درمان درد آرنج ناشی از فشار به عصب، حرکات مکرر و آسیب دیدگی مفصل

درد آرنج

درد آرنج یکی از شایع‌ترین عوارضی است که  به  متخصصین ارتوپد مربوط می شود. از جمله رایج ترین مشکلات مربوط به آرنج عبارتند از: آرنج تنیس بازان (تنیس البو) و آرنج گلف بازان (گلف البو)  استفاده بیش از حد از ماهیچه‌های مربوط به مچ دست، شامل بلند کردن، گرفتن یا ضربه زدن‌های مکرر و ممتد با آن است. گاهی اوقات خود افراد می‌توانند آن دسته از فعالیت هایی را که باعث به کار انداختن بیش از حد ماهیچه های مچشان شده، شناسایی کنند. این فعایت ها میتوانند شامل  کار در خط تولید، جابجا کردن جعبه‌های بسیار سنگین، بلند کردن وزنه‌های سنگین در باشگاه  یا انجام ورزش‌هایی مانند گلف و تنیس باشد. تشخیص فعالیت های دیگری که غیر معمول تر است کمی دشوار تر خواهد بود. ممکن است درد مچ دست شما پس از گرفتن فرمان اتومبیل در یک رانندگی طولانی شروع شود و یا اینکه طریقه نشستن شما پشت کامپیوتر باعث بروز این درد شده باشد. باید سعی کنید تا روش  استفاده درست از دست‌هایتان را در طول روز بازبینی کنید و پوسچرهای ناصحیح در وضعیت دست های خود را اصلاح نموده و از تکرار آن در آینده پیشگیری کنید. این عارضه می تواند به سادگی و تنها با انجام چند مرحله ساده، بسته به علت و موقعیت درد شما، برطرف شود.

پزشک به شما توصیه میکند تا از روش درمان بی خطرتری برای تسکین درد آرنج خود استفاده کنید. این درمان‌ها شامل:

 • کاهش استفاده از دست‌ها و استراحت دادن به آن‌ها ازجمله فعالیت‌هایی است که باعث تشدید علایم بیماری می شود.
 • تجویز اسپلینت یا بریس برای کاهش فشار بر بافت‌های صدمه دیده
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم آرنج
 • اجتناب از انجام فعالیت‌هایی که باعث تشدید علایم می شود و فشار وارد شده بر تاندون ها را افزایش می دهد.
 • تجویز داروهای ضد التهاب و یا تزریق استروئید برای درمان درد و تورم
 • تجویز فیزیوتراپی برای انجام فعالیت‌های استقامتی و کششی بازو به محض کاهش علائم
 • استفاده از امواج فراصوت برای افزایش جریان خون و بهبودی تاندون‌های آسیب‌دیده

اگر روش‌های درمانی بی‌خطر قادر به برطرف کردن عارضه نباشند و علایم بالینی برای 6-12 ماه ادامه پیدا کنند، در این شرایط  ممکن است جراح انجام عمل جراحی را برای درمان درد آرنج به بیمار پیشنهاد دهد.

دکتر شهرستانی متخصص جراحی ارتوپدی پس از معاینه بیمار بهترین برنامه درمانی را اعم از روش هایی مانند فیزیوتراپی و ورزش درمانی پیشنهاد خواهد کرد. در صورتی که این روش ها موثر نباشد دکتر روش جراحی مناسب بیمار را توصیه می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های  02122383746 و 09334453393 تماس حاصل نمایید.

مرور کلی بر دلایل  درد حاد آرنج


مرور کلی بر دلایل درد حاد آرنج

مصدومیت حاد

 • پارگی تاندون‌های دوسر بازو: پارگی  تاندون‌هایی که به دوسر بازو (بایسپ) متصل هستند موجب درد زیاد در ناحیه آرنج  و تضعیف و تورم بازو می‌شود. این پارگی معمولاً به دلیل بلند کردن اجسام بسیار سنگین اتفاق می‌افتد.
 • شکستگی آرنج:  شکستگی یکی از استخوان‌های آرنج  می‌تواند موجب درد حاد همراه با تورم و تضعیف  آن ناحیه شود. این شکستگی ممکن است به دلیل افتادن بر روی آرنج و یا فرود آمدن بر روی دست با بازوی باز رخ دهد.

مصدومیت آرنج بدلیل استفاده بیش از حد از آن

انجام حرکات مکرر در ناحیه آرنج و مچ دست می‌تواند باعث  مصدومیت تاندون‌های متصل به آرنج شود، و درد حاد دراین ناحیه را به همراه داشته باشد. این درد بسته به تاندون‌های آسیب دیده، ممکن است در قسمت داخلی یا خارجی آرنج بوجود آید و با حرکت دادن مچ یا بازو تشدید شود.

مصدومیت عصب

 • فشردگی عصب در ناحیه آرنج: رشته های عصبی  زیادی در ناحیه آرنج وجود دارند  که ممکن است با حرکات مکرر آرنج یا ناهنجاری‌های آناتومی فشرده شده و باعث ایجاد درد حاد آرنج یا "سوزن سوزن شدن" آن شوند. بسته به نوع عصبی که درگیرشده است، احتمال دارد این درد در انگشتان حلقه یا کوچک دست نیز خود را نشان دهد.
 • فشردگی عصب در ناحیه گردن: ناهنجاری‌های آناتومی در ناحیه گردن مانند آرتروز، می‌تواند موجب فشردگی اعصاب در ناحیه نخاع شوکی شود. بسته به نوع عصبی که درگیر است،ممکن است  درد حاد در ناحیه آرنج نیز احساس شود. معمولا در چنین شرایطی، درد در ناحیه شانه و گردن نیز وجود دارد.

برخی از مشکلات شایع آرنج


مشکلات شایع آرنج:

 • التهاب و کشیدگی عضله
 • تنیس البو، اپی کندیلیت داخلی
 • گلف البو، اپی کندیلیت میانی
 • رگ به رگ شدن رباط طرفی داخلی (MCL)
 • رگ به رگ شدن رباط طرفی اولنار
 • شکستگی یا دررفتگی سر استخوان
 • شکستگی یا دررفتگی آرنج و یا تورم آن (اولکرانون)
 • درد عصب
 • رادیکولوپاتی

پزشک چگونه بیماری را تشخیص می‌دهد؟


جراح ارتوپد برای تشخیص عارضه، باید آرنج شما را به طور کامل معاینه کند، عکس‌های رادیولوژی را بررسی کند و آزمایشات بدنی انجام دهد. او از شما می خواهد تا دردتان را توصیف کنید، احساس درد در مفاصل دیگر و یا وجود مصدومیت قدیمی در بدنتان می تواند بر مشکل کنونی آرنج شما اثر بگذارد. اطلاع پزشک ازسابقه درد آرنج  شما می‌تواند به اتخاذ روش درمانی مناسب کمک کند. در ادامه معاینه،  مفاصل آرنج شما به وسیله فعالیت هایی مانند خم کردن و کشش مورد آزمایش قرار میگیرد تا استقامت و طیف حرکیتش ارزیابی شود. عکس رادیوگرافی که از مفصل آرنجتان گرفته شده است می تواند هرگونه تغییر در اندازه، شکل و یا شرایط غیرعادی را نشان دهد.

روش های  درمان درد آرنج بدون انجام عمل جراحی


ممکن است درد آرنج شما به خودی خود خوب شود ودر مقابل آن احتمال دارد که این درد تا چند ماه ادامه داشته باشد. راه های درمانی‌ای وجود دارد که می تواند پیش از وخیم  شدن درد آرنجتان به شما کمک کند. پزشک می‌تواند علت احتمالی درد آرنج  را تشخیص دهد. اپی کندیلیت داخلی و میانی شایع‌ترین منشأ درد آرنج هستند، اما در صورتی که نیاز به آزمایشات بیشتری باشد پزشک شما می تواند در این رابطه  کمک کند.

استراحت

استراحت

از بلند کردن اجسام سنگین و در دست گرفتن اجسام اجتناب کنید تا آرنجتان فرصت کافی برای استراحت و ریکاوری داشته باشد. هر چیزی که باعث بروز درد در آرنجتان شده، به احتمال بسیار زیاد وضعیتتان را بدتر می کند  پس در نتیجه باید از آن دوری کنید.

گرما

گرما

اگر دردتان مزمن باشد و حداقل 1 - 2 هفته ادامه یابد، می توانید از کمپرس گرم و مرطوب بر روی آرنجتان استفاده کنید (مواظب باشید تا گرما مستقیماً با پوست در تماس نباشد.) این کار باعث افزایش گردش خون در ناحیه آسیب دیده شده و به فرآیند بهبودی کمک شایانی می‌کند.

بریس کانترفورس

بریس کانترفورس

شاید کسانی را دیده باشید که با بندی دور گردن خود این طرف و آن طرف می‌روند. به احتمال زیاد بند دور گردن آنها بریس کانترفورس است. این نوع بریس‌ها باعث منحرف شدن نیرو از ماهیچه‌ها می‌شوند و با جلوگیری از رسیدن نیرو به ناحیه دردناک آرنج، به شما کمک می‌کند. انواع مختلفی از برندهای بریس در بازار وجود دارد. برای استفاده درست، بخش ابری آن را با عرض 2 تا 3 انگشت پایین‌تر از ناحیه دردناک ببندید (اپی کندیلیت میانی یا داخلی). در هنگام استفاده از بریس باید در ناحیه  دست احساس راحتی داشته باشید ولی نباید آن را بقدری سفت ببندید که باعث بند آمدن گردش خون در دستتان شود. درهنگام انجام تمام کارهای روزمره خود نباید بریس کانترفورس از دستتان باز کنید.

بریس ثابت کننده مچ دست

بریس ثابت کننده مچ دست

اگر درد شدیدی در ناحیه آرنج و یا بازویتان احساس می‌کنید، پس یک بریس ثابت کننده مچ دست می‌تواند بهتر از بریس کانترفورس که در بالا به آن اشاره شد به شما کمک کند. ثابت کردن مچ دست به عضلات این ناحیه اجازه می‌دهد تا کاملاً استراحت کنند و و در وضعیت خوبی برای رسیدن به بهبودی قرار بگیرند. بریس مچ دست را می‌توان بدون نسخه خریداری کرد. از این بریس باید در هنگام انجام تمام فعالیت‌های روزمره خود استفاده کنید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

درمان با فیزیوتراپی در وهله اول شامل تکنیک‌هایی برای کاهش درد است. سوزنکاری خشک، روش های برای رها کردن بافت نرم برای عضلات بازو، شانه و گردن از جمله این تکنیک ها است. در کنار آن نیز تمرینات استقامتی برای تسریع درمان و ریکاوری تجویز می‌شود. به منظور مدیریت درست  درد، لازم است که تشخیص صحیحی صورت گیرد. بیمارانی که ارزیابی دقیقی از دردشان صورت نگرفته است و تحت درمان‌های زودهنگام قرار گرفته اند، اغلب بسیار سریع به درمان‌های فیزیوتراپی پاسخ می‌دهند و کارایی دوباره عضلات خود را بدست می آورند، اما هنوز سطح متوسطی از درد را حس می‌کنند.

ورزش

ورزش

عضلات بازو را به آرامی کش بدهید. این تمرینات کششی بهتر است به گونه ای انجام شود که احساس درد نکنید. باید کشش کمی در عضلات خود احساس کنید، ولی نه تا حدی که آرنجتان درد بگیرد. برای 10 ثانیه در همان حد از کشش بمانید و 10 بار این حرکت را تکرار کنید. حرکات کششی را باید 3 تا 5 بار در روز انجام داد.

چگونه متوجه شویم که به جراحی آرنج نیاز داریم یا خیر؟


پاسخ به این سوال به وضعیت شما و نظر پزشک جراحتان بستگی دارد. ولی هنگامی که درد آرنج تا حدی شدید باشد که شما را از انجام کارهای روزمرتان باز دارد، بنظر می رسد که زمان جراحی فرا رسیده است.وقتی روش‌های درمانی غیر از جراحی مانند دارو و فیزیوتراپی، نتوانند درد دائمی شما را کم کنند، می‌توانید جراحی تعویض مفصل آرنج را انجام دهید. درد در مفصل، بهمراه بهبودی نسبی در بعضی مقاطع زمانی، درد پس از استفاده شدید، کاهش دامنه حرکتی آرنج، خشکی مفصل پس از یک دوره استراحت و عدم فعالیت و یا دردی که ظاهراً در آب و هوای مرطوب تشدید می‌شود از جمله نشانه هایی هستند که نیاز به انجام عمل تعویض مفصل آرنج را ضروری میکنند.ممکن است پزشکتان، جراح ارتوپدی را به شما معرفی کند که زمان جراحی آرنج و نوع جراحی متناسب با مشکلتان را برای شما تعیین کند. در صورتی که علاوه بر مشکل آرنج مشکلات دیگری از قبیل عفونت، عدم وجود استخوان کافی یا عدم قدرت کافی استخوان برای حمایت از آرنج مصنوعی وجود داشته باشد، ممکن است که جراح عمل تعویض استخوان آرنج را برای شما مناسب نبیند.پزشکان معمولاً سعی می‌کنند تا جایی که ممکن است از جراحی تعویض مفصل استفاده نکنند و در مقابل  از روش‌های درمانی استفاده کنند که عوارض کمتری داشته باشد. ولی اگر بیماری مفصل شما در سطح پیشرفته ای است پزشکتان می تواند جراحی تعویض مفصل را در اولویت قرار دهد تا درد شما تسکین یافته و به زندگی روزمره خود برگردید.

تسکین درد آرنج: روش‌های درمانی با جراحی

اکثر افراد نیازی به جراحی آرنج ندارند، ولی هنگامی که سایر روش‌های درمانی جواب ندهند، جراحی می‌تواند در بیشتر موارد به کاستن یا برطرف کردن درد کمک کند. پیشرفت‌های زیادی در سال‌های اخیر صورت گرفته است، که پزشکان را قادر به انجام جراحی‌های کمتر تهاجمی کرده است. چنین جراحی‌هایی باعث می شوند که بیمار درد کمتری را در دوران نقاهت تحمل کند، ریکاوری سریع‌ترصورت بگیرد و مدت زمان بستری کاهش یابد.

آرتروسکوپی

معمولاً اولین روش جراحی برای آرتروز استخوان آرنج آرتروسکوپی است، از این روش برای مشاهده، تشخیص و درمان عارضه‌های داخل مفصل استفاده می‌شود. در آرتروسکوپی یک دوربین بسیار ریز به داخل آرنج تزریق می شود و پس از آن  عارضه های قابل تشخیص درمان می شود. برخی از اقدامات دیگری که ممکن است در حین آرتروسکوپی انجام شوند عبارتند از:

 • اصلاح غضروف صدمه دیده
 • برداشتن مواد فرسوده داخل آرنج
 • تزریق مایعات به داخل آرنج (شستشو)

استئوتومی

این نوع از جراحی آرنج شامل بازسازی استخوان‌ها برای تغییر مسیر فشار از روی بافت صدمه دیده بر بافت سالم‌تر است.

تعویض کامل مفصل آرنج

در جراحی تعویض مفصل آرنج، سطوح دردناک صدمه دیده آرنج با قسمت‌های مصنوعی جایگزین می‎شوند. یک قسمت بجای استخوان بازو و بخش دیگر به جای استخوان زند زیرین. سپس این دو بخش با استفاده از یک پیچ مسدود کننده بهم متصل و چفت می‌شوند. در نتیجه یک لولا ایجاد می‌شود که به بازو اجازه خم شدن می‌دهد.

پس از جراحی

پس از جراحی آرنج باید از دستورالعمل زیر پیروی کنید. در صورت وجود هرگونه ابهام یا نگرانی با جراح خود مشورت کنید.

بستن زخم

 • بانداژ را پس از گذشت سه روز از جراحی باز کنید. اگر زیر پوشش زخم تمیز و خشک است، به آن دست نزنید. در صورتی که ترشحات کمی وجود داشت، یک پانسمان ضدآب را بر روی محل زخم بکشید (پانسمان تگادرم).
 • برای جلوگیری از عفونت، محل زخم را تمیز و خشک نگاه دارید - می‌توانید یک روز پس از جراحی دوش بگیرید، اما باید با یک پلاستیک محل جراحی را ایزوله کنید. پس از روز سوم  تنها به پانسمان ضدآب نیاز خواهید داشت.  سعی کنید تا قبل از خشک شدن زخم وکشیده شدن بخیه ها محل جراحی شده را خیس نکنید (مثلا برای دوش گرفتند)  (2هفته).

کنترل درد

 • در حین جراحی یک بی‌حس کننده موضعی به محل زخم و مفصل آرنج تزریق می‌شود – که با گذشت 12 ساعت  اثر آن از بین می‌روند.
 • بهتر است از پاراستامول و قرض‌های ضد التهاب (مانند ایبوپروفن و دیکلوفناک) در چند روز اول پس از جراحی استفاده شود (تا وقتی که نیاز باشد).

آویز دست

 • تا چند روز پس از جراحی برای راحتی خود از آویز دست استفاده کنید.
 • می‌توانید به فراخور راحتی خود آن را نبندید.

درمان با یخ

 • کمپرس یخ به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. بهتر است روزانه هر 2 ساعت به مدت 20 دقیقه از کمپرس یخ استفاده شود.
 • نگذارید پوست مستقیماً با یخ در تماس باشد. یخ باید همیشه درون یک کیسه پلاستیکی ریخته شده و داخل حوله گذاشته شود.

تمرینات بدنی

 • در بیمارستان پس جراحی یک فیزیوتراپیست شما را ویزیت خواهد کرد.
 • تمرینات آرام دامنه حرکتی شانه، آرنج، مچ و دست را می‌توان در اولین روز پس از جراحی انجام داد.
 • تمرینات فیزیوتراپی سابق شما با پزشک خودتان باید بعد از یک هفته پس از جراحی آغاز شود و شامل مراقبت از ناحیه جراحی و برنامه تمرینی مشخصی باشد.

فعالیت‌های جسمانی

 • برای کاهش تورم، آرنجتان را حدالامکان تا مقابل سینه بالا بیاورید.
 • در هنگام خواب یا استراحت، تخت خود را در حالت مایل قرار دهید و از یک بالشت زیر بازوی خود استفاده کنید.
 • از کارهایی که درد و تورم را افزایش می‌دهند (مانند بلند کردن یا هرگونه حرکات مکرر مچ، آرنج یا شانه) تا 7 الی 10 روز پس از جراحی اجتناب کنید.
 • در صورت قابل تحمل بودن درد، 1 هفته پس از جراحی می‌توان رانندگی را سر گرفت و به سر کار سبک بازگشت.