دررفتگی کشکک زانو ناشی از مشکلات ساختاری مادرزادی و ضربه مستقیم

دررفتگی کشکک زانو ناشی از مشکلات ساختاری مادرزادی و ضربه مستقیم

کشکک زانوی شما (پاتلا) معمولاً در جایی که باید باشد، یعنی در شیار انتهای استخوان ران (کاسه زانو) قرار دارد. وقتی زانو خم و راست می‌شود، کشکک زانو در کاسه زانو به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. گاهی اوقات کشکک زانو به یک سو کشیده می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد مانند ضربه سخت یا سقوط کشکک زانو می‌تواند به طور کامل یا جزئی جابه‌جا شود. هنگامی که کشکک زانو خارج از محل خود قرار می‌گیرد در یک جابجایی جزئی یا کامل به طور معمول باعث درد و از دست دادن عملکرد می‌شود. حتی اگر کشکک زانو به خودی خود به محل خود برگردد، هنوز هم برای از بین رفتن علائم دردناک آن نیاز به درمان دارد. اطمینان حاصل کنید که برای معاینه کامل به پزشک مراجعه می‌کنید تا آسیب مفصل زانو و بافت نرم اطراف آن مشخص شود.

اگر کشکک زانو چندین‌بار جابجا شود یا با وجود فیزیوتراپی ادامه پیدا کند یا ناپایدار باشد، ممکن است برای اصلاح آن انجام جراحی توصیه شود. نوع عمل جراحی بستگی به دلیل ناپایداری کشکک زانو دارد. درمان جراحی اغلب شامل نوسازی رباط‌هایی است که کشکک زانو را نگه می‌دارند. این عمل جراحی معمولاً به صورت آرتروسکوپی  با استفاده از یک دوربین کوچک و ابزار جراحی بسیار کوچک که از طریق برش‌های کوچک وارد می‌شوند- انجام می‌شود. اختلالات تکراری ناشی از نقص مادرزادی یا بدشکلی و نقص استخوان، ممکن است نیاز به درمان جراحی پیچیده‌تری داشته باشند.

اگر شما عزیزان نیز دچار مشکل دررفتگی و بی ثباتی کشکک زانو شده اید می‌توانید با مراجعه به دکتر شهرستانی بهترین روش درمانی و توانبخشی را دریافت نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های 02122383746 و 09334453393  تماس حاصل نمایید.

درباره دررفتگی کشکک زانو بیشتر بدانید


کشکک زانو (پاتلا) در جلوی مفصل زانوی شما قرار دارد. همانطور که شما زانوی خود را خم و راست می‌کنید قسمت زیرین کشکک زانو که در یک شیار استخوانی قرار گرفته است و مفصل زانو را تشکیل داده است؛ بالا و پایین می‌رود.

 • کشکک زانویی که به سمت بیرون کاسه زانو لغزیده است، ساب لوکیشن یا جابجایی جزئی کشکک زانو نامیده می‌شود.
 • کشک زانویی که کاملاً از کاسه زانو خارج شده باشد دیس لوکیشن یا جابجایی کامل کشک زانو نامیده می‌شود.

چرا مفصل زانو دچار دررفتگی و بی ثباتی می‌شود؟


چرا مفصل زانو دچار دررفتگی و بی ثباتی می‌شود؟

کاسه زانو به چند طریق می‌توان دچار ناپایداری و بی‌ثباتی شود. در بسیاری از موارد کشکک زانو به دلیل یک ناهنجاری در ساختار زانو با نیروی بسیار کمی جابه‌جا می‌شود.

 • داشتن کاسه زانوی کم عمق یا دارای ناهمواری می‌تواند باعث جابجایی بیشتر کشکک زانو گردد.
 • رباط‌های برخی افراد آزادتر بوده و مفاصل بسیار انعطاف پذیرتری دارند؛ در نتیجه مستعد جابجایی کشکک زانو هستند. این اتفاق اغلب در دختران رخ می‌دهد و این مشکل می‌تواند هر دو زانو را تحت تاثیر قرار دهد.
 • کودکان مبتلا به فلج مغزی و سندروم داون ممکن است دارای کشکک زانویی باشند که به طور مداوم به علت عدم تعادل و ضعف عضلانی، جابجا می‌شود.
 • به ندرت پیش می‌آید که کودکی با ناپایداری زانو متولد شود که در سنین بسیار کم باعث جابجایی کشکک زانو البته بدون درد شود.
 • در افرادی که ساختار زانوی طبیعی دارند، اختلالات کشکک زانو اغلب به علت ضربه مستقیم یا سقوط روی زانو اتفاق می‌افتد. ورزش‌های سنگین مانند فوتبال اتفاق می‌افتند.

البته جابجایی می‌تواند بدون تماس فیزیکی هم اتفاق بیفتد؛ مثال ساده آن، بازیکن بیسبالی است که در هنگام ضربه زدن به توپ با دست راست، دچار جابجایی کشکک زانو شده است. هنگامی که پای راست روی زمین قرار می‌گیرد و در پی ضربه زدن به توپ نوسانی چرخشی ایجاد می‌شود، کشکک زانو به عقب کشیده شده و دچار جابجایی می‌گردد.

براساس مطالب سایتorthoinfo درباره "knee dislocation"

نشانه‌های این عارضه چیست؟


نشانه‌های این عارضه چیست؟

علائم ناشی از جابجایی کشکک زانو بستگی به میزان دور شدن کشکک زانو از محل قرارگیری آن و میزان آسیب وارده در هنگام جابجایی دارد.

برخی از علائم عمومی آن شامل موارد زیر هستند:

 • درد در زانو
 • احساس تغییر کشکک زانو یا کشیدگی آن به سمت خارج از کاسه زانو
 • احساس پیچ خوردگی زانو
 • شنیدن صدا هنگام جابجایی کشکک زانو
 • ورم
 • تغییر در ظاهر زانو؛ زانو ممکن است بدشکل یا تغییر شکل داده شده به نظر برسد.
 • احساس هراس و دلهره در هنگام دویدن یا تغییر جهت دادن

براساس مطالب مندرج در سایت webmed در مقاله" kneedislocation"

زمان تماس گرفتن با پزشک


در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • داشتن احساس بی ثباتی در زانو
 • بازگشت مجدد درد و تورم پس از درمان
 • هنگامی که به نظر نمی‌رسد آسیب با گذشت زمان بهبود یابد
 • زانوی شما قفل شده و درد می‌کند

راههای تشخیص


اگر کشکک زانو به محل اصلی خود برگشت، باید پزشک خود را در اسرع وقت ملاقات کنید و اگر کشکک زانوی شما همچنان از محل خود خارج است به اورژانس مراجعه کنید.

سوابق پزشکی و آزمایش فیزیکی

در طول معاینه، پزشک شما درباره چگونگی رخ دادن آسیب و علائم خاص آن سوال خواهد کرد. همچنین محدوده حرکت، حساسیت و ظاهر زانو را بررسی خواهد نمود.

آزمایش‌ها

آزمایش‌های عکسبرداری می‌تواند برای تشخیص بی ثباتی کشکک زانو و تعیین برنامه درمانی به پزشک شما کمک کند.

 • اشعه ایکس: این آزمایش تصاویری واضح از استخوان ایجاد می‌کند. پزشک شما ممکن است از عکسبرداری اشعه ایکس برای یافتن اختلالات استخوانی در زانو مانند ناهمواری و کاسه زانوی کم عمق استفاده کند.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی :(MRI) این عکس برداری تصاویر بهتری از بافت نرم اطراف زانو مانند رباط‌ها به دست می‌دهد. به ندرت پیش می‌آيد که بیمار نیاز به عکسبرداری ام‌آر‌آی داشته باشد زیرا پزشک معمولاً می‌تواند جابجایی کشکک زانو را از طریق آزمایش اشعه ایکس، تشخیص دهد. با این حال اگر پزشک شمبه شما به تصاویر دقیق‌تر بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است انجام عکسبرداری MRI را نیز سفارش کند.

بعضی اوقات در هنگام جابجایی کشکک زانو بخشی از استخوان یا غضروف نیز جابه‌جا شده یا از بین می‌رود. این اتفاق را می‌توان با عکسبرداری اشعه ایکس یا عکسبرداری MRI مشاهده کرد.

روش‌های درمان جابجایی کشکک زانو


برای درمان دررفتگی کشکک زانو و کاهش درد ناشی از آن روش زیر توصیه می‌شود:

جا انداختن دررفتگی

جا انداختن دررفتگی

اگر کشکک زانوی شما خارج از محل قرارگیری خود قرار گرفته است، ممکن است پزشک شما داروهای شل کننده عضلات زانو و ساق پا را تجویز کند و سپس به آرامی برای بازگرداندن کشکک زانو به درون کاسه زانو به آن فشاری وارد کند. به این فرایند جا انداختن می‌گویند.

بالا گذاشتن زانو و قرار دادن یخ

بالا گذاشتن زانو و قرار دادن یخ

حداقل چهار بار در روز با پاهای دراز شده بنشینید. این کار باعث کاهش تورم خواهد شد. یک تکه یخ را درون یک کیسه پلاستیکی قرار داده، آن را با پارچه بپوشانید و روی محل جابجایی کشکک زانو قرار دهید.

 • در اولین روز آسیب، بسته یخ را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی محل قرار دهید.
 • بعد از سپری شدن روز اول محل آسیب را هر سه تا چهار ساعت، به مدت دو تا سه روز، یخ قرار دهید تا زمانی که درد از بین برود.

داروهای مسکن

داروهای مسکن

داروهای مسکن درد مانند استامینوفن، ایبوپروفن (ادویل، مترین و غیره) یا ناپروکسن (ناپروسیم ، الو و غیره) می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.

 • حتماً از این داروها به صورت مستقیم استفاده کنید. قبل از مصرف هشدارهای مربوط به مصرف آن را با دقت مطالعه کنید.
 • اگر دچار بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، بیماری کلیوی، بیماری کبد یا زخم معده و خونریزی داخلی در گذشته بوده‌اید؛ حتما قبل از مصرف این داروها با پزشک خود صحبت کنید.

ایمن سازی

ایمن سازی

ممکن است پزشک شما پوشیدن یک بریس برای ۳ تا ۴ هفته را توصیه کند. استفاده از بریس در حین محافظت از زانو آن را درمان می‌کند.

استفاده از عصا

استفاده از عصا

ازآنجاکه انداختن وزن بدن روی زانو ممکن است باعث درد و کند شدن روند بهبودی شود، ممکن است پزشک شما برای یک تا دو هفته پس از آسیب استفاده از عصا را توصیه کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

هنگامی که زانوی شما شروع به بهبودی می‌کند، پزشک شما انجام  فیزیوتراپی را توصیه می‌کند که به شما کمک می‌کند انجام حرکت‌های معمول را دوباره از سر بگیرید. تمرینات ویژه باعث تقویت عضلات ران می‌شود که نزدیک به محل زانو قرار دارند. تکرار برنامه تمرینی خود برای بازیابی توان مجدد بسیار مهم است. به طور معمول بیماران ۳ تا ۶ هفته پس از آسیب به فعالیت‌های معمول خود بازمی‌گردند.

فعالیت و ورزش

فعالیت و ورزش

در هنگام پوشیدن بریس مجبورید نحوه فعالیت خود را تغییر دهید. در این حالت پزشک شما درباره موارد زیر به شما مشاوره می‌دهد:

 • مقدار وزنی که می‌توانید روی زانوی خود قرار دهید.
 • زمانی که می‌توانید استفاده از بریس را متوقف کنید.
 • دوچرخه سواری کردن به جای دویدن در صورتی که فعالیت‌های معمول خود را از سر گرفته باشید.

بسیاری از تمرینات می‌توانند به کشش و تقویت عضلات اطراف زانو ران و لگن کمک کنند، راهنمای شما می‌تواند این فعالیت‌ها را به شما نشان دهد یا می‌توانید برای یاد گرفتن آنها با یک درمانگر فیزیکی کار کنید. قبل از انجام ورزش یا فعالیت شدید باید آسیب شما در زانو کاملاً بهبود یافته و بدون درد باشد. شما باید قادر به انجام دادن فعالیتهای زیر باشید:

 • دویدن و پرش روی پای آسیب دیده بدون درد.
 • صاف کردن کامل زانوی آسیب دیده بدون احساس درد
 • دویدن آهسته و سریع به سمت جلو بدون شنیدن صدایی از زانو یا احساس درد
 • گرفتن پا در زوایای ۴۵ و ۹۰ درجه در حین دویدن

جراحی

جراحی

درمان جراحی برای افرادی که دچار جابجایی مکرر کشکک زانو می‌شوند، توصیه می‌شود. برخی از گزینه‌های جراحی عبارتند از:

 • آزادی جانبی: این عمل جراحی برای شل کردن یا آزاد کردن رباط‌های تنگ زانو که کشکک زانو را از درون کاسه به سمت بیرون می‌کشند، انجام می‌شود که باعث برداشته شدن فشار از روی کشکک زانو می‌‌شود. در این روش رباط‌هایی که کشکک زانو را محکم نگه می‌دارند با استفاده از آرتروسکوپ بریده می‌شوند
 • بازسازی رباط پاتلوفمورال: در این روش رباط پاره شده MPF برداشته شده و با استفاده از تکنیک پیوند بازسازی می‌شود. پیوندها معمولاً از تاندون‌های همسترینگ برداشته می‌شوند و در پشت زانو قرار گرفته، با استفاده از پیچ به تاندون کشکک زانو متصل می‌شوند. پیوندها همچنین از افراد مشابه (همسان) یا از یک اهدا کننده گرفته می‌شوند. این روش همچنین با استفاده از آرتروسکوپ انجام می‌گیرد.
 • تنظیم مجدد یا انتقال برامدگی درشت نی: برآمدگي درشت نی یک پیوند استخوانی در زیر تاندون کشکک زانو است که روی درشت نی قرار دارد. در این روش برآمدگی درشت نی، به سمت مرکز رانده شده و توسط دو پیچ نگه داشته می‌شود. پیچ‌ها استخوان را در جای خود نگه می‌دارند و اجازه می‌دهند روند بهبودی سرعت بیشتری گرفته و مانع از جابجایی مجدد کشکک زانو در کاسه زانو می‌شوند. این روش همچنین با استفاده از آرتروسکوپی انجام می‌گیرد.

جراحی ترمیم دررفتگی کشکک زانو


اگر پس از جابجایی، برای بازگرداندن بدنه از دست رفته درون زانو آرتروسکوپی انجام گردد، درمان نسبتاً سریع و بسیار متفاوت از درمان غیر جراحی است. برای چند ماه انجام فیزیوتراپی لازم خواهد بود تا ورزشکار بتواند قدرت و دامنه حرکات قبلی خود را به دست بیاورد.

جراحی تثبیت کننده ی کشکک زانو، روند بهبودی طولانی تری دارد. این جراحی معمولاً نیاز به برش باز و بزرگتری دارد. پس از جراحی دوره ای وجود دارد که رباط‌ها نوسازی و ترمیم خواهند شد تا درمان را کامل کنند. اگر یک برش استخوانی روی درشت‌نی انجام شود، پس از انجام جراحی یک دوره زمانی برای هماهنگی استخوان‌ها نیاز است. اگرچه بسته به نوع عمل جراحی انجام شده، بهبودی در این روش‌ها عموما چندین ماه طول می‌کشد.
توانبخشی
توانبخشی جراحی از همان هفته اول آغاز می‌شود. حتی تا قبل از عمل جراحی بیماران با حداقل تمرینات، برای حمایت از زانوی آسیب‌دیده و با محدودیت در دامنه حرکات آماده می‌شوند. بیمار در ابتدا اجازه دارد برای راه رفتن از عصای حمایتی استفاده کند. قبل از شروع شدن ورزش‌های سنگین، بیمار اجازه دارد بخشی از حرکت‌های تمرینی سبک را انجام دهد. پس از بازگرداندن طیف وسیعی از حرکات و قدرت بدنی با آموزش مناسب و توانبخشی، عملکرد و فعالیت کامل، باز خواهد گشت.

وضعیت بیمار پس از انجام عمل جراحی جابجایی کشکک زانو


اکثر ورزشکاران پس از انجام عمل جراحی جابجایی کشکک زانو، قادر به بازیابی فعالیت‌های قبلی هستند. با این حال نتایج جراحی‌های پارگی منیسک و ‏acl چندان قابل اطمینان نیست. بیمار باید میزان توانبخشی لازم پس از عمل جراحی جابجایی کشکک زانو را درک کند و باید بداند ممکن است تمرینات منظم برای حفظ کنترل بر روی کمر و لگن و اندام‌های پایین تنه ضروري باشد.

با توجه به مطالب سایت emedicinehealth در مقاله" knee dislocation"

پیشگیری از تکرار دررفتگی زانو


از آنجا که جابجایی کشکک زانو اغلب به بافت زانو آسیب می‌رساند، کشکک زانو معمولاً بی ثبات و ناپایدار باقی می‌ماند و حتی بی‌ثبات تر از قبل از آسیب، می‌شود. در نتیجه ممکن است در رفتگی کشکک زانو مجدداً رخ دهد. دررفتگی مجدد کشکک زانو که ناشی از عدم تعادل در ساختار زانو می‌باشد رایج است. تمرین‌های مداوم مانند دوچرخه سواری می‌تواند عضلات چهار سر ران را تقویت کرده و مانع از تغییر وضعیت کشکک زانو در آینده شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.