021-22383746

شکستگی های استخوان كتف از موضوعات رایج سلامتی است که قصد داریم در مقاله امروز به آن بپردازیم و شما را با این نوع از شکستگی‌ها و روش‌های درمان آن آشنا کنیم. شکستگی استخوان از مشکلات رایج و جدی بدن است که از هر ده نفر، هشت نفر از آن‌ها ممکن است تا به‌حال دچار چنین مشکلی شده باشند. این مشکل شایع، از دردناک‌ترین مشکلات سلامتی نیز به‌حساب می‌آید.

شکستگی استخوان کتف

استخوان‌ها، اسکلت زیرساختی بدن را تشکیل می‌دهند. این نواحی بسیار سفت و محکم، از مهم‌ترین بخش‌ها در ساختمان بدن ما محسوب می‌شوند. استخوان‌ها به‌دلیل همین استحکام و نقش مهمی که در بدن ما دارند، از مهم‌ترین بخش‌های آن هستند؛ به‌همین دلیل نیز شکستگی این نواحی بیش از هر مشکل دیگری برای بدن، خطرناک است. شکستگی استخوان همچنین با درد بسیاری همراه است که همین نیز شما را از انجام کارهای روزانه خود باز می‌دارد.

در میان تمام استخوان‌های بدن، استخوان کتف یکی از استخوان‌های بسیار حساس و مهم بدن است. این استخوان به‌دلیل جایگاه خاص خود در بدن، کمتر از دیگر استخوان‌ها در معرض شکستگی قرار دارد. همچنین یکی از استخوان‌هایی است که در صورت شکستگی، ما را از انجام بسیاری از کارها، ناتوان می‌کند؛ به‌همین دلیل امروز قصد داریم که دلایل شکستگی های استخوان كتف را به‌همراه علائم و ساده‌ترین راه درمان آن، بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

استخوان کتف شکسته

شکستگی استخوان کتف، کمیاب اما خطرناک

 

چطور بفهمیم که استخوان کتف ما شکسته است؟

پیش از آنکه بخواهید شکستگی های استخوان كتف را تشخیص دهید، باید بدانید که استخوان کتف شما دقیقا کدام استخوان است و در کدام قسمت قرار دارد. درحقیقت استخوان کتف یا شانه، یک استخوان سه گوش یا مثلثی است که استخوان بالایی بازو را به استخوان ترقوه و قفسه سینه وصل می‌کند. پس این استخوان، همچون یک مرکز مهم، سه بخش اساسی دیگر را به یکدیگر متصل می‌کند و به‌خوبی آن‌ها را در جای خود نگه می‌دارد.

بهتر است بدانید که هر شخصی، دو استخوان کتف یا همان شانه دارد؛ یکی در یک طرف بالای کمر قرار دارد و دیگری در طرف دیگر. از این استخوان، به‌وسیله ماهیچه‌های بسیاری محافظت می‌شود. همچنین، ماهیچه‌های اطراف این استخوان، به آن قدرت داده و موجب می‌شوند که بتواند بسیار نرم و راحت حرکت کند.

اما درباره شکستگی استخوان شانه، باید گفت که این نوع از شکستگی‌ها به اندازه شکستگی استخوان دست، پا و دیگر نواحی بدن، شایع نیستند. شکستگی های استخوان كتف بر اساس انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا، از کمیاب‌ترین شکستگی‌ها به‌حساب می‌آیند. جالب است بدانید که شکستگی این استخوان‌ها تنها کمتر از 1 درصد کل شکستگی‌های استخوان را هر ساله در ایالات متحده به خود اختصاص می‌دهد.

همچنین ایجاد چنین شکستگی، کمی سخت‌تر از دیگر شکستگی‌ها نیز است. به‌همین دلیل که شکستن استخوان کتف بسیار سخت است، شکستگی‌های این ناحیه عمدتا به‌دلیل ضربه‌های سنگین همچون تصادفات موتور سیکلت و اتوموبیل، حوادث ورزشی و یا سقوط از ارتفاعات بلند، به وجود می‌آیند.افتادن از دوچرخه

بیشترین نواحی کتف که شکستگی در آن رخ می‌دهد

در این قسمت می‌خواهیم بیشترین قسمت‌های متصل به این استخوان مثلثی که در معرض شکستگی قرار دارند را خدمت شما بررسی کنیم.

شکستگی بدنه کتف

بر اساس کتاب درسی ارتوپدی «Wheeles»، کتاب درس آنلاینی که در دپارتمان جراحی ارتوپدی مرکز درمان دانشگاه «دوک» تدریس می‌شود، شکستگی این قسمت از کتف از دیگر قسمت‌ها رایج‌تر است. بر اساس تحقیقات این کتاب درسی، بدنه کتف، بزرگ‌ترین قسمت استخوان شانه به‌حساب می‌رود و به‌همین دلیل نیز در معرض شکستگی‌های بیشتر است.

شکستگی گردنه کتف

دومین جایی که بیشترین شکستگی کتف در آن رخ می‌دهد، گردنه آن است. این قسمت نیز دقیقا ناحیه باریک استخوان کتف است و درست زیر حفره شانه قرار دارد که در آن به استخوان بالایی بازو، وصل می‌شود. پس بهتر است بیشتر از هر قسمتی، مراقب این دو قسمت باشید.

ناحیه گلنوئید کتف

از دیگر نواحی که شکستگی های استخوان كتف در آن رخ می‌دهد، گلنوئید آن است. گلنوئید درحقیقت حفره‌ای است که در آن استخوان بالایی بازو به استخوان کتف وصل می‌شود. شکستگی در این ناحیه نسبت به دو ناحیه پیشین، نسبتا کمیاب‌تر است.

ناحیه آکرومیون کتف

آکرومیون یا زائد سرشانه‌ای نیز بالاترین قسمت استخوان شانه است که این استخوان را به ترقوه متصل می‌کند. در این قسمت نیز احتمال رخدادن شکستگی، بسیار کم است.

ناحیه کوراکوئید کتف

کوراکوئید یا زائده غرابی، استخوان قلاب مانندی است که استخوان کتف را به ترقوه متصل می‌کند. احتمال آسیب دیدن این ناحیه بسیار کم بوده و این آخرین ناحیه است که می‌توانید به شکستگی آن فکر کنید.

اناتومی شانه

آناتومی شانه

تشخیص علائم شکستگی استخوان کتف

حالا که با آسیب‌پذیرترین نواحی استخوان کتف آشنا شدید، نوبت به تشخیص علائم شکستگی این استخوان مهم می‌رسد. همان طور که کتف، خود از استخوان‌های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام درجه سختی و آسیب‌پذیری متفاوتی دارند، پس در صورت شکستگی، علائم آن‌ها نیز با یکدیگر فرق می‌کند. اما اگر بخواهیم به‌طور کلی علائم را بررسی کنیم، در صورتی که هرگونه از شکستگی های استخوان كتف را داشته باشید، چنین علائمی را مشاهده می‌کنید:

  • درد شدید در هنگام حرکت بازو
  • ناتوانی در آوردن بازو تا بالای سر
  • ورم، کبودی و ساییدگی پوست در قسمت پشت استخوان کتف

آسیب‌های دیگر نیز به ویژه آن‌هایی که به دلیل ضربه به وجود آمده باشد، ممکن است چنین علائمی را به‌عنوان استخوان شانه شکسته، در پی داشته باشد. به یاد داشته باشید که هر نوع شکستگی جدی است. پس اگر هر کدام از علائم بالا را تجربه کردید، فورا به یک فوق تخصص شانه مراجعه کنید تا سریعا شکستگی شما را رفع و از آسیب‌های احتمالی بعدی، جلوگیری کند.

چه چیزی موجب شکستگی استخوان کتف می‌شود؟

همان طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، شکستگی های استخوان كتف از شکستگی‌های رایج نیست و احتمال شکستگی این ناحیه از دیگر نواحی، بسیار کمتر است؛ به‌همین دلیل تنها در صورت ضربات سهمگین ممکن است دچار چنین شکستگی کمیابی شوید. برای مثال، افتادن از جایی و یا ضربه خوردن کتف، می‌تواند موجب به‌وجود آمدن شکستگی کتف شما شود؛ بنابراین رایج‌ترین دلایل این شکستگی به شرح زیر هستند:

1- افتادن بر روی بازوی کشیده‌شده خود

زمانی که افراد از جایی می‌افتند، معمولا سعی می‌کنند یکی یا هر دو بازوی خود را کشیده و باز کنند تا از دیگر نقاط بدن خود در برابر آسیب، محافظت کنند. این یکی از رایج‌ترین عوامل شکستگی های استخوان كتف است. بدین صورت، بازوهای شما شدیدا کشیده شده و استخوان کتف شما در معرض شکستگی شدید قرار می‌گیرد.

شکستن شانه بر اثر افتادن

2- وارد شدن ضربه شدید به کتف

ضربه محکم نیز دیگر دلیل اصلی شکستگی های استخوان كتف است. ضربات سنگینی ناشی از تصادف ماشین و یا موتور سیکلت، سقوط از جایی و یا برخورد با اجسام سنگین و محکم همچون توپ بیسبال و یا چوب آن نیز می‌توانند موجب آسیب به استتخوان کتف شما و حتی شکستگی آن شوند.

درمان شکستگی استخوان کتف

برای درمان شکستگی این استخوان، چندین راه مؤثر وجود دارند که در این قسمت آن‌ها را خدمت شما بررسی می‌کنیم.

درمان با عمل جراحی

یکی از عمده‌ترین راه‌های درمان شکستگی استخوان کتف، درمان با عمل جراحی است. برخی انواع مشخص شکستگی استخوان را می‌توان از طریق عمل جراحی درمان کرد. این شکستگی‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • شکستگی‌های که در آن، گلنوئید جابه‌جا شده باشد
  • شکستگی‌های شدید استخوان کتف
  • شکستگی‌های آکرومیونی که باعث ساییده‌شدن استخوان بالایی بازو به آن می‌شود

در طول عمل نیز شما کاملا بیهوش خواهید شد و این یک نوع عمل بیهوشی است. جراح شانه در این عمل، استخوان‌های شما را هم‌تراز می‌کند و از این طریق، شکستگی های استخوان كتف شما را درمان خواهد کرد. او ممکن است در این راه، استخوان‌های شما را با کاسه‌های فلزی مخصوص، پیچ و یا سیم، به یکدیگر بچسباند. همان طور که می‌دانید، بعد از این عمل نیز باید تا مدتی استراحت کنید و همچنین تا زمانی که سلامتی خود را بازیابی کنید، مرتبا فیزیوتراپی انجام دهید.

درمان بدون نیاز به عمل جراحی

شاید با خواندن بخش پیشین ترسیده باشید، اما صبر کنید؛ هنوز یک راه دیگر مانده است. بسیاری از شکستگی‌ها نیز وجود دارند که بدون نیاز به هیچ عمل جراحی به‌راحتی حل خواهند شد. در چنین روش‌هایی نیز ممکن است دکتر متخصص، یک نوع اسلینگ برای شما تهیه کند که کتف شما را تا زمان بهبودی استخوان‌ها، در جای خود نگه دارد.

دکتر شما ممکن است همچنین فیزیوتراپی را برای شما تجویز و به افزایش تحرکات شما و کاهش سفتی استخوان و درد شانه، کمک کند. به‌علاوه ممکن است تا زمانی که برای فیزیوتراپی آماده می‌شوید نیز برای شما استراحت تجویز شود. فیزیوتراپی معمولا تا زمانی ادامه می‌یابد که قادر به حرکت دادن کامل شانه خود باشید. دکتر نیز به شما می‌گوید که چه زمانی باید اسلینگ خود را درآورید. معمولا نیز این زمانی اتفاق می‌افتد که درد شما کاملا از بین رفته باشد. پس بدین ترتیب پیش از هرگونه ترس و نگرانی، سریعا به یک دکتر مراجعه کنید.

سوالات متداول در رابطه با شکستگی های استخوان كتف

در این بخش می‌خواهیم به بررسی سوالات رایجی بپردازیم که ممکن است درباره شکستگی های استخوان كتف برای شما به وجود بیایند.

1- آیا بعد از بهبود استخوان‌های کتف باز هم نیاز به مراقبت داریم؟

بله. همچنان پس از بهبود شکستگی های استخوان كتف نیز نیاز به مراقبت از آن دارید و نباید به آن فشار بیاورید.

2- مراقبت‌های پس از بهبودی شامل چه کارهایی می‌شوند؟

بهتر است تا 4 هفته از اسلینگ استفاده کنید. می‌توانید برای کاهش تورم خود نیز از کمپرس‌های یخ استفاده کنید. هرگز وزنه‌های سنگین را بلند نکنید. زیر نظر ارتوپد خود به جلسات فیزیوتراپی ادامه دهید.

3- آیا می‌توان بدون عمل جراحی شکستگی شانه را درمان کرد؟

بله. بسته به شکستگی شما و میزان جراحت، ممکن است نیازی به عمل جراحی نداشته باشید و همانطور که در مقاله امروز توضیح دادیم ممکن است با تشخیص پزشک و با استفاده از اسلینگ و فیزیوتراپی نیز بتوانید شکستگی خود را درمان کنید.

4- ساده‌ترین راه تشخیص شکستگی از کوفتگی چیست؟

برای تشخیص این موضوع راه‌های زیادی وجود دارند اما یکی از ساده‌ترین راه‌ها، توجه به میزان درد است. اگر درد شدیدی در هنگام بلند کردن اجسام داشتید، احتمال شکستگی شما بیشتر است.

جمع‌بندی

شکستگی های استخوان كتف از مشکلات سلامتی شایع است که در مقاله امروز به این شکستگی، علائم و همچنین نحوه درمان آن پرداختیم. استخوان، اسکلت زیرساختی بدن است که مهم‌ترین وظیفه، یعنی وظیفه نگهداری دیگر نواحی بدن و اتصال آن‌ها به یکدیگر را دارد. به‌دلیل نقش مهم استخوان، این بخش بسیار محکم بوده و در عین حال در معرض آسیب‌های زیادی نیز قرار دارد.

البته اغلب آسیب‌های شدید می‌توانند به استخوان‌های بدن نفوذ کنند و در صورت روی دادن چنین آسیب‌هایی، درد بسیاری نیز را برای شما به‌ارمغان می‌آورند. یکی از استخوان‌های بسیار مهم نیز استخوان کتف و شانه است. این استخوان از بخش‌های بسیاری تشکیل شده است که آن‌ها را به‌همراه میزان آسیب‌پذیری هر بخش، برای شما بررسی کردیم.

گرچه که شکستگی استخوان کتف، یک شکستگی شایع نیست، اما در صورت به وجود آمدن چنین شکستگی دردناکی، مشکلات بسیاری برای شما ایجاد می‌شود. ما در مقاله امروز تمام علائم شکستگی استخوان کتف را خدمت شما بررسی کردیم و درمان آن از طریق جراحی را به‌همراه درمانی بدون نیاز به هیچ عمل جراحی به شما معرفی کردیم. آرزو داریم که هرگز با چنین مشکلات جدی سلامتی روبه‌رو نشوید و در عافیت و سلامت باشید.

Call Now Button