جراحی تعویض دیسک (آرتروپلاستی) در ستون فقرات و مهره های گردن

تعویض دیسک کمری نوعی از جراحی کمر یا ستون فقرات است. ستون فقرات شما از استخوان‌هایی تشکیل شده است که استخوان‌های مهره نامیده می‌شوند و در بالای یکدیگر قرار دارند. دیسک‌های بین مهره‌ها مانند بالشتک‌ها کار می‌کنند تا مهره‌ها بتوانند بدون سایش بر روی یکدیگر چرخیده و حرکت کنند. مهره‌های کمری و دیسک‌ها در انتهای ستون فقرات شما قرار دارند. تعویض دیسک کمری شامل جایگزینی یک دیسک فرسوده یا زوال یافته در قسمت پایینی ستون فقرات شما با یک دیسک مصنوعی ساخته شده از فلز یا ترکیبی از فلز و پلاستیک است. تعویض دیسک کمری به‌طور کلی به عنوان جایگزینی برای جراحی رایج‌تر پیوند ستون فقرات دیده می‌شود. پیوند به‌طور دائم 2 مهره را به یکدیگر متصل می‌کند. تعویض دیسک کمر یک جراحی بزرگ است که نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان دارد.

جراحی تعویض دیسک کمر و گردن شاید به عنوان روشی درمانی برای رهایی از کمر درد و گردن درد برای شما انتخاب شود. در این جراحی از پروتز یا دیسک مصنوعی برای جایگزینی دیسک آسیب دیده استفاده می‌شود. با انجام آن توسط پزشک متخصص و آگاهی از مراقبت‌های لازم پس از آن میتوان آن را یک روش درمانی امن در نظر گرفت. دکتر مهدی شهرستانی متخصص جراحی ارتوپدی با کمک روش‌های جدید پزشکی از جمله عمل تعویض دیسک کمر قادر به درمان انواع مشکلات ستون فقرات می‌باشد.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره‌های 02122383746 و 09334453393 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام Dr_shahrestanii@ مراجعه کنید.

آرتروپلاستی چیست؟


آرتروپلاستی یک رشته پزشکی است که بر بازسازی مفاصل تحت تاثیر زوال شدید تمرکز است. آرتروپلاستی کل دیسک یک روش جراحی است که به‌طور کامل یک دیسک ستون فقرات در معرض خطر را خارج کرده و آن را با یک ایمپلنت مخصوص طراحی شده از پلی اتیلن و فلز جایگزین می‌کند. این روش معمولا به عنوان تعویض کل دیسک نامیده می‌شود.

آرتروپلاستی گردن (تعویض دیسک گردن)


شکست دیسک‌ها در گردن می‌تواند باعث درد، تحرک محدود، بی حسی، سوزش، و حتی فلج شود. آرتروپلاستی گردن رحم معمولا نیاز به یک برش بسیار کوچک در جلوی گردن دارد.

جراحی دیسک مصنوعی گردن چگونه انجام می‌شود؟

از طریق یک برش کوچک که در نزدیکی گردن شما ایجاد می‌شود (یک رویه جراحی به نام رویکرد قدامی)، جراح شما:

 • به آرامی بافت نرم - پوست، چربی و عضلات - و همچنین نای و یا حلق را برای دسترسی به ستون فقرات گردنی کنار خواهد زد.
 • منطقه‌ای را که قطعات دیسک و/ یا استخوان بر ساختارهای عصبی (ریشه‌های عصبی و/ یا نخاع) فشار می‌آورند، برهنه خواهد کرد.
 • دیسک و مواد استخوانی را از اطراف ساختارهای عصبی حذف خواهد کرد تا فضای بیشتری به آنها بدهد (دیسکتومی و فشرده سازی)؛
 • با استفاده از ابزارهای تخصصی، دیسک مصنوعی را در فضای بین لگن قرار خواهد داد.
 • بافت‌های نرم گردن و دیگر ساختارها را در جای خود قرار خواهد داد؛ و برش را خواهد بست.دانستن آنچه که باید در طول فرآیند انتظار داشته باشید، می‌تواند به شما کمک کند تا با اعتماد به نفس جراحی را بپذیرید. پزشک شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد روش خاص وضعیت شما ارائه دهد.

 دوره بهبودی چقدر طول خواهد کشید؟

جراح شما یک برنامه خاص پس از عمل را برای کمک به بازگشت هرچه سریع‌تر شما به سطح فعالیت طبیعی خود خواهد داشت. طول مدت اقامت در بیمارستان به درمان و شرایط جسمانی شما بستگی دارد. به‌طور معمول تا پایان روز اول بعد از جراحی، شما قادر به بلند شدن و راه رفتن خواهید بود. بازگشت شما به کار بستگی به این دارد که بدن شما چطور بهبود می‌یابد و نوع کار/ سطح فعالیتی که شما قصد بازگشت به آن را دارید چیست. برای تعیین پروتکل مناسب بهبود برای شما با جراح ستون فقرات خود در ارتباط نزدیک باشید و دستورالعمل‌های او را دقیقا دنبال کنید تا روند بهبودی خود را بهینه کنید.

 آیا خطرات بالقوه یا عوارضی وجود دارد؟

همان‌طور که با هر عمل جراحی ستون فقرات، جراحی دیسک گردن بدون خطر نیست. انواع عوارض ممکن است به تنهایی یا به‌صورت ترکیبی رخ دهد. خطرات احتمالی مرتبط با هر جراحی شامل عوارض بیهوشی، لخته شدن خون، واکنش‌های آلرژیک و عوارض جانبی ناشی از مشکلات پزشکی ناشناخته است. 

آرتروپلاستی کمری (تعویض دیسک در قسمت پایین کمر)


یکی دیگر از جایگاه‌های رایج زوال دیسک، قسمت پایین کمر است. این مورد که به عنوان دژنراتیو یا زوال دیسک کمر شناخته شده، یکی از دلایل اصلی ناتوان کننده درد کمر است. درمان سنتی پیوند ستون فقرات است که باعث می‌شود چندین مهره با هم رشد کنند، تا اساسا یک استخوان را تشکیل دهند. عیب روش پیوند، محدودیت محدوده حرکتی است. در مقابل، آرتروپلاستی با استفاده از یک ایمپلنت دیسک مصنوعی Charité ساختار طبیعی ستون فقرات را بازسازی کرده و درد را کاهش می‌دهد، در حالی که انعطاف پذیری را حفظ می‌کند.

 چرا ممکن است نیاز به تعویض دیسک کمر داشته باشم؟

دلیل اصلی شما برای نیاز به تعویض دیسک کمری، درمان کمر درد است. با این حال، هر فرد مبتلا به درد پایین کمر نمی‌تواند کاندید مناسبی برای جراحی تعویض دیسک کمر باشد. پزشک شما باید برخی از آزمایش‌ها را انجام دهد تا ببینید آیا این روش برای شمامناسب است یا خیر. به طور کلی، جراحی تعویض دیسک کمر ممکن است توصیه شود اگر:

 • درد کمر شما عمدتا تنها از 1 یا 2 دیسک در پایین ستون فقرات است.
 • شما هیچ بیماری مفصلی خاص یا فشرگدگی اعصاب ستون فقرات ندارید.
 • شما بیش از حد اضافه وزن ندارید.
 • شما قبلا جراحی نخاعی نداشتید.
 • شما اسکولیوز یا کج‌پشتی و یا یکی دیگر از تغییر شکل ستون فقرات ندارید.

 چگونه می‌توانم خود را برای تعویض دیسک کمر آماده کنم؟

همراه با یک معاینه فیزیکی و تاریخچه پزشکی، ممکن است شما نیاز به اشعه ایکس، MRI یا سی تی اسکن، و آزمایش خون داشته باشید. این آزمایش‌ها به پزشک کمک می‌کنند که ماهیت واقعی و میزان درد پشت و آسیب نخاعی را مشخص کند. آنها همچنین ممکن است برای مشاهده بهتر ستون فقرات و تصمیم‌گیری در مورد این‌که آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر مورد نیاز باشند. ممکن است از شما خواسته شود که به عنوان بخشی از آماده شدن برای عمل جراحی ستون فقرات، سیگار کشیدن را ترک کنید. در مورد تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه و هر گونه ویتامین، گیاهان و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از این‌ها ممکن است بر روی مواردی مانند بهبودی و لخته شدن خون تأثیر بگذارند، بنابراین ممکن است لازم باشد قبل از انجام جراحی، مصرف آنها را متوقف کنید. ممکن است به شما گفته شود که چند ساعت قبل از عمل جراحی چیزی نخورید یا نیاشامید. شما احتمالا باید برای چند روز در بیمارستان بمانید. شما ممکن است مجاز به رانندگی برای مدت زمانی پس از عمل نباشید. برای یک مدت کوتاه پس از جراحی، ممکن است در خانه به کمک‌هایی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، نظافت و خرید نیاز داشته باشید. ممکن است بخواهید این موارد را پیش‌ترترتیب دهید. با پزشک خود صحبت کنید تا دقیقا بدانید پیش از عمل خود چه کاری باید انجام دهید. 

در طول تعویض دیسک کمری چه اتفاقی می‌افتد؟

شما یک خط IV را در یک ورید در دست یا بازوی خود خواهید داشت که از طریق آن بیهوشی به شما داده می‌شود. این دارو شما را به یک خواب عمیق فرو برده و سبب می‌شود شما در طول عمل جراحی احساس درد نکنید. برای این عمل جراحی شما به پشت می‌خوابید. یک تیم جراح (معمولا یک جراح عروقی و ارتوپد یا جراح مغز و اعصاب) این فرآیند را با هم انجام می‌دهند. جراح یک برش را روی شکم شما ایجاد خواهد کرد. اندام‌ها و رگ‌های خونی شما به اطراف منتقل می‌شوند تا اجازه دسترسی به ستون فقرات شما فراهم شود. جراح دیسک آسیب‌دیده را برداشته و دیسک جدید مصنوعی را جایگزین می‌کند. اندام‌ها و رگ‌های خونی شما در محل قرار داده می‌شود و برش بسته می‌شود.شما تا زمانی که از بیهوشی بیدار شوید، برای نظارت دقیق به ناحیه ریکاوری برده می‌شوید. شما همچنان یک خط IV دارید و همچنین ممکن است یک سوند در مثانه داشته باشید تا ادرار کردن راحت‌تر شود. هنگامی‌که شما به طور کامل بیدار و هشیار شوید، شما را به اتاق بیمارستان منتقل می‌کنند. با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید از فرآیند تعویض دیسک کمر خود چه انتظاری باید داشته باشید.

 پس از تعویض دیسک کمر چه اتفاقی می‌افتد؟

شما احتمالا باید چند روز پس از جراحی خود در بیمارستان بمانید. از آنجایی که تعویض دیسک کمر نیازی به بهبودی استخوان ندارد، دوره بهبودی ممکن است کوتاه‌تر از سایر جراحی‌های کمر باشد. به شما داروهای درد داده می‌شود تا در صورت لزوم استفاده کنید و ممکن است تشویق شوید که در روز اول پس از جراحی ایستاده و راه بروید. IV و سوند مثانه چند روز پس از عمل جراحی برداشته خواهند شد. به شما نشان داده خواهد شد که چگونه به درستی حرکت کنید و چگونه تمریناتی نظیر پیچ ​​و تاب‌های ملایم تنه را انجام دهید. این باعث می‌شود که ستون فقرات خود را حفظ کرده و به شما کمک می‌کند توانبخشی و بهبودی سریع‌تری داشته باشید. با پیشرفت بهبودی شما تشویق خواهید شد که راه بروید و تمرینات کششی انجام دهید. برای مدت زمانی لازم است از انجام فعالیت‌ها یا حرکات تکان‌دهنده خودداری کنید. دوره بهبودی شما ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. تعویض دیسک کمر به طور کلی درد را بهبود می‌بخشد، اما آن را به طور کامل از بین نمی‌برد. با پزشک خود صحبت کنید تا ایده‌ای واقع‌بینانه درباره آنچه که می‌توانید بعد از این جراحی انتظار داشته باشید را بیابید. همچنین در مورد دستورالعمل‌هایی که باید پس از جراحی پیگیری کنید، نظیر آنچه شما می‌توانید و نمی‌توانید انجام دهید، چگونگی مراقبت از بریدگی، علائم مشکلاتی که لازم است جدی بگیرید، و هنگامی‌که شما نیاز به پیگیری با دکتر دارید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید.

 خطرات تعویض دیسک کمر چیست؟

مانند همه جراحی‌ها، تعویض دیسک کمر شامل برخی از خطرات است. تعویض دیسک نسبت به جراحی استاندارد پیوند کمر نیازمند دسترسی بیشتر به ستون فقرات است. این باعث می‌شود که این روش خطرناک‌تر باشد. برخی از خطرات احتمالی این جراحی عبارتند از:

 • عفونت دیسک مصنوعی یا حوزه اطراف آن
 • جابجایی دیسک مصنوعی
 • شکستگی ایمپلنت (شکستن)
 • شل شدن یا پارگی ایمپلنت
 • محدود کردن ستون فقرات (تنگی) به دلیل شکستن استخوان‌های ستون فقرات
 • مشکلات ناشی از ضعف جایگذاری ایمپلنت
 • استحکام یا سفتی ستون فقرات
 • لخته شدن خون در پاهای شما به دلیل کاهش فعالیتبسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که ریسک‌ها و مزایای تعویض دیسک کمر را درک کرده‌اید و قبل از انجام جراحی، در مورد هر دغدغه‌ای که دارید، با جراح خود مشورت کنید.

 جراحی پیوند کمری در مقابل جراحی تعویض دیسک


جراحی پیوند کمری حرکت بین مهره‌ها را با ترکیب دو مهره با یکدیگر به منظور تبدیل آنها به یک استخوان محدود می‌کند. برای جلوگیری از آسیب اعصاب، رباط‌ها و یا عضلات کششی استفاده می‌شود، و زمانی که حرکت منبع درد است، حرکات را کاهش می‌دهد. چندین روش مختلف جراحی وجود دارد که ممکن است بر اساس شرایط شما اجرا شود. اگرچه تمام پیوندهای ستون فقرات شامل پیوند استخوان است تا پشتیبانی ساختاری فوری را به ستون مهره‌های درمانی بدهد. روش پیوند از این نظر که نتایج جراحی ممکن است متفاوت باشد، با روش تعویض دیسک تفاوت دارد. تعویض دیسک، میزان موفقیت بیشتری در کاهش درد کمر و افزایش تحرک دارد. جراحی تعویض دیسک شبیه به روش پیوند کمری است، زیرا این تکنیک حرکت زائد است که هدف آن برطرف کردن آسیب مهره‌ها است. دوره ریکاوری یا بهبودی این روش کوتاه‌تر است، زیرا به جای جفتگیری مهره‌ها و منتظر ماندن برای اتصال استخوان‌ها به هم، یک پروتز دیسک مصنوعی به ستون فقرات اعمال می‌شود. ساخته شده از آلیاژ تیتانیوم و پلاستیک پزشکی مشابه جایگزینی مفصل زانو و لگن، طراحی بسیار پیشرفته این دیسک‌ها، سبب می‌شود که این روش بتواند ستون فقرات را شبیه سازی کند. زمان معمول اقامت در بیمارستان 2-4 روز است و بیماران تشویق به ایستادن و راه رفتن در روز بعد از جراحی می‌شوند.