درد شانه ها و کتف ناشی از مشکلات قلبی، آرتروز و شکستگی و درمان آن

درد شانه

گردن و شانه‌های شما از عضلات، استخوان، عصب‌ها، شریان و رگ، و همینطور رباط‌ ها و اجزای کمکی دیگری، تشکیل شده‌اند. اتفاقات و شرایطی بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است منجر به بروز گردن درد  و یا شانه درد شوند. بعضی از این موارد ممکن است زندگی شما را به خطر بیاندازند (مانند حملات قلبی و یا دیگر آسیب‌های جدی) و بعضی از دلایلی که باعث این درد‌ها می‌شوند، خیلی موارد خطرناکی نیستند. (مانند کوفتگی بدن و یا کشیده شدن عضلات)

در صورتی که بروز یک آسیب باعث ایجاد درد بسیار شدید شود باید هرچه سریعتر به درمان این عارضه بپردازید. اگر مقدار درد خیلی شدید نباشد می‌توانید چند روز استراحت کنید که شاید استراحت و گذشت زمان باعث درمان شده و احتیاجی به معاینه پزشک نباشد. اگر علائم آسیب تداوم داشت، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک از همه جهات شانه و گردن شما را بررسی می‌کند و روش مناسب درمان را برای شما توصیه خواهد کرد. اولین مرحله برای برررسی آسیب، اطلاعات پزشکی شما و سوابق پزشکی شما خواهد بود. پزشک درباره‌ی اینکه درد چه زمانی و چگونه شروع شده است و اینکه آیا قبلا سابقه‌ی آسیب داشته اید و روش درمانی استفاده شده در گذشته چه روشی بوده است، از شما خواهد پرسید. این سوالات به پزشک کمک خواهد کرد که هم به وضعیت سلامتی شما و هم  به علل احتمالی بروز آسیب در شانه‌ی شما پی ببرد.

دکتر شهرستانی جراح و متخصص ارتوپد  از جدیدترین روش ها برای درمان و تسکین بیماری ها بهره میگیرد. برای بهرمندی از این خدمات و رزرو وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02122383746 و 09334453393

علت درد شانه چیست؟


علت درد شانه

علت اصلی درد شانه معمولا ایجاد آسیب در بافت نرم این قسمت یعنی عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها، می‌باشد. آسیب‌های این ناحیه ممکن است بر اثر رگ یه رگ شدن گردن (ویپ لش) و یا بروز آسیب‌های مشابه، پیش آید. ورم و آرتروز گردن هم از آنجاییکه باعث ایجاد فشار بر روی عصب‌ها می‌شود می‌تواند عامل درد هم در شانه و هم در گردن باشد. همچنین وجود اختلال در دیسک گردن ( مهره‌های گردنی) نیز ممکن است باعث ایجاد درد در یک ناحیه و یا انتشار درد از یک قسمت به قسمت‌های دیگر شود که علت اصلی این درد وجود فشار بر عصب‌ این ناحیه می‌باشد (رادیوکولوپاتی گردنی). علاوه بر این وجود شرایط غیر معمولی در نخاع، قلب، ریه‌ها، و بعضی از ارگان‌های شکمی نیز می‌تواند عامل ایجاد درد گردن و درد شانه باشد. در اینجا نمونه‌هایی از این موارد را بررسی می‌کنیم:

 • شکستگی ترقوه: اگر در حین زمین خوردن، بر روی شانه‌ی خود بیفتید ممکن است ترقوه‌ی شما دچار شکستگی شود. این آسیب در حین زمین خوردن دوچرخه سواران خیلی شایع است.
 • آماس کیسه‌های مفصلی یا بروسیت: بورس کیسه‌ای است که در اطراف مفصل قرار گرفته و به عنوان یک لایه‌ی محافظ میان مفصل و ماهیچه ایفای نقش می‌کند. در صورت بروز آسیب به مفصل، بورس‌ها ممکن است دچار تورم و خشکی شده و دردناک شوند.
 • حملات قلبی: با وجود اینکه این آسیب در قلب رخ می‌دهد، اما می‌تواند در گردن و شانه درد ایجاد کند که به این نوع درد، درد ارجاعی گفته می‌شود.
 • شکستگی کتف: شکستگی در استخوان کتف معمولا بر اثر آسیب‌های شدید ایجاد می‌شود.
 • آسیب در روتاتور کاف شانه: روتاتور کاف مجموعه‌ای از تاندون‌هاست که از شانه محافظت می‌کنند. این تاندون‌ها ممکن است بر اثر بلند کردن وزنه، انجام ورزش‌هایی که احتیاج به پرتاب اجسام داشته باشند و یا بر اثر استفاده‌ی مداوم دچار آسیب و پارگی شوند. بر اثر این آسیب درد شدید در حین حرکت دادن شانه، بر اثر سندروم ایمپینجمنت و در نهایت عدم توانایی در حرکت دادن شانه ایجاد خواهد شد. که به این حالت شانه منجمد گفته می‌شود.
 • جدایی شانه یا جدایی AC: استخوان ترقوه و استخوان کتف به وسیله‌ی رباط‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند. در اثر آسیب به شانه، ممکن است این رباط‌ها کشیده و یا پاره شوند.
 • رگ به رگ شدن گردن: در برخی موارد بر اثر یک حرکت شدید و ناگهانی، ممکن است رباط‌ها و ماهیچه‌های موجود در ساختار گردن دچار آسیب شوند. مانند حالتی که در تصادفات رانندگی اتفاق می‌افتد. این آسیب همچنین ممکن است باعث بروز اسپاسم در گردن و شانه شود.
 • التهاب تاندون (تاندونیت): وظیفه‌ی تاندون‌ها اتصال ماهیچه‌ها به استخوان‌هاست. بر اثر کشیده شدن، تاندون‌ها ممکن است دچار تورم و درد شوند.
 • مشکلات کیسه صفرا: وجود مشکل در عملکرد کیسه صفرا ممکن است باعث ایجاد درد در شانه‌ی راست شود.

موارد خطرآفرین برای درد شانه چیست؟ 


مواردی که باعث ایجاد خطر برای گردن و شانه می‌شوند شامل فعالیت‌های ورزشی، وزنه برداری، پرتاب، جابجا کردن اجسام سنگین و افزایش سن می‌باشند.

علائم و نشانه های درد شانه 


علائم و نشانه های درد شانه

 • درد: معمولا درد را به صورت شرایطی حاد و اذیت کننده تعریف می‌کنند اما درد می‌تواند حالت‌های گواناگون داشته باشد. مانند درد مبهم، سوزش، گرفتگی، درد شوک مانند و یا درد خنجر. درد می‌تواند منجر به خشکی گردن و شانه و از بین رفتن قدرت حرکت این نواحی شود. در بعضی موارد می‌تواند باعث ایجاد سردرد هم شود. ویژگی‌های این علائم برای پزشک بسیار مهم خواهد بود چون هر یک از این ویژگی‌ها می تواند در تعیین آسیب وارد شده به شانه موثر باشد.
 • ضعف: ضعف ممکن است بر اثر درد شدید ناشی از حرکت ماهیچه‌ها و استخوان‌ها ایجاد شود. همچنین در بعضی موارد ممکن اسن عصب‌های حمایت کننده‌ی ماهیچه‌ها نیز دچار آسیب شده باشند. تشخیص ضعفف ( آسیب ماهیچه‌ها یا عصب‌ها) از عدم توانایی برای حرکت دادن شانه ، که علت آن درد و التهاب است، امر بسیار مهمی است.
 • بی‌حسی: اگر عصب‌های شما تحت فشار و ضربه قرار گرفته باشند و یا قطع شده باشند، شما قادر نخواهید بود که هر چیزی را به صورت عادی حس کنید. در این شرایط ممکن است فرد دچار سوزش و یا خارش، بی‌حسی و یا حس خواب رفتگی در شانه، شود.
 • خنکی و سردی: اگر در ناحیه‌ی شانه‌ی خود احساس خنکی می‌کنید، نشانه‌ای از بروز آسیب در شریان‌ها و رگ‌هاست. ممکن است رگ‌ها دچار آسیب شده و راه عبور خون مسدود شده باشد چون احساس خنکی نشان دهنده‌ی این است که خون به مقدار کافی به این قسمت از بدن نمی‌رسد.
 • تغییر رنگ: یکی دیگر از نشانه‌های آسیب به رگ‌ها و شریان‌ها تغییر رنگ پوست بازو یا شانه است که در این شرایط سایه‌ی آبی و سفید رنگی بر روی پوست ایجاد می‌شود. در صورتی که پوست شما قرمز شود نشان دهنده‌ی عفونت یا التهاب است. حساسیت و خارش در پوست و همچنین کبودی نیز از علائم این آسیب است.
 • تورم: تورم ممکن است در تمام بازو اتفاق افتد و یا ممکن است محدود به قسمت آسیب دیده باشد( محل شکستگی و یا قسمت متورم بورس) اسپاسم و سفت شدن نیز ممکن است باعث تورم شود. دررفتگی شانه و تغییر شکل شانه نیز ممکن است باعث بروز تورم، و یا بالعکس باعث افتادگی شانه شود.
 • تغییر شکل: در صورتی که شانه‌ی شما دچار شکستگی و یا دررفتگی شده باشد، تغییر شکل در آن ایجاد خواهد شد. پارگی برخی از رباط‌ها می‌تواند باعث جابجایی استخوان و تغییر ساختار شود.

علت درد شانه چگونه تشخیص داده می‌شود؟ 


علت درد شانه چگونه تشخیص داده می‌شود

 • عکسبرداری با اشعه ایکس: در صورتی که در حین لمس شانه‌ی خود احساس درد و التهاب داشته باشید و یا دچار ضربه و آسیب شده‌اید و شانه‌ی شما تغییر شکل داده است و یا در صورت مشکوک بودن وضعیت قلب و ریه‌هایتان، بر اساس صلاح دید پزشک از عکسبرداری با اشعه ایکس استفاده خواهد شد.
 • الکترودیاگرام یا نوار قلب: در صورت وجود درد در قفسه‌‌ی سینه، تنگی نفس و وجود عوامل دخیل در حمله قلبی( مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و استفاده از دخانیات) از شما نوار قلب گرفته خواهد شد.
 • آزمایش خون: در صورت وجود درد قفسه سینه، تنگی نفس، و عوامل دخیل در حملات قلبی( مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و استفاده از دخانیات) و یا در صورتی که پزشک به بیماری خاصی مشکوک باشد آزمایش خون را تجویز خواهد کرد.
 • سی‌تی‌اسکن: زمانی که نتیجه‌ی عکسبرداری با اشعه ایکس واضح نباشد، و یا شکستگی استخوان را نشان دهد، برای دسترسی به جزئیات دقیق‌تر و تعیین منشا درد از سی‌تی‌اسکن استفاده خواهد شد.
 • ام‌آر‌آی: آم‌آرآی معمولا در بررسی‌های اولیه ضروری نخواهد بود اما در جریان درمان، برای بررسی میزان بهبودی استفاده خواهد شد.

درمان‌های خانگی درد شانه چیست؟ 


درمان‌های خانگی درد شانه چیست

آسیب‌های جزئی که درد زیادی نداشته باشند می‌توانند در منزل درمان شوند. اگر منشا و علت درد مشخص نباشد و یا علائم و درد آن نشان دهنده‌ی وجود آسیب‌های جدی تر باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنید و در این زمان درمان‌های لازم را انجام دهید:

 • استراحت: در دو، سه روز اول از قسمت آسیب دیده استفاده نکنید، سپس به آرامی محل مورد نظر را تمرین دهید. این روش به بهبود سریعتر درد شانه کمک خواهد کرد.
 • یخ: مقداری یخ را داخل کیسه پلاستیکی ریخته، یک حوله را دور کیسه بپیچید و سپس آن را ۱۵ تا ۲۰ دقیه روی قسمت آسیب دیده قرار دهید و این عمل را هر یک ساعت تکرار کنید. از گذاشتن یخ به طور مستقیم روی پوست خودداری کنید، این عمل باعث آسیب به پوست خواهد شد.
 • ارتفاع: دست خود را در  ارتفاعی بالاتر از قلب خود قرار دهید تا تورم آن کاهش پیدا کند. این کار باعث کاهش درد نیز می‌شود. می توانید از چند بالشت برای بالا نگه داشتن دست خود استفاده کنید.
 • کنترل درد: برای کنترل درد و تورم از استامینوفن و یا ایبوبروفن استفاده کنید.
 • گرما: در هفته‌ی اول، از گرم کردن ناحیه آسیب دیده خودداری کنید چون گرما باعث افزایش تورم و تشدید درد می‌شود.

روش‌های پزشکی برای درمان درد شانه و گردن 


بعد از اینکه پزشک تمام آزمایش‌های و تست‌های شما را بررسی کرد و همینطور با در نظر داشتن سابقه‌ی آسیب، روش درمانی لازم را برای شما در نظر خواهد گرفت. روش درمان در هر شرایطی متفاوت خواهد بود. مشخص است که درمان کشیده شدن عضلات شانه، با درمان مشکلات قلبی متفاوت است. اگر درد شانه و گردن شما ناشی از کشیدگی و یا گرفتگی جزئی باشد باید از یکی از روش‌های زیر برای درمان استفاده کنید.

استفاده از مسکن

با استفاده از دارو می‌توانید درد شانه خود را کاهش دهید. داروهایی که در این شرایط استفاده می‌شوند شامل استامینوفن (تیلنول)، داروهای ضد التهاب مانند ایبوبروفن (ادویل یا موترین)  و یا ناپروکسین (aleve) می‌باشند. استفاده از مسکن‌های حاوی نارکوتیک معمولا احتیاج نخواهد بود اما در بعضی موارد ممکن است پزک مصرف این داروها را تجویز کند.

تزریق

تزریق

برای درمان درد شدید شانه از دو نوع تزریق استفاده خواهد شد: تزریق استروئید و تزریق هیالورونیک اسید.

 • هدف از تزریق استروئید کاهش تورم شانه و در نتیجه کاهش خشکی و درد آن می‌باشد.
 • هدف از تزریق هیالورونیک اسید ایجاد لغزندگی در سطح مفصل است. هیالورونیک اسید حالتی شبیه به مایع سینوویال را شبیه سازی می‌کند. این مایع به صورت طبیعی باعث لغزندگی سطح مفصل می‌گردد. تزریق هیالورونیک اسید به روش ویسکوساپلمنت نیز شناخته می‌شود

نتیجه‌ی حاصل از این دو تزریق متفاوت خواهد بود. در بررسی روش‌های غیرجراحی برای آرتروز شانه، جراحان آکادمی ارتوپدیک آمریکا به یک مطالعه‌ی بالینی رسیده‌اند که روش ویسکوساپلمنت را مورد تایید قرار داده است، اما هیچ نتیجه‌ی مشخصی برای تایید و یا رد تزریق استروئید هنوز به دست نیامده است. معمولا زمانی که از تزریق استفاده می‌شود بهتر است ترکیبی از هر دو نوع تزریق انجام گیرد و همراه آن یک برنامه‌ی مناسب فیزیوتراپی نیز برای فرد در نظر گرفته شود.

ثابت نگه داشتن 

ثابت نگه داشتن

برای ثابت نگه داشتن شانه ممکن است مجبور به استفاده از آویز، اسپلینت شوید و یا دست خود را گچ بگیرید. در حین استفاده از این ابزارها باید به دقت به توصیه‌های پزشک خود راجع به مدت زمان استفاده و همینطور زمان باز کردن و حرکت دادن دست عمل کنید.

استفاده از شاک ویو تراپی برای درمان کلسیفیک شانه 

استفاده از شاک ویو

کلسیفیک شانه زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون‌های شانه بر اثر رسوب کلسیم متورم و تحریک شده باشند. کلسیفیک شانه موجب محدودیت در دامنه‌ی حرکت شانه و ایجاد درد در بازو، گردن و شانه خواهد شد. برای درمان کلسیفیک شانه روش‌های زیای وجود دارد مانند: استفاده از دارو‌های ضدالتهاب غیر استروئیدی، فیزیوتراپی ، شستشوی مفصل شانه، تزریق استروئید و همینطور استفاده از جراحی. شاک ویو تراپی  به عنوان یک روش موثر برای درمان کلسیفیک شانه معرفی می‌شود و معمولا قبل از انجام جراحی از این روش استفاده می‌شود. شاک ویو تراپی باعث بهبود عوارض کلسیفیک شانه و در نتیجه کاهش درد و امکان استفاده‌‌ی راحت از مفصل شانه می‌شود.

آب درمانی

آب درمانی

آب درمانی که با نام هیدروتراپی نیز شناخته می‌شود یک روش توانبخشی است که طی آن مجموعه‌ای از حرکات ورزشی در یک استخر آب گرم با دمای ۳۴ درجه سانتیگراد انجام می‌گردد. یکی از ویژگی‌های اب درمانی این است که می‌تواند نوع تمرینات شما را تغییر ‌دهد و این امکان را ایجاد می‌کند که شدت تمرینات از تمرینات خیلی ساده، به تمرینات شدید قابل تغییر باشد. از آب درمانی برای درمان طیف گسترده‌ای از شرایط و عارضه‌های گوناگون استفاده می‌شود مانند آسیب‌های بافت نرم بدن، اسیب‌های استخوانی، آرتروز، اختلالات عصبی و یا برای دوره‌ی ریکاوری بعد از عمل جراحی و همینطور بعد از عمل تعویض شانه . آب درمانی روشی است که برای تمام سنین می‌توان از ان استفاده کرد.

جراحی شانه

معمولا با توجه به منشا درد و آسیب وارد شده به شانه، قبل از انجام جراحی استفاده از روش‌های درمانی غیر جراحی توصیه خواهد شد. با این حال در بعضی موارد به تعویق انداختن جراحی شانه ممکن است باعث شدیدتر شدن درد و وخیم شدن آسیب شود و درمان را سخت‌تر کند. اگر منشا درد شانه سریع و به درستی تشخیص داده شود از آسیب‌های طولانی مدت جلوگیری خواهد کرد. برای عمل جراحی شانه شما دو راه پیش رو خواهید داشت، انجام آرتروسکوپی و یا عمل جراحی باز شانه.

آرتروسکوپی شانه 

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه  این امکان را به جراح می‌دهد تا از طریق شکاف باریکی، با استفاده از یک دستگاه مدادی شکل به همراه یک لنز و سیستم نور مخصوص، داخل مفصل شانه را دیده و بررسی کند. تصاویر به دست آمده از داخل مفصل شانه بر روی یک مانیتور ظاهر خواهد شد و به پزشک در امر تشخیص کمک بسیار زیادی می‌کند. با استفاده از ابزار‌های جراحی، محل آسیب ترمیم خواهد شد. عمل آرتروسکوپی معمولا به شکل یک عمل سرپایی انجام می‌شود. و هر ساله بیش از ۴/۱ میلیون عمل آرتروسکوپی در سرتاسر دنیا انجام می‌گیرد.

جراحی باز شانه 

جراحی باز شانه

در بعضی موارد جراحی باز شانه لازم خواهد بود و بسیاری از موارد این روش بهتر از آرتروسکوپی نتیجه خواهد داد. جراحی باز معمولا با استفاده از ایجاد چند برش کوچک به اندازه‌ی چند سانت انجام خواهد شد. ریکاوری و توانبخشی به نوع جراحی انجام شده در داخل شانه بستگی دارد و نوع روش جراحی تاثیر چندانی بر آن ندارد.

عوارض احتمالی ناشی از جراحی شانه 

در تمام مواردی که جراحی صورت می‌گیرد احتمال وقوع برخی از عوارض نیز وجود خواهد داشت حتی در آرتروسکوپی. عوارض ناشی از این جراحی می‌تواند عفونت، آسیب به عصب‌ها و رگ‌های اطراف محل جراحی باشد. با این حال استفاده از تکنیک‌ها و ابزار پیشرفته باعث شده است که این عوارض تا حد امکان کاهش پیدا کنند. وجود مقداری درد، خشکی و تورم بعد از جراحی عادی است. شما باید از نشانه‌های حاکی از افزایش عوارض بعد از جراحی اطلاع داشته باشید:

 • تب بعد بعد از گذشت دو روز از جراحی
 • افزایش درد و تورم
 • قرمزی، گرما و حساسیت که ممکن است نشانه‌ی ایجاد عفونت باشد
 • خونریزی غیر عادی ( خروج بعضی از ترشحات از محل جرااحی امری طبیعی است)
 • بی‌حسی و یا حس سوزش و خارش در بازو و دست

حرکات ورزشی مناسب برای کاهش درد شانه و درد گردن 

با انجام حرکات ورزشی زیر می توانید درد شانه و گردن خود را بهبود بخشید:

حرکت باز شدن کتاب / ۵بار در هر سمت بدن 

حرکت باز شدن کتاب

روی پهلوی خود دراز کشیده، زانوهای خود تا مقابل لگن خود خم کنید، دست‌ها را از آرنج خم کرده و روی گوش‌هایتان قرار دهید به گونه‌ای که آرنج شما به سمت جلو باشد. بچرخید و و به اندازه‌ای به سمت عقب برگردید که آرنج شما با زمین، و یا هر وسیله‌ی مورد نظر دیگری مانند بالشت، برخورد کند. سپس به حالت شروع باز گردید. به خوبی نفس بکشید و دوباره این حرکت ر انجام دهید.

کشش قفسه سینه/ ۳ تا ۵ بار 

کشش قفسه سینه

روی زمین نشسته، یک حوله‌ی رولی را پشت خود قرار داده و به آن تکیه دهید. سر خود را با دستان‌تان نگه داشته، آرنج‌ها رو به طرفین قرار بگیرند و پاهایتان را ثابت روی زمین قرار دهید. به آرامی بدن خود را به عقب کشیده و ستون فقرات خود را ب سمت عقب کشش دهید، حرکت را تا جایی انجام دهید که کشش مناسبی در پشت، قفسه سینه و شکم خود حس کنید. کمی مکث کرده، و سپس به ارامی با استفاده از عضلات شکمی خود به حالت اول بازگردید

چرخش سر/ ۲ دقیقه 

چرخش سر

روی زانوهای خود نشسته و بدن خود را در حالتی راحت قرار دهید، سر خود را صاف نگه دارید و دستان‌ خود را در کنار بدن خود قرار دهید. نفس عمیقی بکشید تا بدنتان آماده شود و در حین انجام بازدم، گوش چپ خود را روی شانه‌ی چپ خود قرار دهید. فقط تا جایی نزدیک شوید که کشش را احساس کنید. در همین حالت بمانید و عمل دم را انجام دهید. با عمل بازدم به حالت اولیه بازگردید. همین حرکت را در سمت راست خود نیز انجام دهید. سپس با انجام دم و بازدم سر خود را بچرخانید به طوریکه گویا قصد نگاه کردن به سمت راست خود را دارید. همین حرکت را در سمت چپ خود نیز انجام دهید. این حرکات را نوبتی تکرار کنید.

شانه بالا انداختن/ ۱۰ مرتبه 

شانه بالا انداختن

روی زمین بنشینید . سر خود را ثابت نگه دارید . دستان خود را در اطراف بدن قرار دهید. با عمل دم، حرکت را شروع کرده و شانه‌های خود را به سمت بالا و نزدیک گوش‌هایتان ببرید. سپس شانه‌های خود را به سمت پایین، به حالت ابتدائی برگردانید.

چگونه از درد شانه و درد گردن پیشگیری کنیم؟ 


 • برای جلوگیری از ایجاد آسیب وسایل منزل خود را به گونه انتخاب کنید و بچینید که از بروز جراحت و آسیب جلوگیری شود.
 • انجام تمرینات مناسب ورزشی برای گردن و شانه می‌تواند احتمال ایجاد آسیب را کاهش دهد.
 • در حین جابجایی اشیا و اجسام منزل از فرد دیگری کمک بگیرید، برای مثال زمانی که روی نردبان ایستاده‌اید حتما از فرد دیگری بخواهید که نردبان را از پایین نگه دارد تا احتمال سقوط شما کاهش یابد.
 • محدودیت‌های بدن خود را بشناسید. از انجام فعالیت‌هایی که قدرت و مهارت و توانایی انجام‌شان را ندارید خودداری کنید.
 • در حین رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید تا احتمال بروز آسیب و جراحت کاهش پیدا کند.