مگنت درمانی استفاده از امواج مغناطیسی برای تسکین دردهای مزمن بدن

در مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) از انواع مختلف میدان‌های مغناطیسی جهت بهبود سلامت کلی بدن استفاده می‌شود. این روش درمانی می‌تواند به درمان بیماری‌های مشخصی هم کمک کند. مغناطیس درمانی به عنوان یک روش درمانی مکمل شناخته می‌شود که در آن به شیوه‌ای موثر از مگنت‌های ایستا برای تسکین درد و درمان دیگر مشکلات سلامتی بهره می‌گیرند. این مگنت‌های درمانی معمولا در بسیاری از وسایل روزمره قرار داده می‌شوند همچون دستبند‌، حلقه و یا حتی کفی کفش. علاوه بر این وسایل، امروزه لباس و تشک‌های دارای خاصیت مغناطیس درمانی هم در فروشگاه‌ها موجود هستند.

در مگنت تراپی عقیده بر این است که آسیب‌ها و بیماری‌ها باعث بروز اختلالاتی در میدان‌های الکترومغناطیسی بدن می‌شوند.

مگنت تراپی یا درمان با میدان‌های مغناطیسی روشی درمانی است که برای کاهش درد، درمان بیماری‌ها و حفظ سلامت عمومی بدن از میدان‌های مغناطیسی بهره می‌گیرد. باوری وجود دارد که برای حفظ سلامتی لازم است میدان مغناطیسی طبیعی بدن در تعادل باشد و میدان‌های مغناطیسی می‌توانند تغییراتی احساسی و فیزیکی را به بدن القا کنند. انواع مختلف مگنت‌های استفاده شده در مغناطیس درمانی شامل موارد زیر می‌شوند:
• مگنت‌های شارژی الکتریکی، که پالسی الکتریکی را ایجاد می‌کند
• مگنت‌های استاتیک یا ایستا
دکتر شهرستانی جراح و متخصص ارتوپد با بهره گیری از روش های نوین به بهبود بیماری کمک میکند.برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

مگنت تراپی چیست؟


مگنت تراپی روشی انرژی درمانی است که با هدف درمان یا بهبود سلامتی میدان‌های مغناطیسی روی بدن اعمال می‌کند. صحبت ما در مورد مگنت‌های قدیمی نیست. یک مگنت طبی یا بیومگنت، مگنتی است که به صورتی ویژه با هدف درمان‌های ذهنی و جسمی تولید می‌شوند. این باور وجود دارد که مگنت درمانی با بهبود میدان‌های انرژی طبیعی بدن، میزان متابولیسم بدن را تحریک کرده و جریان خون را افزایش می‌دهد، در نتیجه میزان اکسیژنی که به سلول‌ها می‌رسد نیز افزایش می‌یابد. این روش درمانی طبیعی برای کاهش استرس، سردرد، درد، افزایش سرعت بهبودی، و کاهش سرعت پیشروی بیماری‌هایی همچون سرطان و عفونت‌ها به کار گرفته می‌شود. این روش درمانی مکمل به روزگاران کهن برمی‌گردد، و هنوز هم در طب مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی کشورها پیشرفت بسیاری داشته است. به تازگی در ایالات آمریکا هم عمومیت یافته است.

3 نوع مگنت تراپی:


انواع مختلفی وجود دارند همچون:

درمان با میدان مغناطیسی ایستا

در این روش به نحوی مگنت در لمس با پوستتان قرار می‌گیرد. ممکن است از دستبند یا دیگر زیورآلات مغناطیسی استفاده کنید. از بانداژی دارای مگنت استفاده کنید و یا مگنت را در کفی کفش‌تان داشته باشید. همچنین روی تشک مخصوصی بخوابید که در آن مگنت‌هایی تعبیه شد‌اند.

درمان با مگنت‌های الکتریکی قابل شارژ(درمان با الکترومغناطیس) 

مگنت‌هایی که اینجا استفاده می‌کنید دارای بار الکتریکی هستند. درمان با الکترومغناطیس تراپی معمولا با پالسی الکتریکی همراه است.

مگنت تراپی همراه با طب سوزنی

مگنت‌ها روی همان بخش‌هایی از پوست اعمال می‌شوند که در طب سوزنی، پزشک متخصص روی همان نقاط تمرکز می‌کند. ممکن است شنیده باشید که به این نقاط، کانال یا مسیر انرژی‌ بدن می‌گویند.

مغناطیس درمانی چگونه کار می‌کند و درد را کاهش می‌دهد؟


magnet3این باور وجود دارد که این روش درمانی انواع مختلفی از دردها (همچون درد پا و کمر) همچنین برخی از بیماری‌ها (همچون آرتروز و فیبرومیالژیا) را بهبود می‌بخشد. سه فاکتور اصلی که هنگام استفاده از مغناطیس درمانی مورد توجه قرار می‌گیرد این‌ها هستند:
• بافت آسیب دیده (همچون مفصل‌ها)
• میزان توان مگنت
• تعداد تکرار درمان
مگنت‌هایی که برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند در وسایل مختلفی که روزانه استفاده می‌کنیم قرار گیرند. همچون:
• دستبند
• کفی کفش
• گردن‌بند
• زانوبند
• بالش
میزان توان مگنت و یا زمانی که طول می‌کشد تا تاثیر قابل توجهی روی بهبود دردی داشته باشد، در افراد و تحت شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود. اگرچه قرار گرفتن مگنت‌ها روی پوست بی‌خطر هستند و عوارض جانبی ناشی از آن نادر است، با این حال لازم است که قبل از استفاده با پزشک متخصص مشورت شود.
بدن به صورت طبیعی دارای میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی است. تمامی ملکول‌های تشکیل دهنده بدن انرژی مغناطیسی اندکی در خود دارند. تفکر پشت مغناطیس درمانی این است که برخی مشکلات به خاطر خارج شدن میدان‌های مغناطیسی بدن از حالت تعادل است که رخ می‌دهند. این باور وجود دارد که اگر شما میدانی مغناطیسی را در نزدیکی بدن خود قرار دهید، همه چیز به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. یون‌هایی همچون کلسیم و پتاسیم به سلول‌ها در ارسال سیگنال‌ها کمک می‌کنند. دانشمندان در آزمایشاتی مشاهده کرده‌اند که میدان مغناطیسی چگونگی عملکرد این یون‌ها را تغییر می‌دهند. البته شواهدی وجود ندارد که مگنت‌ها همین تاثیر را روی سلول‌های درون بدن نیز داشته باشند.
این روز‌ها افرادی که به این روش باور دارند، مگنت‌های پرتوانی را به صورت مستقیم روی بخش‌هایی از بدن دارای درد و تورم قرار می‌دهند. با پوشیدن این مگنت‌ها و قرار دادن آن‌ها روی نواحی دارای مشکل، تورم و قرمزی، گرفتگی، درد و التهاب‌های شدید به آرامی کاهش می‌یابند. وقتی که میزان درد کاهش می‌یابد، گردش خون به صورت خودکار افزایش یافته و مواد مغذی و اکسیژن تازه شروع به ترمیم آسیب‌هایی می‌کنند که بر اثر التهاب‌ روی بافت‌ ایجاد شد‌ه‌اند. برای رسیدن به بهترین نتایج، مگنت‌ها نباید تنها روی یک ناحیه قرار داده شوند. صرف نظر از توان مگنت‌های استفاده شده، درمان موثر نخواهد بود و نتیجه چشم‌گیری در بهبود التهاب نخواهد داشت اگر در دیگر بخش‌های بدن‌تان درد و مشکلی وجود داشته باشد و به صورت مستقیم تحت درمان قرار نگرفته باشند. مهم‌تر این‌که اگر کسی به درستی از این روش استفاده نکند، مگنت تراپی با شکست روبه رو می‌شود و تاثیری نخواهد داشت. بسیار مهم است که برای رسیدن به بهبودی مناسب، هر بخش آسیب دیده به صورت مجزا تحت درمان قرار گیرد. این یعنی اگر چند ناحیه از بدن دچار مشکل هستند، مگنت‌های طبی را در نواحی مختلف دارای مشکل قرار دهید.

مگنت تراپی چه کاربردهایی دارد؟


بیش‌تر مگنت تراپی‌ها گزینه‌ای درمانی برای انواع مختلفی از دردها همچون کمر درد و درد پا هستند.
پزشکان به صورتی ویژه کاربرد آن را در مشکلات زیر مورد مطالعه قرار داده‌اند:
• درد آرتروز
• بهبود زخم
• بی‌خوابی
• سردرد
• درد فیبرومیالژیا

چه کسانی نباید از مغناطیس درمانی استفاده کنند؟


با این‌که همراه داشتن مگنت کم‌توان، برای اکثر مردم خطری ندارد، ولی در صورت وجود موارد زیر نباید از مگنت تراپی استفاده کنید:
• اگر دستگاه ضربان‌ساز دارید
• اگر دستگاه پمپ انسولین دارید
• اگر باردار هستید
همچنین به هنگام گرفتن عکس‌برداری اشعه ایکس یا MRI نباید هیچ مگنتی همراه‌تان باشد.
در برخی از افرادی که اقدام به مگنت تراپی می‌کنند ممکن است عوارض جانبی زیر رخ دهد:
• درد
• بی‌خوابی
• گیجی
• البته این عوارض جانبی به ندرت ایجاد می‌شوند

آیا مغناطیس درمانی بی‌خط است؟


magnet5مگنت تراپی بی‌خطر، موثر و بدون عوارض جانبی است. در مورد این‌که بدن زیاد در معرض میدان مغناطیسی قرار بگیرد هیچ نگرانی وجود ندارد، بدن آن‌قدر هوشمند هست که تنها آن‌چه را نیاز دارد دریافت کند. مغناطیس درمانی برای اکثر افراد بی‌خطر است، البته مواردی هست که باید مورد توجه قرار گیرد. در مورد امنیت مغناطیس درمانی و اینکه چه کسی نباید از این روش درمانی استفاده کند بیش‌تر بدانید.

ریسک‌های مغناطیس درمانی


• مگنت یا آهنربا ممکن است با دستگاه‌های پزشکی (همچون ضربان‌ساز، پمپ آنسولین) تداخل ایجاد کند، بنابراین برای برخی از بیماران ممکن است مشکل ایجاد کند.
• اگر کسی برای بهبود مشکلی، تصمیم به خود درمانی با مغناطیس بگیرد، ممکن است مشکلی در بدنش داشته باشد و متوجه آن نشود، این مساله می‌تواند در آینده باعث بروز مشکلات سلامتی مربوط به آن بخش از بدن شود.

پرسش‌های متداول در مرود مغناطیس درمانی


مگنت‌ها چگونه روی خون تاثیر می‌گذارند؟

مگنت‌ها از آلیاژهای فلزی ساخته شده‌اند و انواع مختلفی از فلزات را جذب می‌کنند. در خون مقادیری آهن وجود دارد. وقتی که مگنت درمانی روی پوست اعمال می‌شود، میدان مغناطیسی از پوست و به درون بافت‌های مجاور و جریان خون نفوذ می‌کند. آهن موجود در خون جذب میدان مغناطیسی شده و باعث حرکت آن در جریان خون می‌شود، بدین صورت باعث بهبود جریان خون می‌شود، سطح اکسیژن را بالا می‌برد، و مواد معدنی و هورمون‌ها را به شکل موثرتری به بافت‌ها و ارگان‌های مختلف می‌رساند، و باعث افزایش میزان تولید آندروفین‌های تسکین دهنده درد طبیعی در بدن می‌شود. یک آسیب‌دیدگی یا دردی که اکسیژن، مواد معدنی و آندروفین تازه به آن برسد، خیلی سریع‌تر بهبود یافته و میزان درد هم کاهش می‌یابد.

سرعت تاثیرگذاری مگنت تراپی چقدر است؟

این زمان ممکن است از چند دقیقه تا چند هفته متغییر باشد. معمولا افراد تاثیر آن را از چند ساعت تا یک هفته احساس می‌کنند. در برخی شرایط، نتایج بسیار چشمگیر هستند و در مواقعی هم ممکن است بسیار اندک باشد. اگر مطمئن نیستید که وسایل مگنتی که استفاده می‌کنید تاثیری داشته‌اند یا نه، برای مدتی آن‌ها را بردارید، اگر درد و علائم دوباره بازگشتند نشانه این است که مگنت‌ها برای بیماری شما مفید بوده‌اند.

چرا هنگام استفاده از مگنت تراپی نوشیدن آب اهمیت بالایی دارد؟

در حالت کلی نوشیدن چهار لیوان آب در روز کفایت می‌کند، اگرچه متخصصان 2 لیتر را توصیه می‌کنند. ننوشیدن آب به مقدار کافی باعث بازگشت آلاینده‌ها به نواحی مختلف بدن می‌شود. استفاده منظم از مگنت‌ها باعث تشنگی شما می‌شود، پس به بدنتان گوش دهید و آب کافی مصرف کنید، در صورت نیاز و وجود ناخالصی‌ها، بدن به صورت خودکار علائمی را از خود نشان می‌دهد.

چه بخش‌هایی از بدن بیش‌ترین سود را از مگنت تراپی می‌برند؟


o مگنت تراپی سلامت عمومی بدن را بهبود می‌بخشد و به داشتن خوابی راحت‌تر کمک می‌کند
o کبودی و تورم را کاهش می‌دهد
o به بازیابی پس از آسیب‌های ورزشی به ویژه پارگی در رباط، تاندون و ماهیچه‌ها کمک می‌کند، به بهبود شکستگی استخوان هم کمک می‌کند
o سردرد و میگن را کاهش می‌دهد
o میزان توان و انرژی را بهبود می‌بخشد
o باعث تعادل در فشار خون می‌شود
o درد را تسکین می‌دهد
o مقاومت در برابر عفونت‌ها را افزایش می‌دهد
o به دفع مواد اضافه همچون کلسترول و چربی‌های ذخیره شده کمک می‌کند

چقد طول می‌کشد تا مگنت تراپی تاثیرش را بگذارد؟

این مساله کاملا به وضعیت شما بستگی دارد، برخی افراد در همان چند دقیقه اول تاثیرات آن را احساس می‌کنند، در حالی که برای افراد دیگری این زمان طولانی‌تر می‌شود. همیشه می‌توانید میزان تاثیر‌گذاری مگنت درمانی روی بدن‌تان را بسنجید، برای این کار مگنت‌ها را مدتی بردارید و ببینید آیا علائم و مشکلات شما برخواهند گشت، اگر برگشتند متوجه می‌شوید که مگنت درمانی برایتان مفید بوده است.

یک محصول مگنتی چه مدت دوام دارد؟

یک محصول مگنت درمانی اگر به درستی از آن استفاده شود، میدان مغناطیسی‌اش را باید برای همیشه نگه دارد. تنها در صورتی ممکن است این قابلیتشان را از دست دهند که در معرض دمای بالای 120 درجه سانتی‌گراد قرار گیرند.