تنیس البو(آرنج تنیس بازان): آسیب تاندون متصل به استخوان پشت آرنج

تزریق استروئید به ناحیه آسیب‌دیده

تنیس البو، ورم و درد در آرنج است. این مشکل با آسیب به تاندون‌های بازوی شما ایجاد می‌شود، که عضلات شما را به استخوان آرنج متصل می‌کند.

همانطور که از نام این بیماری پیداست، این مشکل می‌تواند به علت تنیس بازی کردن بیش از حد، ایجاد شود. اما هر فعالیتی که در آن، شما یک حرکت مشابه آرنج را زیاد تکرار کنید، می‌تواند منجربه این آسیب شود.

 معمولاً می‌توان بیماری آرنج تنیس‌بازان را با استراحت، مسکن ، بریس (آرنج بند) و چند تغییراتی که در بازی یا فعالیت‌های دیگر خود ایجاد کرده، درمان کنید. اگر این درد پس از 6 تا 12 ماه بهبود نیافت یا بر توانایی شما در انجام کارهای ساده مانند بلند کردن یک فنجان تاثیر می‌گذارد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که با پزشک در خصوص جراحی برای درمان این بیماری صحبت کنید.

هنگامی که همه درمان‌های غیرجراحی برای بیماری تنیس البو امتحان شده‌ است، آخرین گزینه جراحی است.

جراحی تنیس البو می‌تواند بسته به نوع مشکل و روشی که پزشک انجام آن را ترجیح می‌دهد ، توسط آرتروسکوپی ، جراحی باز سنتی ، یا ترکیبی از این دو تکنیک انجام شود. پزشک سه گزینه پیش رو دارد:

 • بریدن تاندون
 • ترمیم تاندون
 • برداشتن بافت ملتهب از تاندون

متداول‌ترین گزینه مورد استفاده، بریدن تاندون و سپس اتصال دوباره آن است. با این روش ، فشار کاهش یافته و تغییراتی برای بهبودی در آن اعمال می‌شود. معمولاً در طول این عمل جراحی ، پزشک مقداری از بافتی را که دچار التهاب شده ، برداشته و آرنج را پاکسازی می‌کند. آخرین گزینه، ترمیم تاندون است. با این عمل، تاندون آسیب‌دیده دوباره به یکدیگر بخیه زده می‌شود. این کار تغییراتی را برای بهبودی آن اعمال می‌کند.

دکتر شهرستانی متخصص جراحی ارتوپدی پس از معاینه دقیق بیمار بهترین روش درمانی را به وی پیشنهاد خواهد کرد. اگر روش هایی مانند فیزیوتراپی و ورزش درمانی موثر نباشند دکتر جراحی را برای رفع مشکل تنیس البو توصیه خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های 02122383746 و 09334453393 تماس حاصل نمایید.

علت درد آرنج تنیس بازان چیست؟


تنیس البو به دلیل استفاده بیش از حد ، کشیدگی عضله یا آسیب به اپیکاندیل جانبی که تاندونی است که به استخوان خارجی آرنج متصل است، ایجاد می‌شود. این تاندون به عضله‌ای که دست را از مچ به سمت عقب خم می‌کند متصل شده است. این مشکل باعث پارگی بسیار کوچک در این تاندون و همچنین التهاب و درد می‌شود.

آرنج تنیس‌بازان می‌تواند بوسیله هر حرکات تکراری ایجاد شود که شامل خم شدن مچ دست در حرکت چرخشی یا به سمت عقب است( به عنوان مثال تنیس، نقاشی ، چکش‌کاری، استفاده از پیچ‌گوشتی). درد اغلب به تدریج شروع می‌شود اما ممکن است ناگهانی هم باشد، مانند زمانی که پس از بلند کردن جسم بسیار سنگین دچار درد می‌شوید. در برخی موارد، هیچ علتی برای این درد یافت نمی‌شود.

اگر بازیکنان تنیس تکنیک نامناسب داشته باشند یا از سایز یا وزن راکت نامناسب استفاده کنند، احتمال دارد که به تنیس البو دچار شوند.

علائم و عوارض


علائم تنیس البو به دلیل التهابی که در این تاندون و عضلات رخ می‌دهد، ایجاد می‌شود.شایع‌ترین علائم درد و حساسیت در قسمت پشت آرنج است. گاهی اوقات ورم نیز در این ناحیه وجود دارد.

دیگر علائم عبارتند از :

 • درد هنگامی که آرنج با وجود مقاومت به سمت عقب خم می‌شود
 • درد در ساعد
 • درد هنگامی که انگشتان در برابر فشار صاف می‌شوند

گرچه عوارض کمی در مشکل آرنج تنیس‌بازان وجود دارد، اما در صورتی که درمان نشود، منجر به درد مزمن خواهد شد.

براساس مطالب سایت www.webmd.com مقاله "? What Is Tennis Elbow "

تشخیص


اگر فکر می‌کنید که دچار تنیس البو شده‌اید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک درباره فعالیت‌های شما و نوع کاری که انجام می‌دهید، از شما سؤالاتی خواهید پرسید. او آرنج شما را معاینه فیزیکی خواهد کرد تا اگر حساسیتی نسبت به لمس آن دارید یا اگر هنگامی که آرنج شما به سمت عقب خم می‌‌شود درد بدتر می‌شود ، مشکل را کامل بررسی کند.ممکن است پزشک از شما بخواهد تا تست بلند کردن صندلی را انجام دهید، که در این تست شما سعی می‌کنید که یک صندلی را از قسمت پشت آن با دست بلند کنید.

پزشک ممکن است در ناحیه چند سانتی‌متری زیر استخوان آرنج، روی این عضله فشار وارد کند و این موضوع را تحت آزمایش قرار ‌دهد که، آیا هنگامی که مچ خود را به سمت عقب خم می‌کنید با وجود این فشار، درد کمتری نسبت به زمانی که فشاری وجود ندارد، حس می‌کنید.

پزشک ممکن است گردن شما را آزمایش کند. برخی مشکلات عصبی در گردن می‌تواند باعث درد در آرنج شود که شبیه به دردی است که بیمار در تنیس البو تجربه می‌کند.

پزشک همچنین برای رد دیگر علت های درد، ممکن است درخواست انجام اشعه ایکس و آزمایشات دیگر را بدهد.

براساس سایت www.mayoclinic.org  ، مقاله  " Tennis elbow - diagnosis-treatment"

راه های درمان قطعی تنیس البو بدون جراحی


در بیش از 90 درصد از افراد ، درمان‌های کم‌تهاجمی و بدون جراحی جواب می‌دهد. تعداد کمی از افراد برای درمان آرنج تنیس‌بازها ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند.

درمان‌های بدون جراحی برای تنیس البو عبارتند از :

تزریق استروئید به ناحیه آسیب‌دیده

تزریق استروئید به ناحیه آسیب‌دیده

پزشک ممکن است تزریق استروئید را برای رفع درد پیشنهاد دهد. این تزریق تا سه ماه درد را از بین می‌برد و به ندرت بیش از 2 یا 3 بار در سال استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب

فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب

زمانی که درد متوقف شده یا بهبود یافته است، حرکات فیزیوتراپی ، عضلات سفت شده را کشیده و تاندون و عضلات ساعد را تقویت می‌کند. ماساژ نیز ممکن است کمک‌کننده باشد. گرچه پزشکان در گذشته از یخ و داروهای ضد التهاب برای درمان این مشکل استفاده می‌کردند، اما اطلاعات جدید بیان می‌کند که این درمان‌ها ممکن است مفید نباشد. مزایای درمان با اولتراسوند و لیزر نیز هنوز قابل بحث است.

برخی از تکنیک‌های درمان دستی مانند، درمان با تکنیک‌های دستی،حرکتی و تمرینات زنجیره حرکتی،  ممکن است به بهبود و کاهش درد مرتبط با تنیس البو کمک کند.

تیپینگ تنیس البو

تیپینگ تنیس البو

تیپینگ با چسب مخصوص نیز می‌تواند درد تنیس البو را کاهش دهد. تیپینگ به  عملکرد ماهیچه  بازکننده مچ به زند بالایی کمک خواهد کرد. این کار باعث فشار کمتر بر تاندون آسیب‌دیده خواهد شد. و فشار کمتر، به عضله فرصت لازم برای بهبودی را خواهد داد. این کار برای تاندون آسیب‌دیده تقریباً شبیه به استراحت عمل می‌کند. تیپینگ آرنج‌ تنیس بازان می‌تواند توسط فیزیوتراپیست ماهر انجام شود، اما با کمی تحقیق و آموزش خود شما نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. تمامی این درمان‌های تنیس البو به شما در بهبودی کامل در 8 هفته کمک خواهد کرد. با این وجود، گاهی اوقات به این دلیل که تاندون بیش از حد آسیب‌دیده است، به راحتی بهبود نمی‌یابد، که تنها در تعداد کمی از افراد رخ می‌دهد.

درمان سوزن خشک

درمان سوزن خشک

طب سوزنی با سوزن خشک می‌تواند یک روش عالی برای بهبود تنیس البو باشد. این درمان به شما کمک می‌کند تا در طول 2 هفته درد را تا حدود 50 درصد قبل درمان، کاهش دهید. پس از این درمان، شما احساس شلی در این عضلات خواهید داشت و به سرعت بهبود خواهید یافت.

در اینجا بیان می‌کنیم که درمان سوزن خشک چگونه کار می‌کند:

فیزیوتراپ باتجربه یک سوزن طب سوزنی را در نقطه ماشه‌ای که در عضله  بازکننده مچ به زند بالایی ، فعال است وارد می‌کند. نقطه ماشه‌ای به دلیل درد تاندون آسیب‌دیده فعال می‌شود. این نقطه ماشه‌ای دلیل خشکی این عضله است. هنگامی که سوزن را وارد می‌کنید، مقدار زیادی فشار را به نقطه ماشه‌ای وارد می‌کند. این فشار باعث شل شدن نقطه ماشه‌ای خواهد شد. این کار معمولاً با یک شوک کوچک  که وارد عضله می‌شود  رخ می‌دهد و احساسی شبیه به گرفتگی کم عضلات دارد.

شما وارد شدن سوزن به پوست را احساس نخواهید کرد و چیزی به بدن تزریق نخواهد شد. واکنش پس از آن، می‌تواند حس خشکی در قسمت پایین بازو باشد که چند روز ادامه می‌یابد، اما پس از آن درد تنیس البو مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

این درمان همچنین باعث فشار کمتر در تاندون آسیب‌دیده خواهد شد و سرعت بهبودی را افزایش می‌دهد. بنابراین این روشی عالی برای افزودن به برنامه تمرینی تنیس البو است.

ورزش‌هایی برای پرورش عضلات پایین بازو

ورزش‌هایی برای پرورش عضلات پایین بازو

هنگامی که فشار و درد در آرنج شما کاهش می‌یابد، زمان آن است که قدرت را  دوباره به عضلات پایین بازو برگردانید.

 با این روش، ظرفیت تحمل تاندون افزایش می‌یابد، که قسمت نهایی تنیس البو را درمان خواهد کرد. این کار همچنین باعث می‌شود که مطمئن شوید این مشکل در آینده تکرار نخواهد شد.

این حرکت را طبق زیر انجام دهید:

 • ساعد خود را روی یک میز قرار داده در حالی که دست شما روی لبه میز است
 • کف دست شما باید به سمت زمین باشد
 • اکنون دست خود را 10 مرتبه بدون اینکه ساعد خود را حرکت دهید، بالا بکشید
 • سپس دست خود را در حالی که کف دست به سمت بالا است، تغییر حالت دهید
 • دوباره دست خود را 10 بار بالا بیاورید

این حرکت را سه بار انجام داده و 2 بار در روز تکرار کنید.

جراحی


جراحی

اگر درمان‌های غیرجراحی پس از 6 تا 12 ماه برای این مشکل مؤثر نبودند، ممکن است جراحی پیشنهاد شود.

چگونه برای جراحی آماده شویم

پزشک ممکن است از شما بخواهد تا مصرف داروهایی را که می‌تواند باعث شود در طول جراحی خونریزی داشته باشید، متوقف کنید. این داروها شامل:

 • آسپرین
 • کلوپیدوگرل (پلاویکس)
 • ایبوپروفن (ادویل، موترین)
 • ناپروکسن (الو)
 • وارفارین (کومادین)

پزشک توصیه می‌کند تا از خوردن و آشامیدن از شب قبل از جراحی خودداری کنید. اگر شما سیگار می‌کشید، قبل از جراحی از پزشک بخواهید تا به شما کمک کند که سیگار را ترک کنید. سیگار می‌تواند روند بهبودی شما را کاهش دهد.

انواع جراحی برای تنیس البو


جراحی تنیس البو، تاندون آسیب‌دیده را برمی‌دارد تا درد را کاهش داده و به شما کمک می‌کند تا به راحتی آرنج خود را حرکت دهید. این جراحی می‌تواند با یک یا دو روش انجام شود: با جراحی باز یا آرتروسکوپی.

بسته به مورد خاص شما، می‌توانید در طول عمل جراحی بیدار باشید یا که شما را بیهوش کنند. در هر صورت، به شما دارو داده می‌شود تا دردی احساس نکنید.

 

جراح در قسمت بالای استخوان در کنار آرنج شما برشی ایجاد می‌کند. سپس قسمتی از تاندون آسیب‌دیده را برمی‌دارد و بخش سالم را دوباره به استخوان متصل می‌کند. پزشک ممکن است یک قسمت کوچکی از استخوان آرنج را بردارد، تا جریان خون را بهبود بخشیده و به درمان سریع‌تر این ناحیه کمک کند.

در طول این عمل ، جراح یک برش بسیار کوچک در پوست روی آرنج ایجاد می‌کند. ابزارهای بسیار کوچک و یک دوربین وارد این سوراخ می‌شود. جراح بخش آسیب‌دیده تاندون شما را بر‌می‌دارد.

در هر دو روش جراحی ، قسمت برش زده شده روی پوست، با بخیه (یک ردیف بخیه) یا گیره‌هایی بسته شده و سپس این ناحیه با بانداژ یا پانسمان پوشیده می‌شود. شما می‌توانید همان روز جراحی به خانه برگردید.

عوارض  احتمالی

جراحی آرنج تنیس‌بازان می‌تواند چند عوارض احتمالی داشته باشد که عبارتند از :

 • عفونت
 • آسیب به عصب یا رگ‌های خونی در آرنج
 • کاهش قدرت یا انعطاف‌پذیری

تنیس البو می‌تواند پس از جراحی دوباره بازگردد. برخی از افراد به عمل جراحی دوم نیاز دارند تا بهبودی حاصل شود.

دوران بهبودی

دوران بهبودی

در دوران بهبودی مقداری درد خواهید داشت.  پزشک می‌تواند برای رفع درد برای شما دارو تجویز کند. یک بانداژ بزرگ بخیه‌های شما را می‌پوشاند. بازوی شما ممکن است در اسپلینت (آتل) یا گچ قرار داده شود. حدود 7 تا 10 روز پس از جراحی تمامی آنها برداشته خواهد شد. ممکن است به مدت 2 هفته روی بازو یک آتل کوچک‌تر داشته باشید. در طول این دوران نمی‌توانید از بازوی خود استفاده کنید. برای انجام هرکاری که به دو دست نیاز دارد، به کمک احتیاج خواهید داشت.

یک برنامه توانبخشی نیاز دارید که شامل ورزش‌هایی برای کشش و تقویت آرنج است. پزشک درباره زمان انجام حرکات آرام یا  حرکاتی برای گرفتن اشیاء پس از جراحی، توصیه‌های لازم را به شما ارائه خواهد داد. در ابتدا به شما آموزش داده خواهد شد و در انجام تمرینات  به شما کمک خواهند کرد، و سپس برنامه تمرینی را خودتان به تنهایی انجام خواهید داد. ورزش‌های شما ممکن است در ابتدا دردناک باشد. پس از 3 تا 6 ماه،  این درد باید از بین برود، و شما باید حرکات مناسب را با آرنج خود انجام دهید. ممکن است نیاز باشد که تمرینات تقویتی را به مدت یک سال ادامه دهید.

پس از حدود 2 تا 6 هفته قادر خواهید بود به فعالیت‌های روزانه خود برگشته و پس از 3 تا 12 هفته بسته به نوع شغل شما، به سرکار برگردید. باید بتوانید پس از 4 تا 6 ماه دوباره ورزش کنید. ممکن است در سرکار یا هنگام ورزش که به آرنج  و ساعد شما فشار وارد می‌شود، مانند بازی تنیس، از یک بریس (آرنج‌بند) استفاده کنید.

این دستورات مراقبتی، ایده‌ای کلی درباره اینکه دوران بهبودی شما چقدر طول می‌کشد، به شما ارائه می‌دهد. اما سرعت بهبودی در هر فرد متفاوت است. نکات زیر را دنبال کنید تا هرچه سریع‌تر بهبود یابید.

فعالیت

 • هنگامی که احساس خستگی کردید، استراحت کنید. داشتن خواب کافی به شما در بهبودی آسیب کمک خواهد کرد.
 • سعی کنید هر روز راه بروید. هروز بیشتر از روز قبل راه بروید . کم کم مقدار راه رفتن را افزایش دهید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید مانند دوچرخه سواری، دویدن، وزنه‌برداری یا ورزش‌های ایروبیک تا زمانی که پزشک شما اجازه انجام آنها را می‌دهد، خودداری کنید.
 • درصورتی که پزشک به شما اجازه دهد، می‌توانید 24 تا 48 ساعت پس از عمل جراحی دوش بگیرید. سعی کنید با پوشاندن بانداژ با استفاده از پلاستیک، آن را خشک نگه دارید. تا 2 هفته پس از جراحی حمام نروید مگر اینکه پزشک به شما اجازه دهد.
 • از پزشک بپرسید چه زمانی می‌توانید دوباره رانندگی کنید.
 • پس از 3 تا 6 هفته می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید و بسته به شغل شما، 6 تا 12 هفته پس از جراحی می‌توانید به سرکار برگردید.

ورزش

توانبخشی آرنج و بازو یک سری ورزش‌هایی است که شما پس از جراحی انجام می‌دهید. این ورزش‌ها به شما کمک می‌کند تا قدرت و محدوده حرکتی آرنج و بازوی شما به روال قبل برگردد. شما برای طرح‌ریزی این برنامه ورزشی با پزشک و فیزیوتراپ همکاری خواهید کرد.برای دستیابی به بهترین نتیجه، نیاز است که این ورزش‌ها را بدرستی و بطور مرتب و تا زمانی که پزشک از شما بخواهد، انجام دهید.

استفاده از یخ و بالا نگه داشتن پا

 • یخ یا کیسه‌های یخ را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی آرنج خود قرار دهید. سعی کنید اینکار را هر از 1 تا 2 ساعت به مدت 3 روز (هنگامی که بیدار هستید) یا تا زمانی که ورم از بین برود، انجام دهید. یک لباس نازک را بین یخ و پوست‌تان قرار دهید.
 • در طول این سه روز هنگامی که روی آرنج آسیب‌دیده یخ گذاشتید یا هرزمان که نشسته یا دراز کشیده‌اید، آن را روی یک بالش قرار داده و بالا نگه دارید. سعی کنید تا آن را بالاتر از سطح قلب قرار دهید. این کار به کاهش ورم کمک خواهد کرد.

پیشگیری از بازگشت بیماری


می توانید با استفاده از بریس برای حمایت از مچ، تغییر تکنیک یا تجهیزات ، یا تغییر شغل و فعالیت‌ها در صورت امکان، از بازگشت تنیس البو جلوگیری کنید. گرم کردن بدن قبل از انجام فعالیت‌های ورزشی به پیشگیری از این بیماری نیز کمک خواهد کرد. قبل از انجام هر ورزش یا فعالیتی که می‌تواند منجر به تنیس البو شده یا آن را بدتر کند، به آرامی ساعد و مچ را بکشید.

طبق مطالب مندرج در سایت www.nhs.uk  دربارهTennis elbow "