درمان درد زانو: علل بروز درد زانو ناشی از ضرب دیدگی در سنین مختلف

درمان درد زانو علل بروز درد زانو ناشی از ضرب دیدگی در سنین مختلف

درد زانو ممکن است به علت آسیب یا بیماری مفصل زانو باشد. آسیب وارد شده می‌تواند بر روی رباط‌ها، کیسه زلالی(مایع روان کننده بین بافت‌ها) یا تاندونهای اطراف مفصل زانو تاثیر بگذارد. همچنین می‌تواند بر روی رباط‌ها، غضروف، مینیسک و استخوانها در مفصل تاثیر گذار باشد. پیچیدگی آناتومی مفصل زانو و این حقیقت که مفصل زانو تحمل کننده وزن فعال محسوب می‌شود عاملی است که این مفصل را به یکی از پر آسیب‌ترین مفاصل تبدیل کرده است.

همچنین درد زانو از بیماری یا شرایطی که مفصل زانو, بافت نرم و استخوان اطراف زانو را درگیر می‌کند یا عصبی که باعث تحریک حس ناحیه زانو می‌شود,بوجود می‌آید. در واقع مفصل زانو یکی از مفاصلی است که خیلی زیاد دچار بیماریهای روماتیسمی می‌شود که شامل روماتیسم مفصلی  آرتروز واکنشی نقرس کاذب, لوپوس اریتماتوس سیستمیک,آرتروزمی‌باشد. آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد, منجر به تورم تاندون زیر کشکک زانو(التهاب تاندون کشکک زانو) و بورسیت(کیست مفصل) می‌شود.آسیب و ضرب دیده گی می‌تواند منجر به در رفتگی یا شکستگی استخوان زانو شود.

محل درد زانو با توجه به نوع ساختاری که درگیر شده متفاوت است. با عفونت و یا یک فرآیند التهابی، تمام زانو ممکن است متورم و دردناک شود، در حالی که مینیسک پاره شده یا شکستگی استخوان علائم را فقط در یک محل مشخص نشان می‌دهد. کیست بیکر معمولا در پشت زانو درد ایجاد می‌کند.

دکتر شهرستانی جراح ارتوپد شما را در طول دوره درمان همراهی مینماید. جهت ارتباط  با ما و رزرو نوبت با شماره زیر تماس فرمایید.

مقدمه ای بر درد زانو


مقدمه ای بر درد زانو

درد زانو شایع ترین درد اسکلتی عضلانی است که باعث می‌شود افراد به پزشک مراجعه کنند. با جمعیت فعال روزافزون جامعه، میزان مشکلات زانودر حال افزایش است. درد زانو دارای علل بسیار متفاوت و درمان‌های خاصی است.

آناتومی زانو


عملکرد اصلی مفصل زانو، خم کردن، صاف کردن و تحمل وزن بدن همراه با مچ پا و لگن است. با این حال، زانو، بیش از یک مفصل لولایی ساده، چرخش دارد و می‌چرخد. زانو برای انجام تمام این کارها و برای حمایت از کل بدن روی تعدادی از ساختارهای بدن از جمله استخوان، رباط، تاندون و غضروف تکیه می‌کند.

استخوان‌ها

 • مفصل زانو شامل چهار استخوان است.
 • استخوان ران یا استخوان درشت نی قسمت بالای مفصل را تشکیل می‌دهند.
 • یکی از استخوان‌های پایین پا (یا ناحیه ساق پا)، استخوان درشت نی، بخش انتهایی تحمل کننده وزن مفصل رابر عهده دارد.
 • کاسه زانو یا کشکک زانو در طول استخوان ران قرار گرفته است.
 • استخوان دیگر ران، نازک نی است که در بخش تحمل کننده وزن مفصل زانو دخیل نیست، اما موجب استحکام و ثبات رباط است.

رباط‌ها

 • رباطها بندهای رشته ای متراکمی هستند که استخوانها را به یکدیگر متصل می‌کنند.
 • زانو شامل چهار رباط مهم است که همه آنها استخوان ران را به درشت نی متصل می‌کنند:
 • رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) جلو و عقب (جلو و عقب) و ثبات چرخشی را در زانو فراهم می‌کنند.
 • رباط طرفی داخلی(MCL) و رباط طرفی جانبی (LCL) که در امتداد داخلی و لبه بیرونی (جانبی) زانو قرار دارند، پایداری میانی و جانبی را برای زانو فراهم می‌کنند.

تاندون‌ها

 • رشته‌های فیبرمانندی مثل رباط‌ها هستند.
 • به جای اینکه مثل رباط‌ها استخوانها را به استخوانهای دیگر وصل کنند، تاندون‌ها ماهیچه‌ها را به استخوانها متصل می‌کنند.
 • دو تاندون مهم در زانو عبارتند از:1- تاندون چهار سر که عضله چهار سر را به کشکک زانو متصل می‌کند، و در جلوی ران قرار دارد.2- تاندون کشکک زانو ,کشکک را به استخوان درشت نی متصل می‌کند (از نظر فنی این یک رباط است چون دو استخوان را به یکدیگر متصل می‌کند).
 • تاندونهای چهار سر وکشکک زانو گاهی به عنوان مکانیسم باز کننده نیزنامیده می‌شوند و همراه با عضله چهار سر باز شدن پا را آسانتر می‌کنند (صاف کردن).

انواع و دلایل آسیب‌های زانو چیست؟


در حالی که ضربه مستقیم به زانو وارد می‌شود، زانو بیشتر در معرض آسیب های پیچ خوردگی یا کشش (فشردگی بیش از حد /کشش بیش از حد) قرار می‌گیرد و چون این حرکات بیش از حد تحمل مفصل است آسیب دیدگی رخ می‌دهد..

اگر زانو از جهت خاصی تحت فشار قرار گیرد، و رباط سعی در نگه داشتن زانو در برابر آن نیرو کند موجب کشش یا پارگی می‌شود.این آسیب‌ها رگ به رگ شدن (پیچ خوردگی) نامیده می‌شوند. این آسیبها براساس میزان آسیبی که رخ داده است به درجه یک دو و سه درجه بندی می‌شوند.در پیچ خوردگی درجه یک رباط کشیده می‌شود اما تارهای آن(فیبر)پاره نمی‌شوند؛ در پیچ خوردگی درجه دو بخشی از فیبر پاره می‌شود، اما رباط سالم باقی می‌ماند؛ و اما درجه سه رباط کاملا پاره می‌شود.

جراحات ناشی از چرخش در زانو باعث ایجاد فشار روی غضروف یا منیسک می‌شود وآنها را بین سطح استخوان درشت نی و لبه کندیل فمورال(ران) تحت فشار قرار می‌دهد و احتمالا موجب پارگی می‌شود.

آسیب عضلات و تاندونهایی که در اطراف زانو قرار دارند، ناشی از فشردگی یا کشش بیش از حد زانو یا استفاده زیاد ازآن می‌باشد. این آسیب‌ها کشیدگی نامیده می‌شوند. کشیدگی‌ها مانند پیچ خوردگی‌ها درجه بندی می‌شوند، کشیدگی درجه اول کشش عضلات یا تاندونها بدون پارگی ، کشیدگی‌های درجه دوم بخشی از تاندون عضله پاره می‌شود، و کشیدگی‌های درجه سوم تاندون به طور کامل پاره می‌شود.

به علت ضربه مستقیم یا استفاده مداوم و نادرست ایجاد می‌شود. زانو (بورسیت هم گفته می‌شود)التهاب کیسه زلالی

به لحاظ آناتومی، بسیاری از ساختارهایی که از زانو حمایت می‌کنند، به یکدیگر متصل‌اند. بر اساس این مکانیزم زانویی که آسیب دیده است ممکن است به یک یا چند ساختار دیگر آسیب وارد کند.

آسیب‌های تاندون عضلانی

تقریبا تمام کشیدگی ها با یخ، بالا گرفتن آن ناحیه و استراحت درمان می‌شوند. گاهی اوقات کمپرس یخ یا زانو بند توصیه شده ویا از عصا برای مدت کوتاهی درکمک به راه رفتن استفاده می‌شود. ایبوپروفن (ادویل, موترین)یا ناپروکسن می‌تواند به عنوان داروی ضد التهابی استفاده شود. (همانند تمام داروهای بدون نسخه پزشک خیلی مهم است که با متخصص بهداشت یا داروساز در ارتباط با ایمنی و نحوه استفاده از دارو مشورت شود.)

مکانیسم آسیب جراحت هم می‌تواند به علت کشیدگی بیش از حد باشد، که در آن عضلات همسترینگ کشیده یا پاره می‌شوند و یا به علت فشار بیش از حد ، که در آن عضله چهار سر آسیب می‌بیند. خیلی بعید است که با انقباض بیش از حد، تاندون کشکک زانو یا چهارسر آسیب ببینند و یا پاره شوند. این آسیب به دلیل عدم توانایی صاف کردن یا باز کردن زانو مشخص می‌شود و این نقص حرکتی در بالا یا زیر پاتلا (کشکک زانو) احساس می‌شود. معمولا جراحی برای ترمیم این آسیب ضروری است.

 

به جز ورزشکاران حرفه‌ای، پارگی عضله همسترینگ معمولا بدون عمل جراحی و به طور محافظه کارانه‌ای با گذشت زمان، ورزش، و شاید فیزیوتراپی برای بازگشت عضله به عملکرد طبیعی درمان می‌شود.

MCL و LCL آسیبهای

این رباط‌ها زمانی که پای روی زمین قرار گرفته است و نیروی جانبی به زانو وارد می شود، کشیده یا پاره می‌شوند. این آسیب  باعث درد شدید و همینطور پیاده روی دشوار می‌گردد زیرا بدن در تلاش برای محافظت از زانو است اما زانو کمی متورم شده است. درمان این آسیب ممکن است شامل یک بریس لولایی زانو(زانو بند طبی)که به ثبات زانو و بهبود محدوده حرکتی آن کمک می‌کند, باشد. استراحت، یخ، فشرده سازی و بالا گرفتن از عوامل اصلی درمان هستند. جراحی ممکن است برای ترمیم رباط‌های  که کاملا پاره شده‌اند و یا زمانی که مفصل زانو پس از اتمام دوره ای از استراحت و فیزیوتراپی ناپایدار باقی مانده است ,انجام بگیرد. همچنین آسیب به این رباط‌ها ممکن است با آسیب به یک منیسک یا رباط صلیبی مرتبط باشد.

ACL آسیب

اگر پا روی زمین ثابت باشد و نیرو از جلو یا عقب به زانو وارد شود، ممکن است رباط‌های صلیبی آسیب ببینند. تورم در زانو در عرض چند دقیقه اتفاق می‌افتد و راه رفتن بسیار دشوار می‌شود. تشخیص قطعی در بخش اورژانس یا مطب پزشک مشکل است، چون تورم و درد مانع تست استحکام زانو و همینطور تشخیص محل کشیدگی رباط است.درمان طولانی مدت ممکن است نیاز به عمل جراحی و درمان با فیزیوتراپی داشته باشد تا عملکرد خوب مفصل زانو بازگردد. بهبودی از این صدمات در طی چندین ماه حاصل میشود , نه چند هفته. .

پارگی‌های مینیسک

ممکن است غضروف زانو به شدت آسیب ببیند و یا به تدریج به علت التهاب مزمن یا آرتروز پاره شود. در واقع، آسیب یک پیچ خوردگی است؛ غضروفی که به زانو متصل است و روی سطح استخوان درشت نی قرار گرفته است بین کندیل فمورال و پلاتوی تیبالی فشرده میشود. درد و تورم به تدریج و پس از چند ساعت ایجاد می‌شود (دقیقا بر عکس [ACL] که درد و تورم خیلی سریع اتفاق می‌افتد). گاهی اوقات آسیب خیلی جزیی به نظر می‌رسد و هیچ گونه مراقبتی انجام نمی‌شود، اما درد مزمن با گذشت زمان افزایش می‌یابد. ممکن است تورم به طور متناوب، درد هنگام راه رفتن به طرف سربالایی یا بالا رفتن از پله باعث شود که زانو از حرکت بایستد و موجب سقوط شود. چهار زانو زدن هم ممکن است دردناک باشد. سابقه پزشکی و معاینات فیزیکی اغلب می‌تواند به تشخیص کمک کند و برای تأیید آن [MRI]مورد استفاده قرارمی‌گیرد. [MRI] همچنین می تواند تعیین کند که کجای مینیسک پارگی رخ داده است و چقدر از غضروف در پارگی درگیر است. این به تصمیم گیری در مورد اینکه جراحی، فیزیوتراپی یا هر دو با هم نیاز است یا خیر خیلی کمک خواهد کرد.

نشانه های همراه با درد زانو


نشانه های همراه با درد زانو

بیماری‌هایی که موجب درد زانو می‌شوند ممکن است با علائم و نشانه‌هایی همراه باشد مانند

 • تورم زانو،
 • قرمزی مفصل
 • گرمی زانو،
 • ضعف زانو،
 • صدای خرد شدن یا تق تق زانو
 • بی ثباتی مفصل،
 • ناتوانی در صاف کردن زانو،
 • حساسیت مفصل،
 • سفتی مفصل.

بسیاری از علائم درد زانو می‌تواند ناشی از تشکیل مایع اضافی در مفصل باشد.

 

عوارض درد زانو


عوارض عمده درد زانو تحرک ناکافی و عدم توانایی در راه رفتن است. درد زانوی مزمن که ناشی از بیماری مفصل زانوست منجر به آسیب دائمی به زانو و از دست دادن عملکرد آن میشود.

 

عوامل خطرساز برای آسیبهای زانو چیستند؟


با تصادفاتی که اتفاق می‌افتد، ویا جراحاتی که در زمین فوتبال، در زمین بسکتبال، ویا در زندگی روزمره رخ می‌دهد, اغلب نمی‌توان از آسیب دیدگی زانو جلوگیری کرد. حفظ وزن مناسب، تناسب اندام، تقویت اندام و کشش مناسب عضلات می‌تواند خطر ابتلا به صدمات، به ویژه آنهایی که با زانو در ارتباط هستند را کاهش دهد.

عدم هماهنگی عضلاتی که در اطراف زانو هستند و از آن حمایت می‌کنند می‌تواند منجر به آسیب زانو شود. اگر عضله چهارسر یا همسترینگ ضعیف شود، پایداری زانو و توانایی مقاومت آن در برابر آسیب کاهش می‌یابد.

به همین ترتیب، عدم هماهنگی بین عضلات چهارسر ران ممکن است باعث شود که کشکک زانو(پاتلا) به طرز نادرست حرکت کند و سبب ایجاد سندرم پاتلوفومورال یا افزایش ریسک دررفتگی کشکک زانوبشود.

زنان باردار در معرض خطر بیشتر آسیب زانو و درد ناشی از افزایش وزن هستند، تغییر مرکز گرانشی بدن و تغییرات هورمونی رباط‌ها را تضعیف کرده و باعث سست‌تر شدن آنها می‌شود.

مفصل زانو میزان قابل توجهی از نیرویی را که با هر بار قدم زدن یا دویدن تولید می‌شود، جذب می‌کند. افرادی که اضافه وزن زیادی دارند ممكن است درد زانوی بیشتری داشته باشند چون این اضافه وزن باید توسط زانو تحمل شود.

چه موقع باید با دکتر در رابطه با آسیب زانو تماس بگیرید؟


چه موقع باید با دکتر در رابطه با آسیب زانو تماس بگیرید؟

در صورتی که آسیب به علل زیر باشد مراقبت پزشکی فوری باید انجام شود ،

 • تورم تقریبا فوری در زانو به وجود بیاید
 • اگر استخوانها دچار تغییر شکل شوند،
 • اگر تحمل وزن ممکن نباشد،
 • اگر درد غیر قابل تحمل باشد،
 • ااز دست دادن حس در قسمت زیر محل آسیب دیدگی ،
 • اگر پا و مچ پا سرد شود و هیچ پالسی(تکانی) احساس نشود.

 

اگر آسیب زانو با مراقبت‌های معمول خانگی برطرف نشود باید مراقبت های پزشکی، از جمله استراحت، یخ، فشرده سازی,بالا گرفتن آن ناحیه انجام شود. درد و تورم مکررعلائم دیگری هستند که در صورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کنید.

تورم مفصل اصلا طبیعی نیست و اگر قرمز و گرم باشد و یا تب وجود داشته باشد،باید فورا به پزشک مراجعه کرد چون خطر عفونت وجود دارد. این به ویژه یک علامت هشدار دهنده در نوزادان و کودکان و افرادی است که مفصل زانو را جایگزین کرده‌اند و افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند.

روشهای درمان زانو درد


روشهای درمان زانو درد

تحقیقات نشان می‌دهد که انجام تمرین برای درد زانو پس از آسیب, از سفت شدن مفاصل شما جلوگیری می‌کند و به بهبودی آسیب زانوی شما کمک می‌کند. به این ترتیب تحرک آسانتر میشود و درد کاهش می‌یابد. شبیه به یک لولای درب زنگ زده، با برنامه فیزیوتراپی شما می‌توانید زانوهای خود را تقویت کنید و به کارهایی که دوست دارید بپردازید. پس از اینکه با فیزیوتراپی احساس بهتری پیدا کردید، می‌توانید به انجام کارهایی که دوست دارید، بازگردید. تحقیقات نشان داده است افرادی که خیلی زود تحت درمان قرار می‌گیرند، دوره‌ی بهبودی کوتاهتری دارند و 8 برابر کمتر از بقیه دچار درد مزمن می‌شوند.

آیا تمرین برای درد زانو واقعا موثر است؟ – پاسخ قطعا بله است !  علل زیادی برای درد زانو وجود دارد، اما تمرینات تقریبا در هر مورد واقعا به کاهش درد کمک می‌کند و فعالیت‌های روزمره را آسان‌تر می‌کند. بهبود قدرت و انعطاف پذیری عضلات پا، موجب حمایت بیشتر از زانو می‌شود و نحوه ورود نیروها از طریق مفصل را تغییر می‎دهد. حمایت بهتر از زانو و توزیع وزن متناسب کمک می‌کند تا درد کمتر شود و عملکرد بهبود یابد.

نکاتی که اینجا گفته می‌شود برای همه مفید است. ما همچنین در مورد اینکه چطور این تمرینات به درد زانو کمک می‌کند و اینکه چرا مردم باید آنها را انجام دهند صحبت می‌کنیم، تا اینکه فقط روی داروها تمرکز کنیم. هنگامی که درد دارید ممکن است ناامید شوید و فکر کنید که هرگز بهتر نخواهد شد،اما اینطور نیست. بنابراین از امروز کنترل همه چیز را به دست بگیرید و آنچه که دوست دارید انجام دهید.

تمرینات تقویتی

تمرینات تقویتی

تمرین تقویتی بخش ضروری برنامه توانبخشی درد زانو است و تقریبا برای هر مشکل زانو کاربرد دارد. عضلات پس از آسیب به سرعت قدرت خود را از دست می‌دهند یا قسمتی از درد زانو اغلب مشکل را تشدید می‌کند و طول دوره بهبود را افزایش می‌دهد

کشش پا

کشش پا

اکثرا سفتی عضلات علت درد پا هستند. هنگامی که عضلات سفت هستند، فشار بر روی زانو افزایش می‌یابد و در نتیجه بر حرکت و چگونگی ورود نیرو به مفصل هم تاثیر می‌گذارد.

تمرینات کششی برای درد زانو تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. در بخش کشش زانو، شما می‌توانید بهترین راه برای کشش امن و موثر را پیدا کنید- چگونه می‌توانید با حداقل تلاش حداکثر نتیجه را بگیرید! اگر عضلات شما واقعا سفت باشند شما می‌توانید تمرین ساده ای پیدا کنید و در خانه انجام دهید.

جراحی برای درد زانو


جراحی برای درد زانو

اگر درد زانو بهتر نشد سایر روشهای درمانی تجویز شده را دنبال کنید، احتمالا پزشک شما عمل جراحی را توصیه می‌کند. نوع عمل جراحی بستگی به آسیب یا وضعیت خاص شما دارد.

جراحی اغلب برای درمان درد زانویی انجام می‌شود که یک مشکل مکانیکی دارد مانند غضروف یا رباطی که پاره شده و یا درمان زانویی که دچار استئوآرتریت(آرتروز پیش رونده) شده است.

 

انواع جراحی برای درد شدید زانو

آرتروسکوپی روشی است که در آن جراح ارتوپد از یک دوربین کوچک برای تشخیص و درمان زانو استفاده می‌کند.

آرتروسکوپی معمولا برای یک مشکل مکانیکی مانند مینیسک یا  رباط پاره شده استفاده می‌شود. هنگامی که این گونه مشکلات را دارید، معمولا تکه‌های غضروف در مفصل زانو باقی مانده اند و درآوردن آنها خیلی موثر است. همچنین آرتروسکوپی برای سایر شرایط، مثل بازسازی رباط نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

جراحی آرتروسکوپی زانو معمولا به عنوان یک روش سرپایی انجام می‌شود و کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. پس از رفتن به خانه، اکثر افراد می‌توانند بدون کمک راه بروند، اما ممکن است هشت هفته طول بکشد تا زانوی شما به طور کامل به حالت طبیعی باز گردد.

ACL جراحی  برای پارگی

پارگی رباط صلیبی قدامی کاملا شایع است و با تعویض رباط پاره شده با پیوندی از تاندون مثل پیوند(گرافت) تاندون همسترینگ، پیوند تاندون کشکک زانو، یا پیوند تاندون چهارسر درمان می‌شود. پیوند (گرافت) به این معنی است که بافت از یک قسمت از بدن شما گرفته می‌شود و در جاهای دیگر بدن استفاده می‌شود. روش جایگزین آن، آلو گرافت است که پیوند از جسد انسان گرفته می‌شود.

 

جراحی تعویض مفصل

برای درد زانوی ناشی از آرتروز، جراحی تعویض مفصل در سالهای اخیر رایج‌تر شده است. "هر زمان که شما در مورد تعویض مفصل صحبت می‌کنید، مردم ناراحت می‌شوند، چون آنها فکر می‌کنند شما می‌خواهید کل مفصل را در بیاورید.هدف این است که لایه جدیدی به آن افزوده شود این سطح فلزی یا پلاستیکی است. دکتر فقط مقدار کمی از مفصل را بر می‌دارد.

پس از درآوردن استخوان و غضروف آسیب دیده، جراح شما سطح جدید فلزی و پلاستیکی را برای بهبود عملکرد مفصل و تنظیم راستای زانو قرار می‌دهد.

اگر درد زانو تنها از یک قسمت در زانوی شما بوجود آمده باشد، ممکن است تحت عمل جراحی تعویض تک قسمتی یا نسبی زانو قرار بگیرید. تا چند وقت پیش از این، این نوع جراحی تنها برای افراد لاغر و پیر که خیلی فعال نبودند استفاده می‌شد.

"حقایق جالبی در رابطه با تعویض نسبی زانو وجود دارد.اگر شما تعویض نسبی و تعویض کامل زانو را با هم مقایسه کنید، تعویض کامل بهتر است اما شش یا هشت سال است که بیشتر روی جراحی‌های کمتر تهاجمی تاکید شده است. حالا اگر تعویض نسبی را برای یک بیمار جوانتر انجام دهید، باید آن را به عنوان یک جراحی مرحله ای در نظر بگیرید. 10 تا 15 سال طول می‌کشد و پس از آن ما باید تعویض کامل زانو را انجام دهیم. بیماران از ایده مرحله ای بودن جراحی استقبال می‌کنند به همین دلیل است که ما  تعویض نسبی زانو را بیشتر مشاهده می‌کنیم.

در نهایت، تصمیم به تعویض نسبی یا تعویض کامل برای درد زانوی ناشی از استئوآرتریت بستگی به سطح آسیب وارد شده به زانوی شما دارد. اگر بیش از یک قسمت درگیر باشد، شما باید تعویض کامل زانو را انجام دهید.

 (ACI) ایمپلنت اتولوگ کندروسیت

این روش جراحی است که در آن غضروف جدید رشد کرده در زانوی شما ایمپلنت می‌شود. این شامل گرد آوری سلولهای غضروف، پرورش آنها، و سپس تزریق مجدد آنها تحت یک فلپ در نواحی مورد نظر می‎شود. این جراحی قطعا خیلی موفق نیست، اما در افراد جوان‌تر که نمی‌خواهند مفصل خود را تعویض کنند ارزش امتحان کردن را دارد.

استئومی آرتروپلاستی ساییدگی

اگر شما پاهای پرانتزی یا زانوی کج دارید، این جراحی معمولا برای تنظیم راستای مفصل شما انجام می‌شود. "اگر پای شما دچار تغییر شکل شده‌ است، به این معنی است که بخشی از مفصل شما به علت استئوآرتریت از بین رفته است." پزشک استخوان را از بالا یا پایین مفصل قطع می‌کند و پاها را مجددا در راستای مناسب تنظیم می‌کند. این جراحی برای این طراحی شده است تا اندام آسیب دیده و محل بار وزن را تغییر دهند. »اما اگر زانو با عمل جراحی تعویض زانو بهبود یافته است، استئومی انجام نمی‌شود. اکثر افراد پیر وجوان ، جراحی تعویض مفصل را ترجیح می‌دهند؛ زیرا میزان موفقیت استئومی حدود 80 درصد و میزان موفقیت تعویض مفصل 95 درصد است.

آرتروپلاستی ساییدگی

یک نوعجراحی آرتروسکوپی، آرتروپلاستی ساییدگی است که برای درمان درد زانوی مرتبط با آرتروز استفاده می‌شود. "دکترناحیه ای را که غضروف از بین رفته است را می‌تراشد، او به منظور افزایش رشد و بازسازی فیبری-غضروفی و تولید مجدد, استخوان را می‌شکند.این روش خیلی کاربردی نیست اما هنوز عده‌ای از مردم این کار را انجام می دهند .معمولا زمانی خیلی طرفدار داشت که مردم برای آرتروز آرتروسکوپی انجام می‌دادند ، اما در حال حاضر شما خیلی آن را نمی‌بینید.

صرف نظر از نوع عمل جراحی که برای درمان درد زانواستفاده می‌شود، کنترل درد با دارو، تمرینات خاص و فیزیوتراپی، شما را در مسیر بهبودی نسبتا سریعی قرار می‌دهد. "امروزه پزشکان خیلی راحت‌تر از قبل بیماران را جراحی می‌کنند و این خبر خوبی برای میلیونها نفری است که مبتلا به درد زانو هستند.

 

پیشگیری از درد زانو

درد زانو علل بسیاری دارد. پیشگیری از خیلی آسیبها مشکل است، اما می‌توانید با انجام یک سری کارهایی کلی احتمال ادامه آسیب زانو را کاهش دهید.

لاغر بمانید

 • لاغر ماندن نیروهای واردشده به زانو در حین راه رفتن روزمره یا ورزشی را کاهش می‌دهد وطبق برخی از تحقیقات پزشکی ممکن است سبب کاهش استئوآرتریت شود.
 • حفظ وزن مناسب باعث کاهش تعداد آسیبهای رباط و تاندون نیزمی‌شود.

ورزش کنید و تناسب اندام خود را حفظ کنید

 • بسیاری از مشکلات زانو به علت گرفتگی (سفت شدن)یا عدم هماهنگی عضلات بوجود می‌آید. بنابراین کشش و تقویت عضلات نیز، به جلوگیری از درد زانو کمک می‌کند.
 • تمرینات کششی سفتی بیش از حد زانو را برطرف می‌کند و به جلوگیری از هر دو سندرم پاتلوفومورال و سندرم ایلوتوبیبال باند کمک می‌کند.
 • تمرینات تقویتی عضله چهار سر ران (بالا بردن پا به صورت صاف و کشش پا هر دو تمرینات بسیار خوبی هستند، اما لطفا کتابهایی در مورد این تمرینات بخوانید واطلاعات بهتری کسب کنید) می‌تواند به جلوگیری از آسیب دیدگی زانو کمک کند.

عاقلانه ورزش کنید

 • اگرشما درد مزمن درد زانو دارید، بهتر است شنا وتمرینات آبی انجام بدهید.
 • در آب، نیروی شناوری مقدارقابل ملاحظه ای از وزن ما را تحمل می‌کند، بنابراین به زانوهای ما فشار کمی وارد می‌شود.
 • اگر شما به استخر دسترسی ندارید یا از فعالیتهای آبی لذت نمی‌برید، حداقل از انجام فعالیتهای شدید و چرخشی مانند بسکتبال، تنیس یا دویدن اجتناب کنید.
 • اگرمتوجه شدید انجام بازی بسکتبال یا تنیس به صورت روزانه باعث افزایش درد زانوی شما می‌شود، تمرینات ورزشی  خود را به دو بار در هفته محدود کنید.
 • درحال انجام هرکاری هستید ، به نیاز بدن خود گوش کرده واحترام بگذارید. درصورت آسیب دیدگی، فعالیت وحرکات خود را تغییردهید.
 • اگرشما خسته هستید، بایستید واستراحت کنید؛ بسیاری از آسیبها زمانی رخ می‌دهد که افراد خسته شده‌اند.

محفاظت از زانو

 • استفاده از زانوبند وسایر وسایل محافظتی درحین انجام هر فعالیت به جلوگیری از آسیب زانو کمک می‌کند.
 • در هنگام بازی والیبال و یا هنگامی که برروی زمین سفت راه میروید، اززانوبند برای زانوهای خود استفاده کنید.
 • هنگام رانندگی، بستن کمربند ایمنی می‎‌تواند از زانوی شما محافظت کند چون از آسیب به زانو در برابر داشبورد وهمچنین دیگربخش‌های بدن جلوگیری می‌‎کند.

 

سوالات شما درباره درد زانو


 

آیا درد زانوی من ناشی از استئوآرتریت است؟

بله ,دلیل95 ٪ درد زانوی ناشی از آرتروز، استئوآرتریت است که به علت «ساییدگی و پارگی » مفاصل ایجاد شده است. انواع دیگر، مانند آرتریت روماتوئید، علل شایع درد زانو نیستند.

چه آسیبهایی می‌تواند باعث ایجاد درد زانو شود؟

معمولا آسیبهایی که ناشی از چرخش زانو هستند: ACL، مینیسک یا آسیبهای رباط.

تفاوت بین آرتروزو انواع دیگر درد زانو چیست؟

تفاوت اصلی بین آرتروزو انواع دیگردرد زانو این است که هیچ آسیبی دلیل بروز آرتروز نیست . فردی که ACL زانویش پاره بشود یا آسیب منیسک دارد دقیقا می‌داند این اتفاق چه زمانی رخ داده است.  آرتروز، درد زیاد وناراحت کننده‌ای دارد و با گذشت زمان این درد بدتر می‌شود.

آیا درد من برطرف خواهد شد؟

بستگی دارد چون درد آرتروز در طول زمان افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند. ممکن است به طور کامل از بین نرود، اما گاهی اوقات خیلی بهتر می‌شود. درد بعد از آسیب دیدگی در ابتدا بهبود می‌یابد، اما اگر با یک درد مفصلی همراه شود ممکن است نتوانید فعالیت‌های خاصی را انجام دهید.

چگونه زانویم را سالم نگه دارم؟

پزشکان معتقدند کنترل وزن مهم است. انعطاف پذیری هم خیلی کمک کننده است. اگر شما ورزشی را که نیازمند تمرین فیزیکی زیادی است انجام می‌دهید، مانند اسکی یا تنیس یا فوتبال، باید مواظب زانوی خود باشید.

همچنین هنگامی که شما خسته می‌شوید باید فعالیت خود را متوقف کنید.به میزان آسیب دیدگی زانو نگاه کنید: این آسیب در کوارترچهارم یا آخر بازی افزایش می‎یابد. فقط یک هزارم ثانیه یا کمی تاخیر در عملکرد عضله می‌تواند باعث آسیب دیدگی زانوشود. اگر عضلاتی که از رباطها محافظت می‌کنند خسته شوند نمی‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.