021-22383746

کندرومالاسی پاتلا (Chondromalacia patellae) یا نرمی کشکک زانو که با نام «زانوی دوندگان» نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن غضروف موجود در سطح زیرین کشکک زانو تحلیل رفته و به اصطلاح نرم می گردد. این وضعیت در میان افراد جوان و ورزشکار شایع بوده و گاهی ممکن است در افراد مسن مبتلا به آرتروز زانو نیز رخ دهد. در این مقاله می خواهیم در مورد بیماری نرمی غضروف کشکک زانو، علت ایجاد، نشانه ها و روش های پیشگیری و درمان آن با شما صحبت کنیم.

نرمی غضروف کشکک زانو یا کندرومالاسی

کندرومالاسی اغلب اوقات به عنوان آسیب ناشی از استفاده بیش از حد در ورزش در نظر گرفته می شود و ممکن است به دنبال چند روز توقف تمرینات نتایج مثبتی در بهبود آن مشاهده گردد. در برخی موارد نیز علت کندرومالاسی، عدم قرارگیری صحیح محور زانو بوده و در نتیجه، به دنبال استراحت درد آن کاهش نمی یابد. علائم زانوی دوندگان شامل درد زانو و احساس سایش استخوان ها به هم بوده و گاهی نیز ممکن است کاملاً بدون علامت باشد. در چنین مواردی فرد هیچ گاه جهت درمان کندرومالاسی کشکک به پزشک مراجعه نکرده و این بیماری در وی نهفته باقی خوهد ماند.

تقویت کشکک زانو به کمک فیزیوتراپی می تواند تا حد زیادی در درمان نرمی غضروف پاتلا مؤثر باشد. در موارد مقاوم و شدید، درمان های جراحی نیز به بیماران پیشنهاد می شود. اگر شما هم از درد زانو رنج می برید و علت آن را نمی دانید، کندرومالاسی پاتلا ممکن است یکی از دلایل بالقوه مشکل شما باشد. بنابراین اگر می خواهید در مورد این بیماری و درمان آن بیشتر بدانید حتماً تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

فهرست مط