، اطمینان حاصل کنند.

عمل

جراح ممکن است به منظور متورم کردن شانه مایعی را به داخل آن تزریق کند. با این کار مشاهده ی داخل مفصل شانه را از طریق آرتروسکوپ میسر می کند. جراح، یک سوراخ (تقریبا به اندازه ی یک سوراخ دکمه) برای وارد کردن آرتروسکوپ، در شانه فرد ایجاد می کند. برای ارائه ی یک دید واضح و هم چنین پیشگیری از خونریزی، یک نوع مایع از طریق آرتروسکوپ وارد شانه می شود. تصاویری که توسط آرتروسکوپ بر روی صفحه مانیتور نمایش داده می شود، امکان مشاهده ی داخل مفصل شانه و هم چنین آسیب های داخلی آن را فراهم می کنند.

آرتروسکوپی شانه

سری اولی که مشکل مورد نظر به طور واضحی تشخیص داده می شود، جراح، ابزارهای کوچک دیگری را از طریق برش های جداگانه وارد شانه می کند تا این آسیب ها را درمان کند. برای کارهایی مانند تراشیدن، بریدن، گرفتن، بخیه زدن و گره زدن، از ابزارهای مخصوصی استفاده می شود. در خیلی از موارد، برای محکم کردن بخیه ها به بافت ها، از ابزارهای خاصی استفاده می شود.

مقایسه تاندون روتاتور کاف پاره شده و ترمیم شده با ارتروسکوپی

سمت چپ: یک پارگی روتاتور کاف سمت راست: تاندون روتاتور کاف که با بخیه به سر بازویی پ دوباره متصل شده است.

جراح، ممکن است که برش های ایجاد شده بر روی شانه شما را با بخیه و یا پارچه های استریل (چسب زخم های کوچک) ببندد و آنها را با یک بانداژ بزرگ و نرم بپوشاند.

ریکاوری و مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی شانه

مراقبت های بعد از جراحی

بعد از جراحی، شما قبل از اینکه به اتاق ترخیص بروید، به مدت 1 تا 2 ساعت در اتاق ریکاوری خواهید بود. پرستارها پاسخگو بودن شما را ارزیابی کرده و اگر لازم باشد، داروهایی برای تسکین درد به کار خواهند برد. نیاز است که یک فرد به عنوان همراه با شما باشد تا شما را به خانه رسانده و حداقل برای شب اول همراه شما باشد.

مراقبت های در منزل

هرچند که ریکاوری از آرتروسکوپی اغلب سریع تر از ریکاوری بعد از جراحی باز می باشد، ولی ممکن است ریکاوری کامل شانه بعد از آرتروسکوپی بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد.
ممکن است چندین هفته پس از جراحی درد و ناراحتی داشته باشید. اگر جراحی گسترده تری داشته باشید، این درد و نارحتی می تواند بیشتر طول بکشد. برای تسکین درد و ناراحتی، یخ می تواند خیلی مفید باشد. در صورت نیاز پزشک می تواند از داروهای خاصی برای تکسین درد استفاده کند.
برای تسکین درد چندین نوع دارو وجود دارند که می توانند تجویز شوند. از جمله این داروها می توان به داروهای مخدر، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) و بی حسی های موضعی اشاره کرد. درمان کردن درد با داروها می تواند به شما کمک کند تا احساس راحتی کنید و همین احساس راحتی، می تواند به تسریع بهبودی بدن و هم چنین ریکاوری از جراحی کمک کند.
داروهای مخدر می توانند درد را تسکین ببخشند. با این وجود این داروها خواب آور بوده و می توانند اعتیاد آور نیز باشند. حتما باید از این داروها فقط طبق توصیه و تجویز پزشک استفاده کرد. به محض اینکه درد شما شروع به تسکین کرد، باید مصرف این داروها را متوقف کنید.
اگرچه تاثیری در بهبودی شانه شما ندارد، اما صاف دراز کشیدن ممکن است روی شانه شما بکشد و باعث ناراحتی شود. بعضی از بیماران در روزهای اول پس از جراحی راحت ترند تا بر روی صندلی دراز کشیده بخوابند یا در رختخواب باشند.
همان چند روز اول پس از جراحی، بهتر است که بانداژ های بزرگ را با بانداژهای کوچک و ساده جایگزین کنید. هم چنین زمانی که دیگر زخم های شما ترشح ندارند می توانید دوش بگیرید ولی باید حواستان باشد که محل برش جراحی را آب نزنید و یا مالش ندهید.
به احتمال زیاد برای محافظت از شانه خود به یک اسلینگ یا ایموبیلایزر مخصوص نیاز خواهید داشت. پزشک، در مورد مدت زمانی که باید این نوع اسلینگ، استفاده شود به شما مشورت خواهد داد.

توانبخشی

توانبخشی، نقش مهمی در برگشت شما به فعالیت های روزانه دارد. یک برنامه ورزشی به شما کمک خواهد کرد تا قدرت و حرکت شانه را دوباره به دست بیاورید. جراح شما بر اساس عمل جراحی مورد نیاز شما، یک برنامه توانبخشی را برای شما در نظر خواهد گرفت.
اگر شما یک اصلاح جراحی پیچیده تری داشته باشید، جراح شما ممکن است برای نظارت بر برنامه ورزشی، شما را به یک فیزیوتراپ ارجاع دهد.
مهم است که شما در توانبخشی تلاش جدی کنید تا جراحی شما موفقیت آمیز باشد.

عوارض آرتروسکوپی شانه

اغلب بیماران به دنبال آرتروسکوپی شانه هیچ عوارضی نخواهند داشت. با این وجود مانند همه روش های جراحی دیگر برخی ریسک ها در رابطه با آرتروسکوپی هم وجود خواهد داشت. این عوارض معمولا خفیف و قابل درمان می باشند. عفونت، خونریز بیش از حد، تشکیل لخته خونی و آسیب به رگ های خونی و یا اعصاب جزو عوارض احتمالی این روش جراحی می باشند.
جراح قبل از عمل در مورد این نوع عوارض احتمالی با شما صحبت خواهد کرد.

پیامدهای طولانی مدت

چون بیماران وضعیت سلامتی متفاوتی دارند، ریکاوری کامل بعد از این روش جراحی برای هر فرد می تواند متفاوت باشد.
اگر شما یک اصلاح کوچک داشتید، ممکن است اصلا نیازی به استفاده از اسلینگ نداشته باشید و قدرت شانه بعد از مدت کوتاهی پس از عمل،برخواهد گشت. با گذشت چند روز از عمل نیز می توانید به مدرسه یا سر کار بروید.

بعد از عمل های جراحی پیچیده تر، حصول ریکاوری کامل بیشتر طول خواهد کشید. هرچند که برش های آرتروسکوپی خیلی کوچک می باشند، ولی با همین روش نیز می توان بسیار از آسیب های جدی مفصل را اصلاح کرد. ریکاوری کامل ممکن است چنیدن ماه طول بکشد. با این وجود، این فرایند می تواند یک فرایند آرام می باشد، ولی پیروی از دستورالعمل ها و برنامه ی توان بخشی، برای دست یابی به پیامدهای موفق جراحی، بسیار مهم می باشد.

فیلم آرتروسکوپی شانه

صحبت آقای دکتر شهرستانی روی فیلم: بیماری که ملاحظه می‌کنید الان روی سر استخوان بازو هستیم، یعنی گردی سر مفصل بازو هستیم که با شانه مفصل می‌شه ایشون مراجعه کرده بود به علت درد تو معاینات معلوم شد پارگی عضلات پارگی تاندون شانه را دارند.

تاندون اصلی شانه یا سوپرسیتاتیکس که اون رو ما الان ترمیم کردیم منتها نکته‌ای که قابل توجه این آرتروز یه که در قسمت سر استخوان دیده میشه ببینید سر استخوان باید به این صورت باشه صاف صیقلی و بدون دست خوردگی اینجا رو که ملاحظه می‌کنید خوردگی‌های زیادی تو سر استخوان بازو دیده میشه که ما به این‌ها می‌گیم آرتروز.

یعنی این زیر دیگه قشنگ استخوانه دیگه اثری از غضروف تو اون یه تیکه باقی نمونده، بخشی از غضروف از بین رفته به خاطر اینکه بیمار طولانی مدت دچار این عارضه بوده و دیر مراجعه کرده و احتمالاً تروما یا ضربه هم داشته دچار آرتروز شده، ما دیگه خیلی دیگه برای آرتروز کاری نمی‌تونیم انجام بدیم مگر اینکه بعداً که بیمار مراجعه کرد بعد از اینکه ربات تاندون شانه ترمیم کافی رو پیدا کرد بیایم تزریق انجام بدیم مثل تزریق پی آر پی، الان برای این بیمار تاندون اصلی شانه پاره بود ترمیم شده برآمدگی زیر استخوان که خیلی اوقات اون عامل  مستعد کننده این پارگی است تراشیده شده یا به اصطلاح آکروپلاسی انجام شده که مجدداً بیمار دچار این پارگی نشه.

الان کار اصلی بیمار انجام شده جراحی به صورت بسته انجام شده همونطور که ملاحظه می‌کنید یک دو سه چهارتا سوراخ یا پورتال زده شده ما از طریق این ۴ تا پرتال به صورت لیزری شونه بیمار رو جراحی کردیم عین جراحی‌های لیزری زانو یا جراحی‌های بسته به صورت آرتروسکوپی انجام شده شکاف داده نشده خوب این‌ها ترمیماش زودتر انجام می‌شه درد بعد از عمل کمتره و دوران ریکاوری بیمار هم کوتاه تر است.

هزینه عمل جراحی آرتروسکوپی شانه

قیمت و هزینه عمل آرترسکوپی شانه  از هر فرد به فرد دیگر متغیر می باشد. برخی از عواملی که در هزینه تاثیر گذار می باشند عبارتند از:

  • شهری که در آن عمل انجام میدهید
  • بیمارستانی که در آن بستری می شوید
  • بیمه تحت پوشش
  • مهمترین عامل نوع آسیب دیدگی و هدف شما از آرتروسکوپی، قاعدتا هزینه هر عملی که با ارتروسکوپی انجام  میشود با عمل دیگر متفاوت خواهد بود.

اگر شما قصد عمل دارید، برای آگاهی از هزینه و یا مشاوره حضوری می توانید از طریق شماره های موجود در سایت یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید. دکتر شهرستانی به عنوان فوق تخصص شانه و بهترین جراح شانه در کشور شناخته شده می باشد.
در جلسه حضوری با دکتر شما اطلاع دقیقی از هزینه ها و میزان عمل موفقیت کسب خواهید کرد.همچین قبل از انتخاب جراح خود می توانید در قسمت نظرات بیماران آقای دکتر شهرستانی تجربه عمل و نظر سایر بیماران را در مورد ایشان ببینید.

Call Now Button