شاک ویو تراپی:انتقال پالس انرژی با اثر درمانی به اندام آسیب دیده

شاک ویوتراپیشاک ویو تراپی به استفاده از امواج پر انرژی صدا گفته می‌شود که می‌توانند به درون پوست نفوذ کنند و به درمان موضع آسیب دیده بدن بپردازند بنابراین میزان انرژی که وارد استخوان یا بافت نرم بدن می‌شود بسیار زیاد است. انرژی آزاد شده حاصل از امواج صدا می‌‌تواند بر بافت‌های مجاور تاثیر بگذارد و اثر فیزیولوژیکی مثبتی را ایجاد کند. به این ترتیب این امواج می‌‌توانند از طریق تحریک سلول‌های سالم و آسیب دیده به تولید فاکتورهای ترمیم کننده بپردازند.

شاک ویو تراپی به معنای فناوری فعال سازی امواج در خارج از بدن است و پیشرفته‌ترین و کارآمدترین روش درمانی غیر جراحی برای درد مزمن پاشنه ناشی از عارضه تاندونیست آشیل، خار پاشنه، یا زائده‌های استخوانی است. در این فناوری از امواج فشاری استفاده می‌‌شود که باعث تحریک متابولیسم بدن می‌‌شوند به افزایش جریان خون کمک می‌‌کنند و فرآیند بهبود را تسریع می‌کنند و بافت‌های آسیب دیده بدن به تدریج به ترمیم و خود می‌‌پردازند و در نهایت بهبود می‌یابند.

دکتر شهرستانی جراح و متخصص ارتوپد از جدیدترین روش ها برای درمان و تسکین بیماری ها بهره میگیرد. برای بهرمندی از این خدمات و رزرو وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

02122383746 و 09334453393

شاک ویو تراپی چیست؟


شاک ویوتراپی

شاک ویو تراپی یک روش درمانی غیر جراحی است که از امواج بر قدرت شوک برای درمان بیماری‌های مزمن و دردناک سیستم اسکلتی عضلانی استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که شاک ویو تراپی می‌‌تواند کمک شایانی به بهبود عملکرد دستگاه تناسلی مردان نماید. شاک ویو تراپی به تولید امواج پر قدرت انرژی می‌‌پردازد که طول موج کوتاهی دارند سرعت انتقال آنها از سرعت صدا هم بیشتر است. امواج شوک باعث تولید امواج پرفشار صدا می‌شوند که از طریق پوست قبول می‌کنند و به ترمیم بافت آسیب دیده کمک می‌‌نمایند. شاک ویو تراپی اغلب به درمان بیماری‌های مزمنی که بدن قادر به ترمیم و بهبود آنها نیز می‌‌پردازد. امواج ضعیف صدا به بافت‌های عمیق بدن برخورد می‌‌کند و فرایند فشار مکانیکی و ضربه‌های کوچک را آغاز می‌کنند که بدن را وادار به ترمیم بافت آسیب دیده می‌نماید.

استفاده از شاک ویو تراپی برای آسیب‌های اسکلتی عضلانی

بدن با تولید فیبروبلاست به امواج شوک واکنش نشان می‌دهد، فیبروبلاست به سلول‌های گفته می‌شود که وظیفه ترمیم بافت‌های همبند از قبیل تاندون، رباط، و فاسیا را بر عهده دارند. امواج شوک بدن را وادار به تولید عروق خونی جدید می‌کنند که این امر باعث افزایش سرعت انتقال مواد مغذی به موضع آسیب دیده می‌شود. افزایش سرعت متابولیسم در بافت‌های بدن باعث تسریع فرآیند بهبود و رفع رسوبات کلسیم در بدن می‌شود. فشار حاصل از امواج شوکی باعث تولید حباب یا حفره‌های کوچک تو خالی می‌شود. هنگامی‌که این حباب‌ها می‌ترکند یک انرژی بسیار پرقدرت را ایجاد می‌کنند که برای تخریب کلسیم رسوب کرده ناشی از آسیب دیدگی بافت نرم کافی است. شاک ویو تراپی از طریق مکانیسمی‌ که تحت عنوان بی حسی با تحریک بالا شناخته می‌شود به رفع درد می‌پردازد.
این فرآیند زمانی رخ می‌دهد که اعصابی که وظیفه ارسال سیگنال‌های درد به مغز را بر عهده دارند آنقدر تحریک می‌شوند که فعالیت آنها مختل می‌شود و به این ترتیب از میزان درد کاسته می‌شود یا درد به طور کامل قطع می‌شود. اما این اثرگذاری معمولا عمر کوتاهی دارد و موقت است. مکانیسم اثر گذاری شاک ویو تراپی زمانی به طور کامل خود را نشان می‌‌دهد که در یک بازه زمانی طولانی از آن استفاده شود و به این ترتیب با تحریک بدن برای تولید فاکتورهای ترمیم کننده به کاهش درد کمک می‌نمایند.

استفاده از شاک ویو تراپی برای درمان مشکل نعوظ

سالیان سال است که در اروپا از شاک ویو تراپی برای بهبود عملکرد دستگاه تناسلی مردانه و بهبود مشکل نعوظ استفاده می‌شود با بالا رفتن سن وضعیت عروق خونی در سراسر بدن بدتر می‌شود. شاک ویو تراپی می‌تواند بدن را وادار به ترمیم و عروق خونی قدیمی ‌و تولید عروق خونی جدید از عروق قدیمی کند که به این فرآیند رگ زایی گفته می‌شود. معمولا رشد شریان باعث بهبود عملکرد دستگاه تناسلی مردانه و افزایش سایز آن می‌شود. امواج صوت باعث می‌‌شود که بافت این ناحیه تحت فشار مکانیکی قرار بگیرد و باعث افزایش قابلیت نفوذ پذیری غشای سلولی شود و به بهبود جریان خون کمک نماید. بیمارانی که از شاک ویو بهره گرفته‌اند ادعا می‌کنند که مشکل نعوظ آنها به طرز قابل توجهی بهبود یافته است.

مزایای درمان با شاک ویو تراپی شامل چه مواردی است؟


مزایای شاک ویوتراپی

شاک ویو تراپی یک روش درمان غیر جراحی و بسیار کارآمد محسوب می‌شود تحقیقات نشان داده است که شانس موفقیت در این روش ۹۰ درصد است و با ریسک بروز عفونت و تشکیل بافت اسکار همراه نیست. در شاک ویوتراپی شما از کارهای مورد علاقه خود عقب نخواهید ماند. می‌‌توان از فناوری شاک ویو برای درمان تعداد بسیار زیادی از بیماری‌ها از قبیل درد پاشنه آشیل، شانه یخ زده، شین اسپلیت، آسیب‌های ناشی از فعالیت زیاد و مواردی از این قبیل استفاده کرد.

مکانیسم اثر شاک ویو تراپی به چه صورت است؟


شاک ویو تراپی با ایجاد امواج پرقدرت انرژی همراه است این امواج پر قدرت صدا در بافت‌های مورد نظر تمرکز می‌‌کنند و پزشک دستگاه را روی موضع دردناک قرار می‌دهد و عقیده دارد که دستگاه شاک ویو بدن را تحریک می‌کند و در نتیجه فرآیند بهبود طبیعی بافت آغاز می‌‌شود. پزشکان عقیده دارند که شاک ویو تراپی بدن را برای تولید عروق خونی و سلول‌های عصبی جدید تحریک می‌‌کند. ضربه‌های کوچکی که به بدن وارد می‌شود باعث افزایش جریان خون و بهبود فرآیند رفع توده‌های کلسیم تشکیل شده در موضوع مورد نظر می‌شود.

شاک ویو تراپی چه کاربردهایی دارد؟


کاربردهای شاک ویوتراپی

از شاک ویو تراپی برای درمان تعداد زیادی از دردهای مزمن و حاد اسکلتی-عضلانی، شکستگی و کاهش بافت اسکار استفاده می‌شود. شاک ویو تراپی به تسریع فرآیند بهبود استخوان و تاندون کمک می‌کند. شاک ویو تراپی یک روش نوین برای بهبود عملکرد دستگاه تناسلی مردانه و رفع مشکل نعوظ است.
می‌‌توان از شاک ویو تراپی برای درمان اختلالات زیر استفاده کرد:

دوران بهبود پس از شاک ویو تراپی به چه صورت است؟


معمولا بیمار در موضع تحت درمان دچار درد مبهم می‌شود که به ندرت بیش از ۲۴ ساعت طول می‌کشد. پزشک نحوه ی رفع درد و ناراحتی را برای شما شرح می‌دهد و می‌توانید با مصرف قرص مسکن به درمان درد ایجاد شده بپردازید. با این حال اگر پس از درمان درد شما به طور کامل قطع شد بهتر است حداقل تا دو روز پس از اتمام جلسه درمانی از انجام دادن فعالیت ورزشی خودداری کنید. معمولاً چند ماه طول می‌کشد تا شما به طور کامل شاهد همه مزایای حاصل از شاک ویو تراپی باشید.

سوالات متداول در خصوص شاک ویو تراپی


در بخش زیر به برخی از سوالات متداول در خصوص شاک ویو تراپی اشاره می‌کنیم:

برای درمان با شاک ویو تراپی به چند جلسه نیاز است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان با شاک ویو تراپی بر اساس شدت آسیب دیدگی در افراد مختلف متفاوت است. تعداد زیادی از بیماران ادعا می‌‌کنند که پس از اولین جلسه درمانی حال آنها بهتر شده و از شدت علائم آنها کاسته شده است. به طور کلی برای درمان یک نقطه از بدن حدود ۳ تا ۵ جلسه درمانی به صورت هفتگی ضروری است. در برخی موارد حاد بیمار هر هفته به جلسات درمانی بیشتری نیاز خواهد داشت و این مسئله به مدت زمانی که بیماری شروع شده است بستگی دارد. پزشک یا متخصص فیزیوتراپی وضعیت شما را بررسی می‌کند و به طور تقریبی تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان موفقیت آمیز اختلال ایجاد شده را برای شما توضیح می‌دهد تا از بازگشت مجدد بیماری جلوگیری گردد. پس از آنکه جلسات درمانی به اتمام رسید موضع مورد نظر به مدت ۶ تا ۱۸ هفته به بهبود ادامه می‌‌دهد و دوران بهبود حداقل تا سه ماه پس از اتمام جلسات درمان ادامه می‌‌یابد.

جلسات درمانی شاک ویو تراپی چقدر طول می‌کشد؟

در هر جلسه از ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ موج شوک استفاده می‌شود این فرآیند حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

بیمار هر چند وقت یکبار به درمان نیاز خواهد داشت؟

معمولاً بیمار به ۳ تا ۵ جلسه درمان نیاز دارد که به فاصله ۳ تا ۱۰ روز انجام می‌شوند. این امر به میزان تحمل بیمار و عکس‌العمل بافت‌های بدن او بستگی دارد.

آیا شاک ویو تراپی باعث آسیب دیدگی می‌شود؟

شاک ویو تراپی روش درمانی است که حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و ممکن است کمی دردناک باشد اما اکثر بیماران می‌‌توانند به خوبی آن را تحمل کنند. در صورتی که بیمار قادر به تحمل آن نباشد پزشک می‌تواند بر اساس تنظیمات دستگاه از میزان قدرت امواج بکاهد. اگر بیمار به سر و صدا حساس باشد باید بداند که دستگاه یک صدای ضربه‌ای ایجاد می‌کند که شبیه حرکت سیلندر توسط کمپرسور است تا بتواند امواج فشار را به وجود بیاورد.

آیا شاک ویو تراپی می‌‌تواند پس از درمان باعث آسیب دیده شود؟

ممکن است پس از درمان، درد فورا شروع نشود اما احتمال آن که حدود ۲ تا ۴ ساعت پس از درمان دچار درد و ناراحتی شوید وجود دارد. در برخی موارد درد تا ۴۸ ساعت پس از درمان ادامه می‌‌یابد و در برخی موارد نادر تا ۵ روز طول می‌کشد.

در صورت بروز درد پس از شاک ویو تراپی باید کرد؟

شاک ویو تراپی باعث تحریک پاسخ التهابی بدن می‌‌شود که عکس العمل طبیعی بدن برای بهبود بافت است. به همین دلیل نباید از داروهای ضد التهاب استفاده کنید. از قرار دادن کمپرس یخ روی موضع دردناک خودداری کنید. باید درد ظرف مدت ۲۴ ساعت بهبود یابد. ممکن است درد به صورت موقت افزایش یابد. احتمال بروز تورم و کبودی وجود دارد. در صورتی که به تیلنون حساسیت ندارید می‌توانید از آن استفاده نمایید.

آیا استفاده از شاک ویو تراپی با محدودیت پزشکی همراه است؟

در برخی بیماری‌ها نباید از شاک ویو تراپی استفاده کرد. در بخش زیر به این موارد اشاره می‌کنیم:

  • افرادی که دچار اختلالات مربوط به انعقاد خون هستند.
  • افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و عروقی هستند.
  • افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند.
  • افرادی که به بیماری‌هایی مانند تومور، کارسینوما و سرطان مبتلا هستند.
  • افرادی که باردار هستند.
  • افرادی که به ترومبوز مبتلا هستند.
  • افرادی که به پلی نوروپاتی مبتلا هستند.
  • التهاب شدید بدن که با ترشح عفونت از موضع مورد نظر همراه است.
  • کودکانی که صفحه‌های رشد آنها باز است.
  • افرادی که تا شش هفته قبل از شروع شاک ویو تراپی از درمان با کورتیزون استفاده کرده‌اند

در جلسات درمان با شاک ویو تراپی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

پزشک موضع مورد نظر و دردناک را به کمک معاینه با دست و در برخی موارد به کمک اولتراسوند مشخص می‌کند سپس قبل از استفاده از دستگاه شاک ویو از ژل استفاده می‌‌نماید. شاک ویو تراپی یک روش غیر تهاجمی ‌و بدون درد است که طی مدت هشت تا ده روز پس از اولین جلسه درمان به طرز قابل توجهی باعث کاهش درد و ناراحتی می‌شود. به طور کلی بیمار به یک تا سه جلسه درمان نیاز دارد اما متخصص فیزیوتراپی تعداد جلسات ضروری و مناسب برای درمان را تعیین می‌کند. هر یک از جلسات درمانی حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشند.

میزان موفقیت درمان با شاک ویو تراپی چقدر است؟

نتایج حاصل از تحقیقات نشان می‌دهد که شانس موفقیت در شاک ویو تراپی برای درمان برخی از بیماری‌های مزمن که سایر روشهای درمانی قادر به بهبود آنها نبوده‌اند حدود ۷۵ درصد است. اما یک نکته مهم وجود دارد که باید از آن آگاه باشید، اگرچه شوک به تراپی با نتایج مثبت بالینی همراه است احتمال آنکه این روش درمانی باعث بهبود علائم نشود وجود دارد. به علاوه ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج حاصل از درمان به دست بیاید.

چه مدت پس از درمان می‌‌توان فعالیت‌های خود را شروع کرد؟

حتی اگر شما پس از درمان هیچ گونه دردی را احساس نکنید باید به مدت ۴۸ ساعت پس از هر جلسه درمانی از انجام دادن فعالیت‌هایی که فشار زیادی را به موضع مورد نظر وارد می‌‌کنند خودداری کنید اما می‌توانید پس از اتمام جلسات درمانی رانندگی کنید.

آیا پس از شاک ویو تراپی به تمرینات ورزشی یا برنامه توانبخشی نیاز است؟

میزان موفقیت شاک ویو تراپی پس از هر جلسه درمانی توسط برنامه ورزشی ایزومتریک بهبود یافته است. ممکن است پزشک پس از اتمام هر جلسه به شما برنامه ورزشی بدهد یا آنکه شما را به یکی از متخصصین فیزیوتراپی در تیم درمان مشکلات اسکلتی- عضلانی ارجاع دهد.