درمان اسکولیوز(انحراف ستون فقرات) و کج شدن شانه و کمر به یک سمت

اسکولیوزاسکولیوز ایجاد منحنی‌هایی در ستون فقرات است.  در اشعه ایکس، ستون فقرات فرد مبتلا به اسکولیوز بیشتر شبیه به "S" یا "C" انگلیسی است تا یک خط مستقیم. این منحنی‌ها باعث می‌شوند که شانه‌ها، هیپ و یا کمر بیمار نابرابر به نظر برسند. در اسکولیوز، مهره‌های ستون فقرات همچنین ممکن است دچار چرخش شوند که باعث می‌شود تیغه‌ی یک شانه یا ماهیچه‌های تنه برجسته‌تر از دیگری به نظر برسد.

بیشتر جراحان اسکولیوز موافقند که کودکان دارای منحنی بسیار شدید (45-50 درجه و بالاتر) نیاز به عمل جراحی برای کاهش منحنی و جلوگیری از بدتر شدن آن خواهند داشت.عمل اسکولیوز همجوشی ستون فقرات است. ایده اصلی این است که مهره‌های دارای منحنی با هم‌تراز و به هم متصل کنند تا آن‌ها تبدیل به یک تک استخوان محکم شوند.با استفاده از ابزارها و تکنولوژی‌های موجود امروز جراحان ارتوپدی  می‌توانند منحنی‌ها را به‌طور قابل‌توجهی بهبود دهند.

دکتر شهرستانی متخصص جراحی ارتوپدی پس از معاینه دقیق بیمار در صورت لزوم عمل جراحی را برای بهبود وضعیت وی انجام خواهد داد . برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122383746 و 09334453393 تماس حاصل نمایید.

انواع اسکولیوز و علت آن‌ها

انواع اسکولیوزاسکولیوز ناشی از حمل اجسام سنگین، ورزش، وضعیت ضعیف بدن یا ناهنجاری‌های ناچیز طول پا است. در حقیقت، در بیش از 80 درصد موارد اسکولیوز، علت خاص شناخته‌شده وجود ندارد. چنین مواردی ایدئوپاتیک (به معنی علت نامعلوم) نامیده می‌شود و اغلب در دختران نوجوان یافت می‌شود.

 • اسکولیوز ایدیوپاتیک اطفال در نوزادان 0 تا 3 ساله یافت می‌شود.
 • اسکولیوز ایدیوپاتیک کودکان در کودکان 4 تا 10 ساله یافت می‌شود.
 • اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانان در نوجوانان سنین 11 تا 18 ساله یافت می‌شود.
 • اسکولیوز ایدیوپاتیک بالغ در بیماران بزرگ‌تر از 18 سالگی دیده می‌شود.

در موارد کمی هم اسکولیوز همراه با سایر مشکلات تشخیص داده می‌شود.

 • اسکولیوز عصبی عضلانی با بیماری‌هایی مانند فلج مغزی (CP)، آتروفی عضلانی نخاعی (SMA)، سندرم آنجلمن ، بیماری چیاری یا آسیب به نخاع همراه است.
 • اسکولیوز سندرمیک با سایر بیماری‌ها مرتبط است:
 • اختلالات سیستم ایمنی (سیستم عضلانی) مانند دیستروفی عضلانی، پولیومیلیت، آرتروگرافیوز یا اسپینابیفیدا؛
 • بیماری‌های مرتبط با بافت (سندرم مارفان و نشانگان اهلرز-دنلوس)
 • شرایط ژنتیکی (استئوکندرویستروفی، نونانسیندروم، نوروفیبروماتوز) و برخی از سندرم‌های مربوط به نقایص متعدد مانند سندرم واتر

ارزیابی: آیا من مبتلا به اسکولیوز هستم؟


ارزیابیپزشکان با انجام یک معاینه فیزیکی پشت می‌توانند اسکولیوز را تشخیص دهند:

 • شما در موقعیتی راحت می‌ایستید و دست‌هایتان را دو طرف بدن قرار می‌دهید. پزشک شما را از پشت معاینه می‌کند تا منحنی ستون فقرات، عدم تقارن تیغه شانه، عدم تقارن کمر و حرکت تنه را بررسی کند.
 • شما همچنین می‌توانید از کمر به جلو خم شوید تا اجازه دهید که پزشک به چرخش ستون فقرات توجه کند. اسکولیوز می‌تواند باعث ایجاد برجستگی دنده در قسمت فوقانی پشت و / یا برجستگی کمر در قسمت پایین کمر شود. درصورتی‌که پزشک بعد از این معاینه ساده به وجود اسکولیوز مشکوک باشد، معمولاً عکس‌برداری اشعه ایکس کامل از گردن تا لگن (از پشت و کنار) را تجویز می‌کند.
  اگر اسکولیوز وجود داشته باشد پزشک منحنی‌های ستون فقرات را اندازه‌گیری می‌کند و به شما یک عدد به درجه می‌دهد تا اسکولیوز را توصیف کند.

درمان کجي و انحراف شديد و خفيف ستون فقرات به راست و چپ


درمان کجي و انحراف شديدهنگامی‌که وجود اسکولیوز تائید می‌شود، پزشک شما گزینه‌های درمان را با شما در میان می‌گذارد یا شما را به یک متخصص معرفی می‌کند. گزینه‌های درمان احتمالاً عبارتند از:

 • نظارت منظم بر روی انحنا (و در بعضی موارد فیزیوتراپی) تا زمانی که خفیف باشد.
 • استفاده از بریس به‌منظور جلوگیری از پیشرفت منحنی.
 • جراحی برای بیماران با منحنی‌های زیاد که باعث ناراحتی یا سایر مشکلات سلامتی می‌شود.

  سؤالات کلی در مورد جراحی اسکولیوز


  مورد جراحی اسکولیوز

اگر منحنی شما بیش از 45-50 درجه باشد، احتمالاً پس از رشد کامل شما بدتر خواهد شد که ممکن است ظاهر دفورمیتی کمر را افزایش دهد و همچنین بر عملکرد ریه تأثیر بگذارد. در این موارد جراحی توصیه می‌شود.کودک در حال رشد دارای منحنی‌های بین 40 تا 50 درجه نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. چندین عامل می‌تواند نیاز یا عدم نیاز به جراحی را مشخص کند که در این مورد باید با جراح صحبت شود.

فیوژن نخاعی در جلوگیری از رشد منحنی بسیار موفق است. امروزه پزشکان همچنین می‌توانند منحنی را به‌طور قابل‌توجهی اصلاح کنند که باعث بهبود ظاهر بیمار می‌شود.

ازآنجایی‌که استخوان‌های ستون فقرات از نخاع محافظت می‌کنند، جراح تنها تا جایی که برای بیمار ایمن است، استخوان‌ها را صاف می‌کند.میزان اصلاح ناشی از جراحی بستگی به انعطاف‌پذیری اسکولیوز شما قبل از عمل دارد. به‌طورکلی در مواردی که منحنی انعطاف‌پذیرتر است نتیجه جراحی رضایت‌بخش‌تر خواهد بود. پزشک می‌تواند انعطاف‌پذیری را قبل از عمل با اشعه X ویژه اندازه‌گیری کند.جراحی در اکثر بیماران با کاهش منحنی به کمتر از 25 درجه باعث بهبود می‌شود. در بسیاری از موارد، این منحنی‌های کوچک به‌سختی قابل‌مشاهده هستند.

 بلافاصله پس از جراحی، درد بیشتری نسبت به قبل وجود خواهد داشت اما معمولاً طی چند هفته تا چند ماه از بین خواهد رفت. بیشتر بیماران گزارش داده‌اند که کمردرد طی 1 سال پس از جراحی بهتر از قبل است.هر فردی – چه مبتلا به اسکولیوزی باشد یا نه – در برخی زمان‌ها ناراحتی کمر را تجربه خواهد کرد. این انتظار که فرد هرگز کمردرد را در آینده تجربه نکند انتظاری غیرواقعی است.

سؤالات متداول درباره فیوژن نخاعی برای اسکولیوز


 

جراحی فیوژن ستون فقرات چیست؟

 

در همجوشی ستون فقرات، مهره‌های منحنی به هم متصل می‌شوند به‌طوری‌که آن‌ها به یک تک استخوان محکم تبدیل می‌شوند. این رشد به‌طور کامل در بخش غیرطبیعی ستون فقرات متوقف خواهد شد و مانع از بدتر شدن منحنی می‌شود.در تمام فیوژن های ستون فقرات از نوعی مواد استخوانی به نام پیوند استخوان به‌منظور افزایش همجوشی استفاده می‌شود. به‌طورکلی، قطعات کوچکی از استخوان در فضاهای بین مهره‌ها قرار می‌گیرند. استخوان، شبیه به زمانی که استخوان شکسته بهبود می‌یابد، با هم به‌عنوان تک استخوان رشد می‌کند.میله‌های فلزی به‌طورمعمول برای نگه‌داشتن ستون فقرات در محل استفاده می‌شود تا همجوشی اتفاق افتد. میله‌ها با پیچ، قلاب و / یا سیم به ستون فقرات متصل می‌شوند.مقدار دقیق فیوژن ستون فقرات به منحنی فرد بستگی دارد.

پیوند استخوان چیست؟

 

پیوند استخوان در درجه اول برای تحریک بهبود استخوان استفاده می‌شو د. این پیوند تولید استخوان را افزایش می‌دهد و به مهره‌ها کمک می‌کند تا به‌عنوان تک استخوان‌ها به‌خوبی بهبود یابند. درگذشته، پیوند استخوان برداشت‌شده از لگن بیمار تنها گزینه برای اتصال به مهره بود. این نوع پیوند، اتوگرافت نامیده می‌شود. گرفتن پیوند استخوان ممکن است در طول جراحی نیاز به یک برش اضافی داشته باشد. این کار مدت‌زمان عمل جراحی را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث افزایش درد پس از عمل شود، زیرا منطقه دیگری از لگن نیز درگیر جراحی می‌شود. جایگزین برای گرفتن پیوند استخوان، یک پیوند کامل (آلوگرافت) است. آلوگرافت معمولاً از طریق یک بانک استخوان به دست می‌آید.امروزه چندین مواد برای پیوند استخوان مصنوعی نیز توسعه‌یافته‌اند.

عمل جراحی چقدر طول می‌کشد؟

بیشتر جراحی‌ها، بسته به‌اندازه منحنی بیمار و مقدار فیوژن ستون فقرات، از 4 تا 8 ساعت به طول می‌انجامد.

 

مقدار درد پس از عمل جراحی

 

گزارش‌شده است که میزان درد پس از جراحی از بیمار به بیمار دیگر متفاوت بوده است. جراحی یک فرایندی سنگین است که شامل حرکت عضلات و بازسازی اسکلت است.چند روز اول معمولاً ناراحت‌کننده است، اما اکثر افراد به‌سرعت در روز سوم یا چهارم بهبود می‌یابند و می‌توانند در اطراف حرکت کنند و به‌راحتی به خانه بروند و خارج شوند. درد به‌تدریج بهبود می‌یابد و بیشتر نوجوانان می‌توانند 2 تا 4 هفته بعد از عمل به مدرسه بازگردند.درد خفیف ممکن است همچنان ادامه داشته باشد، اما بعد از 3 تا 6 هفته پس از جراحی مصرف مسکن‌ها دیگر لازم نیست.

کنترل درد بعد از عمل

 

روش کنترل درد بین پزشکان و بیمارستان‌های مختلف متفاوت است. در بسیاری از موارد از یک PCA (دستگاه بیهوشی قابل‌کنترل بیمار) استفاده می‌شود که در صورت فشار دادن یک دکمه، دوز کوچکی از داروی مسکن را به صورت داخل وریدی تزریق می‌کند. بعضی از جراحان از یک کاتتر وریدی (لوله پلاستیکی کوچک در ورید) استفاده می‌کنند تا داروها را در دوزهای بزرگ‌تر اما در فواصل طولانی‌تر مصرف کنند. سیستم تسکین درد که پزشک شما به استفاده از آن عادت کرده است احتمالاً برای شما پس از جراحی ایمن‌تر و قابل‌اطمینان است.در روز دوم یا سوم بعد از جراحی، پزشک شما به‌احتمال زیاد داروهایتان را به قرص‌ها و شربت‌های خوراکی تغییر خواهد داد. این داروها (مانند داروهای مورفین) داروهای ضدافسردگی هستند. از آنجا که این داروها اگر مدت طولانی مصرف شوند، اعتیادآور خواهند بود به شما توصیه می‌شود در اسرع وقت پس از رفتن به خانه آن‌ها را با استامینوفن جایگزین کنید.

آیا میله‌ها و دیگر ایمپلنت‌ها در ستون فقرات من حتی پس از همجوشی باقی می‌مانند؟

 

اگر میله‌ها در همجوشی استفاده شوند، معمولاً لازم نیست برداشته شوند. تعداد کمی از بیماران نیاز به برداشتن میله‌های میانی دارند و این ممکن است به دلایل مختلفی ازجمله عفونت و یا خرد شدن باشد.

آیا فیوژن باعث خشکی کمر و عدم توانایی درحرکت می‌شود؟

بخشی از کمر که فیوژن در آن انجام‌شده به‌طور دائم خشک خواهد شد. اکثر افراد حرکت کافی در قسمت سالم کمر را برای انجام تمام فعالیت‌های روزانه و اکثر ورزش‌ها دارند. اگر فرد در فعالیت‌هایی که نیاز به انعطاف‌پذیری زیاد دارند شرکت کند ممکن است برای انطباق به زمان نیاز داشته باشند. اکثر مردم متوجه می‌شوند که در عرض یک سال کمر آن‌ها احساسی طبیعی هنگام شرکت در این فعالیت‌ها دارند.

آیا اسکولیوز بدون فیوژن اصلاح می‌شود؟

آرزو می‌کنیم که روش و مواد داشتیم که ستون فقرات را صاف‌کرده و حرکت عادی بین تمام استخوان‌ها را ایجاد کند اما متأسفانه علم پزشکی هنوز این قابلیت را ندارد. آنچه ما برای صاف نگه‌داشتن ستون فقرات استفاده می‌کنیم باعث خشکی در ناحیه جراحی‌شده کمر می‌شود.

 

سؤالات رایج در مورد ریکاوری بعد از جراحی


اکثر بیماران در به مدت 4 تا 7 روز در بیمارستان بستری خواهند بود، برای 2 تا 4 هفته از مدرسه دور خواهند بود و بعد از 2 تا 6 ماه به کار و فعالیت‌های خود باز خواهند گشت.

بیماران پس از چه مدت ترخیص از بیمارستان به مصرف داروی مسکن نیاز دارند؟

 

اکثر جراحان داروهای مسکن را برای بیماران پس از جراحی اسکولیوز تجویز می‌کنند. بیمارانی که قبلاً مسکن‌های اپیت ((Opiate مصرف نکرده‌اند معمولاً 2 تا 4 هفته پس از جراحی دیگر به مصرف آن‌ها نیاز نخواهند داشت اما اگر بیمار این داروها را قبل از عمل جراحی به‌طور مکرر مصرف کرده باشد ممکن است برای توقف آن‌ها نیاز به زمان طولانی‌تری داشته باشند. بهتر است مصرف این داروهای قوی را در اسرع وقت متوقف کنید زیرا اگر مدت‌زمان طولانی مصرف شوند اعتیادآور خواهند بود.

محدودیت‌های پس از جراحی

 

جراح هرگونه محدودیتی را که بیمار بعد از عمل جراحی خواهد داشت، مشخص می‌کند. از بسیاری از بیماران خواسته خواهد شد برای 6 تا 12 هفته اول از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنند و تعداد دفعات خم شدن به جلو را به حداقل برسانند.

آیا جراحی منجر به محدودیت‌های دائمی در فعالیت‌ها می‌شود؟

 

خیر، اکثر بیماران قادر به بازگشت به تمام فعالیت‌های مورد علاقه و ورزش خود هستند.اکثر بیماران در حدود 4 تا 6 ماه پس از جراحی به فعالیت‌های ورزشی بدون درگیری (دو، وزنه‌برداری، تمرینات) بازمی‌گردند.قبل از بازگشت به تمام فعالیت‌ها، ازجمله ورزش‌های درگیر کننده و تماسی، ستون فقرات باید به‌طور کامل درمان شوند. معمولاً 6 تا 12 ماه پس از جراحی طول می‌کشد تا همجوشی کامل از ستون فقرات ایجاد شود و فرد به تمام فعالیت‌ها بازگردد.

آیا بیمار می‌تواند بعد از عمل جراحی راه برود؟

 

بله، بعضی از بیماران ممکن است پس از جراحی نیاز به فیزیوتراپی داشته باشند اما در صورت ترخیص از بیمارستان می‌توانند راه بروند.

چه مدت پس از جراحی فرد قادر به بازگشت به مدرسه است؟

اکثر کودکان 2 تا 4 هفته پس از عمل جراحی نمی‌توانند به مدرسه بروند. معمولاً حدود 4 هفته طول می‌کشد تا ستون فقرات توانایی کافی برای حمل کوله‌پشتی را داشته باشد.

بیمار چه زمانی مجاز به رانندگی با ماشین خواهد بود؟

تا زمانی که از عمل جراحی کاملاً بهبود نیافته‌اید شما نمی‌توانید رانندگی کنید. علاوه بر این باید مصرف داروهای مسکن را کنار بگذارید تا رانندگی ایمن باشد. رسیدن به این شرایط معمولاً 6 هفته یا بیشتر طول می‌کشد.