درمان شکستگی استخوان ران با جراحی برای پیشگیری از آسیب بیشتر

شکستگی زانوشکستگی استخوان ران می‌تواند یک وضعیت بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد. از آنجایی که استخوان ران در راه رفتن و انجام کارهای روزمره بسیار مهم است، شکستگی آن اغلب باعث تضعیف روحیه فرد می‌شود. در صورت شکستگی استخوان ران، اقداماتی هستند که می‌توانید برای بهبودی خود انجام دهید که اولین مورد آن جراحی است. بعد از انجام جراحی، می‌توانید درد خود را با دارو کنترل کنید، از بهبودی مناسب در خانه مطمئن شوید، پای خود را با فیزیوتراپی توانبخشی کنید و از آسیب در آینده جلوگیری کنید. بطور کلی احتمال بهبودی بعد از عمل‌های جراحی جهت ترمیم پای شکسته بسیار بالا است. اکثر قریب باتفاق بیماران بعد از عمل جراحی وضعیت خوبی داشته و می‌توانند بطور کامل از پای خود استفاده کنند.

تقریباً هر فردی در زندگی خود یا دچار شکستگی استخوان می‌شود یا این اتفاق برای اطرافیان وی رخ می‌دهد. برای درمان شکستی استخوان ران، گزینه‌های درمانی متعددی وجود دارند که پزشک در نظر خواهد گرفت. در حالی که ممکن است برخی افراد پای خود را گچ بگیرند، برخی بیماران برای ترمیم پای شکسته‌ی خود نیاز به جراحی خواهند داشت. اگر دچار شکستگی بسته استخوان ران شوید، جراح تا زمانی که وضعیتتان پایدار شود جراحی را انجام نمی‌دهد. هرچند برای شکستگی باز، برای جلوگیری از ابتلا به عفونت بلافاصله عمل جراحی اورژانسی انجام می‌گیرد. جراحی برای استخوان ران شکسته می‌تواند ۳ یا ۴ ساعت به طول بیانجامد.

دکتر شهرستانی متخصص جراحی ارتوپدی با کمک جدیدترین روش های جراحی قادر به درمان انواع مشکلات ارتوپدی از جمله شکستگی استخوان ران هستند. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره‌های 02122383746 و 09334453393 تماس حاصل فرمایید.

شکستگی استخوان ران چیست؟


استخوان ران بلندترین و قوی‌ترین استخوان در بدن است. در یک طرف آن سر استخوان ران وجود دارد که به استخوان‌های لگن متصل می‌شود. در انتهای دیگر آن، مهره‌های استخوان ران همراه با استخوان درشت نی و نازک نی در پایین پا، مفصل زانو را تشکیل می‌دهند. محدوده‌ی این نوع شکستگی وسیع است. ممکن است شکستگی‌های بدون جابه‌جا شدگی ناشی از فشار وجود داشته باشند. یا شکستگی‌های شدید همراه با خرد شدگی با آسیب زیاد به بافت نرم رخ دهد. این نوع آسیب ناشی از ضربه‌های با شدت بالا مانند تصادف با خودرو می‌باشد. فشار تکراری روی یک پا که نواحی ضعیفی دارد مانند آنچه که در بیماری سرطان متاستاتیک، بیماری متابولیک استخوان یا تومورهای استخوان مشاهده می‌شود، می‌تواند منجر به شکستگی‌های فشاری بدون جابه‌جا شدگی شود. این شکستگی ممکن است در آزمایش رادیوگرافی ساده قابل تشخیص نباشد. نوع شکستگی بستگی به محل اعمال نیرو دارد. در صورتی که یک نیروی عمودی قابل توجه وارد شود، می‌تواند منجر به شکستگی عرضی گردد. یک نیروی محوری می‌تواند باعث شکستگی زانو یا لگن شود. نیروهای چرخشی نیز موجب شکستگی‌های مارپیچ یا مورب می‌شوند. هرچه شدت انرژی بیشتر باشد، احتمال وقوع شکستگی همراه با خرد شدگی بالاتر خواهد بود.

شکستگی‌های استخوان ران معمولاً چگونه رخ می‌دهند؟


 

شکستگی‌های محور استخوان ران در اثر ضربه‌های با شدت بالا مانند تصادف با خودرو و افتادن از ارتفاع رخ می‌دهند. آسیب‌های ناشی از تیر اندازی یا انفجار نیز باعث شکستگی‌های باز در این ناحیه می‌شوند. سوانح با شدت کمتر که ممکن است باعث شکستگی استخوان ران شوند شامل برخوردهای در حین ورزش، آسیب‌های ناشی از اسکی و پیچ خوردن هستند.

علائم شکستگی استخوان ران


بیشتر علائم این شکستگی در محلی شکستگی در استخوان ران قرار دارند. این آسیب در صورتی که همراه با از دست رفتن شدید خون یا یک آسیب چندگانه باشد می‌تواند تهدید کننده حیات شود. علائم متداول شکستگی عبارتند از:

 • خونریزی داخلی یا کبودی در استخوان ران
 • درد شدید در ران
 • بدشکلی ران
 • ناتوانی در حرکت دادن ران
 • گرفتگی عضلات ران
 • مور مور شدن یا بی‌حسی
 • تورم پا

علائم و نشانه‌های دیگری نیز همراه با این شکستگی تهدید کننده وجود دارند که عبارتند از:

 • گیجی یا از دست دادن هوشیاری
 • خونریزی غیر قابل کنترل
 • ناتوانی در حرکت دادن پا
 • فشار خون پایین
 • بیرون زدگی قطعات استخوان از پوست
 • درد شدید در ران

راه‌های تشخیص شکستگی استخوان ران پا


تشخیص شکستگی استخوان ران پااز آنجایی که بیشتر موارد شکستگی استخوان ران بصورت دررفتگی و به هم فشردگی هستند، شکستگی را می‌توان به راحتی از طریق رادیوگرافی قدامی-خلفی و جانبی مشاهده کرد. در صورتی که شکستگی بدون دررفتگی وجود داشته باشد یا پزشک مشکوک به تومور یا سرطان در استخوان شود، می‌توان برای مشاهده‌ی وضعیت استخوان در اطراف شکستگی از سی تی اسکن یا ام آر آی استفاده کرد. در تشخیص این شکستگی، پزشک باید نبض و یافته‌های عصبی در پایین محل آسیب را بررسی کند. شکستگی می‌تواند باعث تاثیر گذاشتن یا پارگی شریان فمورال شود و بنابراین جریان خون به پایین پا را مختل کند. بی‌حسی یا مور مور شدن در پایین پا می‌تواند به معنی آسیب به یک عصب اصلی باشد.

چرا نیاز به جراحی است؟


این اغلب اولین سوالی است که افراد می‌پرسند. هنگامی که پزشک می‌گوید که شکستگی استخوان ران نیاز به جراحی دارد، جنبه‌های مختلفی را در نظر می‌گیرند. ابتدا باور دارند که شکستگی همراه با جابه‌جایی است. شکستگی بدون جابه‌جایی به این معنی است که استخوان‌ها ترک خورده‌اند اما همچنان در محل صحیح آناتومیکی خود قرار دارند. اگر شکستگی همراه با جابه‌جایی باشد، استخوان‌ها شکسته شده‌اند و در محل صحیح خود قرار ندارند. استخوان‌ها باید برای بهبودی در تماس با یکدیگر باشند و در صورتی که در موقعیت مناسب قرار نداشته باشند، شکستگی‌ها بهبود نخواهند یافت یا بطور نامناسبی ترمیم می‌شوند که منجر به مشکلات بیشتری می‌گردد. دوم اینکه بیمار ممکن است دچار شکستگی باز باشد. این بدین معنی است که استخوان از پوست بیرون زده است. مشخصاً این استخوان در جای صحیح خود قرار ندارد و برای اصلاح نیاز به جراحی دارد. در آخر اینکه جراح ممکن است اعتقاد داشته باشد که ساختارهای دیگری در مجاورت این ناحیه آسیب دیده‌اند. این آسیب‌ها می‌توانند در عضلات، رگ‌های خونی یا اعصاب باشند. اگر هر یک از این ساختارها آسیب دیده باشند، برای ترمیم نیاز به جراحی خواهند داشت. این موارد دلایل اصلی برای نیاز به جراحی جهت ترمیم یک پای شکسته هستند.

روش‌های جراحی شکستگی استخوان ران


جراحان ارتوپد با کمک روش‌های زیر به درمان شکستگی استخوان فمور کمک می‌کنند:

تثبیت داخلی

تثبیت داخلیتثبیت داخلی روش جراحی انتخابی برای درمان شکستگی استخوان ران است. در این نوع جراحی یک برش برای باز کردن شکستگی ایجاد می‌شود، سپس از تثبیت کننده‌های داخلی یا وسایل فلزی مخصوص برای نگه داشتن استخوان در محل استفاده می‌شود. بعد از آن یک میله یا میخ بزرگ در وسط استخوان ران برای نگه داشتن استخوان تا زمان بهبودی قرار داده می‌شود. گاهی اوقات یک پلاک نیز در مجاورت استخوان قرار می‌گیرد که با پیچ‌هایی متصل می‌شود. پلاک‌ها و پیچ‌های فلزی خطر بروز مشکلات دیگر در اثر جابه‌جا شدن استخوان را کاهش می‌دهند.

تثبیت بیرونی برای تسریع بهبودی

تثبیت بیرونیبرای تثبیت بیرونی، جراح یک برش را برای قرار دادن پین‌ها و پیچ‌های فلزی در استخوان بالا و پایین محل شکستگی ایجاد می‌کند. این پین‌ها و پیچ‌ها به یک میله در بیرون پوست متصل می‌شوند. این میله در زمانی که پوست و عضلات آسیب دیده باشند استخوان‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد تا فرایند بهبودی تسریع یابد. پین‌ها بطور معمول زمانی که مفاصل درگیر نشده باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میله داخل استخوانی برای تثبیت محل شکستگی

میله داخل استخوانیبرای این روش، میله‌های فلزی از طریق یک برش کوچک وارد کانال مغز استخوان شده و سپس در هر دو طرف به استخوان پیج می‌شوند. این روش استخوان را در طول بهبودی در محل صحیح خود نگه می‌دارد. این جراحی باعث تثبیت محکم و پایدار در کل طول استخوان می‌گردد.

حفظ فرایند بهبودی در خانه


بعد از انجام جراحی شکستگی استخوان فمور اقدامات زیر برای تسریع روند بهبودی و پیشگیری از عوارض ضروری هستند:

مراقبت هنگام حمام رفتن

هنگام دوش گرفتن بریس یا تثبیت کننده را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید تا خشک بماند. همچنین مراقب افتادن یا آسیب بیشتر به خودتان باشید.

 • در صورتی که تثبیت کننده وجود ندارد، محل برش را به آرامی با صابون بشویید و سپس با ملایمت خشک کنید. به خاطر داشته باشید که نباید محل برش ساییده شده یا کرم و لوسیون روی آن استفاده شود.
 • با نشستن روی یک چارپایه مانع افتادن خود شوید.
 • هیچ گاه داخل وان یا استخر پر از آب نروید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.
 • نرده‌های مخصوص در حمام نصب کنید.
 • یک حصیر ضد لغزش در کف حمام و حتی داخل وان قرار دهید.

پانسمان را بطور روزانه عوض کنید

هر روز پانسمان را عوض کنید تا محل برش در معرض هوا قرار بگیرد و امکان بهبودی داشته باشد. مطمئن شوید که زخم سالم به نظر می‌رسد و دچار عفونت نشده است.

 • مراقبت وجود قرمزی، ترشحات بیش از حد و بازشدگی غیر ضروری زخم باشید.

تخت خود را برای دسترسی راحت‌تر پایین ببرید

تختی که روی آن می‌خوابید باید به اندازه کافی پایین باشد تا پاها بتوانند با زمین تماس پیدا کنند. این کار نه تنها باعث می‌شود که بدون فشار بر استخوان ران از تخت خارج شوید، بلکه به جلوگیری از افتادن و سوانح دیگر نیز کمک می‌کند.

محل زندگی خود را برای راحتی بیشتر تنظیم کنید

مطمئن شوید که محیط خانه‌تان به شکلی باشد که بتوانید به راحتی به همه جا دسترسی داشته باشید و مانع افتادن شما شود. همچنین وسایل خطرناک را از نواحی پر رفت و آمد دور کنید.

 • طناب‌ها، سیم‌ها و قالیچه‌ها را از نواحی که معمولاً راه می‌روید بردارید.
 • سطوح ناهموار خانه را تعمیر کنید.
 • نور خانه به اندازه کافی باشد.

از خود در برابر گرمای شدید محافظت کنید تا مانع خونریزی شوید

به بیماران توصیه می‌شود که از تماس با گرما مانند حمام داغ، سونا و کیسه‌های حرارتی خودداری کنند، زیرا می‌تواند باعث باز شدن رگ‌های خونی و افزایش خونریزی گردد. با اینکه گرما ممکن است در ابتدا احساس خوبی داشته باشد، اما باید از اثرات مخرب آن اجتناب کرد.

ثابت کردن اندام

پایداری استخوان ران باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر به این ناحیه و بافت اطراف حفظ شود. برای ثابت نگه داشتن می‌توان از اسپلینت و پانسمان روی ناحیه آسیب دیده استفاده کرد. از فعالیت‌های شدید و استفاده‌ی بیش از حد از ناحیه‌ی آسیب دیده نیز باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر پرهیز کرد. از ماساژ دادن و حرکات دیگر با دست روی این ناحیه تا زمان بهبودی کامل خودداری کنید.

از کمپرس سرد برای کاهش خطر خونریزی و تورم استفاده کنید

کمپرس سرد را معمولاً می‌توان برای تسریع انقباض رگ‌های خونی بر روی ناحیه آسیب دیده قرار داد که خطر خونریزی و تورم را کاهش می‌دهد. کمپرس همچنین در تحریک جریان مایع لنفاوی که مواد مغذی مهم را به بافت‌های آسیب دیده‌ی اطراف حمل می‌کند، موثر است. مایع لنفاوی همچنین ضایعات را از سلول‌ها و بافت‌های بدن جدا می‌کند که بخش مهمی از فرایند ترمیم بافت است.

برای افزایش جریان خون، عضو آسیب دیده را بالا نگه دارید

ناحیه آسیب دیده باید بالاتر از قلب نگه داشته شود. این کار با افزایش بازگشت خون وریدی به خون‌رسانی مناسب کمک می‌کند. از آنجایی که نقش وریدها برگشت خون به قلب است، بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده باعث می‌شود که نیروی جاذبه به بازگشت خون کمک کند.

توانبخشی بعد از جراحی شین فمور با کمک ورزش


به افرادی که دچار شکستگی استخوان ران هستند توصیه می‌شود که ورزش‌هایی که می‌توانند باعث تقویت استخوان ران و بازیابی عملکردی طبیعی آن شوند را انجام دهند. این ورزش‌ها را می‌توان برای منحرف کردن احساس درد و تنظیم جریان خون مناسب به بخش‌های مختلف بدن از جمله نواحی آسیب دیده‌ی اطراف استخوان ران انجام داد.

 • شما باید مناسب بودن تمام ورزش‌ها را قبل از انجام آنها با پزشک کنترل کنید.
 • بطور معمول ورزش‌های زیر باید سه بار در روز انجام شوند، به شرطی که باعث افزایش درد نگردند.

خم کردن لگن و زانو برای تقویت عضلات

خم کردن لگن و زانوانجام حرکات خمشی لگن و زانو انعطاف پذیری عضلات چهار سر ران و همسترینگ را افزایش داده و به بهبود حرکت و عملکرد آنها کمک می‌کند.

 • روی یک سطح صاف دراز بکشید بطوری که سر با کمک به یک بالش به میزان ۳۰ تا ۴۵ درجه بالا آمده باشد.
 • تا حد ممکن زانوی آسیب دیده را به سمت سینه ببرید.
 • به حالت اولیه‌ی خود بازگردید.
 • این حرکت را به شرط عدم افزایش درد ۱۰ تا ۲۰ بار انجام دهید.

انقباض عضلات چهارسر ران در حالت ساکن

انقباض عضلاتاین یک ورزش با شدت کم است که یک نقطه‌ی شروع برای تقویت پا می‌باشد.

 • روی یک سطح صاف دراز بکشید و یک حوله را در زیر پای آسیب دیده قرار دهید.
 • با فشار دادن زانو به طرف حوله عضلات جلوی ران (چهار سر ران) خود را سفت کنید. ۵ ثانیه نگه دارید.
 • انگشت میانی و اشاره خود را روی عضلات داخلی چهار سر ران قرار دهید تا سفت شدن عضلات را حس کنید.
 • سفت کردن عضلات جلوی چهار سر ران خود را ۱۰ بار تکرار کنید.