درمان انگشت چکشی پا در اثر ضعف ماهیچه انگشت و فشار بر تاندون و مفصل

انگشت پنجه‌ای یا انگشت چکشی در بیشتر موارد بیماری‌هایی هستند که به طور مستقیم به اندازه کفش‌ها بستگی دارند. این بیماری واقعاً یک ناهنجاری است که در زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از عضلات انگشت پا ضعیف شده و بر تاندون‌ها و مفاصل آن فشار وارد می‌کند. این فشار باعث می‌شود که انگشت پا تغییر شکل داده و به سمت مفصل برجسته می‌شوند. کفش‌ها، آمادگی ژنتیکی، بیماری‌های زمینه‌ای یا همه این موارد می‌توانند احتمال ایجاد ناهنجاری در انگشتان پا را افزایش دهند.

عمل جراحی بهترین روش برای درمان دائمی انگشت چکشی است. در یک عمل جراحی ساده، انگشت پا صاف شده و باعث می‌شود که کفش‌ها را بتوان راحت‌تر پوشید و پا جذاب‌تر نیز می‌شود اما علاوه بر انجام عمل جراحی برای اصلاح این مشکل برخی اقدامات دیگر را نیز باید انجام دهید که عبارتند از:

  • کفش مناسب بپوشید. اگر نمی‌خواهید برای ترمیم انگشت چکشی تحت عمل جراحی قرار بگیرید، پزشکان به شما توصیه می‌کنند که همراه با کفش‌های مناسب با عرض و عمق مناسب که متناسب با شکل پای شما است از کفی نیز استفاده کنید. کفش‌های شما باید قوس مناسبی داشته باشد تا روند پیش روی این عارضه را کندتر کند.
  • از سنگ پا استفاده کنید. پینه‌ها و میخچه‌هایی که روی انگشت چکشی شکل می‌گیرند می‌توانند در هنگام پوشیدن کفش باعث ناراحتی شما شوند. پینه‌ها را با استفاده از سوهان یا سنگ پا پس از استحمام با آب گرم درمان کنید تا اندازه آنها کاهش یابد. سپس از یک نرم‌کننده پوست برای حفظ لطافت و نرمی پوست استفاده کنید. پزشکان همچنین توصیه می‌کنند که از سیلیکون یا مولزکین روی انگشت چکشی در هنگام پوشیدن کفش استفاده کنید.
  • تمرینات ورزشی مرتبط با پا را انجام دهید. پزشکان به بیماران تمریناتی می‌دهند که عضلات حرکات دهنده انگشتان پای آنها تقویت شود. از لحاظ تئوری، تمریناتی مانند حرکات کششی سپس خم کردن انگشتان چا و حرکت هر انگشت به طور مستقل می‌توانند به پیشگیری از انقباض انگشتان که باعث ایجاد ناهنجاری انگشت چکشی می‌شوند کمک می‌کند.

این توصیه‌ها را به کار گیرید و ببینید که آیا برای شما مناسب هستند یا نه.

دکتر شهرستانی متخصص جراحی ارتوپدی پس از معاینه دقیق بیمار بهترین راه درمان اعم از روش‌های ساده مانند ورزش و پدهای مخصوص و یا روش‌های پیشرفته‌تر مانند جراحی را پیشنهاد خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122383746 و 09334453393 تماس حاصل نمایید.

آناتومی


 

سینه پا و انگشتان پا از چندین استخوان تشکیل شده‌اند. هر کدام از چهار انگشت کوچک با یک استخوان متاتارسال در سینه پا شروع می‌شود. در پایین پا از استخوان متاتارسال، استخوان سه انگشت کوچک‌تر شروع می‌شود که به آنها فالانژ (انگشت شصت پا فقط دو استخوان از این نوع دارد) گفته می‌شود. اولین استخوان کوچک، فالانکس پراگزیمال نامیده می‌شود. سپس فالانکس میانی قرار دارد و در نهایت فالانکس دیستال قرار دارد. پراگزیمال به معنای نزدیک و دیستال به معنی دور است.

استخوان‌های انگشتان پا به هم وصل شده و مفاصل انگشتان پا را تشکیل می‌دهند. مفصل متاتارسوفالانژیال (یا مفصل ام تی پی) اولین مفصلی است که انگشت شصت پا را به سینه پا وصل می‌کند. کف پا توسط مفاصل ام تی پی ساخته شده است. مفصل دوم مفصل اینترفالانژیال پراگزیمال (یا مفصل پی آی پی) است و آخرین مفصل نیز مفصل اینترفالانژیال انگشتی (یا مفصل دی آی پی) است. کپسول مفصل از رباط‌ها و بافت‌های همبند ساخته شده که استخوان‌ها را به هم نگه داشته و اطراف هر مفصل را احاطه کرده‌اند. دو تاندون از کف هر انگشت عبور کرده که به ما این امکان را می‌دهند که بتوانیم انگشتان پا را خم کنیم و یک تاندون نیز از بالای انگشتان عبور می‌کند که به بالا بردن انگشتان پا کمک می‌کند.

در ناهنجاری انگشت چکشی، مفصل اول (ام تی پی) به سمت بالا کج می‌شود و مفصل میانی (پی آی پی) به سمت پایین خم می‌شود. در ناهنجاری انگشت پنجه‌ای، ام تی پی به سمت بالا کج شده و هر دو مفصل میانی (پی آی پی) و مفصل کوچک در انتهای انگشت (دی آی پی) به سمت پایین خم شده و باعث شکل‌گیری ناهنجاری انگشت پنجه‌ای می‌شود.

 چرا این مشکل ایجاد می‌شود؟


این دو مشکل به وفور دیده می‌شوند اما نه به خودی خود، درنتیجه پوشیدن کفش‌های بسیار نامناسب و در بسیاری از افراد، انگشت دوم پا واقعاً بزرگ‌تر از انگشت شصت پا است و اگر کفش‌ها هم اندازه با انگشت شصت پا انتخاب شوند، ممکن است انگشت دوم و حتی انگشت سوم خم شوند تا هم اندازه کفش شوند. کفش‌های نوک تیز اوضاع را بدتر هم می‌کنند. اگر شما کفش پاشنه بلند نوک تیز بپوشید، پای شما به طور مستمر رو به پایین تحت فشار قرار می‌گیرد و انگشتان شما مانند یک آکاردئون جمع می‌شوند.

چکشی شدن دومین انگشت پا نیز در افرادی که انگشت شصت پای آنها پینه دارد زیاد دیده می‌شود. زاویه انگشت شصت پا بسیار دورتر از میانه سینه پا است و انگشت دوم پا ممکن است دچار ناهنجاری انگشت چکشی شود.

انگشتان پنجه‌ای نیز در افرادی که قوس پای آنها زیاد است ممکن است ایجاد شود. انگشتان پنجه‌ای ممکن است به دلیل عدم تعادل و ضعیف‌تر بودن عضلات عمقی انگشتان پا نسبت به عضلات سطحی آن ایجاد شوند. این نوع عدم تعادل عضلانی ممکن است به دلیل مشکلات جدی در عصب‌ها ایجاد شود.

 ابتلا به این عارضه باعث ایجاد چه حسی می‌شود؟


در نهایت، انگشتان هر روز فشرده می‌شوند و به مرور این حالت را به خود می‌گیرند و دیگر صاف نخواهند شد. زمانی که این اتفاق افتاد؛ فشار در سه محل جمع می‌شود که عبارتند از:

  • در انتهای انگشت شصت پا
  • روی مفصل پی آی پی
  • زیر مفصل ام تی پی

ممکن است به دلیل فشار ناشی از پوشیدن کفش‌های نامناسب، پینه‌های دردناکی در پا ایجاد شوند.

 چگونه پزشک ابتلا به این عارضه را تشخیص می‌دهد؟


تشخیص این دو نوع بیماری معمولاً با انجام معاینات فیزیکی انجام می‌شود. در برخی موارد، بررسی عدم وجود مشکلات دیگر نیز مهم است؛ به خصوص در صورت ابتلا به انگشت پنجه‌ای. ممکن است انجام آزمایش‌های دیگر نیز ضرورت یابد.

درمان‌های غیرجراحی


درمان انگشت چکشی یا انگشت پنجه‌ای می‌تواند در صورتی که این ناهنجاری بسیار پیشرفته باشد مفید واقع شود و بافت‌های پا انعطاف‌پذیر باقی بمانند.

کفش مناسب

پزشک پای شما را معاینه کرده و چگونگی انعطاف‌پذیری و میزان پیشرفتگی ناهنجاری انگشتان آن را بررسی می‌کند. بدون در نظر گرفتن چگونگی پیشرفت این ناهنجاری یا میزان سفت شدن انگشتان پا، پزشک به شما توصیه خواهد کرد که از کفش‌های مناسب استفاده کنید. شما باید کفش‌هایی را بپوشید که سایز مناسب برای شما داشته باشند (انگشتان پای شما در کفش فضای کافی داشته باشند)، عرض آن کافی باشد و کف آن برای جلوگیری از وارد آمدن فشار به انگشتان نرم باشد. ممکن است شما بخواهید از کفش‌هایی استفاده کنید که عمق بیشتر دارند تا فشار زیادی به بالای انگشتان پای شما وارد نشود. برای زنان توصیه می‌شود که از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند در حد امکان خودداری کنند زیرا این کفش‌ها فشار مضاعفی بر پاها وارد می‌کنند. پوشیدن کفش‌های مناسب برای جلوگیری از ابتلا به عارضه انگشت چکشی و انگشت پنجه‌ای در حالی که هنوز این انگشتان انعطاف‌پذیر هستند از اهمیت زیادی برخوردار است.

 پدهای طبی

در برخی موارد، نقاط فشار یا پینه‌ها روی قسمت بالای انگشتان ایجاد می‌شوند که در معرض فشار کفش‌های نامناسب قرار دارند. در این موارد، درمانگر می‌تواند به شما توصیه کند که از پدهایی برای محافظت از قسمت‌های پینه بسته استفاده کنید. درمانگر همچنین در مورد تراشیدن پینه‌ها برای رها شدن از فشار آنها با شما تبادل نظر خواهد کرد.

اگر انگشتان شصت شما هنوز انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانید آنها را از حالت چکشی یا پنجه‌ای صاف کنید، درمانگر ممکن است مفاصل شما را تثبیت کند تا بافت‌های سفت شده کشیده شده و مفاصل به حرکت کردن ترغیب شوند و بتوانند حرکات عادی خود را انجام دهند.

 باندپیچی و بستن

پزشک ممکن است انگشتان پای آسیب دیده شما را باندپیچی کرده و ببندد تا انگشت‌ها به سمت محل درست خود بازگردند. باندهایی در بازار برای اصلاح حالت انگشت چکشی و انگشت پنجه‌ای وجود دارند. درمانگر تعیین می‌کند که کدام یک از روش‌های باندپیچی یا آتل‌بندی برای وضعیت فردی شما مناسب است.

 فیزیوتراپی و توان‌بخشی

همه درمان‌های توان‌بخشی و تمرینات ورزشی برای بازگرداندن انگشتان پا به محل درستشان و جلوگیری از فشار آمدن به پا که اثر معکوس روی انگشتان پا وارد می‌کند طراحی می‌شوند. ناهنجاری‌ها یا مشکلات بیومکانیکی در هر قسمت از اندام تحتانی ممکن است باعث ایجاد مشکل در پا شده و بر انگشت‌های دردناک پا فشار وارد کنند بنابراین درمانگر، تراز بودن عمومی و وضعیت بیومکانیکی اندام تحتانی را ارزیابی می‌کند. پزشک ممکن است انجام تمرین‌های ورزشی تقویتی یا کششی را برای قسمت‌هایی از بدن به شما توصیه کند که به نظر می‌رسد ربطی به پا ندارند مانند لگن، ران، زانو یا قسمت میان تنه. تراز بودن و وضعیت بیومکانیکی این قسمت‌های بدن برای پاها و انگشتان پا بسیار مهم هستند.

پزشک در برخی موارد ممکن است از روش‌های مداخله‌ای نظیر اولتراسوند، جریان الکتریکی، یخ یا گرما برای کمک به کاهش درد ناشی از ابتلا به این عارضه‌ها نیز استفاده کند. متأسفانه اگر ناهنجاری‌های انگشتان پا اصلاح نشده باشند، تسکین ناشی از این مداخلات موقتی خواهند بود بنابراین هدف اصلی از درمان، بازگرداندن انگشتان پا به وضعیت عادی است.

اگر عارضه انگشتان پای شما پیشرفته‌تر است و انگشتان به طور کامل به خودی خود صاف نشوند، ممکن است دچار انقباض شده باشند. انقباض زمانی اتفاق می‌افتد که بافت اطراف مفصل سخت شده و آنها را از حرکت کردن در دامنه حرکتی نرمال بازدارند. در این موارد معمولاً درمان‌های جراحی مورد توجه قرار می‌گیرند.

 ورزش

پزشک ممکن است کشش ساق پا، کف پا و انگشتان پا را برای کمک به بازگرداندن انگشتان به حالت طبیعی آنها توصیه کنند.

انجام تمرین‌های تقویتی نیز ممکن است توصیه شوند. هدف از انجام تمرین‌های تقویتی، بهبود تعادل عضلانی بین عضلات عمقی انگشتان پا و عضلات سطحی آنها است. عدم تعادل این عضلات زمانی اتفاق می‌افتد که ناهنجاری‌های انگشت چکشی و انگشت پنجه‌ای به مدت طولانی وجود داشته باشند. تمرینات تقویتی ممکن است به سادگی برداشتن یک حوله از روی زمین به وسیله انگشتان پا، فشار دادن انگشتان پا روی زمین برای اصلاح حالت یا تلاش برای بلند کردن فعال انگشتان برای تراز کردن آنها باشد.

به علاوه، حفظ قوس مناسب پا نیز بر وضعیت انگشتان پا تأثیر دارد بنابراین تمرینات تقویتی برای تقویت قوس پا نیز ممکن است توصیه شوند. اگر قوس کف پای شما به میزان زیادی بلند یا تورفته باشد، درمانگر به شما توصیه خواهد کرد که از کفی‌های طبی برای حفظ قوس پا و اصلاح بیومکانیک پا استفاده کنید.

 جراحی برای درمان ناهنجاری‌های انگشتان پا


اگر همه روش‌های درمانی ذکر شده موفقیت‌آمیز نبودند ممکن است انجام عمل‌های جراحی برای اصلاح حالت انگشتان پا مورد توجه قرار گیرد. نوع اصلی فرایند انجام شده برای این بیماری‌ها، آرتروپلاستی نامیده می‌شود. آرتروپلاستی بازسازی یا تعویض مفصل است. ممکن است انتقال تاندون نیز برای بازیابی حالت و عملکرد مفصل انجام شود.

آرتروپلاستی مفصل پی‌ای پی

یکی از رایج‌ترین فرایندها برای اصلاح ناهنجاری انگشت پنجه‌ای و انگشت چکشی، انجام عمل آرتروپلاستی مفصل پی‌ای پی است. در این فرایند یک شکاف روی مفصل ایجاد می‌شود. زمانی که جراح توانست مفصل را ببیند، انتهای فالانکس پراگزیمال برداشته می‌شود تا انگشت کوتاه‌تر شده و مفصل منقبض شده اطراف آن شل شوند. سپس انگشت پا با پین‌های فلزی یا بخیه در وضعیت صاف نگه داشته می‌شود تا بهبود یابد.

زمانی که مفصل در حال بهبودی است، بافت‌های اسکار شکل می‌گیرند، دو استخوان را به هم وصل کرده و جای قسمتی که قبلاً مفصل بوده را می‌گیرند. جراحان به این حالت، مفصل اشتباه (یا شبه مفصل) می‌گویند زیرا بافت اسکار، امکان انجام حرکات جزئی بین دو استخوان را فراهم می‌کند و از ساییده شدن آنها به هم جلوگیری می‌کند و باعث درد می‌شود.

 آزاد کردن مفصل ام تی پی

اگر مشکل، وجود انگشت پنجه‌ای باشد، مفصل ام تی پی ممکن است نیاز به آزادسازی مفصل ام تی پی برای رفع انقباض این مفصل باشد و باعث شود که فالانکس پراگزیمال در وضعیت صحیح خود قرار گیرند. این عمل با ایجاد یک شکاف در قسمت بالای انگشتان پا روی مفصل ام تی پی انجام می‌شود. سپس جراح رباط‌ها و تاندون‌ها را آزاد می‌کند تا انگشتان پا به راحتی به سمت محل درست خود انتقال یابند. انگشت پا ممکن است به وسیله پین‌های فلزی در حالت درست خود قرار گیرند تا بافت نرم بهبود یابد. پین ممکن است به مدت 3 تا 4 هفته در پا باقی بماند.

 پس از انجام عمل جراحی


بیماران معمولاً باید پس از انجام عمل از کفش‌های راحت مخصوص پس از عمل استفاده کنند. این کفش‌ها کفی‌های چوبی و سفت دارند و با جلوگیری از خم شدن انگشتان از آنها محافظت می‌کنند. پین‌هایی که در پا قرار داده شده‌اند معمولاً پس از این که استخوان‌ها شروع بهبودی کردند برداشته می‌شود (معمولاً 2 تا 4 هفته پس از انجام عمل جراحی)

ممکن است شما به مدت یک هفته پس انجام عمل پانسمان شوید. بخیه‌ها معمولاً پس از 10 تا 14 روز کشیده می‌شوند و اگر جراح از بخیه‌های جذبی استفاده کرده باشد، شما نیازی به کشیدن بخیه‌ها نخواهید داشت.

 چه انتظاری از اقدامات توان‌بخشی پس از انجام عمل جراحی باید داشت؟

شما باید به محض این که جراح اجازه داد، اقدامات فیزیوتراپی را شروع کنید. غالباً توصیه می‌شود که بلافاصله پس از کشیدن بخیه‌ها، اقدامات فیزیوتراپی را شروع کنید.

اگر شما هنوز از عصای زیر بغل استفاده می‌کنید، پزشک نحوه استفاده درست شما از عصای زیر بغل را روی زمین و همچنین در هنگام بالا رفتن از پله‌ها بررسی می‌کند. طول مدتی که شما باید از عصای زیر بغل استفاده کنید برای هر بیمار متفاوت است اما توصیه می‌شود که تا زمانی که نمی‌توانید بدون لنگیدن و به راحتی راه بروید از عصای زیر بغل یا حتی از یکی از آنها یا از یک عصای معمولی استفاده کنید. لنگیدن ممکن است باعث بروز دردهای دیگر در زانو، ران یا کمر شود بنابراین این خردمندانه خواهد بود که استفاده از وسایل کمکی برای راه رفتن را تا زمانی که پزشک خوب راه رفتن شما را تأیید نکرده است ادامه دهید.

اقدامات توان‌بخشی برای شما به نوع دقیق عمل جراحی انجام شده روی انگشتان پا بستگی دارد. اگر شما به دلیل انجام عمل جراحی، درد دارید، درمانگر از مداخلاتی نظیر جریان الکتریکی، اولتراسوند، یخ یا رطوبت برای کاهش درد استفاده می‌کند. همچنین ممکن است وی از ماساژ ملایم پا و ساق پا و ترکشن مفاصل انگشتان پا و پا برای کمک به کاهش درد و هر گونه تورم دیگر استفاده کند تا توانایی‌های حرکتی پای شما بهبود یابد.

چه ورزش‌هایی برای توان‌بخشی بعد از عمل مناسب است؟

هم دامنه حرکتی و هم قدرت پاها و احتمالاً کل اندام تحتانی به دلیل انجام عمل جراحی کاهش می‌یابد، الگوی راه رفتن شما به دلیل وجود درد پس از انجام عمل جراحی تغییر یافته و شما باید از عصای زیر بغل و کفش‌های مخصوص استفاده کنید. پزشک انجام برخی حرکات تقویتی را برای انگشتان پا، پا و ساق پای شما توصیه می‌کند و همچنین از شما خواهد خواست که تمرینات تقویتی را برای قسمت‌های دیگر بدن نیز انجام دهید. هدف از انجام حرکات کششی، بازگشت انگشتان پا و پا به حالت عادی (یا نزدیک به حالت عادی) است و کشیدن عضلاتی است که ممکن است به طور معکوس، پا و انگشتان پا را بکشند و باعث کشیدگی عضلانی غیر ضروری شوند. تمرینات تقویتی برای پاها با هدف بهبود عدم تعادل عضلانی که در عضلات کوچک پاها و و تقویت قوس پا برای حفظ حالت درست پا انجام می‌شوند. این تمرینات ممکن است به سادگی برداشتن یک حوله به وسیله انگشتان پا از روی زمین، فشار دادن انگشتان پا روی زمین یا استفاده از طناب‌های ورزشی باشند. از انجا که در حفظ خالت پا، عضلاتی غیر از عضلات پا مانند رانه، زانو و قسمت میانی بدن هم درگیر هستند، درمانگر تراز بودن عمومی اندام تحتانی بدن شما را مورد ارزیابی قرار داده و انجام تمرینات ورزشی را برای قسمت‌های مورد نیاز به شما توصیه خواهد کرد. حفظ حالت درست پا به خصوص برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در پا و انگشت درمان شده از اهمیت زیادی برخوردار است.

پس از تقویت شدن عضلات شما، پزشک تمرینات سخت‌تر را برای شما تجویز می‌کند تا استحکام عضلانی بهبود یابد. برای این کار از شما خواسته می‌شود که روی سطوح ناهموار بایستید، به طور مکرر روی انگشتان پای خود بایستید و به مدتی طولانی‌تر حالت انگشتان خود را حفظ کنید. این تمرینات باعث می‌شوند که شما بدون این که نیاز داشته باشید به پاهای خود نگاه کنید بتوانید راه بروید.

نکات مهم برای آه رفتن بعد عمل

قسمت نهایی درمان، اطمینان از راه رفتن به روش صحیح است. با توجه به این که هر فرد هزاران قدم در روز برمی‌دارد، اگر به اندازه کافی راه نروید یا طرز راه رفتن شما درست نباشد ممکن است به سرعت دچار درد و مشکل بیشتر در پاها، مچ پا، زانو یا ران‌های خود شوید. طول مدتی که باید از عصای زیر بغل یا کفش‌های مخصوص استفاده کنید غالباً باعث ایجاد الگوی ضعیف راه رفتن پس از عدم استفاده از وسایل کمکی راه رفتن می‌شود. پزشک هر گونه الگوی غیرعادی راه رفتن را اصلاح کرده و به شما نحوه تصحیحان را آموزش می‌دهد. تمرینات تقویتی که پزشک تجویز می‌کند برای کنترل و تقویت راه رفتن عادی پس از انجام عمل جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است.

زمانی که پاهای شما به اندازه کافی قوی شدند، پزشک شما را برای پیاده روی بیشتر برای افزایش استقامت پاها ترغیب می‌کند. پزشک همچنین از شما می‌خواهد که در سربالایی پیاده روی کنید تا هم دامنه حرکتی انگشتان پای شما افزایش یابد و هم پاهای شما تقویت شوند. هر دردی در هنگام انجام این فعالیت‌ها به خصوص در هنگام انجام حرکات استقامتی باید با توجه انجام شود زیرا ممکن است نشانه انجام فعالیت بیش آر حد باشد.

 نکات مهم دیگر برای تسریع روند بهبودی

علاوه بر اطمینان از راه رفتن به طرز صحیح، درمانگر در مورد کفش نیز با شما صحبت می‌کند. همان طور که در بالا توضیح داده شد، ممکن است شما 2 تا 4 هفته پس از انجام عمل جراحی از کفش‌های مخصوص استفاده کنید که از انگشتان پای شما محافظت کرده از خم شدن آنها جلوگیری می‌کند. پس از این به مرور زمان شما می‌توانید کفش‌های عادی بپوشید. درمانگر در مورد این که کدام کفش‌ها برای شما مناسب است و از درد پای شما در آینده جلوگیری می‌کند با شما تبادل نظر خواهد کرد. همان طور که در بالا توضیح داده شد، کفش نامناسب یکی از دلایل اصلی ابتلا به حالت انگشت چکشی یا انگشت پنجه‌ای است بنابراین باید در انتخاب کفش دقت کنید. توصیه می‌شود که از کفش‌های با کفی نرم و عریض استفاده کنید. برای زنام بهتر است از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری شود.

پزشکان بر این باورند که حفظ تناسب قلبی و عروقی در طول دوره بهبودی پس از انجام عمل جراحی انگشت پا از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر چه پیاده روی طولانی مدت تا زمان بهبودی کامل توصیه نمی‌شود اما در مراحل اولیه شما باید از دوچرخه ایستا یا تردمیل استفاده کرده یا پس از بهبودی اسکارها به استخر بروید و در آب بدوید یا ورزش‌های هوازی انجام دهید. درمانگر برنامه‌های قلبی عروقی مناسب با نیازهای شما را به شما توصیه خواهد کرد.

معمولاً روند بهبودی پس از انجام عمل جراحی‌ترمیم انگشت چکشی یا انگشت پنجه‌های بسیار خوب پیش می‌رود.