درمان شکستگی شانه براساس محل و شدت آسیب وارد شده به استخوان ترقوه

درمان شکستگی شانه براساس محل و شدت آسیب وارد شده به استخوان ترقوه

مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه ای است. 'گوی' در بالای استخوان بازو (استخوان درشت نی) به کاسه شانه متصل شده است، که گلنویید نامیده می‌شود و بخشی از تیغه شانه ای(کتف) است. لابروم حلقه غضروفی تار مانندی است که برای حفظ ثبات مفصل شانه اطراف آن قرار دارد. تاندون ماهیچه دو سر در داخل مفصل شانه در لابروم فوقانی مفصل شانه قرار می‌گیرد. تاندون ماهیچه دو سر دارای ساختار طولانی طناب مانندی است که عضله ماهیچه دو سر را به شانه متصل می‌کند و به ثبات مفصل شانه کمک می‌کند. مفصل شانه انعطاف پذیرترین قسمت بدن است. این موجب می‌شود تا ما بتوانیم با دست خود فعالیتهای متفاوتی انجام دهیم. با این حال، انعطاف پذیری زیاد آن باعث می‌شود تا بیشتردر معرض آسیب قرار گیرد.

شکستگی استخوان معمولا به علت آسیب رخ میدهد، مانند سقوط یا ضربه مستقیم به شانه رخ می‌دهد. نوع شكستگی شانه بستگی به سن بیمار دارد. شکستگی ترقوه در کودکان شایع‌تر است. شکستگی قسمت فوقانی بازو (زند زبرین پروگزیمال)در افراد مسن بیشتر شایع است و میزان بروز آن با افزایش سن بیشتر می‌شود.

اگر شما مشکوک به شکستگی هستید، پزشک شما از شما در مورد نوع آسیب و علائم آن سؤال می‌کند، سپس بررسی می‌کند تا مطمئن شود که هیچ کدام ازعصبها یا رگهای خونی در اثر شکستگی آسیب ندیده‌اند. سپس از اشعه ایکس برای مشخص کردن موقعیت و شدت شکستگی و همچنین بررسی شانه برای شکستگی‌های دیگر استفاده می‌کند. اگر شکستگی شدید باشد ممکن است از اسکن [CT]و[CAT] استفاده کند تا با مشاهده جزئیات بیشتر بهترین درمان را انتخاب کند.

اگر انتهای استخوان شکسته هنوز تراز است و تغییرنکرده است نیاز به عمل جراحی ندارد. درمان غیر جراحی شامل یک دوره بی‌حرکت  نگهداشتن شانه در گردن آویز، استفاده از مسکن برای درد و انجام یک سری تمرینات و کشش‌ها است و تا وقتی که استخوانها شروع به بهبودی کنند,ادامه پیدا می‌کند.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به دکتر شهرستانی متخصص جراحی ارتوپدی پس از معاینه دقیق مورد درمان های جراحی و غیرجراحی قرار بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های 02122383746 و 09334453393 تماس حاصل نمایید.

آناتومی شانه


سه استخوان در شانه وجود دارد:

 • استخوان ترقوه یا چنبر (کلاویکل)
 • زند زبرین پروگزیمال یا بالای استخوان بازو(هومروس)
 • استخوان کتف یا تیغه شانه

چهار مفصل وجود دارد که این استخوانها آنجا به هم متصل می‌شوند: مفصل گلنوهومرال، مفصل آکرومیوکلوویکولار، مفصل استرنوکلاویکولار و مفصل اسکاپولوتوراسیک. تنظیم گوی و کاسه شانه، دامنه گسترده ای از حرکات را فراهم می‌کند. اما، متاسفانه، شامل ترکیب پیچیده‌ای از استخوانها، عضلات و رباط‌ها می‌شود که ممکن است آسیب ببینند.

چرا استخوان شانه و ترقوه دچار شکستگی می‌شود؟


دلایل متفاوتی برای شکستگی‌های شانه وجود دارد که بستگی به استخوانی دارد که آسیب دیده است.

شکستگی گوی یا گردنه استخوان بازو

شکستگی‌ استخوان بازوی هومروس ناميده مي‌شود كه اغلب هنگامي اتفاق مي‌افتد كه فردی سقوط کند یا بازوي‌اش كشيده شود. این موارد در افراد سالمند مبتلا به پوکی استخوان شایع است.

شکستگی کلاویکل(ترقوه)

شکستگی ترقوه یک آسیب شایع در کودکان و ورزشکاران است. این استخوان تا زمانی که افراد به سن 20 سالگی برسند، به طور کامل سفت نمی‌شود بنابراین ممکن است استخوان در طی زایمان نوزاد یا در کودکان پس از وارد شدن ضربه مستقیم یا سقوط، خیلی راحت بشکند. شکستگی استخوان در ورزشکاران از یک ضربه مستقیم یا از سقوط شدید ناشی می‌شود، جایی که اثر ضربه به بازو و ترقوه می‌رسد.

شکستگی کتف

شکستگی‌های تیغه شانه بسیار نادر است. به علت حرکت مفصل و تعداد ماهیچه‌هایی که از آن محافظت می‌کنند، به سادگی دچار شکستگی نمی‌شود. شکستگی کتف در اثر وارد شدن نیروی شدیدی اتفاق می‌افتد. شکستگی‌های کتف معمولا پس از یک تصادف با سرعت بالا و یا سقوط از ارتفاع زیاد دیده می‌شوند و اغلب با آسیبهای دیگر مانند صدمات مرگبار, پیش می‌آید. آسیب‌هایی که موجب خرد شدن ناحیه ای از بدن می‌شود، مانند حوادث کارخانه یا جنگلداری، می‌تواند باعث شکستگی کتف شود، مثل آسیب‌های ناشی از تماس مستقیم که بیشتر در طی ورزش بوکس اتفاق می‌افتد.

نشانه‌های شکستگی در ناحیه شانه چیست؟


علائم شكستگی شانه شامل اختلال تحرك و درد شدید می‌شود که با حركت بازوبدتر می‌شود. تا حدودی، محل درد و دامنه حرکتی محدود عواملی برای تشخیص هستند، اما با توجه به جایی که شکستگی رخ داده است، متفاوت هستند. علائم شکستگی کلاویکل(تر قوه)، به عنوان مثال، شامل سقوط به جلو و عقب روی شانه و ضربه و یا تکان بیش از در محل آسیب می‌شود. تمام شکستگی‌های شانه شامل یک یا چند مورد از علائم زیر است:

 • درد شدید
 • تورم یا کبودی شانه
 • تغییر شکل در محل شکستگی
 • عدم توانایی در حرکت دست بدون درد زیاد
 • احساس خرد شدن شانه هنگام حرکت شانه

تشخیص


تشخیص

شانه‌ی شکسته معمولا با اشعه ایکس تشخیص داده میشود.گاهی اوقات تکنیکهای پیشرفته تر تصویر برداری,مانند اسکن استفاده میشود. خیلی مهم است که این تشخیص دقیق باشد و بین شكستگی شانه و جابجایی آن تمایز قائل شود تا درمان صحیح صورت گیرد.

درمان ها آکاردئونی شود

درمان براساس نوع شکستگی


درمانهای شکستگی به نوع شکستگی بستگی دارد

شکستگی کلاویکل(تر قوه)

این شکستگی را می‌توان با دو روش درمان کرد:

درمان غیر جراحی1

اگر انتهای استخوانهای شکسته از جای خود خارج نشده باشند دکتر این درمان را پیشنهاد می‌کند و اکثرا استخوان ترقوه بدون جراحی می‌توان درمان کرد. درمانهای غیر جراحی شامل:

 • یک گردن آویزو آتل برای بی حرکت نگه داشتن بازو و شانه و قرار دادن آنها در موقعیتی که آسیب بهبود پیدا کند.
 • همانطور که شکستگی بهبود پیدا می‌کند داروهای ضد درد مثل استامینوفن برای تسکین درد تجویز می‌شود.
 • پزشک فیزیوتراپی را پیشنهاد می‌دهد تا حرکات بازو حفظ شود ,از سفتی وخشکی جلوگیری شود و عضلات شانه تقویت شود. شکستگی‌های کلاویکل به علت بی حرکت شدن طولانی مدت منجر به از دست رفتن قدرت بازو و شانه می‌شود.

هنگامی که استخوان شروع به بهتر شدن می‌کند درد کاهش می‌یابد و سپس تمرینات ملایم شانه برای جلوگیری از خشکی و ضعف عضلات توصیه می‌شود. پس از آنکه شکستگی به طور کامل بهبود پیدا کرد تمرینات سخت‌تر می‌شود.

بیمار بایستی به طور منظم برای مراقبت به پزشک مراجعه کند تا شکستگی بهبود پیدا کند.

این درمان زمانی پیشنهاد می‌شود که انتهای شکسته استخوان از جای خود خارج شود. در جراحی قسمتهای شکسته استخوان درجای خود قرار می‌گیرند و تا بهبودی کامل بدون حرکت باقی می‌مانند تا قدرت شانه پس از جراحی، بهبود پیدا کند.

شایع‌ترین روش استفاده شده برای درمان شکستگی‌های ترقوه، انجام جراحی باز برای ترمیم و تثبیت شکستگی داخلی است. در این جراحی ، در ابتدا قطعات استخوان را جا به جا می‌کنند تا به تراز طبیعی خودشان در بیایند و سپس قطعات استخوان را با استفاده از سازه‌های فلزی مخصوصی نگه می‌دارند.

دو نوع موادی که برای تثبیت داخلی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • پیچ و پلاک: قطعات استخوانی را با اتصال آنها به سطح بیرونی استخوان در جای خود قرار می‌دهند..
 • پین یا میله : پس از جابه جا شدن انتهای استخوان, شکستگی در جای خودش قرار می‌گیرد.

شکستگی کتف

این شکستگی‌ها را می‌توان با روش‌های زیر درمان کرد:

درمان غیر جراحی

درمان بسیاری از شکستگی‌های ناحیه کتف به جراحی نیاز ندارند که با بی حرکت کردن شانه با یک گردن آویز یا ایموبلایزر شانه، یخ گذاشتن و همچنین داروهای مسکن انجام می‌شود. سپس بیماران برای آسیب‌های بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرند. پزشک ممکن است تمرینات کششی غیر فعال را پیشنهاد کند. بهبودی ممکن است چند ماه طول بکشد.

حدود 10 تا 20 درصد شکستگی‌های ناحیه کتف به جراحی نیاز دارند. شکستگی‌هایی که نیاز به عمل جراحی دارند عبارتند از:

 • شکستگی سطحی مفصلی گلنوئید که در آن استخوان جابه جا شده است
 • شکستگی گردن استخوان بازو (شکستگی سر و تنه استخوان) با زاویه زیاد
 • فرایند شکستگی زایده اخرمی یا آکرومیون (در قسمت خارجی سطح پشتی استخوان کتف)که موجب می‌شود استخوان بازو در برابر آن فشار وارد کند.

در طول این جراحی، قطعات استخوان در جهت تراز طبیعی خود قرار می‌گیرند و توسط پیچ و پلاک به سطح خارجی استخوان متصل می‌شوند.

شکستگی‌های استخوان بازوی پروگزیمال

اغلب شکستگی‌های استخوان بازوی پروگزیمال(هومروس) نیازی به عمل جراحی ندارند.

 • یک گردن آویز طبی به شما داده می‌شود و از شما می‌خواهند که آن را برای 6 هفته اول استفاده کنید
 • در ابتدا، فعالیتهای شما محدود خواهد شد تا همانطور که استخوانهای شما جوش می‌خورند،از آنها محافظت شود.
 • بعد از حدود 6 هفته شما به طور طبیعی گردن آویزخود را برمی‌دارید و شروع به انجام حرکات می‌کنید
 • پس از حدود 3 ماه قدرت شما باز می‌گردد، اما زمان زیادی طول می‌کشد تا این آسیبها به طور کامل بهبود پیدا کنند و اغلب یک سال طول می کشد تا برطرف شود
 • شانه آسیب دیده شما در مقایسه با طرف سالم سفت‌تراست

درمان جراحی

اگر به جراحی نیاز دارید

 • ثابت ( پیچ وپلاک یا میل فلزی با پیچ )

o هدف از جراحی بازگرداندن مفصل به موقعیت صحیح هومروس پروگزیمال(قسمت فوقانی بازو) است تا آناتومی مفصل شانه‌ها بهبود پیدا کند و احتمال بروز آرتروز و شکستگی کاهش یابد.

o با توجه به شما و نوع آسیب وارد شده، جراح شما ممکن است پیچ و پلاک، و یا میل و پیچ را توصیه کند

o در بسیاری از شانه‌های آسیب دیده، ممکن است جراحی ثابت امکان پذیر نباشد

جراحی جایگزین ممکن است شامل تغییر یک بخش یا تمام مفصل شانه شما باشد. ممکن است حتی مکانیک شانه را برای بهبود عملکرد آن تغییر دهند (جایگزینی به روش معکوس)

پس از عمل جراحی جایگزینی شانه، برای یک دوره باید حرکات شانه محدود شود تا عضلات بهبود پیدا کنند.

نتایج عملکرد پس از جایگزینی شکستگی بین بیماران متفاوت است. با این حال، بیشتر بیماران عملکرد شانه خود را دوباره به بدست می‌آورند و درد آن بهبود پیدا می‌کند.

بهبودی پس از جراحی


هنگامی که بعد از عمل جراحی به هوش می‌آیید، یک گردن آویز پوشیده‌اید. با توجه به جراحی انجام شده ممکن است یک گردن آویزاستاندارد یا گردن آویزچرخشی خارجی باشد. گردن آویز باید در طول شب و زمانی که بیرون می‌روید و به مدت 3 هفته استفاده شود. سپس در طی 3 هفته آینده، با کمک پزشک خود، می‌توانید گردن آویز خود را درآورید.

احتمالا یک شب در بیمارستان خواهید بود، اگر پیوند استخوان از ران گرفته‌اید ممکن است لازم باشد کمی طولانی‌تر دربیمارستان بمانید. فیزیوتراپیست در بیمارستان تمرینات مناسب را به شما آموزش می‌دهد. البته ممکن است یک کار درمانگر هم در مورد چگونگی استفاده از بازو به شما راهنمایی کند.

درد

بلاک عصبی(ایجاد هرگونه وقفه عمدی در حرکت پیام عصبی) اغلب در طول عمل جراحی استفاده می‌شود. این بدان معنی است که بلافاصله پس از عمل شانه و بازو اغلب کاملا احساس خواب رفتگی و بی حسی دارد. ممکن است چند ساعت طول بکشد. پس از آن، شانه ممکن است به شدت درد بگیرد و تا زمانی که در بیمارستان هستید به شما داروهای مسکن می‌دهند. مسکنها را می‌توانید پس از برگشتن به خانه هم ادامه دهید. پک یخ نیز به کاهش درد کمک می‌کند. یخ خرد شده یا نخود یخ زده را در یک پارچه‌ی مرطوب، بپیچید و به مدت 15 دقیقه روی شانه قرار دهید. باید مراقب باشید و محل زخم را با یک نوار چسب بپوشانید تا سطح آن خشک بماند.

زخم

برش در ناحیه شکستگی وجود دارد. ممکن است بخیه‌ها حل شدنی باشند، اما معمولا پس از 3 هفته کشیده می‌شوند- اما باید تیم پزشکی این را تایید کند.

زخم را خشک نگه دارید تا خوب درمان شود. معمولا 3 هفته طول می کشد.

خواب

خواب

 

برای سه تا شش هفته اول باید گردن آویزخود را در رختخواب هم بپوشید. اگر هنگام خواب روی بازویی که جراحی شده است بخوابید ممکن است موجب درد و ناراحتی شود. پزشکان توصیه می‌کنند که به پشت و یا به طرف مخالف بخوابید. می‌توانید از بالشهای معمولی استفاده کنید تا موجب راحتی و همچنین حمایت از شانه شما شود. اگر به پهلو می‌خوابید، یک بالشی که کمی تا شده زیر گردن قرار دهید این کار برای اکثر افراد حمایت لازم را فراهم می‌کند. یک بالش نیمه خمیده از بازو در قسمت جلو محافظت می‌کند و یک بالش در پشت کمر به شما کمک می‌کند تا در طول شب نتوانید روی شانه جراحی شده بخوابید. اگر به پشت خود دراز می‌کشید، یک بالش را از وسط گره بزنید (یک بالش پروانه ای) یا از بالش تاشو برای حمایت از گردن خود استفاده کنید. برای حمایت از بازوی جراحی شده بالش را زیر آرنج خود قرار دهید.

کارهای روزانه

برای سه هفته اول، اکثر فعالیت های زندگی روزمره، برای مثال غذا خوردن، لباس پوشیدن، پخت و پز و غیره باید با استفاده از بازویی انجام شود که تحت جراحی قرار نگرفته است. می‌توانید از یک کاردرمانگر بپرسید تا به شما در مورد چگونگی انجام این کار کمک کند.

فعالیتهای اوقات فراغت

فیزیوتراپیست و جراح به شما خواهند گفت که چه زمانی برای شروع دوباره فعالیتهای اوقات فراغت شما مناسب است. این با توجه به نوع ورزش و سطح آن، و همینطور دوره ای که برای بازسازی و ترمیم عضلات شانه با فیزیوتراپی نیاز دارید ,متفاوت خواهد بود.

در قسمت زیر یک راهنمای کلی آورده شده است:

شنا

شنای پروانه آزاد

۲ ماه تا 36 ماه

گلف

-

۳ تا ۶ ماه

ورزشهای برخوردی

شامل ورزشهای راگبی
,
اسب سواری
,
فوتبال هنرهای رزمی
,ورزشهای راکتی وصخره نوردی

< 6 ماه

رانندگی 

حداقل تا 6 هفته شما نمی‌توانید رانندگی کنید. زمان آن را جراح شما باید تایید کند.

 بازگشت به کار 

این به اندازه آسیب وارد شده و شغل شما بستگی دارد. شما باید در این مورد با جراح خود صحبت کنید.

پرسش و پاسخ


 برخی از سوالات رایج درباره درمان شکستگی شانه، کتف و ترقوه عبارتند از:

آیا درمان‌های غیر جراحی هم عوارض دارند؟

ممکن است استخوانها قبل از بهبودی از محل خود خارج شوند، بنابراین خیلی مهم است که با پزشک خود در تماس باشید و از دستورالعمل‌هایی که به شما می‌دهد، پیروی کنید. "بد جوش خوردن" هنگامی اتفاق می‌افتد که قطعات استخوان از محل خود خارج می‌شوند و در حالی که با یکدیگر تراز نیستند جوش می‌خورند، و باید مجددا درمان شوند. همچنین ممکن است به محل شکستگی ضربه شدید وارد شود. معمولا در اغلب موارد در طول زمان کاهش می‌یابد، اما گاهی اوقات یک ضربه کوچک به طور دائم باقی می‌ماند.

نقش فیزیوتراپی چیست؟ 

همانطور که درد کاهش می‌یابد، شما با تمرین‌های ملایم که برای جلوگیری از خشکی و ضعف عضلات طراحی شده شروع می‌کنید و پس از بهبودی شانه روند تمرینات را افزایش می‌دهید. خیلی مهم است که تمرین‌های ورزشی خود را بدون نظر پزشک خود افزایش ندهید، زیرا ممکن است مانع روند بهبودی شما شود.

اگر مجبور به انجام عمل جراحی باشم چکار کنم؟ 

اگر تراز استخوان در طول شکستگی به هم بخورد ممکن است جراحی لازم باشد. جراحی به منظور ترمیم وتثبیت قطعات شکسته انجام می‌شود چون بهبودی پس از قرار گیری این قطعات در موقعیت ایده آل خود حاصل می‌شود. در بیشتر موارد بهترین نتایج در بلند مدت به دست می‌آید. هنگامی که شکستگی به خوبی تراز شد، استخوان معمولا با پیچ و پلاک و یا با پین ثابت می‌شود.

عوارض جراحی چیست؟ 

افرادی که از تنباکو استفاده می‌کنند، مبتلا به دیابت هستند یا سالمند هستند، در معرض خطر بیشتر عوارض در طول و بعد از جراحی هستند. خطرات عمومی مرتبط با جراحی شامل عفونت، خونریزی، درد، لخته شدن خون در پا، آسیب رسیدن به عروق خونی یا اعصاب و تهوع است. خطرات این جراحی نیز شامل مشکلات خارج کردن استخوان، آسیب ریه و نارحتی از پیچ وپلاک می‌شود. شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید برای نوع شکستگی شما چه خطراتی وجود دارد.