درمان گلف البو یا آرنج گلف باز (درد جلوی بازو) به علت کشیدگی تاندون

درد-ارنج-1

آرنج گلف بازان عارضه‌ای است که باعث احساس درد و التهاب در قسمت داخلی مفصل آرنج می‌شود و به التهاب تاندون‌هایی که به قسمت داخلی برجستگی استخوانی آرنج که اپی کندیل میانی نام دارند، ارتباط دارد. این اختلال معمولا افرادی را درگیر می‌کند که گلف یا ورزش‌هایی که شامل حرکات پرتابی است را انجام می‌دهند و معمولا به علت استفاده بیش از حد دست رخ می‌دهد افرادی که راست دست هستند دچار آرنج گلف باز در دست راست خود می‌شوند. اصطلاح پزشکی برای اختلال گلف البو، تاندونیت آرنج است. اگرچه بازی گل به عنوان یکی از تمرینات ورزشی که با ریسک آسیب دیدگی بالا همراه است شناخته نمی‌شود، بازیگر می‌‌تواند باعث بروز آسیب دیدگی در مچ پا، آرنج، ستون فقرات، زانو، ران و شود. درد حاصل از آرنج گلف باز شما را از مسیر ورزشی انجام دادن فعالیت‌های مورد علاقه دور نخواهد کرد بلکه درمان مناسب می‌‌تواند شما را به حوزه فعالیت خود برگرداند. جراحی آزاد کردن اپی کندیل میانی روشی برای درمان مشکلاتی است که در آرنج گلف بازان به وجود آمده است. جلسات فیزیوتراپی پس از جراحی آزاد کردن اپی کندیل میانی برای رفع کامل درد و ایجاد عملکرد کامل یا تقریباً نیمه کامل مفصل آرنج ضروری است.

آزاد کردن اپی کندیل میانی یک روش جراحی برای درمان مشکلاتی است که به علت بروز اپی کندیلیت میانی که بیشتر تحت عنوان گلف البو شناخته می‌‌شود به وجود آمده‌اند. اپی کندیلیت میانی یا آرنج گلف باز بیشتر به علت استفاده بیش از حد از عضلات و تاندون‌های ساعد و آرنج و آسیب دیدگی بافت و مفصل آرنج رخ می‌دهد. جراحی آزاد کردن اپی کندیل میانی با هدف رفع بافت‌های آسیب دیده و متعاقب آن کاهش التهاب انجام می‌شود. جراحی آزاد کردن اپی کندیلیت میانی به تسکین علائمی نظیر درد، سفتی، و بهبود عملکرد دست بیمار کمک می‌کند. جلسات فیزیوتراپی پس از جراحی آزاد کردن اپی کندیل برای افزایش میزان موفقیت جراحی و دستیابی به عملکرد کامل یا تقریباً کامل مفصل آرنج ضروری خواهد بود. انجام جلسات فیزیوتراپی پس از جراحی آزاد کردن پی کندیل میانی به تسریع فرآیند بهبود و پیشگیری از بروز مشکلات مرتبط با گلف البو در آینده کمک خواهد کرد. هرچه زودتر فرایند درمان شروع شود بیمار می‌تواند زودتر فعالیت‌های روزمره و عادی خود را از سر بگیرد. جراحی ارتوپدی می‌تواند به بیمار برای دستیابی به اهداف توانبخشی و بازگشت به زندگی روزمره و انجام دادن تمرینات ورزشی و سرگرمی یا وظایف عادی کمک کند.

دکتر مهدی شهرستانیپس از معاینه دقیق افراد مبتلا به بیماری گلف البو، بهترین و جدیدترین روش های درمانی و توانبخشی را به آن ها پیشنهاد می نماید. جهت هماهنگی و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ها ی  02122383746 و 09334453393 تماس حاصل فرمایید.

در آرنج تنیس بازان کدام قسمت از آرنج درگیر می‌شود؟


 گلف البو باعث بروز درد می‌‌شود که این درد در قسمت داخلی برجستگی آرنج که اپی کندیل میانی نام دارد شروع می‌شود. عضلات خم کننده مچ به عضلات ساعد گفته می‌‌شود که دست را به سمت عقب می‌کشند. عضلات خم کننده مچ در قسمت داخلی ساعد قرار دارند. اکثر عضلات خم کننده مچ دست به یک تاندون اصلی در اپی کندیل میانی متصل می‌شوند که به این تاندون، تاندون خم کننده گفته می‌شود. تاندون باعث می‌شود که عضله به استخوان متصل شود. تاندون‌ها از رشته‌هایی ساخته شده‌اند که کلاژن نام دارد و این رشته‌های کلاژنی در کنار هم قرار گرفته‌اند که به دلیل این ساختار منظم، تاندون از قدرت بسیار زیادی برخوردار است و این مسئله بدین معنا است که آنها می‌‌توانند قدرت زیادی که از هر دو طرف تاندون وارد می‌‌شود را تحمل کنند. هنگامی‌که عضلات کار می‌کنند در یک قسمت از انتهای تاندون کشیده می‌شوند و قسمت دیگر انتهای تاندون روی استخوان کشیده شده است و به حرکت آن کمک می‌کند. هنگامی ‌که شما مچ خود را خم می‌کنید، چیزی را با دست خود می‌گیرید، یا ساعد خود را به سمت پایین می‌چرخانید، عضلات خم کننده مچ دست شما منقبض می‌شوند. منقبض شدن عضلات باعث کشیده شدن تاندون خم کننده می‌شود. هنگام انجام دادن بازی گلف، در دست گرفتن چوب گلف، انجام دادن فعالیت‌های مشابه باعث می‌شود که تاندون دچار کشیدگی شود.

آرزوی آرنج گلف بازان چگونه رخ می‌دهد؟


کار کشیدن بیش از حد از عضلات و تاندون‌های ساعد و آرنج از شایع‌ترین دلایل بروز بیماری گلف البو است. انجام دادن بخشی از فعالیت‌ها به مدت طولانی و به صورت مکرر باعث می‌‌شود که فشار بسیار زیادی به تاندون آرنج وارد شود این فعالیت‌ها ضرورتاً جز فعالیت‌های ورزشی رقابتی نیستند. بیل زدن، باغبانی کردن، چکش زدن، و مواردی از این قبیل می‌‌تواند باعث بروز درد گلف البو شود. افرادی که در حوزه شنا فعالیت دارند و به سرعت در آب شنا می‌کنند فشار زیادی را به تاندون خم کننده آرنج خود وارد می‌کند و دچار بیماری گلف البو می‌شوند. در برخی موارد علائم گلف البو به علت التهاب بروز می‌‌کند. در آسیب دیدگی شدید، بدن به اختلال پیش آمده واکنش التهابی نشان می‌‌دهد. سلول‌های خاصی از بدن به سمت بافت‌های آسیب دیده حرکت می‌‌کنند تا به بهبود آن کمک نمایند اما گاهی اوقات آرنج گلف البو به علت بروز التهاب رخ نمی‌‌دهد بلکه مشکلی است که درون تاندون‌های بدن به وجود می‌آید و پزشکان به این عارضه تاندونوسیس می‌گویند که در این عارضه آسیب دیدگی‌های مکرر باعث تحلیل رفتن بافت می‌شود. معمولاً در تاندون تحلیل رفته رشته‌های کلاژن دارای ترتیب غیر عادی هستند. در این حالت بدن به جای سلول‌های التهابی به تولید یک نوع سلول می‌‌پردازد که فیبروبلاست نام دارد و هنگامی‌که این پدیده رخ می‌‌دهد بافت کلاژن قدرت خود را از دست خواهد داد و بسیار شکننده می‌‌شود که به راحتی آسیب می‌بیند و دچار پارگی می‌شود. هر بار که بافت کلاژن تخریب می‌‌شود بدن با ایجاد بافت اسکار در تاندون به این عارضه واکنش نشان می‌دهد و در نهایت تاندون به علت وجود بافت اسکار اضافی ضخیم می‌شود.

علائم و نشانه‌های آرنج گلف بازان شامل چه مواردی است؟


درد و التهاب در اپی کندیل میانی آرنج از علائم و نشانه‌های اصلی این عارضه محسوب می‌‌شود. معمولاً درد در اپی کندیل میانی شروع می‌شود و ممکن است تا قسمت ساعد انتشار یابد. خم کردن مچ، چرخاندن ساعد به سمت پایین، یا چنگ زدن به اشیا می‌‌تواند باعث بدتر شدن درد شود و ممکن است بیمار هنگام مشت کردن دست خود یا برداشتن اشیا احساس ضعف و ناتوانی در دست خود نماید.

 چگونه پزشک می‌تواند عارضه گلف البو را تشخیص دهد؟


درد-ارنج-2
پزشک در ابتدا به طور کامل سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌‌کند و از بیمار در خصوص درد، میزان تأثیر گذاری درد بر بیمار و فعالیت‌های روزمره او، و هرگونه آسیب دیدگی آرنج او در گذشته سوال می‌پرسد. انجام معاینه جسمانی کمک شایانی به تشخیص آرنج گلف بازان می‌نماید در این حالت پزشک بازو و مچ دست بیمار را در حالتی قرار می‌‌دهد که کشیدگی عضلات و تاندون ساعد خود را احساس کند که معمولا این حالت باعث بروز درد بسیار زیادی در بیمار می‌شود. سایر تست‌های مخصوص تشخیص قدرت مچ دست و ساعد می‌‌توانند به پزشک برای تشخیص عارضه آرنج گلف باز کمک کنند. عکسبرداری از آرنج به کمک اشعه ایکس می‌‌تواند به پزشک برای رد یا تایید هرگونه مشکلی در مفصل آرنج کمک کند. تصاویر به دست آمده می‌تواند وجود رسوب کلسیم در اپی کندیل میانی و در محل اتصال به تاندون خم کننده را نشان دهد. در صورتی که پزشک نتواند بر اساس این تصاویر به نتیجه گیری و تشخیص دقیق برسد دستور انجام سایر روش‌های عکسبرداری از قبیل التراسوند یا اسکن ام‌ آر آی را می‌دهد. در اسکن ام آر آی  از امواج مغناطیسی برای ایجاد تصاویر آرنج از زوایای مختلف استفاده می‌شود. اسکن ام آر آی می‌تواند علاوه بر استخوان وضعیت تاندون را نیز نشان دهد. در التراسوند نیز از امواج صدا که فرکانس بالایی دارند برای تهیه تصاویری از بافت‌های زیر پوست استفاده می‌شود و هنگامی‌که دستگاه سونوگرافی روی موضع مورد نظر به حرکت در می‌آید تصاویری را به صفحه مانیتور ارسال می‌‌کند. گاهی اوقات این نوع عکسبرداری باعث تحلیل رفتن بافت کلاژن می‌شود.

 درمان غیر جراحی عارضه گلف البو (h2)


درد-ارنج-3

جلوگیری از تحلیل رفتن کلاژن، درمان اصلی و غیر جراحی این عارضه محسوب می‌‌شود و هدف از انجام این کار تسریع فرایند بهبود تاندون است.

استراحت کردن

 بیمار باید تا زمانی که درد او به طور کامل بهبود می‌یابد از انجام بازی گلف یا سایر فعالیت‌هایی که با حرکات تکراری همراه هستند خودداری کند. در صورتی که بیمار فعالیت‌های خود را زود شروع کند وضعیت او بدتر خواهد شد.

 استفاده از کمپرس یخ

کمپرس-یخ

 استفاده از کمپرس یخ روی موضع دردناک می‌تواند به تسکین درد و بهبود و ترمیم کلاژن کمک کند. بیمار باید برای جلوگیری از سوختگی پوست توسط کلاژن، یخ را درون یک حوله قرار دهد و آن را روی پوست خود بگذارد. ماساژ دادن آرنج با کمپرس یخ به مدت ۵ دقیقه در روز ۲ تا ۳ بار می‌‌تواند به ماساژ قسمت داخلی آرنج کمک نماید.

 استفاده از دارو

دارو

 در صورتی که التهاب باعث بروز این عارضه شده باشد مصرف داروهای ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن می‌تواند به تسکین علائم بیمار کمک کند. در صورتی که علائم و التهاب آرنج بیمار از بین نرفته باشد ممکن است پزشک تزریق کورتیزون به داخل مفصل آرنج را پیشنهاد نماید. کورتیزون یک داروی ضد التهاب بسیار قوی است اما مزایای حاصل از درمان با آن موقت هستند و ممکن است چند هفته تا چند ماه باقی بمانند.

 بستن آرنج

بستن-ارنج

 در ابتدا پزشکی نکاتی را در خصوص استراحت دادن به آرنج و نحوه ی انجام فعالیت‌های روزمره بدون آن که فشار زیادی به آرنج وارد شود به بیمار آموزش می‌دهد. ممکن است پزشک استفاده از چسب مخصوص را برای رفع فشار از روی عضله و تاندون پیشنهاد کند. بیمار می‌تواند از باند مخصوص آرنج استفاده کند و آن را در قسمت فوقانی ساعد خود ببندد تا فشار کمی به محل اتصال تاندون وارد شود.

 جلسات فیزیوتراپی

جلسات-فیزیوتراپی

  متخصص فیزیوتراپی به حفظ سلامت همه افراد و در همه سنین کمک می‌کند و به کنترل درد در افراد بیمار و پیشگیری از بروز بیماری می‌پردازد. فیزیوتراپی یک روش درمانی است و به افرادی که دچار آسیب دیدگی، بیماری یا ناتوانی هستند کمک می‌‌کند از طریق ورزش و انجام دادن برخی حرکات مخصوص، درمان دستی، ماساژ درمانی، الکتروتراپی، طب سوزنی، آموزش و توجیه بهبود یابند. فیزیوتراپی می‌‌تواند به افزایش دامنه حرکات بدن، بهبود وضعیت تعادل، کاهش درد، کاهش خستگی، و بهبود سطح سلامت بدن کمک کند. در بخش زیر به چند نمونه برنامه فیزیوتراپی اشاره می‌کنیم:

شاک ویو تراپی

شاک-ویو-تراپی

شاک ویو تراپی یک روش درمان غیر جراحی است که پزشکی از یک دستگاه برای تولید پالس‌های شاک ویو در موضع مورد نظر استفاده می‌کند. به طور کلی بیمار به مدت سه هفته و در طول هفته یک بار تحت درمان قرار می‌گیرد. هنوز علت اثرگذاری آن برای افراد مبتلا به عارضه آرنج گلف بازان مشخص نیست اما تحقیقات اخیر نشان داده است که این نوع درمان می‌‌تواند به تسکین درد و بهبود دامنه حرکات بدن کمک کند.

تحریک الکتریکی

پزشک از تحریک الکتریکی برای بهبود وضعیت بافت کلاژن استفاده می‌کند. جلسات درمانی می‌‌تواند شامل یونوفورزیس باشد که پزشک از جریان ضعیف الکتریکی برای هدایت داروی ضد التهاب به درون موضع دردناک استفاده می‌کند. این روش درمانی برای بیمارانی توصیه می‌‌شود که توانایی تحمل تزریق دارو را ندارند.

 ورزش کردن

 از تمرینات ورزشی برای کشش و تقویت تدریجی عضلات ساعد استفاده می‌شود. همانگونه که در قسمت‌های فوق اشاره کردیم تاندونوسیس به استفاده بیش از حد از دست ارتباط دارد و پزشک به بیمار کمک می‌کند تا از میزان فشاری که در حین فعالیت به بدن وارد می‌‌شود کاسته شود. هنگامی‌که علائم بیمار به یک فعالیت یا تمرین ورزشی خاص ارتباط داشته باشد پزشک نحوه تمرین کردن و حرکات بیمار را در حین ورزش ارزیابی می‌‌کند و روش‌های را برای محافظت از آرنج در حین انجام فعالیت‌های ورزشی پیشنهاد می‌‌دهد. در بخش زیر به چند نمونه تمرین توانبخشی موضعی برای بیماری آرنج گلف بازان اشاره می‌کنیم که باید به آرامی به انجام آنها بپردازید. در صورتی که هنگام انجام دادن هر یک از آنها دچار درد و ناراحتی شدید باید از تمرین کردن خودداری نمایید. پزشک متخصص فیزیوتراپی با شما در خصوص زمان شروع تمرینات ورزشی صحبت خواهد کرد و مناسب‌ترین تمرین را به شما پیشنهاد خواهد داد.

 کشش عضله خم کننده مچ

برای انجام این تمرین باید آرنج خود را صاف نگه دارید و به آرامی مچ دست خود را بکشید. حدود ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و این تمرین را حدود ۳ بار تکرار کنید.

  کشش عضله درون گردان مچ

کشش-عضله-2 برای انجام این تمرین باید آرنج خود را خم کنید و یک تکه چوب را در دست نگه دارید و با استفاده از آن به چرخش مچ دست خود بپردازید تا کف دست شما رو به روی سقف قرار بگیرد. ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و سه بار به تکرار این تمرین بپردازید.

 تقویت عضله خم کننده مچ

از این طناب ورزشی استفاده کنید و یک قسمت از آن را زیر پای خود قرار دهید و انتهای دیگر آن را با دست بگیرید و در حالتی که کف دست شما به سمت بالا قرار گرفته است مچ دست خود را به سمت سقف خم کنید و حدود ۱۰ تا ۳۰ بار به تکرار این حرکت بپردازید.

 تقویت عضله درون گردان و خم کننده به صورت همزمان

یک قسمت از طناب ورزشی را زیر پای خود قرار دهید و انتهای دیگر آن را با دست بگیرید سپس شروع به چرخاندن مفصل مچ دست خود نمایید تا کف دست شما ابتدا به سمت کف اتاق و سپس به سمت سقف قرار بگیرد. این تمرین را حدود ۱۰ تا ۳۰ بار تکرار کنید.

 فشار دادن توپ ورزشی با دست

 از این توپ تنیس یا راکت بال استفاده کنید و حدود ۲۰ تا ۳۰ بار آن را در دست خود فشار دهید.

 عمل جراحی گلف البو


 

گاهی اوقات روش‌های درمان غیر جراحی نمی‌‌توانند و افراد مبتلا به عارضه گلف البو کمک کنند. در این حالت پزشک انجام عمل جراحی را توصیه می‌کند. بیمار می‌‌تواند با پزشک خود در خصوص زمان مناسب برای انجام عمل جراحی مشورت کند. به طور کلی دو نوع روش جراحی برای درمان آرنج گلف بازان وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

 خارج کردن تاندون

 در صورتی که عارضه آرنج گلف باز به علت تاندونوسیس ایجاد شده باشد پزشک تصمیم می‌‌گیرد که به تخلیه بافت‌های درگیر درون تاندون بپردازد. در این حالت جراح، تاندون را به طور کامل پاکسازی می‌‌کند و فقط بافتی که آسیب دیده است را تخلیه می‌نماید.

 آزاد کردن تاندون

 آزاد کردن اپی کندیل میانی یک روش جراحی رایج برای درمان عارضه آرنج گلف بازان است. این عمل جراحی به رفع فشار از روی تاندون خم کننده کمک می‌کند. جراح کار خود را با ایجاد یک برش در امتداد بازو و در قسمت فوقانی اپی کندیل میانی شروع می‌نماید. بافت‌های نرم به آرامی کنار زده می‌‌شوند تا جراح بتواند محلی که تاندون خم کننده به اپی کندیل میانی متصل می‌‌شود را مشاهده کند. سپس تاندون خم کننده را در محلی که به اپی کندیل میانی متصل می‌شود را قطع می‌نماید و تاندون را به دو قسمت تقسیم می‌کند و بافت اسکار ایجاد شده را خارج می‌کند و هرگونه زائده استخوانی که در اپی کندیل میانی یافت می‌شود را تخلیه می‌نماید. زائده‌های استخوانی به توده‌هایی گفته می‌شوند که روی سطح استخوان رشد می‌کنند. برخی از جراحان قسمت شل شده انتهای تاندون را به بافت‌های فاسیای مجاور بخیه می‌زنند. بافت فاسیا به بافتی گفته می‌‌شود که عضلات و اعضای سراسر بدن را می‌پوشاند.
تصاویر زیر مراحل انجام عمل جراحی را نشان می‌دهند.

پزشک عصب اولنار را نیز بررسی می‌کند تا از تحت فشار نبودن آن اطمینان حاصل کند و در صورتی که این عصب مشکلی نداشته باشد پوست بخیه خواهد شد. معمولاً می‌‌توان این جراحی را به صورت سرپایی انجام داد که این امر بدین معنا است که نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست. بیمار تحت بیهوشی عمومی یا موضعی قرار می‌‌گیرد و در بیهوشی عمومی به خواب فرو می‌رود اما در بیهوشی موضعی فقط به مدت چند ساعت برخی از اعصاب خاص بدن او بی حس می‌شوند. در جراحی آرنج معمولاً جراح به بی حس کردن این موضع می‌پردازد.

توانبخشی


بیمار می‌‌تواند پس از جراحی به تدریج فعالیت‌های طبیعی خود را شروع کند.

توانبخشی غیر جراحی

 در مواردی که تاندون دچار التهاب شده است معمولاً بیمار فقط به مدت ۴ تا ۶ هفته به درمان غیر جراحی نیاز خواهد داشت. در صورتی که علائم بیمار به تاندونوسیس ارتباط داشته باشد معمولاً فرآیند بهبود طولانی خواهد بود و تا سه ماه طول می‌‌کشد. در صورتی که این عارضه شدید و مزمن باشد فرآیند بهبود تا شش ماه نیز طول خواهد کشید.

 پس از عمل جراحی

دوران بهبود پس از عمل جراحی طولانی است. جراح فورا پس از جراحی آرنج بیمار را درون اسپلینت قرار می‌‌دهد که آرنج را با زاویه ۹۰ درجه خم می‌کند. ممکن است پزشک در چند جلسه اول درمان برای کنترل درد و تورم ناشی از جراحی، استفاده از تحریک الکتریکی و کمپرس یخ را پیشنهاد دهد. همچنین متخصص فیزیوتراپی از ماساژ درمانی و سایر انواع درمان‌های دستی برای تسکین درد و اسپاسم عضلانی استفاده خواهد کرد.سپس بیمار به تدریج می‌تواند تمرینات کششی و تقویتی خود را شروع کند اما باید کاملا مواظب باشد که از فعالیت زیاد و انجام دادن آنها با سرعت بالا خودداری نماید. درمان و فیزیوتراپی آرنج حدود دو هفته پس از جراحی شروع می‌شود و پزشک در ابتدا از تمرینات تقویتی ایزومتریک بهره می‌گیرد. این تمرینات بدون فشار آوردن بر بافت‌های در حال بهبود بر عضلات ساعد بیمار تمرکز می‌‌کنند. بیمار می‌تواند از قدرت عضلات خود برای انجام تمرینات فعال مربوط به دامنه حرکات بدن استفاده کند. بیمار می‌‌تواند پس از شش هفته به انجام تمرینات تقویتی فعال بپردازد. پزشک با مشاهده بهبود حال بیمار تمریناتی را به او آموزش می‌‌دهد که به تقویت و بهبود و استقامت عضلات و مفاصل مچ ،آرنج و شانه کمک می‌کند و در مرحله بعد تمرینات مخصوص کنترل عملکرد بهتر دست را به او آموزش می‌دهد.

برخی از تمریناتی که بیمار قصد دارد انجام دهد با هدف کار کردن با دست و آرنج است و شبیه حرکاتی است که بیمار برای انجام دادن یک کار خاص یا تمرینات ورزشی انجام می‌دهد. پزشک به بیمار کمک می‌‌کند روش‌هایی را برای انجام دادن کارهای خود پیدا کند که فشار زیادی را به آرنج او وارد نکند. ممکن است بیمار به دو یا سه ماه فیزیوتراپی و درمان نیاز داشته باشد و به طور کلی حدود ۴ تا ۶ ماه طول می‌‌کشد که بیمار بتواند تمرینات ورزشی و کاری خود را مجددا شروع نماید. متخصص فیزیوتراپی قبل از اتمام جلسات درمان، روش‌های را به بیمار آموزش می‌‌دهد که از بروز مشکلات بیشتر در آینده جلوگیری می‌کند.