021-22383746

پس از عمل تعویض کامل زانو، ممکن است انتظار داشته باشید که سبک زندگی‌تان مانند قبل از عمل جراحی البته بدون درد باشد. از بسیاری جهات حق با شماست، اما بازگشت به فعالیت‌های روزمره زمان می‌برد. مشارکت فعال در روند بهبودی می‌تواند کمک کند زودتر به سلامتی کامل برسید و نتیجه موفقیت آمیزتری را تضمین نمایید.

حتی اگر بتوانید بیشتر فعالیت‌ها را از سر بگیرید، شاید بهتر باشد از انجام کارهایی که فشار بیش از حدی بر زانوی «جدید» تان وارد می‌کند، اجتناب کنید، مانند انجام فعالیت‌های پرتحرک مانند پریدن، آهسته دویدن، یا اسکی. پیشنهادات ارائه شده به شما کمک می‌کند از زانوی جدید خود لذت ببرید و در عین حال با خیال راحت به فعالیت‌های روزانه‌تان ادامه دهید.

فعالیت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو

ترخیص از بیمارستان

مدت بستری شما در بیمارستان معمولاً بین 1 تا 4 روز بسته به سرعت بهبودی‌تان خواهد بود. اگر تعویض مفصل زانو به صورت سرپایی انجام شود، همان روز جراحی به خانه می‌روید.

قبل از اینکه از بیمارستان مرخص شوید، باید چندین کار را انجام دهید، از جمله:

 • خودتان به تخت بروید و از تخت خارج شوید.
 • درد قابل کنترلی داشته باشید.
 • توانایی خوردن، نوشیدن و استفاده از سرویس بهداشتی را داشته باشید.
 • بتوانید با یک وسیله کمکی (عصا یا واکر) روی سطحی هموار راه بروید و از دو یا سه پله بالا و پایین شوید.
 • بتوانید تمرینات خانگی تجویز شده را انجام دهید.
 • از هر گونه اقدامات احتیاطی زانو که ممکن است برای جلوگیری از آسیب و اطمینان از بهبودی مناسب توصیه شود، آگاه شوید.

اگر قادر به انجام این موارد نیستید، شاید بازگشت مستقیم به خانه برایتان خطرناک باشد. در این صورت ممکن است به طور موقت به یک مرکز توانبخشی یا پرستاری متخصص منتقل شوید.

هنگامی که مرخص می‌شوید، تیم مراقبت‌های بهداشتی اطلاعاتی را در اختیارتان برای مراقبت از خود قرار می‌دهند. اگرچه میزان عوارض پس از تعویض کامل زانو کم است، اما زمانی که عوارض ظاهر می‌شود، می‌توانند بهبودی کامل را طولانی یا محدود کنند. کارکنان بیمارستان در مورد عوارض احتمالی صحبت خواهند کرد و علائم هشدار دهنده عفونت یا لخته خون را با شما بررسی خواهند کرد.

علایم نشان دهنده عفونت

 • تب مداوم (بالاتر از 100 درجه)
 • لرزش شدید
 • افزایش قرمزی، حساسیت یا ورم زخم
 • بیرون زدن آب و خون از زخم
 • افزایش درد هم با فعالیت و هم با استراحت

علائم هشدار دهنده لخته شدن خون

 • درد در پا یا ساق پا که به جای برش مربوط نیست
 • حساسیت یا قرمزی در بالا یا زیر زانو
 • ورم شدید ران، ساق پا، مچ پا یا پا که با بالا بردن ساق پا برطرف نمی‌شود.

در موارد بسیار نادر، لخته خون ممکن است به سمت ریه‌ها برود و جانتان را تهدید کند. علائمی که نشان می‌دهد لخته خون به ریه‌ها رفته عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • شروع ناگهانی درد قفسه سینه
 • درد موضعی قفسه سینه همراه با سرفه

در صورت بروز هر یک از علائم بالا باید فوراً به جراح زانوی خود اطلاع دهید.

ریکاوری در خانه

از چند روز تا چند هفته پس از ترخیص به کمک در خانه نیاز خواهید داشت. قبل از عمل جراحی، با یکی از دوستان، اعضای خانواده یا مراقب خود هماهنگ کنید که در خانه بماند و کمکتان باشد.

چیدمان مبلمان برای افرادی که جراحی زانو انجام دادند

آماده سازی خانه

نکات زیر می‌تواند به بازگشت راحت‌تر شما به خانه کمک کند و می‌توان قبل از عمل جراحی آنها را درنظر گرفت:

 • مبلمان را طوری بچینید که بتوانید با عصا یا واکر حرکت کنید. برای اینکه کمتر مجبور به استفاده از پله‌ها شوید، می‌توانید به طور موقت اتاق‌ها را تغییر دهید (برای مثال اتاق نشیمن را اتاق خواب خود کنید).
 • وسایلی را که اغلب استفاده می‌کنید (تلفن، لپ تاپ، یا تبلت و شارژر، کنترل تلوزیون، عینک، پارچ و لیوان، کتاب و داروها، به عنوان مثال) را در دسترس قرار دهید تا مجبور نباشید دستتان را به سمت بالا یا پایین بکشید.

با قرار دادن اقلامی که مکرراً از آنها استفاده می‌کنید در کنارتان، یک “مرکز ریکاوری” را در دسترس خود قرار دهید.

 • هر گونه فرش یا قالیچه‌ای که می‌تواند باعث لیز خوردن شما شود را بردارید. سیم‌های برق را برای ایمنی بیشتر در اطراف محیط اتاق ببندید.
 • یک صندلی خوب تهیه کنید – صندلی محکم و دارای ارتفاعی بالاتر از حد متوسط. این نوع صندلی ایمن‌تر و راحت‌تر از صندلی‌های کم ارتفاع و نرم است.
 • یک صندلی دوش، میله دستگیره در حمام، و صندلی توالت در سرویس‌های بهداشتی نصب کنید.
 • برای جلوگیری از خم شدن بیش از حد، از وسایل کمکی مانند پاشنه کش بلند، ابرحمام دسته بلند و ابزار یا دستگیره‌های کمکی استفاده کنید.

مراقبت از زخم

در طول دوران نقاهت در خانه، برای مراقبت از زخم و جلوگیری از عفونت، این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

 • محل زخم را تمیز و خشک نگه دارید. پانسمان در بیمارستان اعمال می‌شود و باید هر چند وقت یکبار که پزشک تجویز کرده عوض شود. قبل از خروج از بیمارستان، در مورد نحوه تعویض پانسمان سؤال کنید.
 • دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد مدت زمان مناسب دوش گرفتن یا حمام رعایت کنید.
 • اگر زخم قرمز به نظر می‌رسد یا از آن آب خون بیرون می زند، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. این می‌تواند نشانه عفونت باشد.

ورم

در چند هفته اول پس از جراحی انتظار ورم متوسط تا شدید را داشته باشید. همچنین ممکن است به مدت 3 تا 6 ماه پس از جراحی ورم خفیف تا متوسط را تجربه کنید. برای کاهش ورم، پای خود را کمی بالا بیاورید و از یخ استفاده کنید. پوشیدن جوراب‌های کشی نیز ممکن است به کاهش ورم کمک کند. اگر ورم جدید یا شدید را تجربه کردید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است علامت هشدار لخته خون باشد.

حتماً با پزشک خود در مورد تمام داروهایتان صحبت کنید – حتی داروهای بدون نسخه، مکمل‌ها و ویتامین‌ها. جراح زانو به شما خواهد گفت که در حین استفاده از داروهای مسکن تجویزی، مصرف کدام داروهای بدون نسخه بی خطر است.

جلوگیری از ایجاد هرگونه عفونت باکتریایی در مفصل مصنوعی بسیار مهم است. برخی از بیماران با شرایط خاص ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک قبل از انجام کارهای دندانپزشکی برای جلوگیری از عفونت داشته باشند. از پزشک خود بپرسید آیا باید قبل از انجام کارهای دندانپزشکی آنتی بیوتیک مصرف کنید یا خیر. همچنین می‌توانید کارت هشدار پزشکی همراه داشته باشید تا در صورت بروز شرایط اضطراری، پرسنل درمان متوجه شوند که شما یک مفصل مصنوعی دارید.

دارو

تمام داروها را طبق دستور ارتوپد مصرف کنید. داروهای خانگی ممکن است شامل قرص‌های ضد درد، رقیق کننده‌های خون خوراکی یا تزریقی، روان کننده‌های مدفوع و داروهای ضد تهوع باشد. . حتماً با پزشک خود در مورد تمام داروهای خود صحبت کنید – حتی داروهای بدون نسخه، مکمل ها و ویتامین ها. ارتوپد به شما خواهد گفت که در حین استفاده از داروهای مسکن تجویزی، مصرف کدام داروهای بدون نسخه بی خطر است.

جلوگیری از ایجاد هرگونه عفونت باکتریایی در مفصل مصنوعی بسیار مهم است. برخی از بیماران با شرایط خاص ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک قبل از انجام کارهای دندانپزشکی برای کمک به جلوگیری از عفونت داشته باشند. از ارتوپد خود بپرسید آیا باید قبل از انجام کارهای دندانپزشکی آنتی بیوتیک مصرف کنید یا خیر.

رژیم غذایی

 • وقتی بعد از جراحی به خانه می‌روید، باید رژیم غذایی معمولی داشته باشید.
 • ممکن است پزشک مصرف مکمل‌های آهن و ویتامین را به شما توصیه کند. همچنین ممکن است به شما توصیه شود در صورت مصرف داروی رقیق کننده خون وارفارین (کومادین) از مکمل‌های حاوی ویتامین K و غذاهای غنی از ویتامین K خودداری کنید. غذاهای غنی از ویتامین K عبارتند از کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، جگر، لوبیا سبز، نخود، عدس، سویا، روغن سویا، اسفناج، کلم پیچ، کاهو، شلغم، کلم و پیاز.
 • به نوشیدن مایعات زیاد ادامه دهید و از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • همچنان مراقب وزن خود باشید تا از وارد کردن فشار بیشتر به مفصل جلوگیری نمایید.

سایر ملاحضات

می‌توانید کارت هشدار پزشکی خود را بهمراه داشته باشید تا در صورت بروز اتفاقی، پرسنل درمان بدانند که شما مفصل مصنوعی دارید.

از سرگیری فعالیت‌های معمولی

پس از رسیدن به خانه، باید فعال بمانید. نکته کلیدی این است که خیلی زود همه کارها را از سرنگیرید. در حالی که می‌توانید انتظار روزهای خوب و چند روز بد را داشته باشید، باید با گذشت زمان متوجه بهبود تدریجی شوید. به طور کلی، دستورالعمل‌های زیر قابل اجراست:

رانندگی

در بیشتر موارد، زمانی که دیگر از داروهای ضد درد استفاده نمی‌کنید، و زمانی که قدرت و واکنش‌های شما به حالت عادی بازگشته‌اند، می‌توانید رانندگی را از سر بگیرید. پزشک به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید رانندگی چه زمانی برایتان بی خطر است.

فعالیت جنسی

لطفاً با پزشک خود در مورد اینکه چقدر طول می‌کشد تا بتوانید با خیال راحت فعالیت جنسی را دوباره شروع کنید، مشورت نمایید. بسته به شرایطتان، ممکن است بتوانید در عرض چند هفته پس از جراحی فعالیت جنسی داشته باشید.

وضعیت خوابیدن

شما می‌توانید با خیال راحت روی کمر، در هر دو طرف یا روی شکم بخوابید.

بازگشت به محل کار

بسته به نوع فعالیت‌هایی که در محل کار انجام می‌دهید و سرعت بهبودی‌تان، ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد تا بتوانید به سر کار بازگردید. پزشک به شما توصیه می‌کند چه زمانی از سرگیری فعالیت‌های عادی کاری بی خطر است.

ورزش و تمرینات بدنی

تمرینات تجویز شده توسط فیزیوتراپیست خود را حداقل تا 2 ماه پس از جراحی ادامه دهید. در برخی موارد، جراح زانو ممکن است دوچرخه ثابت را برای کمک به حفظ حجم عضلانی و انعطاف‌پذیری زانو توصیه کند.

به محض اینکه پزشک به شما اجازه دهد، می‌توانید به بسیاری از فعالیت‌های ورزشی که قبل از جایگزینی زانو از آن لذت می‌بردید بازگردید:

 • به اندازه‌ای که می‌خواهید پیاده روی کنید، اما به یاد داشته باشید پیاده روی جایگزین ورزش‌های تجویز شده توسط ارتوپد و فیزیوتراپ شما نیست.
 • شنا یک فعالیت بسیار عالی با فشار کم پس از جایگزینی کامل زانو است. به محض اینکه زخم به اندازه کافی بهبود یافت می‌توانید شنا را شروع کنید. پزشک درباره زمان آن شما را راهنمایی خواهد کرد
 • به طور کلی، فعالیت‌هایی که تمرکزشان بر تناسب اندام کمتر است مانند گلف، دوچرخه سواری، و تنیس دو نفره، فشار کمتری به زانو وارد می‌کند و بهتر از فعالیت‌های شدید مانند تنیس تک نفره، آهسته دویدن، راکت بال، بسکتبال و اسکی هستند.

مسافرت هوایی

تغییرات فشار و بی حرکتی ممکن است باعث ورم پا شود، به خصوص اگر هنوز در دوران درمان و بهبودی باشد. قبل از سفر با هواپیما از ارتوپد خود سؤال کنید. وقتی از گیت‌های امنیتی عبور می‌کنید، توجه داشته باشید که حساسیت فلزیاب‌ها متفاوت است و ممکن است زانو مصنوعی شما زنگ خطر را به صدا درآورد. قبل از رفتن زیر دستگاه فلزیاب به افسر ناظر درباره مفصل مصنوعی خود بگویید.

Call Now Button