فیزیوتراپی :درمانی برای تسکین درد های عضلانی و بهبود عملکرد بدن

فیزیوتراپی - درمانی برای تسکین درد های عضلانی و بهبود عملکرد بدن

فیزیوتراپی حرفه‌ای است که مراقبت از سلامتی درجه بندی شده است. پزشکان از دانش و مهارت خود برای بهبود شرایط مختلف مرتبط با سیستم‌های مختلف بدن استفاده می‌کنند، مانند:

 • مشکلات عصبی (سکته ، مولتیپل اسکلروز، پارکینسون)
 • عصب اسکلتی عضلانی (درد پشت ، اختلال ناشی از ضربه، آسیب‌های ورزشی، آرتروز)
 • قلب و عروق (بیماری قلبی مزمن، توانبخشی پس از حمله قلبی)
 • تنفس (آسم، بیماری ریوی انسدادی مزمن ، فیبروز کیستیک)

فیزیوتراپی به بیماری‌ها و یا آسیب‌هایی که توانایی فرد برای حرکت و انجام فعالیت‌های زندگی روزمره محدود می‌کند، می‌پردازد. [PT] از سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی بیمار برای رسیدن به تشخیص و ایجاد یک طرح درمانی استفاده می‌کند و در صورت لزوم از نتایج آزمایشات و تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن یا نتایج [MRI] استفاده می‌شود. آزمایش الکترودیاگنوز (به عنوان مثال، [الکترومیوگرافی] و آزمایش سرعت هدایت عصب) نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر روشندل جراح و متخصص ارتوپد از جدیدترین روش ها برای درمان و تسکین بیماری ها بهره میگیرد
برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

02122383746 و 09334453393

فیزیوتراپی چیست؟


فیزیوتراپی چیست

اگر شما دچار آسیب یا بیماری شده‌اید که انجام کارهای روزانه برایتان دشوار شده است ممکن است پزشک شما این نوع درمان را پیشنهاد کند. فیزیوتراپی نوعی مراقبت از سلامتی است که هدف آن کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر شما است. به دلیل موارد زیر شما به آن نیاز پیدا می‌کنید:

 • تسکین درد
 • بهبود حرکت یا توانایی
 • جلوگیری یا بهبود از آسیب ورزشی
 • جلوگیری از ناتوانی یا جراحی
 • توانبخشی پس از سکته ، حادثه، آسیب یا جراحی
 • کار روی قدرت تعادل فرد برای جلوگیری از لغزیدن یا افتادن
 • کنترل بیماری مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی یا آرتروز
 • بهبودی پس از زایمان
 • کنترل روده یا مثانه
 • سازگاری با یک عضو مصنوعی
 • یادگیری استفاده از دستگاه‌های کمکی مانند واکر یا عصا
 • استفاده از اسپلینت یا بریس
 • افراد در تمام سنین فیزیوتراپی می‌کنند. چون می‌تواند بسیاری از مشکلات سلامتی را درمان کند.

جلسات فیزیوتراپی


در اولین جلسه درمان، دکتر شما و نیازهای شما را بررسی و ارزیابی خواهد کرد. او در مورد درد یا علائم دیگر، توانایی حرکت و یا انجام کارهای روزمره، اینکه چقدر خواب خوبی دارید و سابقه پزشکی شما سؤالاتی می‌پرسد.

دکتر شما را آزمایش می‌کند تا ارزیابی کند:

 • چقدر می‌توانید به اطراف حرکت کنید، دست خود را به یک شی برسانید، خم شوید یا چیزی را در دست بگیرید
 • چقدر می‌توانید راه بروید یا بالا بروید
 • ضربان قلب یا ریتم ضربان وقتی شما در حال انجام فعالیت هستید
 • وضعیت بدنی یا تعادل شما

سپس، او با شما کار می‌کند تا طرح درمانی ایجاد کند. این طرح درمان شامل اهداف شخصی شما مانند عملکرد و احساس بهتر، به همراه تمرینها یا درمان‌های دیگری است که در رسیدن به این اهداف به شما کمک خواهد کرد. ممکن است در مدت زمان کمتر یا بیشتری نسبت به بقیه افراد دیگر به این اهداف برسید. چون این مدت زمان برای هر کسی متفاوت است. همچنین ممکن است شما تعداد جلسات بیشتر یا کمتری از دیگران نیاز داشته باشید. این فقط به نیازهای شما بستگی دارد.

درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تمرین یا کششی که تحت کنترل درمانگر انجام شود
 • ماساژ، گرما، یا سرما درمانی، درمان با آب گرم، و یا اولتراسوند برای کاهش درد عضلات یا اسپاسم(گرفتگی عضلات)
 • توانبخشی برای کمک به یادگیری برای استفاده از اندام مصنوعی
 • تمرین با ابزارهایی که به شما کمک می‌کند حرکت کنید یا تعادل داشته باشید مانند عصا یا واکر
 • درمانگر شما پیشرفت شما را مشاهده می‌کند و درمان شما را در صورت نیاز اصلاح می‌کند.

شما می‌توانید تمریناتی را که درمانگر در طول جلسات به شما آموزش می‌دهد در خانه انجام بدهید. این کمک می‌کند که شما در مسیر حرکتی خود پیشرفت کنید و تناسب اندام خود را بهبود ببخشید.

 انواع فیزیوتراپی


حرفه فیزیوتراپی دارای پنج تخصص متفاوت است:

ارتوپدی

فیزیوتراپی ارتوپدی بر روی بازگرداندن عملکرد سیستم عضلانی اسکلتی، از جمله مفاصل، تاندون‌ها، رباط‌ها و استخوان‌ها تمرکز دارد. بسیاری از آسیب‌های ورزشی در این دسته قرار می‌گیرند. روش‌های درمان عبارتند از کشش، تمرینات قدرتی، تمرینات استقامتی، پک‌های گرم و سرد، اولتراسوند، تحریک عضلانی الکتریکی و حرکت دادن مفاصل.

  سالمندان

فیزیوتراپی سالمندان روی نیازهای حرکتی مختص افراد سالمند تمرکز دارد. که شامل درمان شرایطی مانند آرتروز، سرطان، پوکی استخوان، بیماری آلزایمر، جایگزینی مفصلی و اختلالات تعادل می‌شود. هدف از فیزیوتراپی سالمندان کمک به بازگرداندن تحرک، کاهش درد، سازگاری با محدودیت‌های فیزیکی و افزایش آمادگی جسمانی است.

بیماری‌های دستگاه عصبی 

فیزیوتراپی عصبی بر روی شرایط و اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر، آسیب مغزی، فلج مغزی، مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون، آسیب نخاعی و سکته مغزی تمرکز دارد. هدف از طرح‌های درمانی این است که افراد سالمند به بالاترین سطح عملکرد برای زندگی برسند و تا جایی که ممکن است به طور مستقل زندگی کنند. پزشکان تمرکز خود را بر روی آموزش این افراد می‌گذارند تا سازگاری لازم از لحاظ بصری، تعادل، تحرک و اختلالات ناشی از دست دادن عضلات برای انجام فعالیت‌های زندگی روزمره را ایجاد کنند.

 قلب و عروق

فیزیوتراپی قلب و عروق و ریه برای کمک به افرادی است که از بیماریهای قلبی عروقی و ریه رنج می‌برند، مانند افرادی که حملات قلبی، بیماری مزمن انسداد ریوی[COPD] و فیبروز ریوی دارند . هدف از این تخصص، افزایش استقامت و بهبود استقلال عملکرد است.

 کودکان

فیزیوتراپی کودکان بر روی نیازهای منحصر به فرد نوزادان، کودکان نوپا، کودکان و نوجوانان متمرکز است. تشخیص زود هنگام مشکلاتی که مانع از حرکت و یادگیری طبیعی کودک می‌شود خیلی مهم است. فیزیوتراپی برای کودکانی به کار می‌رود که مبتلا به بیماری یا صدماتی از جمله:

 • آسیب حاد
 • نقص مادرزادی
 • تاخیرهای رشد
 • اختلالات ژنتیکی (به عنوان مثال فلج مغزی)
 • ضربه به سر
 • نقص عضو
 • بیماری‌های عضلانی
 • معلولیت ارتوپدی

پزشکان با استفاده از تمرین درمانی، روش‌ها و درمانهای دیگر به کودکان کمک می‌کنند تا دردشان کاهش پیدا کند، قدرت و دامنه حرکتی آنها بازیابی شود، به مکانیسم صحیح بدن برای حفظ تعادل و انعطاف پذیری تسلط پیدا کنند و مهارت‌های حرکتی ریز و درشت را بهبود ببخشند.

دو روش فوق تخصصی در حال ظهور در زمینه فیزیوتراپی عبارتند از:

 • توانبخشی دهلیزی، که بر مشکلات تعادل ناشی از نقص گوش داخلی تمرکز دارد، مانند سرگیجه یا منگی.
 • بهداشت زنان، که بر کاهش درد لگن، کاهش تورم لنفاوی و کنترل بی اختیاری ادرار تمرکز دارد

مزایای فیزیوتراپی


جراحت و بیماری هرکسی را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد، اغلب بدون علائم ، و تغییر زندگی و شیوه زندگی به ظاهر شبانه اتفاق می‌افتد. این تغییرات اغلب بر توانایی فرد از لحاظ جسمانی و نحوه کارکرد آنها تا به امروز تأثیر می‌گذارد و روی افرادی که دارای مشکلات ذهنی و احساسی هستند نیز تاثیرات مخربی دارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی به همه افراد در تمام سنین کمک می‌کند تا به زندگی که می‌خواهند دست پیدا کنند! فیزیوتراپی یک روش پیشگیری و کنترل بیماری است که بدون استفاده از دارو یا جراحی با کار روی بیماران حرکات آنها را تقویت می‌کند و تحرک آنها را افزایش می‌دهد. برخی از مزایای فیزیوتراپی چیست؟

 کاهش و تسکین درد

درد فیزیکی می‌تواند به شدت کیفیت زندگی یک فرد را تغییر دهد. این درد می‌تواند نتیجه یک بیماری یا آسیب باشد. هزینه عمل جراحی و مسکن‌های تجویزی هم به آن افزوده می‌شود، گرچه ممکن است اعتیاد هم به دنبال داشته باشد. پزشک شما تمرینات درمانی را آموزش می‌دهد و تشویق می‌کند و همچنین تکنیک‌های درمان دستی را برای از بین بردن درد و بازگرداندن عملکرد عضلات و مفاصل انجام می‌دهد که به کاهش درد کمک می‎کند. این روشها همچنین از بازگشت درد در آینده جلوگیری می‌کنند.

ارتقاء سلامتی

مهم نیست که سن شما چقدر است، درمان فیزیکی برای برخی از مشکلات مفید است و می‌تواند به بهبود سلامت کلی و کیفیت زندگی فرد کمک کند. اگر شما در حال تلاش برای راه رفتن، ایستادن و یا حتی حرکت کردن هستید، درمان فیزیکی ممکن است فقط به این نیاز شما کمک کند. در صورت نیاز پزشکان می‌توانند برای کمک به تحرک افراد وسایلی مانند عصا و چوب زیر بغل پیشنهاد کنند.

پیشگیری

گاهی اوقات عمل جراحی ضروری است، که ممکن است گران و پر مخاطره باشد. فیزیوتراپی اغلب می‌تواند مانع از انجام جراحی شود البته به این بستگی دارد که شما با چه نوع مشکل سلامتی روبه رو هستید. اگر شما در نهایت نیاز به عمل جراحی داشته باشید، شرکت در یک برنامه فیزیوتراپی پیش از جراحی، سلامت کلی شما را تقویت می‌کند و ممکن است پس از جراحی، زمان بهبودی سریعتر پیش برود. همانطور که قبلا ذکر شد، فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش و رفع درد زیاد فرد کمک کند در نتیجه احتمال تجویز مسکن‌های قوی مانند مخدرها، که می‌تواند اعتیاد آور باشد و باعث افسردگی و یا علائم ترک شود, کاهش پیدا می‌کند.

کنترل

این مسائل هم می‌تواند باعث ناتوانی فرد شود و هم زندگی او را به خطر بیاندازد، اما فیزیوتراپی با ارائه طرح کنترل شخصی دیابت که شامل تمرین و آموزش برای کنترل هر دوی این مسائل است کمک شایانی می‌کند و از بروز مشکلات در آینده جلوگیری می‌کند. سایر جنبه‌های کنترلی فیزیوتراپی شامل مسائل مرتبط با سن افراد است. اگر شما از آرتروز یا پوکی استخوان رنج می‌برید، فیزیوتراپی می‌تواند درد و ناراحتی‌های ناشی از این بیماری‌های دشوار را بدون استفاده از داروهای تجویزی به شکل موثرتری کنترل کند. فیزیوتراپی یک روش عالی برای کمک به شما در کنترل این مسائل است. اینها فقط چند بخش از موارد سلامتی است که فیزیوتراپی می‌تواند به کنترل آن کمک کند. مشکلات دیگر شامل مسائل سلامت زنان، بی اختیاری مثانه، فیبرومیالژیا (سندرم درد اسکلتی عضلانی)، یبوست و سلامت لگن می‌شود.

بهبودی

بیماری‌ها یا صدمات زیادی هستند که نیاز به بهبود فیزیکی و توانبخشی دارند. این شرایط ممکن است شامل هر چیزی از جمله آسیب ورزشی (شكستگی تنشی استخوان، کشیدگی‌ها، پیچ خوردگی‌ها و آسیب‌های زانو و...) و در موارد شدید شامل سکته... ‌شوند و فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود آنها کمک کند! همچنین ممکن است در بهبودی بعد از عمل جراحی‌های بزرگ هم مورد نیاز باشد.

انواع روش‌هایی که در فیزیوتراپی کاربرد دارند


پزشکان طیف وسیعی از بیماری‌ها و اختلالات حرکتی را درمان می‌کنند. از بورسیت و درد پشت تا استئوآرتریت و آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد مفاصل و ... این فهرست همینطور ادامه می‌یابد. خیلی جای تعجب نیست که به منظور حمایت بیشتر از نیازهای درمانی مختلف مراجعه کنندگان، پزشکان از تکنیک‌های بسیاری استفاده می‌کنند. متداولترین روشهای استفاده شده توسط پزشکان ارتقای مکانیسم مناسب و حرکت بدن انسان است, همچنین به بیماران کمک می‌کند تا سالم و قوی باشند.

 درمان دستی

درمان دستی

شاید راحت‌ترین ابزار در اختیار پزشکان دستانشان باشد. این تکنیک شامل روش‌های مختلف، از جمله ماساژ، تحرک، استفاده از دست و تمرینات تقویتی است. درمان دستی بسیار موثر است، در حقیقت، خیلی از افراد تصور می‌کنند درمان دستی بخش اصلی هر برنامه درمانی فیزیوتراپی است.

 ورزش

ورزش

یکی از مواردی که اغلب از نظر فیزیوتراپی نادیده گرفته می‌شود و در صدر همه تمرینات قرار دارد ورزش برای پیشگیری از آسیب دیدگی است. آیا ورزش به عنوان جایگزینی برای شیوه زندگی کم تحرک و پشت میز نشینی امروزه یا به عنوان ابزار تقویت کننده در واکنش به یک آسیب خاص ارائه شده است؟ در واقع ورزش برای عضلات ضعیف و عدم تعادل عضلانی را هدف قرار می‌دهد و اختلالات و درد و رنج ناشی از آن را کاهش می‌دهد. یکی از متداولترین ورزشهایی که توسط درمانگران فیزیوتراپی برای درمان بیماری و ارتقای سلامتی استفاده می‌شود ورزش‌های آبی است.

گرما و سرما درمانی

گرما و سرما درمانی

یک فرد غیرحرفه‌ای ممکن است نداند که چطور از گرما یا سرما درمانی به بهترین شکل استفاده کند، اما پزشکان آموزش دیده‌اند و علم استفاده از هر دو آنها را در اختیار دارند. به طور معمول، یخ برای کاهش التهاب و تورم در آسیب‌های بافت نرم حاد استفاده می‌شود چون عروق خونی تحت فشار قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، گرما برای درمان سفتی و اسپاسم عضلانی, کاهش درد و افزایش تحرک مناسب‌تر است. علاوه بر این، گرما همچنین باعث افزایش قابلیت انعطاف پذیری بافت می‌شود و  ابزار مفیدی برای کشش تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات است.

 اولتراسوند

اولتراسوند

این روش رایج با استفاده از دسته تولید کننده امواج (پروب) از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌کند که با گرمادهی عمیق درون بافت همبند باعث افزایش گردش خون می‌شود . علاوه بر اینکه تاثیر روشهای درمانی دیگر مانند ورزش و درمان دستی را افزایش می‌دهد، روند بهبودی رباط را نیز تسریع می‌کند. فونوفورز هم تکنیکی است که از اولتراسوند برای نفوذ بهتر داروهای موضعی مانند زایلوکائین و کورتیزون استفاده می‌کند.

کشش

 کشش

گرچه ممکن است کلمه "کشش" افکاری مانند شخصیتهای اپرا که باند پیچی شده اند و پاهای آنها بالاتر از سرشان قرار گرفته است به ذهن افراد بیاورد، اما این روش فیزیوتراپی از آنچه تصور عموم است متفاوت‌تر است. به ساده ترین بیان، کشش یک نوع درمان رفع فشار است که برای کاهش فشار بر ستون فقرات طراحی شده است. این روش برای درمان تعداد زیادی از بیماری‌های مختلف کمر، از جمله سیاتیک، عصب باریکش (تحت فشار)، فتق دیسک و بیماری دیسک دژنراتیو (تحلیل رونده) استفاده می‌شود. در کاهش فشار دیسک‌های فشرده، این روش تقویت ستون فقرات کمک می‌کند تا صاف شدن ستون فقرات و بهبودی بدون مداخله عمل جراحی انجام شود.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

پزشکان از لیزرهای سطح پایین برای تولید طول موج نور استفاده می‌کنند که باعث تسریع بهبودی می‌شود. علاوه بر کمک به درمان التهاب، درد و خستگی عضلانی، لیزر درمانی نیز می‌تواند برای کاهش ناراحتی در هنگام درمان دستی مفصل نیز استفاده شود.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی

البته به عنوان[ESTIM] هم شناخته می‌شود، این تکنیک شامل استفاده از تحریک الکتریکی می‌شود تا عضلات غیر فعال را درگیر کند. پس از آسیبهای تروماتیک و برخی از انواع جراحی،[ESTIM] به بازگرداندن عملکرد و حرکت فرد کمک می‌کند. جریان الکتریکی در سطح پایین برای کاهش درد هم استفاده می‌شود.

درمان شاک ویو تراپی 

درمان شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی ، همچنین به عنوان درمان امواج سنگ شکن برون اندامی [ESWT]هم شناخته شده است، یک درمان بالینی اثبات شده و بسیار موثر برای آسیب‌های مزمن بافت نرم و برخی از بیماری‌های استخوانی است. شاک ویو تراپی برون اندامی درمان غیر تهاجمی، غیر الکتریکی با امواج صوتی و با انرژی بالا تعریف شده است که از طریق یک پروب دستی به بدن منتقل می‌شود. امواج شاک موجب افزایش سریع جریان خون در ناحیه هدف می‌شود و بافت‌های فیبری آسیب دیده که در طول زمان و بویژه با بیماری‌های مزمن ایجاد شده را در هم می‌شکند. در هم شکستن بافت آسیب دیده، اصل مهمی است که نشان می‌دهد چرا درمان شاک ویوتراپی اینقدر موثر است . برخلاف بافت نرم که به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی دارد، بافت آسیب دیده خاصیت ارتجاعی ندارد و از حرکت و عملکرد طبیعی جلوگیری می‌کند و بنابراین سبب تضعیف بافت سالم اطراف خود می‌شود و اغلب موجب آسیب و درد بیشتر می‌شود. با افزایش گردش خون و تخريب بافت آسیب دیده، شاک ویوتراپی موجب تحريك بازسازی سلولها و بهبود طبيعی و كاهش سریع درد خواهد شد. پس از آن عملکرد طبیعی بافتها بازیابی می‌شود.

مغناطیسی درمانی

مغناطیسی درمانی

مغناطیس درمانی یک روش پزشکی دیگری است که از مغناطیس استاتیک (یعنی، بدون حرکت) برای کاهش درد و سایر مشکلات سلامتی استفاده می‌کند. آنطور که گفته شده است مغناطیس(آهنربا) معمولا در دستبند، حلقه و یا کف کفش جاسازی می‌شود، گرچه تشک‌ها و لباس‌های مغناطیس درمانی نیز در بازار موجود هستند. بسیاری از تحقیقات انجام شده در طول سه دهه گذشته نشان داده‌اند که دستگاه‌های مغناطیس درمانی استاتیک هیچ مزیتی نسبت به دستگاه‌های ساختگی (بدون مغناطیس) ندارند . این مطالعات نشان می‌دهد که دستگاه‌های مغناطیسی استاتیک به هیچ وجه تاثیری ندارند در واقع تاثیر آن برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند مانند پلاسیبو (دارونما) است.

آموزش

فیزیوتراپی همچنین شامل یک بخش آموزشی هم هست. از آموزش دادن به مراجعه کنندگان برای انجام تمرینات روزانه در خانه تا آموزش آنها در استفاده از وسایل کمکی مانند ویلچر و عصا، پزشکان به بیماران آموزش می‌دهند که چه نقش مهمی در بهبود خود و جلوگیری از آسیب دارند.

کپی فقط با ذکر منبع بلامانع است.