021-22383746

مفصل شانه همانند مفصل لگن از نوع گوی و کاسه ای است که در آن استخوان بازو مانند یک گوی درون گودی کاسه ای استخوان کتف قرار می گیرد. این مفصل دارای دامنه ی حرکتی گسترده همراه با امکان تحرک بالا است به همین سبب ریسک آسیب و دررفتگی آن نیز بیشتر از سایر مفاصل بدن می باشد. امروزه جراحی آسیب های شانه توسط جراح شانه قابل انجام است.

جراح شانه

جراح شانه چه کسی است؟

متخصصان ارتوپد با بررسی وضعیت اسکلتی بدن به تشخیص و درمان بیماری های حرکتی، اسکلتی و همچنین آسیب های مربوط به عضلات، تاندون ها و مفاصل می پردازند. اما برخی از جراحان ارتوپد تحصیلات فوق تخصص را در قسمتی خاصی از بدن مانند شانه، لگن، زانو و … گذرانده و به همین سبب علاوه بر دانش کلی درباره ی بیماری ارتوپدیک در بخش خاصی از بدن تجربه و مهارت بالاتری داشته و برای درمان آن تسلط کافی دارند.

چه کسانی به جراحی شانه نیاز دارند؟

عوامل متعددی باعث آسیب به مفصل و ساختار شانه می شوند و برخی افراد به سبب شغل و نوع فعالیت هایی که دارند در خطر بیشتری قرار می گیرند. خوشبختانه این آسیب ها توسط فوق تخصص و جراح شانه ترمیم و درمان می شوند.

 1. افرادی که فعالیت های ورزشی سنگین دارند
 2. افرادی که سابقه ی تشنج داند
 3. به سبب محل قرار گیری این مفصل امکان آسیب به آن در هنگام زمین خوردن بسیار بالاست
 4. حوادثی مانند تصادف و برق گرفتگی
 5. آسیب پذیرتر بودن تاندون، رباط و… در مفصل شانه به سبب برخی عوامل تاثیرگذار ژنتیکی
 6. افزایش ریسک آسیب به استخوان ها و مفاصل بر اثر افزایش سن

روشهای مختلف جراحی شانه

شاید بسیاری از افراد در دوران های مختلفی تجربه ی آزاردهنده درد شانه را تجربه کرده اند و به خوبی می دانند که چطور فعالیت های روزانه آنها با دشواری مواجه شده است. احساس درد به دنبال آسیب های بافتی در بدن ایجاد می شود. ممکن است درد شانه بر اثر آسیب های متفاوتی بروز کند که با مراجعه به یک فوق تخصص و جراح شانه به درستی تشخیص داده شده و درمان های دارویی، ورزشی و یا جراحی در نظر گرفته می شوند. روش درمان های جراحی نیز با توجه به شرایط بالینی بیمار متفاوت خواهند بود. آسیب ها و بیماری های شانه عبارتند از:

 1. دررفتگی مکرر شانه
 2. پارگی تاندون های شانه (روتاتور کاف)
 3. شکستگی های شانه
 4. ناپایداری شانه
 5. آسیب های وارد شده به رباط های شانه
 6. پارگی عضلات شانه (عضله پکتورالیس ماژور)
 7. تعویض مفصل شانه
 8. آرتروز شانه
 9. بیماری های مادرزادی شانه
 10.  بد جوش خوردن و یا جوش نخوردن شانه
 11.  بیماری شانه منجمد

روش های جراحی شانه

تعدادی از بیماران پس از احساس درد و یا مواجه با آسیب های فیزیکی به شانه با مراجعه به پزشک فوق تخصص و جراح شانه و انجام درمان سرپایی بهبود پیدا کرده و با گذراندن دوره ی نقاهت به زندگی عادی و روزمره خود باز می گردند. اما در این میان تعدادی دیگر از بیمارن نیز با آسیب های وسیع با شدت بیشتری رو به رو هستند از این رو برای این افراد عمل های تهاجمی و یا کم تهاجمی در نظر گرفته می شود.

ممکن است پزشک در طی عمل جراحی با توجه به نوع آسیب از تکنیک های نظیر پیوند غضروف و استخوان، روش نخ انکور و یا فیکساسیون با پیچ استفاده کند.

جدیدترین روش عمل شانه

بیمارانی که دچار آسیب های وسیع و شدیدی در ناحیه شانه خود شده اند با انجام عمل جراحی باز درمان می شوند. اما در صورت امکان پزشک روش جراحی کم تهاجمی آرتروسکوپی را برای ترمیم تاندون شانه، در رفتگی و.. بکار خواهد گرفت.

آرتروسکوپی شانه یکی از جدیدترین روش های جراحی است که تنها با استفاده از چند برش محدود و فرستادن یک دوربین بسیار کوچک درون محل مورد نظر انجام می شود.

مزیت های روش آرتروسکوپی:

 • جای زخم بسیار کوچک
 • سرعت ریکاوری بالا
 • معمولا نیازی به بستری ندارد
 • مدت زمان جراحی کوتاه
 • درد بسیار اندک پس از جراحی
 • خطر عفونت و چسبندگی اندک

انتخاب بهترین جراح شانه:

انتخاب بهترین جراح شانه مستلزم بررسی دقیق سوابق علمی و جراحی های پزشک مورد نظر است. علاوه بر اهمیت تجهیزات اتاق عمل و استفاده از پروتزها و مواد با کیفیت؛ تجربه، تخصص و مهارت جراح است که در موفقیت آمیز بودن جراحی نقش اساسی دارد. بهترین فوق تخصص شانه با تشخیص درست آسیب، بیمار را در بهترین مسیر درمانی قرار می دهد.

بهترین جراح شانه

دکتر مهدی شهرستانی جراح شانه

دکتر شهرستانی جزء معدود جراحانی در ایران می باشد که علاوه بر جراح شانه، فوق تخصص زانو و فوق تخصص لگن نیز می باشد و هر ساله ده ها بیمار از تهران و اقصی نقاط ایران برای درمان آسیب دیدگی ها خود به وی مراجعه می کنند شما  میتوانید در قسمت نظرات بیماران در همین سایت یا اینستاگرام و یا سایر سایت ها نظر بیماران را در مورد آقای دکتر مشاهده کنید و سپس نسبت به انتخاب جراح شانه خود اقدام نمایید.

Call Now Button