021-22383746

آرتروسکوپی مچ دست یک روش جراحی است که برای تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصل استفاده می شود. آرتروسکوپ از یک ابزار فیبر نوری کوچک به نام آرتروسکوپ استفاده می کند که جراح را قادر می سازد تا داخل مفصل را بدون ایجاد برش های بزرگ به عضله و بافت ببیند. مچ دست، مفصلی پیچیده با هشت استخوان کوچک و بسیاری از رباط های اتصال دهنده است. از جراحی آرتروسکوپی می توان برای تشخیص و درمان تعدادی از مشکلات مچ دست، از جمله درد مزمن مچ دست، شکستگی مچ دست، کیست های گانگلیون و پارگی رباط ها استفاده کرد.

آرتروسکوپی مچ دست توسط جراح ارتوپد

شرح عمل جراحی آرتروسکوپی مچ دست

جراح، برش های کوچکی (به نام پورتال) از طریق پوست در مکان های خاص اطراف مفصل ایجاد می کند. جراحان، بسته به منطقه ای که باید مشاهده شود، پورتال ها را در مکان های خاص مچ دست ایجاد می کنند.

پورتال های رادیوکارپال مچ دست

این مجموعه از پورتال ها که پورتال های رادیوکارپال استاندارد نامیده می شوند، امکان دسترسی به مچ دست را فراهم می کنند. مجموعه های دیگر پورتال، امکان دسترسی به مناطق دیگر مچ دست را فراهم می کنند. طول این برش ها کمتر از نیم اینچ است. آرتروسکوپ که تقریباً به اندازه مداد است، از طریق این برش ها وارد می شود. آرتروسکوپ شامل یک لنز کوچک، یک دوربین مینیاتوری و یک سیستم روشنایی است. تصاویر سه بعدی مفصل از طریق دوربین بر روی مانیتور تلویزیون فراخوانی می شود. هنگام جابجایی ابزار در داخل مفصل، جراح، مانیتور را تماشا می کند. از پروب ها، پنس ها ، چاقوها و ابزارهای انتهای آرتروسکوپ برای اصلاح مشکلات کشف شده توسط جراح استفاده می شود.

آرتروسکوپی تشخیصی

در صورت مشخص نبودن علت درد مچ دست، ممکن است از آرتروسکوپی تشخیصی استفاده شود. هم چنین در مواردی که درد مچ دست، با درمان های غیر جراحی بهبود نیابد، می توان از این روش آرتروسکوپی استفاده کرد. قبل از جراحی آرتروسکوپی، جراح شما موارد زیر را انجام می دهد.

 • معاینه فیزیکی دست و مچ دست
 • درباره شرایط پزشکی یا نگرانی های گذشته (سابقه پزشکی) بیشتر یاد می گیرد
 • آزمایشاتی را انجام دهید که محل درد را مشخص کند (آزمایشات تحریک آمیز )، این آزمایشات، شامل حرکت دادن دست، به منظور تولید درد می باشد.
 • تصاویر دست و مچ دست را بررسی می کند. این تصاویر، ممکن است شامل اشعه ایکس، تصویرسازی تشدید مغناطیسی (MRI) یا آرتروگرام (اشعه X ای که پس از تزریق رنگ به داخل مفصل انجام می شود) باشند.

معمولاً جراحی آرتروسکوپی فقط به بی حس شدن دست و بازو نیاز دارد (بی حسی موضعی).
برای آرامش بیشتر بیمار، ممکن است داروی آرامبخش تجویز شود.
دو یا چند برش کوچک (پورتال) در پشت مچ دست ایجاد می شود. آرتروسکوپ و ابزارها از طریق آن پورتال ها وارد می شوند و خود مفصل از طریق دوربینی که در انتهای آرتروسکوپ می باشد، قابل مشاهده می باشد. بعد از جراحی، برش ها با بخیه کوچک بسته می شوند و از پانسمان استفاده می شود و برخی اوقات از آتل استفاده خواهد شد.

درمان جراحی آرتروسکوپی مچ دست

از جراحی آرتروسکوپی می توان برای درمان تعدادی از مشکلات مچ دست استفاده کرد.

 • درد مزمن مچ دست: در مواردی که علت درد مزمن مچ دست، توسط دیگر آزمون های تشخیصی قابل تشخیص نباشد، می توان از جراحی اکتشافی آرتروسکوپی استفاده کرد. اغلب اوقات، ممکن است قسمت هایی از بدن، دچار التهاب، آسیب غضروف یا سایر یافته ها پس از آسیب مچ دست شود. در برخی از موارد، بعد از تشخیص این مشکل، خود این مشکل نیز می تواند با آرتروسکوپی درمان شود.
 • شکستگی های مچ دست: شکستگی های کوچک استخوان ممکن است پس از شکستگی استخوان (شکستگی) در مفصل باقی بمانند. آرتروسکوپی مچ دست می تواند این قطعات را حذف کرده، قطعات شکسته استخوان را تراز کرده و با استفاده از سنجاق، سیم یا پیچ آنها را ثابت کند.
 • کیست های گانگلیون: کیست های گانگلیون معمولاً از ساقه بین دو استخوان مچ دست رشد می کنند. در طی یک عمل آرتروسکوپی ، جراح می تواند ساقه را خارج کند ، که ممکن است تغییری را که این کیست ها باز می گرداند کاهش دهد.
 • پارگی های رباط/TFCC: آنها ثبات و پشتیبانی از مفاصل را فراهم می کنند. TFCC یک ساختار بالشتی در داخل مچ دست است. افتادن بر روی دست دراز شده می تواند رباط ها، TFCC یا هر دو را پاره کند. این کار منتج به درد همراه با حرکت یا احساس کلیک کردن می باشد.
  در طی جراحی آرتروسکوپی مچ دست، جراح می تواند پارگی ها را ترمیم کند.
 • رهاسازی تونل کارپ. سندرم تونل کارپ با بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست و گاهی اوقات با درد در بازو مشخص می شود و علت آن فشار بر عصبی است که از تونل کارپ عبور می کند. (تونل کارپ توسط استخوان های مچ دست و یک سقف ضخیم بافت ایجاد می شود.) به دلایل زیادی از جمله تحریک و تورم بافت (سینوویوم) که تاندون ها را می پوشاند ، فشار می تواند در داخل تونل ایجاد شود. اگر سندرم تونل کارپ به درمان غیر جراحی پاسخ ندهد، یکی از گزینه های درمان، ترمیم ناحیه با جراحی است. جراح سقف رباط را برش داده و تونل را بزرگتر می کند. این باعث کاهش فشار بر عصب و تسکین علائم می شود. این کار را می توان گاهی با استفاده از آرتروسکوپ انجام داد.

نمای داخل مفصل دست با آرتروسکوپ

این نمای داخل مفصل دست با استفاده از آرتروسکوپ است. رباط TFCC پاره شده و جراح از قلاب برای تمیز کردن ناحیه استفاده می کند تا یک سطح صاف ایجاد کند تا رباط پاره شده در محل بخیه بخورد. سر اولنا، از طریق پارگی مشاهده می شود. در کنار آن رادیوس قرار دارد.

مراقبت های بعد از عمل مچ دست

طی 2 یا 3 روز اول پس از جراحی ، مچ دست باید بالا نگه داشته شده و باند، باید تمیز و خشک نگه داشته شود. یخ ممکن است به کاهش تورم کمک کند. تمریناتی وجود دارد که می تواند برای حفظ حرکت و بازسازی قدرت به شما کمک کند. اگرچه درد پس از جراحی معمولاً خفیف است، اما داروهای ضد درد به تسکین درد می توانند کمک کنند.

عوارض جراحی آرتروسکوپی مچ دست

عوارض حین یا بعد از جراحی آرتروسکوپی مچ دست غیرعادی است. این عوارض، ممکن است شامل عفونت، صدمات عصبی، تورم بیش از حد، خونریزی، زخم یا پارگی تاندون باشد. پزشک قبل از جراحی درباره عوارض آرتروسکوپی  با شما صحبت خواهد کرد.البته اگر در انتخاب جراح خود دقت کنید و جراح با تجربه را انتخاب کنید این مشکلات و عوارض به حداقل خواهد رسید.

هزینه آرتروسکوپی مچ دست

برای دریافت قیمت و هزینه این عمل جراحی لطفا از طریق شماره های موجود در سایت یا دایرکت اینستاگرام ما با ما در تماس باشید. بعد از دریافت نوبت آقای دکتر شهرستانی جراح و بهترین ارتوپد تهران ، اطلاعات لازم را در خصوص هزینه و یا سختی عمل و یا دوران نقاهت و مراقبت های بعد از عمل در اختیار شما قرار خواهد داد.

Call Now Button