درمان شکستگی لگن با جراحی و تثبیت ترک خوردگی با ابزار نگهدارنده

شکستگی لگن

لگن از سه استخوان اصلی تشکیل شده است که این سه اسنخوان به شکل یک حلقه به یکدیگر متصل شده اند و توسط رباط‌هایی قوی نگه داشته می‌شوند. نشانه‌های اصلی شکستگی لگن شامل درد شدید در ناحیه لگن، بی‌ثباتی استخوان لگن و همچنین خونریزی داحلی در این قسمت می‌باشد. شکستگی لگن بر اثر ضربه و آسیب‌هایی مانند زمین خوردن و یا تصادفات رانندگی پیش خواهد آمد. نشانه‌ی اصلی شکستگی لگن که باعث ناراحتی و توجه بیماران به این قسمت می‌شود، درد شدید است. آزمایش‌های پزشکی لگن، بی‌ثباتی و التهاب مرتبط با شکستگی لگن را نشان خواهند داد. بی‌ثباتی و حرکت استخوان‌های لگن زمانی اتفاق می‌افتد که بر اثر آسیب، ماهیچه‌های لگن دچار اسپاسم شده و یا دیگر تغییرات ایجاد شده در استخوان باعث ایجاد شکاف در رباط‌ها می‌شوند. عکسبرداری با اشعه ایکس، شکستگی‌ها (ترک و یا دررفتگی)و تغییرات پیش آمده در محل استخوان‌ها را مشخص خواهد کرد. هرگونه جراحت و زخم بازی، که مربوط به این آسیب باشد باید توسط پزشک معاینه شود. ترک خودگی‌ها و در رفتگی‌های لگن با استفاده از تکنیک‌های متنوع جراحی قابل درمان و تثبیت هستند. برای برگرداندن ثبات و استقامت حلقه‌ی لگنی روش‌های جراحی بسیار زیادی وجود دارند. برای این منظور هم درمان خارجی (خارج از پوست) و هم درمان داخلی (داخل و یا اطراف استخوان) مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایجاد استحکام و ثبات در لگن باعث آرامش و راحتی فرد، کاهش خونریزی و تسهیل تحرک او خواهد شد.

 

اگر شما دچار شکستگی لگن شده باشید، این اتفاق بسیار دردناک خواهد بود و شما به سختی قادر به حرکت کردن خواهید بود. اما شکستگی لگن به اندازه‌ی شکستگی و ترک استخوان هیپ خطرناک نیست. لگن حلقه‌ای متشکل از چند استخوان است که در پایین‌ ترین قسمت شکم شما و بالاترین قسمت پاهایتان قرار گرفته است. شما معمولا برای درمان شکستگی لگن احتیاجی به انجام جراحی نخواهید داشت مگر اینکه شکستگی وخیم و شدید باشد. احتمالا تا زمان بهبودی احتیاج به استفاده از چوب زیر بغل و یا واکر خواهید داشت و پزشک برای کاهش درد شما مسکن و انجام فیزیوتراپی را تجویز خواهد کرد. بنا به نوع آسیب و محل آسیب، ممکن است چندین هفته و یا چند ماه زمان لازم باشد تا بهبود یابید و درد شما برطرف شود. اگر پوکی استخوان داشته باشید باید از رژیم غذایی مملو از پروتئین، کلسیم و ویتامین D برای استحکام استخوان‌هایتان استفاده کنید. اگر پزشک برای رفع پوکی استخوان برایتان مکمل‌ و یا دارو تجویز کرده است، حتما باید آنها را در زمان ریکاوری مصرف کنید.

دکتر شهرستانی جراح و متخصص ارتوپد از جدیدترین روش ها برای درمان و تسکین بیماری ها بهره میگیرد. برای بهرمندی از این خدمات و رزرو وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

02122383746 و 09334453393

شکستگی لگن چیست؟ 


شکستگی لگن چیست؟

عبارت شکستگی هیپ معمولا برای مواقعی استفاده می‌شود که قسمت توپی شکل این مفصل دچار شکستگی شده باشد، که به این قسمت، فمورال بالایی، گردنه‌ی فمورال و یا سر فمورال گفته می شود. در این بخش، به طور اختصاصی راجع به شکستگی استابولوم و یا همان قسمت کاسه‌ای شکل صحبت می‌کنیم. شکستگی‌های استابولوم معمولا سخت‌تر درمان می‌شوند چون دسترسی به این قسمت کار دشواری است و علاوه بر آن، استابولوم در مجاورت رگ‌های اصلی پا، عصب سیاتیک(یکی از عصب‌های بزرگ بدن که از قسمت پایینی کمر آغاز شده و حرکات و حواس را به پاها منتقل می‌کند)، روده‌ها و مثانه، واقع شده است. بر خلاف شکستگی لگن، شکستگی‌های استابولار باید توسط جراح ارتوپد و از داخل بدن برطرف و ترمیم شوند. در این نوع شکستگی‌ها معمولا سر فمورال به دلیل فشار ناشی از افتادن و یا ضربه، از استابولوم خارج می‌شود. اگر سر فمورال از استابولوم خارج شده باشد، در رفتگی مفصل لگن به وقوع پیوسته است. در بعضی از افراد شکستگی و در رفتگی همزمان با هم اتفاق می‌افتند. متاسفانه بیمارانی که دچار شکستگی لگن و یا شکستگی استابولوم شده‌اند معمولا دچار آسیب‌های جدی در بافت‌های اطراف (پوست و ماهیچه‌ها) و آسیب در ساختار عصبی عضلانی (عصب‌ها، شریان‌ها و رگ‌ها) خواهند شد. علاوه بر آن، در مواردی که شکستگی لگن صورت گرفته باشد، آسیب ممکن است به ارگان‌های مجاور نیز وارد شود. در هر دو نوع شکستگی، خونریزی و احتمال آسیب به عصب‌ها وجود خواهد داشت.

انواع شکستگی لگن 


انواع مختلفی از شکستگی‌های لگن ممکن است برای فرد اتفاق بیافتد. قسمت‌هایی که معمولا دچار شکستگی می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • در رفتگی سمفیز پوبیس
 • شکستگی راموس پوبیس
 • شکستگی ایلیوم (تهیگاهی)
 • دررفتگی مفصل خاجی خاصره‌ای
 • شکستگی ساکرال

دلایل شکستگی لگن چیست؟ 


ساختار لگن بسیار مستحکم است به همین دلیل برای شکسته شدن فشار و نیروی بسیار زیادی باید به آن وارد شود. مگر در مواردی که افراد در سنین بالا هستند و از پوکی استخوان رنج می‌برند. این بدین معناست که استخوان‌ها ضعیف‌تر هستند و راحت‌تر شکسته می‌شوند. شکستگی بر اثر جدا شدگی لگن، در ورزشکاران ممکن است اتفاق افتد. در این مورد، یک عضله باعث می‌شود که قسمتی از استخوان از جای خود در بیاید. شکستگی لگن معمولا بر اثر اعمال فشار بسیار زیاد مانند فشار وارد شده بر اثر سوانح رانندگی و یا موتور سواری، و یا سقوط از ارتفاع زیاد، به وجود می‌آید. به دلیل اینکه لگن ارگان های زیادی از بدن را در خود جای داده است، آسیب به لگن ممکن است باعث آسیب به این ارگان‌ها و همچنین بروز خونریزی داخلی شود. به همین دلیل در صورت شکستگی لگن، دیگر دستگاه‌هایی که در داخل لگن قرار دارند نیز باید توسط آزمایش، مورد بررسی قرار بگیرند.

بررسی علائم 


علائم شایع ناشی از شکستگی لگن در اینجا ذکر شده است:

 • درد و تورم در کشاله‌ی ران و لگن که در حین قدم برداشتن افزایش می‌یابد.
 • درد در شکم
 • خونریزی از مقعد، مجاری ادرار و یا واژن
 • اختلال در ادرار
 • عدم توانایی در ایستادن یا راه رفتن

عوارض شکستگی لگن 


در حین انجام درمان و گذراندن دوره‌ی ریکاوری، پزشکان و پرستاران باید به بروز موارد زیر توجه داشته باشند:

 • ترومبوز ورید‌های عمقی و آمبولی ریه: به وجود آمدن لخته‌های خونی در ورید‌های لگن، پا و یا نواحی پایین پا که ممکن است به ریه‌ها منتقل شوند.
 • ذات‌الریه: عفونتی که در ریه ایجاد می‌شود و هر فردی که بستری شده و نتواند به اندازه‌ی طبیعی ریه‌های خود را منبسط کند ممکن است به آن دچار شود.
 • معضلات پوستی ناشی از سکون و ماندگاری در یک حالت و عدم تحرک
 • اختلالات ماهیچه‌ای و عضلانی بر اثر عدم فعالیت
 • استخوان سازی نابجا، شرایطی که در آن بدن شروع به ساختن استخوان در محلی می‌کند که استخوان نباید ساخته شود مثلا استخوان در بافت نرم و یا ماهیچه‌ها ساخته می‌شود. در این شرایط درمان سریعا باید انجام گیرد تا استخوان جدید به روند حرکتی مفاصل آسیب وارد نکند.
 • آسیب سر فمورال: اگر در حین جراحت لگن، غضروف مفصل آسیب دیده هم، دچار اختلال شده باشد، باید قبل از اینکه آسیب به غضروف شدیدتر شود و سطح استخوان‌ها در این مفصل روی هم ساییده شوند، درمان انجام گیرد تا از بروز عوارض دیگری مانند آرتروز لگن پیشگیری شود. معمولا برای برداشتن وزن از مفصل آسیب دیده از کشش و یا سیستمی متشکل از ریسمان و قرقره و وزنه استفاده می‌کنند. البته که مشخصا در این شرایط جراحی صورت خواهد گرفت تا فشار وارد بر مفصل کاهش یافته و با ایجاد استحکام و ثبات در مفصل امکان حرکت دادن آن برای فرد فراهم شود و در نتیجه، پوشش نرم و لغزنده‌ی غضروف در مفصل حفظ شده و از بروز آرتروز جلوگیری می‌شود.
 • نکروز آواسکولار سر فمورال: زمانی که در رفتگی لگن ایجاد می‌شود و یا استابولوم دچار ترک و شکستگی می‌شود، جریان خون در این ناحیه دچار اختلال می‌گردد (قسمت توپی شکل مفصل لگن). زمانیکه جریان خون در استخوان کاهش پیدا کند امکان از بین رفتن بافت استخوان و ایجاد آرتروز لگن وجود خواهد داشت.
 • اختلالات مواد غذایی: در حین درمان، بدن به مقدار بیشتری پروتئین و کالری احتیاج خواهد داشت.
 • یبوست بر اثر عدم تحرک بدن
 • عفونت محل آسیب دیده

نحوه تشخیص


درد اولین نشانه و علامت شکستگی لگن است. با انجام برسی‌های پزشکی لگن آسیب دیده، می‌توان علت تورم و عدم استحکام لگن را مشخص کند. بی‌ثباتی استخوان و لغزش استخوانی زمانی رخ می‌دهد که گرفتگی عضلانی و یا دیگر تغییرات ساختاری در محل شکستگی ایجاد شده باشد. استفاده از عکسبرداری توسط اشعه ایکس این امکان را می‌دهد که آسیب وارد شده ( شکستگی و یا دررفتگی) و گسستگی ناشی از آسیب مشخص شود. هرگونه زخم و جراحت باز، در محل آسیب دیدگی باید توسط پزشک معاینه و بررسی گردد.

درمان بدون جراحی


درمان بدون جراحی

روش درمان مناسب برای فردی که دچار شکستگی لگن شده است به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت مانند نوع شکستگی، میزان ثبات و استحکام لگن، و شدت دررفتگی و جابجایی استخوان. جراح ارتوپد با انجام آزمایش‌ها و بررسی‌های متعدد، اطلاعات لازم را بدست خواهد آورد. این آزمایش‌ها شامل بررسی فیزیکی بدن، رادیو گرافی و سی‌تی‌اسکن خواهد بود. افرادی که دچار شکستگی لگن شده‌اند و تغییر ساختار و دررفتگی در لگن آنها ایجاد نشده باشد، افرادی هستند که با استفاده از روش‌های غیر جراحی می‌توانند بهبود یابند. در ادامه به توضیح برخی از درمان‌های غیر جراحی می‌پردازیم:

اصلاح فعالیت‌های بدنی

اصلاح فعالیت‌های بدنی

اگر شما دچار شکستگی لگن شده باشید، پزشک از شما می‌خواهد که از وارد کردن وزن به قسمت آسیب دیده تا ۶ هفته یا بیشتر، جلوگیری کنید. این کار به استخوان فرصت می‌دهد تا بهبود یابد. پزشک برای اینکه شما بتوانید راحت قدم بردارید و حرکت کنید استفاده از واکر، عصا،چوب زیر بغل یا ویل چیر را برایتان تجویز خواهد کرد. اما بسیار مهم است که با وجود آسیب، فعالیت‌های خود را ادامه دهید. عدم تحرک به مدت طولانی باعث می‌شود که عضلات شما ضعیف گردند. عدم تحرک همچنین باعث ایجاد لخته‌های خونی می‌شود، این حالت که ترومبوز وریدی نام دارد زمانی اتفاق می افتد که خون در پاهای شما لخته شده و جریان خون را در این قسمت مسدود می‌کند.

مسکن‌های دارویی

مسکن‌های دارویی

شکستگی هیپ و لگن معضل دردناکی است. در حین بهبود شکستگی‌ها، پزشک استفاده از دارو‌های مسکن را برای کاهش درد به شما توصیه خواهد کرد. برای بعضی از افراد مسکن‌های معمولی مانند استامینوفن می‌تواند موثر باشد. اگر این مسکن‌ها تاثیری بر درد شما نداشته باشند، پزشک به شما مسکن‌های قوی‌تری خواهد داد تا با استفاده از آنها، درد کاهش پیدا کند و شما بتوانید تا زمان شروع فیزیوتراپی، دوره‌ی درمان خود را به راحتی پشت سر بگذارید. در حین بهبود شکستگی، پزشک استفاده از دارو های ضد التهاب استروئیدی را منع خواهد کرد. این داروها در کاهش التهاب ناحیه‌ی آسیب دیده موثر خواهند بود. اگرچه کاهش التهاب می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به روند بهبود شود اما این داروها درمان و ترمیم استخوان را به تعویق خواهند  انداخت.

 

تحریک الکتریکی استخوان

تحریک الکتریکی استخوان

پزشک برای سرعت بخشیدن به روند درمان استخوان شما ممکن است روشی که به آن تحریک استخوان گفته می‌شود را برای شما در نظر بگیرد. برای تحریک استخوان از جریان کم الکتریکی و یا امواج صوتی استفاده خواهد کرد. این عمل در مطب پزشک انجام خواهد شد. اگر روند بهبود استخوان شما سرعت کمی داشته باشد ممکن است پزشک از شما بخواهد که از یک دستگاه، که قابل حمل است، در منزل استفاده کنید. در روش تحریک الکتریکی پزشک یک یا چند الکترود را – اکترودها دیسک‌های مسطحی هستند که روی بدن شما قرار گرفته و جریان الکتریکی را به بدن شما منتقل می‌کنند – در نزدیکی محل شکستگی لگن یا هیپ قرار می‌دهد. الکترود‌ها به یک دستگاه وصل هستند که جریان الکتریکی را تولید می‌کند و آن را به قسمت مورد نظر می‌رساند. این تکنیک با تحریک بدن باعث افزایش تولید پروتئین شده و باعث می‌شود سلول‌های محل آسیب دیده  سریعتر ترمیم یابند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

بعد از اینکه شکستگی استخوان لگن بهبود یافت، فیزیوتراپیست به شما حرکاتی را آموزش خواهد داد تا با استفاده از آنها دامنه‌ی حرکت و استقامت مفصل و ماهیچه‌های اطراف محل آسیب دیده را افزایش دهید. از آنجاییکه در زمان بهبودی، شما از اعمال وزن بر پاها و لگن خودداری کرده‌اید، ماهیچه‌های این قسمت‌ها دچار ضعف خواهند شد و تمریناتی مانند بالا کشیدن پاها و یا کشیدن عضلات پشت پا می‌تواند به شما در تقویت عضلات کمک کند. فیزیوتراپی علاوه بر ایجاد تحرک و  افزایش قدرت در ناحیه‌ی آسیب دیده ، به روند بهبودی شما نیز سرعت خواهد بخشید. انجام این تمرینات باعث افزایش گردش خون و در نتیجه افزایش اکسیژن و مواد مغذی در محل آسیب دیده خواهد شد که تمام این موارد عواملی هستند که درمان شما را سرعت می‌بخشند.

روش‌های جراحی


روش‌های جراحی

در برخی موارد شکستگی لگن نیاز به جراحی دارد. در ادامه روند جراحی و  اقدامات قبل و بعد از جراحی را میتوانید مطالعه کنید.

اقدامات لازم قبل از جراحی 

افرادی که قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرند باید آزمایش‌هایی را انجام دهند:

 • آزمایش خون
 • تست الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) که روند فعالیت‌های قلب را نشان می‌دهد.
 • تصویر برداری از ناحیه‌ی سینه برای اطمینان از سلامت ریه‌ها و عدم وجود مایع در ریه‌ها و همچنین عدم وجود عفونت‌های ریوی مانند ذات‌الریه.
 • رادیوگرافی، سی‌تی‌اسکن و یا ام‌آر‌آی. هر یک از این تست‌ها می‌تواند به شدت در بررسی محل آسیب دیدگی به جراح کمک کند.
 • ونوگرام رزونانس مغناطیسی (MRV): رگ‌های بیمار در این تست مورد بررسی قرار می‌گیرد چون بسیاری از افرادی که دچار شکستگی لگن می‌شوند ممکن است دچار لختگی خون در لگن و یا پا شده باشند.

روند جراحی 

روند جراحی

در افرادی که دچار آسیب‌های متعددی شده اند، در ابتدا، درمان با حضور تیم بررسی آسیب شروع خواهد شد. سپس تیمی متشکل از جراح عمومی و پزشک بیهوشی به همراه پرستاران در محل حاضر می‌شوند تا خونریزی را کنترل کنند، آسیب‌های احتمالی به سر و سینه و دیگر دستگاه‌های بدن مانند مثانه و روده را بررسی کرده و عمل مستحکم سازی استخوان‌های شکسته را انجام می‌دهند. در این مرحله، که ابتدائی ترین مرحله‌ی درمان است، متخصص ارتوپدبرای تثبیت استخوان ممکن است از قالب گذاری استفاده کند به این صورت که با استفاده از قالب‌هایی مخصوص محل آسیب دیده را در حالت ثابتی نگه دارد تا بقیه‌ی روند درمان انجام گیرد. به این عمل تثبیت موقت گفته می‌شود. جراح ارتوپد این قالب را به این صورت می‌سازد که پین‌هایی را درون استخوان قرار می‌دهد و با استفاده از گیره و میله‌های مخصوص آنها را به یکدیگر متصل می‌کند. بعد از اینکه حال عمومی فرد به ثبات رسید ـ خونریزی متوقف شد و خطراتی که جان بیمار را تهدید می‌کردند، رفع گردیدـ شکستگی‌ها به طور اختصاصی تحت درمان قرار خواهند گرفت.

مراقبت‌های بعد از جراحی

مراقبت‌های بعد از جراحی

بعد از انجام جراحی، مهم‌ترین اقدامات رفع درد بیمار و کنترل هر‌گونه عوارضی احتمالی ناشی از عمل جراحی خواهد بود. در ابتدا مسکن‌هایی برای کاهش درد بیمار به او تزریق خواهد شد. با این حال بسیاری از بیماران قادر به استفاده از دستگاه پامپ خواهند بود که میزان مسکن لازم برای کاهش درد آن‌ها را تعیین خواهد کرد. دارو‌های دیگری که برای بیمار تجویز می‌شود شامل داروهای ضد انعقاد برای کاهش غلضت خون و جلوگیری از لخته شدن آن، و ایندوسین برای جلوگیری از تشکیل استخوان در محل‌ ماهیچه‌ها خواهد بود. به بیماران کمک خواهد شد تا هرچه زود تر از تخت بیرون آمده و تحرک داشته باشند چون این امر باعث می‌شود که از بسیاری از عوارض ناشی از جراحی پیشگیری شود. یک برنامه فیزیوتراپی برای فرد در نظر گرفته می‌شود تا هرچه سریعتر بتواند قدرت عضلات و دامنه‌ی حرکت مفصل خود را در حین بهبودی افزایش دهد. بعد از شکستگی لگن و یا استابولوم و با انجام جراحی برای درمان شکستگی، باز هم ممکن است بعضی افراد احساس ناراحتی در عصب‌های خود را به همراه داشته باشند که علت این موضوع آسیبی است که در زمان وقوع حادثه به عصب وارد شده است.

نتیجه‌ی جراحی شکستگی لگن

نتیجه‌ی جراحی شکستگی لگن

نتیجه‌ی حاصل از شکستگی لگن یا استابولار به عوامل متعددی بستگی دارد مانند: وسعت آسیب، مانند آسیب‌های احتمالی در قسمت سر یا دستگاه‌های دیگر بدن، وضعیت سلامتی فرد آسیب دیده قبل از بروز حادثه و اینکه آیا این جراحی اولین عمل جراحی فرد است یا خیر. شکستگی ناحیه لگن و دیگر شکستگی‌ها و آسیب‌هایی که همراه آن اتفاق می‌افتد می‌توانند زندگی فرد را به خطر بیاندازند. و متاسفانه حتی کسانی که از این آسسیب نجات پیدا می‌کنند و با انجام جراحی و استفاده از روش‌های درمانی دیگر، استخوان‌های آسیب دیده‌شان ترمیم می‌شود هم ممکن است تا مدت‌های زیادی دچار محدودیت در حرکت و عدم توانایی در انجام بعضی از فعالیت‌ها شوند. و همچنین وجود دردهای مزمن نیز در این افراد امری طبیعی و شایع است. در بعضی از موارد در حین بروز حادثه به دستگاه‌ تناسلی افراد نیز آسیب وارد می‌شود که باعث ایجاد بی‌اختیاری و ناتوانی جنسی در آنها خواهد شد. عامل اصلی موفقیت در درمان این نوع شکستگی‌ها، استفاده از پزشکان و متخصصان با تجربه‌ای است که بتوانند بعد از بروز حادثه در کمترین زمان، بهترین تصمیم را گرفته و فرد را تحت درمان سریع و فوری قرار دهند.