021-22383746

پی آر پی زانو یکی از موثرترین روش‌های درمانی است. این روش با اثرگذاری 85 درصدی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته ‌است. اگر روش‌های ابتدایی درمان مانند فیزیوتراپی کمکی به کاهش درد و بهبود وضعیت مفصل زانو نکند، در این صورت PRP یکی از بهترین گزینه‌ها برای به تعویق انداختن انجام عمل جراحی خواهد بود.

تزریق prp در زانو

PRP زانو چیست؟

پی آر پی زانو و یا (Platelet Rich Plasma) یک روش درمانی جدید برای بهبود آسیب‌های زانو است. PRP حاوی مقادیر زیادی پلاکت است. پلاکت بخشی از خون است که با وجود فاکتورهای رشد و پروتئین، در بازسازی و ترمیم بافت آسیب دیده، بهبود عملکرد مفصل و عضلات و کاهش درد محل آسیب، بسیار تاثیرگذار است. در این روش از پلاکت‌های خون بیمار استفاده می‌شود. بنابراین یک درمان بسیار ایمن بدون بروز واکنش‌های آلرژی و انتقال هر گونه بیماری است.

کاربردهای پی آر پی زانو چیست؟

پی آر پی زانو نسبت به سایر روش‌های تزریقی نتایج بسیار موثرتری را به همراه دارد و در بسیاری از موارد نیاز به عمل جراحی و تعویض مفصل زانو را به تاخیر می‌اندازد. از این تکنیک برای کمک به بیمارانی که دچار التهاب مفصل و آرتروز زانو شده‌اند، افرادی که تاندون آنها دچار کشیدگی و آسیب شده است، ناپایداری و کشیدگی زانو استفاده می‌شود. از پلاسمای غنی از پلاکت علاوه بر مفصل زانو برای درمان‌ سایر مفاصل نیز استفاده می‌شود که عبارتند از:

 • بی ثباتی مفاصل مختلف
 • آسیب در مفصل شانه، آرنج و سایر مفاصل
 • سندرم تونل کارپال
 • پیچ خوردگی و کشیدگی
 • درمان آرتروز در مفاصل مختلف
 • درد مزمن در مفاصل
 • درمان انواع بیماری‌های اسکلتی عضلانی
 • فشار و پارگی روتاتورکاف
 • صدمات رباط صلیبی قدامی
 • صدمات و درد در ناحیه گردن و کمر
 • تاندونوز (آرنج تنیس)
 • تاندونیت و پیچ خوردگی رباط
 • درد مزمن زانو
 • کشیدگی‌های عضلانی

کاندیدای مناسب پی آر پی چه کسانی هستند؟

دانشمندان همچنان در حال تحقیق و بررسی در این زمینه هستند. اما آنچه مشخص است این است که کاندیدای اصلی پی آر پی زانو، افرادی هستند که درمان‌های ابتدایی مانند استراحت و فیزیوتراپی برای بهبود وضعیت آنها موثر نبوده و قصد به تاخیر انداختن عمل جراحی را دارند. همچنین این تکنیک مناسب افراد جوانی است که در مراحل نخست بیماری به سر می‌برند.

چه کسانی شرایط درمان با این روش را ندارند؟

به طور کلی نمی‌توان گفت انجام پی آر پی زانو برای چه کسانی مضر است. اما می‌توان گفت این روش درمانی برای چه کسانی بهترین نتیجه را دارد. به همین دلیل قبل از شروع درمان به این روش به موارد زیر توجه می‌شود:

 • سن: افراد در سنین مختلف واجد شرایط درمان با PRP هستند
 • وضعیت خون: افراد با گروه خونی مختلف محدودیتی برای درمان با این روش ندارند، اما اگر پلاکت خون بیمار پایین‌تر از حد نرمال باشد باید معاینات لازم انجام شود.
 • سلامتی: افرادی که از سلامت کافی برخوردار هستند، پاسخ بهتری به درمان خواهند داد. برای مثال افرادی که سیگار مصرف می‌کنند، و یا بیماری‌هایی مانند دیابت، تیروئید، سرطان و یا به سایر بیماری‌های مزمن دچار هستند، کاندیدای مناسبی برای PRP زانو نخواهند بود.

آمادگی لازم قبل از تزریق پی آر پی زانو

پیش از انجام پی آر پی زانو به طور کامل توسط پزشک معاینات لازم شده و آمادگی‌های لازم به بیمار داده می‌شود. اما با این حال چند نکته وجود دارد که با مشورت پزشک لازم است قبل از تزریق به آن‌ها توجه کنید:

 • حداقل سه تا چهار روز قبل از تزریق PRP، داروهای ضد انعقاد و التهاب را قطع کنید
 • یک تا دو هفته قبل از درمان، مصرف گیاهان رقیق کننده خون، مکمل‌ها و ویتامین‌ها را متوقف کنید
 • یک تا دو هفته قبل از تزریق، مصرف داروهای استروئیدی سیستماتیک را قطع کنید
 • در روز تزریق یک وعده غذایی سالم و کامل بخورید
 • مقدار زیادی آب بنوشید

مراحل تزریق prp زانو

نحوه عمل پی آر پی چگونه است؟

در عمل پی آر پی زانو، پس از نمونه‌گیری مقدار کمی خون از بیمار، خون را در یک دستگاه سانترفیوژ قرار می‌دهند تا با چرخش خون در این دستگاه با سرعت بالا، پلاکت‌ها از سایر سلول‌های خونی مانند گلبول‌های قرمز جدا شوند. سپس پلاسمای غنی از پلاکت که حاوی پروتئین‌های مختلفی به نام فاکتور رشد است، مجددا به زانو فرد تزریق می‌شود تا سبب بهبود و تحریک بازسازی محل آسیب گردد. با توجه به میزان آسیب دیدگی، ممکن است پلاسمای غنی از پلاکت در مقادیر مختلف و طی یک تا چند جلسه به بیمار تزریق شود. تمام مراحل آماده‌سازی و تزریق پلاسما در مطب پزشک و حدودا طی نیم ساعت انجام می‌شود.

پس از عمل چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از انجام پی آر پی زانو بیمار احساس درد خفیف تا متوسط در ناحیه زانو دارد. تحمل این میزان درد طبیعی بوده و نشان دهنده شروع فرایند بهبودی همزمان با سازگاری بدن با ماده تزریق شده است. طی ساعات پس از تزریق، بهتر است با نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات دیگر بدن خود را کاملا هیدراته نگه دارید.

مراقبت‌های بعد از PRP زانو

برای رسیدن به بهترین نتیجه از پی آر پی زانو لازم است پس از تزریق نکات زیر را رعایت کنید:

 • 72 ساعت پس از تزریق از گذاشتن یخ و یا کیسه آب گرم بر روی محل تزریق خودداری کنید
 • در روزهای اول پس از تزریق استحمام نکنید
 • در هفته‌های اول بعد از عمل، از نوشیدن مواد الکلی و مصرف کافئین پرهیز کنید
 • در روزهای پس از عمل از استعمال سیگار خودداری کنید

استراحت بعد از تزریق prp

طبق توصیه پزشکان متخصص پس از انجام PRP زانو، لازم است بیمار یک روز را کاملا استراحت کرده و طی دو روز آینده استفاده از مفصل زانو را محدود کند، اما توجه داشته باشید که به طور کلی حرکت به بهبود سریع مفصل بسیار کمک خواهد کرد. نکته مهم این است که مصرف هرگونه دارو ممکن است در روند بهبودی تاثیرگذار باشد مگر اینکه مصرف آنها تنها تحت نظر پزشک معالج انجام شود.

آیا تزریق پی آر پی در زانو خطرناک است؟

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد از آنجایی که در عمل پی آر پی زانو از خون بیمار استفاده می‌شود ریسک‌های بیماری و آلرژی به صفر می‌رسد. به طور کلی این روش به عنوان یک درمان ایمن و سالم شناخته شده و خطرات ناشی از تزریق بسیار محدود و کمتر از 1% است.

عوارض پی آر پی زانو چیست؟

عوارض احتمالی PRP زانو شامل آسیب به اعصاب اطراف محل تزریق، عفونت، آسیب به بافت و درد شدید در ناحیه تزریق، می‌شود. خوشبختانه در صورتی که پی آر پی زانو، توسط متخصص خبره و با مهارت کافی انجام شود عوارض احتمالی آن بسیار محدود است. بهتر است با مراجعه به بهترین جراح زانو در تهران ریسک عمل و عوارض ناشی از آن را کاهش دهید.

قیمت پی آر پی زانو

هزینه پی آر پی زانو با توجه نوع، تعداد و برند کیت مصرفی متغیر است. برای بدست آمدن بالاترین درجه خلوص پلاکت، استفاده از کیت‌های مرغوب در این روش بسیار اهمیت دارد. علاوه بر کیت، میزان آسیب و تعداد جلسات درمان در قیمت نهایی تاثیر دارد.

بهترین مرکز پی آر پی زانو در تهران کجاست؟

بهترین مرکز پی آر پی در تهران با بهره گیری از پزشکان متخصص و با تجربه و با استفاده از کیت‌های مرغوب به درمان بیماران با مشکلات مفصلی مختلف کمک می‌کند.دکتر شهرستانی با توجه به تجربه ای که در این زمینه دارد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان از اقصی نقاط کشور می باشد.

مدت زمان بهبودی بعد از تزریق prp چقدر است؟

ریکاوری و یا مدت زمان بهبودی پس از پی آر پی زانو، نسبتا سریع است. درد و تورم در ناحیه تزریق پس از 3 تا 7 روز کاهش یافته و طی سه تا چهار هفته بعد از آن نیز، درد محل تزریق به میزان قابل توجهی کم می‌شود. طی سه تا شش ماه پس از تزریق با بهبود آسیب‌های موجود در مفصل عملکرد زانو افزایش خواهد یافت.

آیا این روش تحت پوشش بیمه است؟

اکثر بیمه‌های درمانی پی آر پی زانو را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند. اما در صورتی که این مورد در بندهای قرارداد بیمه های تکمیلی به صورت مجزا ذکر شود، بیمه بخشی از هزینه را به بیمار پرداخت خواهد کرد.

چند جلسه برای درمان با پی آر پی زانو نیاز است؟

تعداد جلسات با توجه به میزان آسیب در بیماران با شرایط مختلف متفاوت است. اما معمولا تعداد جلسات پی آر پی زانو یک تا سه جلسه با فاصله 20 روز تا یک ماه است. طی تحقیقات دانشمندان تاثیرات PRP پس از چندین بار تزریق بسیار بیشتر می‌شود.

گزینه‌های دیگر درمانی من چیست؟

به جز پی آر پی زانو روش‌های درمانی دیگری برای بهبود وضعیت زانو و مفاصل وجود دارند. این روش‌ها سبب به تاخیر انداختن عمل جراحی خواهند شد. دکتر مهدی شهرستانی متخصص جراحی استخوان و مفاصل با انجام معاینات لازم، ممکن است گزینه‌های درمانی دیگر مانند موارد زیر را به بیمار پیشنهاد دهند.

 • کاهش وزن و ورزش
 • فیزیوتراپی
 • تزریق هیالورونیک اسید
 • مصرف داروهای خوراکی و تزریق استروئید
 • تزریق کورتیکواستروئید (کورتیزون)
 • استفاده از سلول‌های بنیادی
 • تزریق ازون
تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چه تفاوتی با تزریق کورتیزون و انجام عمل جراحی دارد؟

کورتیزون یک داروی ضد التهابی است که تزریق آن در محل مفصل، سبب کاهش التهاب ناشی از بیماریی‌هایی نظیر آرتروز زانو می‌شود. این روش به عنوان درمان قطعی عمل نکرده و تنها به منظور رفع درد‌ و تورم مفصلی استفاده می‌شود

در روش پی آر پی زانو، (پلاسمای غنی از پلاکت)، به دلیل وجود پروتئین ها و فاکتورهای رشد آسیب‌های مفصلی، التهاب بر اثر آرتروز، کشیدگی تاندون و رباط و… ، ترمیم شده و بهبود قابل توجهی خواهد یافت.

عمل جراحی یک روش درمانی بسیار موثر است. عمل جراحی به دو روش نیمه تهاجمی آرتروسکوپی زانو و یا عمل جراحی باز انجام می‌شود. پزشکان متخصص با توجه به شدت و وسعت آسیب یکی از دو روش ذکر شده را برای ترمیم پارگی رباط صلیبی زانو، تعویض مفصل زانو و… ، بکار می‌گیرند.

فیلم تزریق پی آر پی به زانو

نتیجه گیری

پی آر پی زانو زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه نتایج بسیار خوبی را به‌همراه دارد. با این حال لازم است با مراجعه حضوری، انجام معاینات لازم و پس از مشورت با پزشک، با توجه به وضعیت بالینی هر بیمار، بهترین پروسه درمانی مشخص شود.

Call Now Button