درمان گردن درد ناشی از فشار بر عصب و دیسک یا کشیدگی ماهیچه و رباط

گردن درد

هنگامی که از گردن درد صحبت می‌شود، معمولاً جراحی آخرین راه چاره است. پزشکان پیش از تجویز جراحی، ابتدا دارو درمانی، فیزیوتراپی و سایر راه‌های درمانی را امتحان می‌کنند. ولی اگر واقعاً درد دارید و این درد منجر به بروز مشکلاتی در دستان و پاهای شما شده است، انتخاب جراحی گزینه صحیحی برایتان خواهد بود.

درد گردن معمولاً بخاطر ساییدگی دیسک‌های گیرنده شوکی که میان مهره‌ها قرار دارند، رخ می‌دهد. این مهره‌ها، همان استخوان‌های گردن شما هستند. با افزایش سن، این دیسک‌ها نیز ضعیف، متورم یا تخریب می‌شوند. این دیسک‌های گیرنده شوکی می‌توانند روی عصب "فشار" آورده و یا نخاع را تحت فشار قراردهند. مهره‌ها نیز می‌تواند فرسوده شده و باعث ایجاد خارهای استخوانی شوند، این خارها می‌توانند روی عصب یا نخاع فشار بیاورند.

معالجه گردن‌درد راه‌های مختلفی دارد ولی در شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید:
• در صورت تشدید درد
• در صورت تداوم درد برای بیش از چهار تا شش هفته
• در صورت بروز علائمی چون از دست دادن حس لامسه (کرختی)، ضعف یا خواب رفتن بخشی از بازو یا دست
در صورت ادامه یافتن درد (مزمن شدن درد) امکان انجام تکنیک‌های تسکین دهنده درد نیز وجود دارد. ممکن است یک برنامه مدیریت درد به شما داده شود تا در کنترل دردتان و کنار آمدن با آن به شما کمک کند. همچنین گاهی اوقات درد مزمن گردن با اضطراب یا افسردگی همراه است که این بیماری‌ها نیز باید جداگانه درمان شوند.

دکتر شهرستانی متخصص جراحی ارتوپدی با بهره گیری از دانش و تجربه به شما برای درمان انواع درد های اسکلتی عضلانی از جمله گردن درد کمک خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های  02122383746 و 09334453393 تماس حاصل نمایید.

درباره ساختار گردن بیشتر بدانید


ساختار گردننمای جانبی نخاع

از پشت گردن کانال نخاعی و همچنین عضلات و رباط‌هایی می‌گذرند که این کانال را احاطه کرده و از آن محافظت می‌کنند. کانال نخاعی انسان از هفت استخوان تشکیل شده است که به آن‌ها مهره‌های گردن می‌گویند.

 • دو مهره ابتدایی اندکی با سایر مهره‌ها متفاوت اند، زیرا همین دو مهره ها هستند که به جمجمه چسبیده و به سر شما اجازه می دهند که به طرفین حرکت کنند.
 • پنج مهره پایینی نیز شکلی تقریباً شبیه استوانه دارند اندکی شبیه قوطی کنسرو با پروجکشن‌های استخوانی.

اطراف مهره‌ها توسط مفاصل کوچکی به هم وصل شده است. میان هر مهره بالشتک قابل ارتجاع یا همان دیسک قرار دارد. اطراف این دیسک‌ها رشته‌های لیفی و داخل آن‌ها نیز ماده‌ای ژله مانند قرار دارد. وظیفه دیسک‌ها جذب انرژی بوده و به ستون فقرات شما انعطاف می‌بخشند.

رباط‌های قدرتمندی به اطراف مهره‌ها متصل اند تا به آن‌ها تکیه‌گاه و استقامت اضافی بدهند. عضلات مختلفی به ستون فقرات متصل هستند و با کمک این عضلات، ستون فقرات قادر به خم شدن و حرکت در جهات مختلف است. (به منظور واضح بودن مطالب داخل عکس، عضلات و اکثر رباط‌ها در تصویر نشان داده نشده است.)

نخاع، شامل بافت عصبی است و وظیفه انتقال پیام‌های عصبی از مغز به سایر بدن و از سایر بدن به مغز را دارد. نخاع توسط ستون فقرات محافظت می‌شود. اعصاب نخاعی از میان مهره‌های گردن بیرون می‌آیند تا پیام‌های عصبی را به گردن و بازوها برسانند و سپس پیام‌های عصبی را از آن‌ها دریافت کنند. یکی از رگ‌های خونی اصلی بدن به نام سرخرگ مهره‌ای نیز در کنار مهره‌ها قرار دارد. وظیفه این سرخرگ انتقال خون به پشت سر (بخش خلفی سر) انسان است.

انواع و علل درد گردن چیست؟


گردن درد بسیار شایع است. حدوداً از هر سه نفر، دو نفر در عمر خود به درد گردن مبتلا می‌شوند.

انواع و علل درد گردن عبارتند از:

گردن درد غیراختصاصی

این درد، شایع ترین نوع گردن درد است. گاهی به این نوع از گردن درد، گردن درد ساده یا مکانیکی نیز می‌گویند. اغلب در این حالت، علت اصلی درد ناشناخته است ولی می تواند به علت کشیدگی یا رگ به رگ شدن ماهیچه ها یا رباط های گردن باشد. طرز قرار گرفتن (پوسچر) نامناسب بدن هم می تواند در برخی موارد، عامل تشدید کننده این درد باشد. برای مثال، این گردن درد در افرادی که بیشتر ساعات کاری خود را با «پشت خمیده» پشت میز می گذرانند، رایج تر است.

تیر کشیدن گردن

این نوع از گردن درد بیشتر به دلیل تصادفات رانندگی رخ می‌دهد و می‌تواند منجر به گردن درد شود.


تورتیکولی حاد

به این عارضه کجی گردن نیز می‌گویند. تورتیکولی عارضه‌ای است که باعث چرخیدن یا کج شدن سر به یک سمت بدن می‌شود و بازگرداندن سر به حالت صاف با درد شدیدی همراه است. علت تورتیکولی حاد معمولاً مشخص نیست.

ولی کشیدگی یا رگ به رگ شدن ماهیچه ها یا رباط های گردن نیز می توانند باعث ایجاد این عارضه شوند. دربعضی موارد سرما خوردن عضلات خاصی از گردن دلیل ایجاد تورتیکولی حاد است (برای مثال، به علت خوابیدن در مقابل جریان هوای بسیار سرد). این که شخص بدون هیچ مشکلی به خواب برود و فردا صبح با تورتیکول حاد از خواب بیدار شود، امری طبیعی است. به طور معمول درد، پس از چند روز بدون نیاز به معالجه و به صورت خود به خود برطرف می‌شود. گاهی اوقات هم می تواند دلایل ایجاد تورتیکولی، جدی‌تری باشد.

فرسودگی (تباهی)

فرسودگی استخوان‌های ستون فقرات (مهره‌ها) و دیسک‌های میان مهره‌ای علت شایع درد مزمن یا مکرر گردن در افراد سالخورده است. اغلب به این درد اسپوندیلوزیس گردنی یا آرتریت گردن نیز گفته می‌شود. البته اکثر افراد، بیشتر از 50 سال به درجه‌ای از فرسودگی (اسپوندیلوزیس) دچار هستند، بدون آن‌که این عارضه باعث ایجاد گردن درد در آن‌ها شود.

رادیکولوپاتی گردن

رادیکولوپاتی گردن به عارضه ای گفته می شود که در آن ریشه عصب تحت فشار قرار گرفته یا اعصاب بیرون آمده از نخاع آسیب دیده اند. علائم این عارضه مانند گردن درد شامل، از دست دادن حس لامسه (کرختی)، خواب رفتگی، درد و ضعف در قسمت‌هایی از بازو است. در حقیقت، در این عارضه‌ها، علائم دیگر بسیار مهم‌تر از عارضه اصلی یا همان گردن درد هستند.

علل شایع رادیکولوپاتی گردن، اسپوندیلوزیس گردنی یا دیسک بیرون زده است. (گاهی اوقات به دیسک بیرون زده، دیسک پایین افتاده نیز می‌گویند ولی در حقیقت دیسک هیچ گاه پایین نمی‌افتد. آن چه که اتفاق می‌افتد، آن است که ماده ژله‌ای داخل دیسک، از لایه سخت بیرونی دیسک‌ها بیرون می‌زند و با گذشتن از مهره‌ها بر اعصاب فشار می‌آورد.)

سایر اختلالات کم‌تر شایع نیز می‌توانند موجب رادیکولوپاتی گردنی شوند. این مباحث با جزئیات مفصل در جزوه اسپوندیلوزیس گردنی توضیح داده شده‌ است.

علل نادر و جدی‌تر

این علل شامل آرتریت روماتوئید، اختلالات استخوان، عفونت‌ها، سرطان‌ها و صدمات جدی به مهره‌ها، ستون فقرات یا اعصاب ناحیه گردن است.

از کجا می‌توان فهمید که آیا گردن درد ناشی از علل جدی‌تری هست یا خیر؟


معمولاً با کمک معاینات و آزمایشات پزشکی مشخص می‌شود، که آیا دلایل درد گردن غیراختصاصی و بدون علل جدی است یا خیر. در ادامه آن دسته از علائمی که نشان دهنده مشکلات جدی‌تری هستند، آورده شده اند:

 • اگر گردن هنگامی درد بگیرد که شما با بیماری دیگری چون آرتریت روماتوئید، ایدز یا سرطان درگیر باشید.
 • در صورتی که درد به صورت پیشرونده وخیم‌تر شود.
 • در صورتی که برخی از عملکردهای دست و بازو تحت تأثیر قرار بگیرد. برای مثال ضعف یا تنبلی دست یا بازو یا از دست دادن دائمی حس لامسه (کرختی). (همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، برخی از خواب‌رفتگی‌ها در گردن درد غیر اختصاصی رخ می‌دهد، ولی این نوع خواب‌رفتگی ملایم بوده و در عرض چهار هفته برطرف می‌شود.)
 •  در صورتی که احساس خوبی ندارید و یا علائم "کلی" مانند از دست دادن وزن یا درجه حرارت بالا (تب) دارید.
 • در صورتی که استخوان‌های گردن (مهره‌ها) خیلی حساس شوند (که می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی در استخوان باشد).
 • در صورتی که هر نوع مشکلی در راه رفتن یا ادرار کردن به وجود آمد. این مشکل می‌تواند نشان‌دهنده فشار بر نخاع باشد.

برای تشخیص علت گردن درد از چه روشی استفاده می شود؟


بسته به نتایج معاینات فیزیکی شما، پزشک می‌تواند آزمایش های تکمیلی تجویز کند، از جمله این آزمایش ها:

 • عکسبرداری رادیولوژی از استخوان‌های گردن
 • سی تی اسکن، نوع خاصی از عکس رادیولوژی برای فراهم کردن دید دقیق‌تر به استخوان‌های گردن که نخاع را پوشانده‌اند.
 • انجام MRI، تکنیکی از عکسبرداری پزشکی برای آن‌که پزشک بتواند نخاع و اعصاب ناحیه گردنی را ببیند.
 • آزمایش الکترومایوگرام EMG، آزمایشی برای بررسی عملکردهای اعصاب و عضلات داخل و پیرامون گردن.
 • مایوگرام ترکیب عکس رادیولوژی و تزریق رنگ خاصی به نخاع شخص است تا ارزیابی بهتری از وضعیت نخاع و اعصاب انجام شود.
 • آزمایش خون، در صورتی که پزشک برای علت گردن درد به نوعی از آرتریت، مشکل تیروئید یا عفونت مشکوک باشد، تجویز می‎شود.
 • پونکسیون لومبار، که به آن نمونه مایع مغزی نخاعی نیز می‌گویند. در صورتی که درد گردن با تب، سردرد و حساسیت به نور همراه باشد، همه این علائم می توانند نشان دهنده بیماری مننژیت باشند. اگر پزشکتان با مشاهده این علائم، به بیماری مننژیت در شما مشکوک شود، ممکن است به اتاق عمل فرستاده شوید تا روی شما پونکسیون لومبار انجام شود.

 

بهترین راه های درمان گردن درد شدید


در اکثر موارد، درد گردن با آغاز درمان، ظرف چند روز فروکش می‌کند. برای تسکین دردتان از داروهایی همچون آسپرین، ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. در دو الی سه روز اول، روی گردن خود از کمپرس یخ استفاده کنید، تا به کاهش تورم کمک کند. پس از آن، برای کمک به بهبودی، از گرما و رطوبت برای مثال، از دوش آب گرم یا برچسب‌های گرم استفاده کنید. بالشت‌های حمایتی سفت می‌توانند به برخی از افراد در هنگام خوابیدن کمک کنند. سعی کنید بیش از یک بالشت استفاده نکنید. تنها راه‌های درمانی عبارتند از:

 فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند شامل کشش، گرما، سرما، مانیپولاسیون و ... باشد. از آنجایی که نتیجه حاصل از مطالعات در مورد بهترین نوع درمان متناقض است، اهمیت هرکدام از این درمان‌ها نامشخص است.

ولی آنچه که می‌تواند بیشتر از هرچیزی کمک کند، تمرینات ورزشی تجویز شده‌ای است که می‌توان آن‌ها را در منزل انجام داد. یکی از راه‌حل‌های رایج در میان پزشکان، تجویز مسکّن و تمرینات آرام گردن است. درمان با استفاده از لیزر کم توان (LLLT) هم روشی به نسبت غیرمتداول و غیر تهاجمی است و در آن پرتوهای سرد لیزر به ناحیه درد تابانده می‌شوند. این روش می‌تواند برای برخی افراد اثربخش باشد.

ماساژ

ماساژ

در جلسات ماساژ درمانی پزشکان از دستان‌شان برای کار کردن روی عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و سایر بافت‌های نرم بدن استفاده می‌کنند. ماساژ درمانی می‌تواند در افراد مبتلا به گردن درد، اسپاسم عضلانی را آرام کرده و سایر دردها را نیز کاهش دهد. معمولاً طول مدت جلسات ماساژ درمانی 30 الی 60 دقیقه است. در این جلسات شما روی یک میز دراز می‌کشید و یا روی یک صندلی می‌نشینید و درمان‌گر بر روی گردن، شانه‌ها و پشت شما کار می‌کند. ممکن است که برای کاهش اصطکاک با پوست شما، از روغن یا پودر استفاده شود و همچنین امکان دارد که پزشک از یخ، گرما یا روغن‌های معطر برای کمک به آرام شدن هرچه بیشتر بدن شما استفاده کند.

طب سوزنی و طب فشاری

طب سوزنی و طب فشاری

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن روی نواحی خاصی از پوست بدن است که به نقاط طب سوزنی نیز معروف هستند. کار طب سوزنی تحریک پاسخ‌های شیمیایی و عصبی بدن و در نتیجه ترشح هورمون‌هایی است که باعث تسکین درد و بهبود وضعیت سلامتی می‌شوند. برای درمان گردن درد، طب سوزنی موادی را تحریک می‌کند که به طور طبیعی درد را تسکین داده و آرامش عضلات را به آن‌ها بازمی‌گرداند. سوزن‌های فلزی استفاده شده در طب سوزنی بسیار نازک هستند و اکثر افراد هیچ دردی در هنگام زدن سوزن‌ها حس نمی‌کنند.

در طب فشاری، پزشک به جای سوزن از انگشتان دست خود استفاده می‌کند تا بر نقاط استراتژیک بدن فشار وارد نماید. خود افراد می‌توانند از روش طب فشاری استفاده کنند، برخلاف طب سوزنی که باید توسط متخصص انجام شود. برخی از جاهای بدن مانند ناحیه میان انگشت شست و اشاره، پوست میان انگشت کوچک و حلقه که می‌توان آن‌ها را برای تسکین درد گرفت یا فشار داد.

آب درمانی

آب درمانی

آب درمانی روشی است که در آن از آب برای درمان استفاده می شود. این نوع درمان می‌تواند شامل غوطه‌وری در آب گرم جکوزی و یا قرار دادن کمپرس آب گرم یا یخ بر نواحی استراتژیک بدن باشد. در گردن درد، می‌توان برای کاهش التهاب و تسکین درد کمی پس از وارد آمدن صدمه از کمپرس یخ بر روی آن ناحیه استفاده کرد. غوطه ور شدن در آب گرم یا کمپرس آب گرم نیز می‌توان به آرام کردن عضلات کشیده شده گردن یا عضلاتی که دراسپاسم هستند کمک کند. همچنین آب درمانی شامل فعالیت‌های جسمانی در آب نیز می‌شود. در این حالت آب در برابر حرکات شما مقاومت مختصری ایجاد می‌کند، بدون آن که تأثیر تمرینات ورزشی روی سطوح سخت را بر بدن داشته باشد. از این نوع آب درمانی می‌توان برای تقویت تدریجی عضلات گردن استفاده کرد.

همانطور که از اصطلاح طب مکمل و جایگزین مشخص است، این نوع درمان‌ها می‌توانند جایگزین سایر روش‌های درمانی شوند یا می‌توان از آن‌ها برای رسیدن به روشی کامل و جامع در تسکین گردن درد استفاده کرد. در صورتی که برای استفاده از این نوع روش های درمانی تمایل دارید، در مورد آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که با سایر درمان‌هایی که برایتان تجویز شده همخوانی دارد.

تمرینات بدنی

سعی کنید تا حدی که ممکن است، گردن خود را حرکت دهید. در ابتدا ممکن است که درد گردنتان بدتر شود و لازم باشد تا یک روز یا بیشتر استراحت کنید. اما با این حال، به محض این که توانستید، تمرینات تدریجی گردن را از سر بگیرید. نباید اجازه دهید تا عضلات گردن خشک شوند. سعی کنید به تدریج دامنه حرکات گردن خود را افزایش دهید. هرچند ساعت به آرامی گردن خود را در جهات مختلف حرکت دهید. از این حرکت چند بار در روز استفاده کنید. تا جای ممکن، فعالیت‌های معمول خود را ادامه دهید. حرکت دادن گردن، آسیبی به آن وارد نخواهد کرد.

تای چی

تای چی

تای چی یکی از ورزش‌های چینی است که شامل حرکات آهسته بدن از طریق مجموعه‌ای از حرکات آرام و نرم است. همراه با این حرکات، تنفس عمیق و مدیتیشن نیز انجام می‌شود. در تمام مدت جلسه تای چی، بدن در جنب و جوش دائمی است. خیلی از افراد به منظور افزایش قدرت عضلانی، هماهنگی اعصاب و عضله و انعطاف از تای چی بهره می‌برند. تمام این موارد بر بهبودی گردن درد موثر هستند.

یوگا

یوگا

یوگا ورزشی هندی برای ذهن و بدن است که در آن ترکیبی از ژست‌های به خصوص و تکنیک‌های مدیتیشن و تنفس استفاده می شود. مربیان یوگا در حین انجام حرکات یوگا، با تمرکز بر حرکات بدن خود و تنفس ارادی به نتایج مطلوب خود می‌رسند. مدیتیشن ذهن را آرام کرده و در عین حال، حرکات یوگا باعث کشش عضلات و آزاد شدن بدن می‌شود. محققان بر این باوراند که یوگا توانایی فرد را در رفع استرس افزایش داده و همچنین باعث هماهنگ‌تر شدن اعصاب و عضله می شود. یوگا می‌تواند با آزاد کردن فشار ماهیچه‌ها و افزایش قدرت و انعطاف عضلانی، گردن درد را کاهش دهد.

چه زمانی استفاده از جراحی برای درمان گردن درد شدید توصیه می شود؟


پزشک در صورت وجود این شرایط، جراحی را برای شما تجویز خواهد کرد:

 • مشکل در حفظ تعادل یا راه رفتن
 • مشکلات حرکتی ظریف (برای مثال مشکل در بستن دکمه‌ها یا گره زدن بند کفش)
 • درد و کرختی در بازو و دستان
 • سوزن سوزن شدن دست یا انگشتان

چه گزینه‌هایی پیش روی شماست؟

جراحی

در ادامه چند جراحی متداول آورده شده است که از آن‌ها درهنگام فشار آمدن برعصب استفاده می شود.

با ایجاد یک شکاف کوچک در جلوی (قدامی) گردن، نخاع در دسترس جراح قرار گرفته و وی می‌تواند دیسک آسیب دیده یا هرگونه زائده (خار) استخوانی را خارج کند. سپس قطعه‌ای استخوان (چه از بدن خود و چه از بدن اهداء کننده) در میان مهره‌های گردن قرار داده می‌شود. در ادامه، دو استخوان به وسیله پلاتین در کنار هم نگاه داشته می‌شوند. در عرض چند ماه، آن دو مهره به یک مهره تبدیل شده و در اصطلاح به هم جوش خواهند خورد. بعد از این جراحی، گردنتان کمی انعطاف خود را از دست خواهد داد.

 این روش نیز مشابه روش ACDF است، با این تفاوت که در به جای یک قطعه استخوان، دیسک شما با نمونه مصنوعی آن جایگزین خواهد شد. از آن جایی که در این روش جوش خوردگی در کار نیست، انعطاف و دامنه حرکتی گردن شما بهتر خواهد شد.

شما به شکم روی تخت اتاق عمل دراز می‌کشید. جراح شکاف کوچکی را پشت (عقب) گردن شما ایجاد می‌کند. او از ابزار خاصی برای باز کردن قوس مهره‌ای که لامینا نام داشته و در پشت کانال نخاعی قرار دارد، استفاده خواهد کرد. این کار به وی اجازه خواهد داد تا به راحتی به عصب دسترسی پیدا کند. سپس جراح هرچیزی را که باعث فشار بر آن عصب است، برمی‌دارد. هیچ یک از استخوان‌ها به هم جوش نخواهند خورد.

در صورتی که نخاع تحت فشار باشد، ممکن است جراح برای شما ACDF یا نوع دیگری از جراحی را تجویز کند.

 این جراحی نیز مشابه ACDF انجام می‌شود، با این تفاوت که جراح به کلی مهره یا بافت دیگری را که موجب فشار بر عصب شده است، خارج می‌کند. سپس مهره‌ها به هم جوش خورده و ثابت می‌شوند. این جراحی‌ بر روی لامینای مهره‌ها انجام شده و برای رسیدن به آن، از روبرو دسترسی ایجاد می‌شود. در این جراحی معمولاً به جوش‌خوردگی مهره‌ها نیاز است.

در این جراحی، پزشک جراح، لامینا را برمی‌دارد و هرگونه زائده (خار) استخوانی یا رباطی را که بر عصب فشار می‌آورد را نیز خارج می‌کند. پس از این جراحی به دلیل ایجاد فضای بیشتر میان ستون مهره‌ها، فشار تسکین می‌یابد.

جراح در این روش لامینا را برنمی‌دارد. درعوض، آن را از یک سمت نازک کرده و از سمت دیگر  می‌بُرد. این کار باعث ایجاد یک دریچه می‌شود که فضای بیش‌تری را در اختیار نخاع قرار خواهد داد. جراح بسته به وضعیت شما، ممکن است از ترکیب روش‌های قدامی و خلفی استفاده کند.

دوران نقاهت جراحی به چه شکل است؟

 • احتمالاً برای یک یا دو روز در بیمارستان بستری خواهید ماند.
 • فردای روز جراحی باید بتوانید غذا بخورید و قدم بزنید.
 • اگر جراح از روش جراحی قدامی استفاده کرده باشد، ممکن است در قورت دادن غذاهای جامد تا چند هفته مشکل داشته باشید.
 • همچنین جراح پس از اتمام عمل، در ناحیه گردنتان از سوند استفاده خواهد کرد تا خون و مایعات را بکشد.
 • برای حمایت از گردن باید آتل گردنی ببندید.

برای جوش خوردگی مهره‌های گردن، ممکن است تا یک سال فرآیند بهبودی و سفت شدن استخوان‌ها طول بکشد. پزشک برای چند مدت، انجام فعالیت‌های آرام همچون راه رفتن را توصیه خواهد کرد. امکان دارد بسته به نوع جراحی، به فیزیوتراپی نیز نیاز پیدا کنید.

در صورتی که کارتان پشت میز نشینی است، در عرض چند روز تا چند هفته می‌توانید به سر کارتان بازگردید. پیش از انجام جراحی پزشک با شما در مورد مدت درمان صحبت خواهد کرد تا مشخص شود که شما به چند روز مرخصی نیاز خواهید داشت.

نکات تکمیلی

 • در صورتی که سیگاری هستید، سعی کنید که آن را کنار بگذارید. سیگار کشیدن موجب آسیب رسیدن به نخاع شده و فرآیند بهبودی پس از جراحی را کند می‌کند.
 • به وزن ایده‌آل خود برسید. بعضی از جراحی‌ها در کسانی که وزن مناسبی دارند، با درصد موفقیت بیشتری همراه خواهد بود. به علاوه وزن اضافی به معنی فشار بیشتر بر گردن و اعصاب گردنی شما است.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.