درمان شکستگی انگشت پا ناشی از حوادث با جا انداختن، اسپلینت وجراحی

شکستگی انگشت پا زمانی اتفاق می‌افتد که پس از وارد شدن آسیب به پا یا انگشتان پا، یک یا چند عدد از استخوان‌های پا بشکنند. شکستن انگشت معمولا در اثر آسیب یا صدمه به پا یا انگشت به وجود می‌آید، مانند زمانی که شی سنگینی روی پا یا انگشت بیفتد یا انگشت به جایی برخورد کند. شکستگی‌های ناشی از فشار و ضربه در اثر انجام حرکات تکراری، همچون حرکاتِ موجود در برخی ورزش‌ها، ایجاد می‌شود. اگر انگشت کوچک آسیب ببیند، معمولا بیمار قادر به راه رفتن خواهد بود. درمانِ شکستگی انگشت به محل و شدت شکستگی بستگی دارد. ممکن است نیاز باشد استخوان شکسته در جای خود قرار گرفته و سپس در آتل یا گچ قرار داده شود. اگر در نزدیکیِ انگشتِ شکسته، زخم بازی قرار داشته باشد، باید واکسن کزاز به محل تزریق شده و آنتی بیوتیک نیز برای بیمار تجویز شود. اگر شکستگی استخوان جزئی باشد، یا شکستگی کوچکی در یکی از استخوان‌‌های انگشتان کوچک رخ داده باشد، پزشک برای محافظت از انگشت شکسته، آن را به انگشت کناری می‌بندد.

اگر انگشت پا آسیب ببیند، متخصص ارتوپد، تهیه عکس رادیوگرافی را برای بیمار تجویز می‌کند تا از وجود شکستگی اطمینان حاصل کند. اکثر شکستگی‌ها در عکس‌های رادیوگرافی نشان داده می‌شوند اما ممکن است برای تشخیص برخی شکستگی‌های جزئی به سی تی اسکن یا ام آر آی نیز نیاز باشد. تمام شکستگی‌‌ها نیاز به جراحی ندارند و متخصص ارتوپد روش مناسب برای بهبود شکستگی را تعیین می‌کند. اگر شکستگی به جراحی نیاز داشته باشد، هدف از جراحی شامل بازگشت استخوانِ شکسته به محل اصلی، تثبیت استخوان در این محل، تحریک به بهبود، بازیابی عملکرد و کاهش خطر ایجاد مشکلات ناشی از شکستگی همچون درد دائم، کاهش دامنه حرکات، ‍و آرتروز خواهد بود.

دکتر شهرستانی جراح و متخصص ارتوپد از جدیدترین روش ها برای درمان و تسکین بیماری ها بهره میگیرد. برای بهرمندی از این خدمات و رزرو وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

02122383746 و 09334453393

علل شکستگی انگشت پا چیست؟


علل شکستگی

ضربات یا آسیب‌هایی که به انگشت فشار وارد می‌کنند یا افتادن یک شی سنگین روی انگشت، باعث شکستن انگشت می‌شود. محل قرارگیری انگشتان (در قسمت جلوی پا) باعث افزایش احتمال آسیب پاها از قسمت انگشتان می‌شود. انجام حرکات مکرر و طولانی مدت در برخی ورزش‌ها نیز باعث نوعی شکستگی در استخوان می‌شود که به نام شکستگی استرسی یا مویی معروف است. افرادی که استخوان‌های ضعیف داشته و به پوکی استخوان یا دیگر بیماری‌های استخوان مبتلا هستند، نیز ممکن است در اثر پوشیدن کفش نامناسب دچار شکستگی استرسی شوند.

علائم شکستگی انگشت پا چیست؟


علائم

در شکستگی انگشت پا، پس از وارد شدن آسیب ممکن است درد، تورم یا سفتی در محل به وجود آید. ممکن است در اثر درد، راه رفتن، مخصوصا زمانی که انگشت شست پا شکسته باشد، برای فرد مشکل شود. علت ایجاد مشکل در راه رفتن این است که در هنگام راه رفتن یا چرخیدن، بیشتر وزن بدن روی انگشت بزرگ است. شکستگی انگشت کوچک نیز دردناک است اما معمولا باعث ناتوانی فرد در راه رفتن نمی‌شود. دیگر علائم شکستگی انگشت پا عبارتند از:

 • کبودی انگشت
 • کبودی پوست اطراف انگشت
 • خمیدگی یا تغییر ظاهر انگشت (اگر استخوان انگشت از محل خود خارج شده باشد).

عوارض احتمالی شکستن انگشت چیست؟


عوارض

شکستگی استخوان عوارض نیز به همراه دارد. این عوارض ممکن است بلافاصله پس از آسیب (چند دقیقه یا چند روز بعد)، یا خیلی دیرتر (هفته‌ها تا سال‌ها بعد) نمایان شوند. درمان نامناسب شکستگی انگشت باعث ایجاد عوارضی از جمله درد مزمن و تغییر شکل انگشت می‌شود. حتی زمانی که انگشت فورا درمان شود نیز ممکن است عوارضی ایجاد شوند که عبارتند از:

 • آسیب ناخن: ممکن است خون در زیر ناخن جمع شده و باعث هماتوم زیر ناخن شود. اگر این هماتوم بزرگ باشد، باید تخلیه شود. برای تخلیه هماتوم زیر ناخن، پزشک یک سوراخ کوچک روی ناخن ایجاد کرده و خون را تخلیه می‌کند. اگر هماتوم خیلی بزرگ و دردناک باشد، باید ناخن کاملا کشیده شود. همچنین ممکن است آسیب وارده به ناخن باعث شکستن ناخن شده و نیاز به کشیدن یا تراشیدن ناخن داشته باشد.
 • شکستگی باز یا ترکیبی: در برخی موارد نادر، استخوان شکسته‌ی انگشت از پوست بیرون می‌زند. این حالت را شکستگی باز یا ترکیبی نامند. در چنین مواردی به درمان اورژانسی یا حتی جراحی نیاز است.
 • آرتروز: ممکن است پس از بهبود شکستگی نیز فرد هنوز درد، التهاب مفصل، سفتی، یا حتی تغییر شکل استخوان را داشته باشد.
 • جوش نخوردن/ جوش خوردن نامناسب: گاهی استخوان شکسته کامل جوش نخورده یا به طور نامناسب جوش می‌خورد. در برخی موارد نادر، برای رفع این مشکل به جراحی نیاز است.

اگر فرد احساس شکستگی در انگشت کرد، چه زمانی باید به پزشک مراجعه کند؟


احساس شکستگی

اکثر افراد تصور می‌کنند که اگر بتوانند روی انگشت آسیب دیده راه بروند، انگشت نشکسته است اما چنین تصوری صحیح نیست. ممکن است انگشت بشکند و فرد هنوز هم بتواند با آن راه برود. اگر فرد علائم و نشانه‌های زیر را داشت باید فورا به اورژانس مراجعه کند:

 • علائم احتمالی شکستگی باز (ترکیبی) که عبارتند از زخم باز، خونریزی، یا ترشح از نزدیکی انگشت شکسته
 • احساس سرما، بی حسی، سوزش یا وجود احساسی عجیب در انگشتان
 • آبی یا خاکستری شدن پوست نزدیک قسمت آسیب دیده
 • تغییر شکل یا جهت انگشت آسیب دیده

نحوه تشخیص


نحوه تشخیص

پس از وارد شدن آسیب باید فورا به پزشک مراجعه کرده و به خوبی محل را درمان کرد.

 • پزشک سوالاتی از بیمار می‌پرسد تا متوجه نحوه‌ی وارد شدن آسیب شده و انگشت آسیب دیده را معاینه می‌کند و به دنبال دیگر آسیب‌های احتمالی در محل می‌گردد.
 • ممکن است پزشک برای اطمینان از شکستگی انگشت، عکس رادیوگرافی برای بیمار تجویز کند. معمولا برای تشخیص شکستگی انگشت به عکس رادیوگرافی نیاز نیست، مخصوصا اگر شکستگی در انگشتان کوچک‌تر باشد.
 • ممکن است برای تشخیص شکستگی استرسی، که در اثر حرکات مکرر و استفاده بیش از حد ایجاد می‌شود، به ام آر آی نیاز باشد.

روش های درمان


اگر شکستگی جزئی باشد شاید بتوان با انجام کارهای زیر در خانه آن را بهبود بخشید:

اکثر آسیب‌های خفیف استخوان را می‌توان در خانه درمان کرد. اگر بیمار از شکستگی مطمئن نیست، بهتر است به پزشک مراجعه کند. انجام موارد زیر به کاهش درد و تورم ناشی از شکستگی انگشت و همچنین به بهبود شکستگی کمک می‌کنند.

 •       استراحت: بیمار باید از انجام حرکات شدید، ایستادن یا راه رفتن طولانی مدت خودداری کند. ممکن است در دوره بهبودی، بیمار در هنگام راه رفتن به چوب زیر بغل، کفش مخصوص، یا چکمه نیاز داشته باشد تا وزنش روی انگشت شکسته نیفتد.
 •       یخ: بیمار می‌تواند یک یا دو روز اول، تعدادی یخ را در کیسه‌ای پلاستیکی گذاشته و هر یک تا دو ساعت یک بار آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی محل آسیب قرار دهد. بهتر است برای محافظت از پوست، یک حوله بین پوست و یخ قرار داده شود. می‌توان از نخود یا ذرت منجمد نیز برای قراردادن روی انگشت استفاده کرد. نخود یا ذرت بهتر از یخ روی محل قرار می‌گیرند.
 •      بالا بردن پا: برای کاهش تورم و درد، بیمار باید هر چند دفعه و برای هر مدتی که می‌تواند پا را بالاتر از سطح قلب نگه دارد. بهتر است پا تا جایی که امکان دارد بالا برود (مثلا از چند بالش استفاده شود)، مخصوصا زمانی که بیمار خوابیده است. نشستن و استراحت بر روی صندلی راحتی نیز می‌تواند برای بیمار مفید باشد.

در برخی موقعیت‌های خاص، ممکن است انگشت شکسته به  ریداکشن (جا انداختن استخوان)، گچ گیری یا آتل بندی نیاز داشته باشد.

داروها

داروها

معمولا می‌توان با مصرف داروهایی همچون ایبوپروفن (ادویل، مورتینIB، و نمونه‌های دیگر)، ناپروکسن (آلو)، یا استامینوفن (تیلنول، و داروهای دیگر) که بدون نسخه به فروش می‌رسند، دردِ انگشت شکسته را تسکین داد. اگر درد شکستگی خیلی شدید باشد، پزشک داروهای قوی‌تری برای تسکین درد تجویز می‌کند.

 جا انداختن

جا انداختن

اگر شکستگی استخوان به معنی تغییر مکان دو انتهای استخوان (دو انتهای استخوان از جای خود خارج شده باشد)، پیچیدگی استخوان (انگشت در جهت نامناسب چرخیده باشد)، و یا انگشت در رفته باشد، پزشک باید استخوان را جا انداخته یا انگشت شکسته را دوباره سر جایش قرار دهد. اگر قسمت‌های شکسته به خوبی روی یکدیگر قرار نگیرند، پزشک باید استخوان‌ها را دستکاری کرده و آنها را در محل مناسب قرار دهد (این عمل را ریداکشن یا جا انداختن گویند). پزشکان معمولا می‌توانند این کار را بدون باز کردن پوست انجام دهند. برای بی حس کردن انگشت آسیب دیده از یخ استفاده شده یا داروی بی حسی به محل تزریق می‌شود.

عدم تحرک

عدم تحرک

استخوان شکسته باید بی تحرک باقی بماند تا دو انتهای آن به یکدیگر جوش خورده و بهبود یابد. برخی از روش‌هایی که برای بی تحرکی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • بستن انگشت شکسته به انگشت مجاور: اگر یکی از انگشتان کوچک دچار شکستگی جزئی شده باشند، پزشک آن انگشت را به انگشت مجاور می‌بندد. انگشت سالم مانند آتل عمل می‌کند. بهتر است همیشه قبل از بستن انگشت‌ها به یکدیگر، تکه‌ای گاز بین انگشتان قرار داده شود تا پوست دچار تحریک و حساسیت نشود.
 • پوشیدن کفش‌های دارای کفی سفت: ممکن است پس از جراحی پزشک کفشی که دارای کفی سفت و رویه نرم است و بندی روی آن بسته می‌شود را برای بیمار تجویز کند. این کفش مانع خم شدن پا شده و فضای کافی برای رفع تورم دارد.
 • گچ گیری: اگر قسمت‌های استخوان شکسته به خوبی روی یکدیگر قرار نگیرند، فرد به واکینگ کست یا گچ قدم زدن نیاز دارد.

فیزیوتراپی

انجام فیزیوتراپی برای آسیب‌های انگشت شکسته شامل انجام حرکاتی است که پزشک متخصص فیزیوتراپی تجویز می‌کند تا دامنه حرکات و قدرت انگشت مجددا افزایش یابد. پزشکان و متخصصان سلامت انگشت‌های شکسته‌ی بسیاری را دیده‌اند و بهترین و موثرترین حرکات را برای بهبود انگشت تجویز می‌کنند. حرکاتی که متخصص فیزیوتراپی تجویز می‌کند، بر دیگر قسمت‌های بدن نیز تاثیر مثبت داشته و سلامت کلی بدن را ارتقاء می‌بخشد.

جراحی

جراحی

در برخی موارد، جراح باید از پین، پلیت، یا پیچ استفاده کند تا استخوان در دوره بهبودی در محل مناسب قرار گیرد. پس از جراحی، پزشک ارتوپد پای بیمار را در گچ، آتل، چکمه، یا کفش‌های پس از جراحی قرار می‌دهد. برای کاهش درد و تورم، باید تا جایی که امکان دارد پا را بالا گذاشت. در اکثر موارد، پزشک از بیمار می‌خواهد که از چهار هفته تا سه ماه یا بیشتر از پای خود استفاده نکند. چند هفته پس از جراحی، بیمار باید به کلینیک مراجعه کند تا پزشک زخم‌ها را معاینه کرده و بخیه‌ها را بکشد. ممکن است جراح ارتوپد از بیمار بخواهد انجام برخی حرکات را با پا، مچ، و انگشتان شروع کند. همچنین ممکن است بیمار به فیزیوتراپی فرستاده شود.

بهبود انگشتِ شکسته چه مدت طول می‌کشد؟


بیمار باید با پزشک مشورت کرده و از پزشک بخواهد انگشت او را ارزیابی کند تا اطمینان حاصل کند که روند بهبود به خوبی در حال پیشرفت است. اگر قبل از فرا رسیدن زمان ملاقات با پزشک، مشکل یا عارضه‌ای به وجود آمد، بیمار باید به اورژانس یا پزشک مراجعه کند. معمولا بهبود انگشتِ شکسته بیش از شش هفته طول کشیده و بیمار باید مجددا عکس رادیوگرافی از انگشت بگیرد یا پزشک محل آسیب را معاینه و بررسی کند تا روند بهبود استخوان مشخص شود. در اکثر موارد، شکستگی‌های ساده و کوچک بدون ایجاد مشکل بهبود می‌یابند. اما در شکستگی‌های شدید، یا شکستگی‌هایی که مفصل را نیز درگیر کرده باشند، احتمال التهاب مفصل، درد، سفتی، و حتی تغییر شکل استخوان نیز وجود دارد.